+ Konuyu Yanıtla
3 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 62 ileti bulundu.

Konu: Avukatı şikayet mercii

Avukatı şikayet mercii Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avukatı şikayet mercii

Alıntı peron rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın Yavuzcan
    niye bu kadar alındınız. söyleyeceğiniz tek şey her meslekte olduğu gibi bizim camiada da böyleleri çıkar demekti. siz deseniz bir işadamı beni dolandırdı ben bundan alınmam bu o dolandırıcının terbiyesizliğidir. elbette meslek arkadaşlarını savunmak güzeldir ama kötü niyetli olanları korumak diğerlerine haksızlıktır. kabul etsenizde etmesenizde her meslek grubunun içinde çürükler olur önemli olan bunları savunmak değil temizlemektir.
    bana kızabilirsiniz ama soruyorum bu doğru bir davranış mı siz ve diğer arkadaşlar doğru derseniz o zaman bende daha önce bütün yazdıklarımı unutur hepinizden özür dilerim.
    Sayın peron,
    İlk iletimde "Avukatlık meslek kurallarına uymayan bir avukat hakkında şikayet merci, avukatın kayıtlı olduğu Barodur." şeklinde karşılık verdim.
    "avukatım bir şeyler mi çeviriyor", "uyarı ile kurtarır" mı şeklindeki yakışıksız ifadeleriniz dolayısıyla forum konusunun seyri değişmiş ve gerilmiştir.

Avukatlar bir makasın keskin iki makasına benzer. Birbirlerine asla zarar vermezler fakat aralarına girenin vay haline...

Özürlerinizin anlamı yok, düşünceleriniz çürük olması özür dilemenizi gerektirecek bir husus değildir.

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatı şikayet mercii konulu yargıtay kararı ara
    Avukatı şikayet mercii konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim avukatta verdiğim bir miktar paranın faturasını vermek istemedi..parayı elden vermiştim.. ispatımda yok ..üstelik bir kısmını aaalmadıgını söyledi..inkar yani..bu dürüstlük degil...ne yapılabilirse bu durumda...ispatımda yok

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın peron,
    İlk iletimde "Avukatlık meslek kurallarına uymayan bir avukat hakkında şikayet merci, avukatın kayıtlı olduğu Barodur." şeklinde karşılık verdim.
    "avukatım bir şeyler mi çeviriyor", "uyarı ile kurtarır" mı şeklindeki yakışıksız ifadeleriniz dolayısıyla forum konusunun seyri değişmiş ve gerilmiştir.

Avukatlar bir makasın keskin iki makasına benzer. Birbirlerine asla zarar vermezler fakat aralarına girenin vay haline...

Özürlerinizin anlamı yok, düşünceleriniz çürük olması özür dilemenizi gerektirecek bir husus değildir.

Avukatlar bir makasın keskin iki makasına benzer. Birbirlerine asla zarar vermezler fakat aralarına girenin vay haline...??????

Derin devlet bumu yoksa.?:rolleyes:

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatlar bir makasın keskin iki makasına benzer. Birbirlerine asla zarar vermezler fakat aralarına girenin vay haline...??????

Derin devlet bumu yoksa.?:rolleyes:
    Her sözden, her olaydan şüphe duymaya başladık artık, öyle mi?
    Ogustin Brohal'a ait çok güzel bir söz olur alıntıladığınız kısım.
    Tekrar tekrar okumanızda fayda var.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben sizin birbirinize zarar vermenizi istemiyorum sonuçta bir avukat beni dolandırmıştır ve hakkımı adalet önünde sonuna kadar arayacağım haklıyım ve bunu delil ve şahitlerle ispatlayabilirim hadi bakalım kurtarın arkadaşınızı size göre avukat ne yaparsa doğrudur iyi yada kötü farketmez hem adalet sisteminin bir üyesi olacaksın hemde hem adalete güveneceksin sonrada dolandırıcıyı savunacaksın bugüne kadar bu avukatı şikayet etmeyi en son yol olarak görüyordum fakat bundan sonra birinci tercihim oldu o vatandaşın hayatını bitirecek delillere sahibim ve bunu kullanacağım haklı insan adalete sonuna kadar güvenir ve bende haklıyım işinize gelen cümleleri alın kullanın işinize gelmedimi hayal ürünü deyip geçiştirin, çocuk değiliz, burada bir şeyler yazılıyorsa ispatlanabilir olaylardır olmayan olayı yazıpta bir mesleği kötülemek le ne kazanacağız sanki ilk defa ben böyle bir şey diyorum çıkın araştırın neler göreceksiniz 43. maddeden bahsediyorsunuz adam bu maddeyi çiğnemiş işte daha neyini savunuyorsun almış benim paramı bana haber vermeden yemiş tesadüfen haberim olmasa söylemeyecekti bile bir kimsenin herhangi bir şeyini haberi olmadan almanın de demek olduğunu kanunlarımız açıkça yazar ve bunu yapan da kasap yada manav değil. madem bu türlere sahip çıkmayı kendinize iş edindiniz o zaman gelin savunun bakalım kurtarabilecekmisiniz hakimin karşısına çıkıpta arkadaş parayı almış ama 43. maddeye göre eline geçince ödeyecekmiş mi diyeceksiniz özürden bahsetmişiniz özür dilediğim falan yok yazılar karışmış

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her sözden, her olaydan şüphe duymaya başladık artık, öyle mi?
    Ogustin Brohal'a ait çok güzel bir söz olur alıntıladığınız kısım.
    Tekrar tekrar okumanızda fayda var.
    Şimdi sayın peron hakkını aramak icin acaba bir avukat'ın hukuki yardımından yararlanmaya kalksa birde sizin makas yazınızı okuyunca acaba ne düşünür ve nasıl bir düşünce icersine girer, bu makas yazınızla sayın yavuzcan bazı meslek taşlarınıza haksızlık yapmış olmuyormusunuz. Bu yazının anlaşılırı bu şekil dersenizki fransızca ozaman yazılışı başka okunuşu başka der gecer giderim.
    bu yazmış olduğunuz yazıyı okuyan demek makas usulü uygulanıyor anlamını cıkartır,başkada bir anlama yormanında mantığı yoktur,işte bu sözler malesef üzerinde düşünülmesi gereken sözlerdir.
    Müvekkil acaba avukatına güvenmelimi.?:rolleyes:

Türkiye’de meslek etiğine sadık, yasalara saygılı çok iyi avukatlar olmasının yanı sıra, görevini yapmayan, müvekkilini aldatan avukatların da olduğunu ve ‘adaletin tecellisi’ne katkılarını sürdürdüklerini söylemek gerekiyor…

Adalet sisteminin önemli unsurlarından biri de avukatlardır. Mağdur adına mahkemeye onlar başvuracak, yasal süreci onlar işletecek, suçluların cezalandırılmasını, maddi ve manevi zararın tazminini onlar sağlayacaklardır. Suç işleyen kişinin de yasalar karşısında hakları var ve bunların mahkeme karşısında savunulması da elbette yine avukatlara düşüyor. Peki Türkiye’de avukatlar görevlerini layıkıyla yapıyor mu? İşte mahkeme kararlarıyla Türkiye Barolar Birliği’nin Disiplin Kurulu kararlarından seçtiğim bazı çarpıcı örnekler:

Elazığ Barosu’na kayıtlı bir avukattı. Bir davada hem davalının hem de davacının vekaletnamesini alıp avukatlıklarını üstlenmişti. Taraflardan biri bu durumu fark edip Elazığ Barosu’na şikâyette bulundu, aynı avukatın, menfaatleri birbirine zıt iki tarafı bir arada savunamayacağını bildirdi, bunun bir istismar olduğunu ifade etti, gerekli cezanın verilmesini istedi. Baro bu şikâyeti değerlendirdi ve söz konusu avukata ceza verilmesine gerek görmedi. Dosya, Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu’na gitti. Bu kurul yaptığı incelemede, Elazığ Barosu’nun aldığı kararı isabetli bulmadı ve şikâyet edilen avukatın Avukatlık Yasası’nın 38’inci maddesine aykırı hareket ettiğine karar verip kınama cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Nevşehir Barosu’na kayıtlı bir avukattı. Aldığı vekaletname gereği bir icra takibinde bulunmuş, gerekli tahsilatı yapmış, ancak parayı müvekkiline ödememişti. Müvekkil durumu Nevşehir Barosu’na bildirdi. Baro, avukatın eylemini etik dışı buldu, kendisine üç ay meslekten men cezası verdi. Avukat, parayı tahsil ettikten yaklaşık 16 ay sonra müvekkiline ödemeyi yaptı, ondan ibraname aldı ama gene de bağlı olduğu baronun verdiği cezanın Türkiye Barolar Birliği tarafından da onanmasına engel olamadı.

Tekirdağ Barosu’na kayıtlı bir avukattı. Çorlu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müvekkili adına açtığı davayı takip etmeyip davanın düşmesine neden oldu. Müvekkil, baroya başvurdu, avukatın aldığı görevi gereği gibi yerine getirmediğini bildirdi. Avukat, “Masrafları alamadığım için takip etmedim” dediyse de inandırıcı olamadı, üç ay meslekten men cezası aldı. Bu ceza Türkiye Barolar Birliği tarafından ağır bulundu ve para cezasına çevrildi.

Antalya Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapıyordu. Aldığı bir vekaletnameyle Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bir davaya bakmaya başladı. Dava müvekkilinin mahkûmiyetiyle sonuçlanmasına karşın temyiz başvurusu yapmadı. Müvekkil baroya şikâyet etti, “Avukatım beni gerektiği gibi savunmadı” dedi. Baro, yaptığı inceleme sonunda “Avukat, müvekkilinin hak kaybına neden olmamalı, süreli işlerde görevini yerine getirmelidir” deyip, şikâyet edilen avukata kınama cezası verdi. Bu ceza Türkiye Barolar Birliği tarafından da onandı.

İstanbul Ticaret Mahkemesi’nin hâkimlerinden biriydi. Emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yapmaya başladı ve bir süre önce hâkimi olduğu mahkemeyle ilgili de dava kabul etti. Oysa bu durum Avukatlık Kanunu’na aykırıydı. Söz konusu kanunda, hâkim ve savcıların emekli olduktan sonra görev yaptıkları yerlerde dava takibi üstlenmelerinin adaletin yerine getirilmesinde kuşkular yaratacağı belirtiliyordu. Bu yüzden bir süre hâkimlik yaptığı mahkemede avukat olarak savunma yapması hem İstanbul Barosu, hem de Türkiye Barolar Birliği tarafından disiplin suçu olarak kabul edildi ve kınama cezasıyla cezalandırıldı.

Ankara Barosu avukatlarındandı. Bir icra davasında mahkeme harcını mükerrer talep ettiği, yasal faizin üzerinde faiz talebinde bulunduğu, alacağın bir kısmını tahsil ettiği halde bunu dosyaya yazdırmayarak alacağın tümünün tahsili için takibi sürdürdüğü ortaya çıktı. Önce bağlı olduğu baro tarafından kınamayla cezalandırıldı, ardından bu ceza Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu tarafından onandı. Her iki kararda da, “Avukatlık Kanunu’nun 34’üncü maddesine aykırı hareket ettiği, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmadığı, yüklendiği görevi özen ve doğruluk içinde yerine getirmediği” belirtildi.

Ankara Barosu’na kayıtlıydı. Ankara İş Mahkemesi’ne müvekkili adına açtığı davayı takip etmedi, bu yüzden dava düştü. Verdiği bir dilekçeyle davanın yenilenmesini sağladı. Ama yapılan duruşmaya yine katılmayınca dava bir kez daha düştü. Müvekkilinin şikâyeti üzerine Ankara Barosu tarafından kınama cezasına çarptırıldı. Bu ceza Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu tarafından da uygun bulundu. Verilen kararlarda, “Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır” ifadesi dikkat çekti.

Bir bankanın Antalya Yeni Hal Şubesi avukatıydı. Bankadan aldığı vekaletnamede verilen yetkilerden biri olmamasına karşın icra dairelerinden tahsilat yaptığı ve bunu zamanında bankaya ödemediği, ayrıca bankadan icra dosyaları için gereğinden fazla avans aldığı ve ay sonlarında avans fazlasını kapatmadığı anlaşıldı. Antalya Barosu tarafından disiplin cezasına çarptırıldı. Bu ceza Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu tarafından 200 YTL para cezasına çevrilip onandı.
    Konu esmerman tarafından (08-02-2009 Saat 20:21:53 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı peron rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hadi bakalım kurtarın arkadaşınızı size göre avukat ne yaparsa doğrudur iyi yada kötü farketmez
    Konunun başından bu yana yazınızdan alıntı yaptığım kısımda ki üslubunuz ile foruma ileti eklemenizden dolayı üyelerin tepkisini almış olabilir misiniz? Bi düşünün!

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlık Kanunu madde 134, “Avukatlık onuruna, düzen ve gelenekleri ile meslek kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla, meslekî çalışmada görevlerini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar hakkında bu Kanunda yazılı disiplin cezaları uygulanır.” hükmünü getirerek meslek kurallarına uymamayı ve avukatlık mesleğini gereği gibi yerine getirmemeyi disiplin cezası müeyyidelerine tabi tutmuştur. Bu konuda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Forum konusunun başında belirtildiği üzere de şikayet merci, bağlı bulunan yer Barosudur. Şikayetin varlığı durumunda soruşturma usulü bellidir.

Alıntılanan sözün spesifik olarak avukatlar olarak çevrilmesi hatalı olabilir, HUKUKÇU kavramının daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Makaslı örnek sizi korkuttuysa, mesleğine ve meslektaşlarına bu denli aşık olan farklı bir meslek grubu olmadığını yazabilirim. Tekrar farklı yerlere çekmek isterseniz, buyurun.

Tartışılması gereken noktanın müvekkilin avukata güvenmesi veya güvenmemesi gereğine getiriyorsanız; avukat - müvekkil ilişkisini hasta - doktor ilişkisine benzetebiliriz. Apandist ameliyatı esnasında doktorunuzun böbreğinizi çaldığını ve sattığını düşünür müsünüz?

Ufak bir bilgi:
    1136 sayılı kanun Madde 1 - Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. diyerek devlet garantisi altında verilen bu unvanın yalnızca serbest meslek için kullanılmadığını hüküm altına almıştır.

Fakat amacınız avukatlık mesleğini karalamak, meslek mensuplarına dolandırıcı, hırsız, sahtekar, yalancı sıfatlarını yakıştırmak ise durum değişecektir. Basında yer alan yargıya ve yargı mensuplarına aleyhindeki ve yine yargıya olan saygıyı azaltma saikindeki yazılardan çokça etkilenmiş gibisiniz. Halbuki ileti sayınız göz önüne alındığında ve bunca zamandır bizimle birlikte olmanızdan yola çıkarak, düşünce tarzımızı en iyi şekilde bilenlerden biri olduğunuzu görmek isterdik.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlık Kanunu madde 134, “Avukatlık onuruna, düzen ve gelenekleri ile meslek kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla, meslekî çalışmada görevlerini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar hakkında bu Kanunda yazılı disiplin cezaları uygulanır.” hükmünü getirerek meslek kurallarına uymamayı ve avukatlık mesleğini gereği gibi yerine getirmemeyi disiplin cezası müeyyidelerine tabi tutmuştur. Bu konuda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Forum konusunun başında belirtildiği üzere de şikayet merci, bağlı bulunan yer Barosudur. Şikayetin varlığı durumunda soruşturma usulü bellidir.

Alıntılanan sözün spesifik olarak avukatlar olarak çevrilmesi hatalı olabilir, HUKUKÇU kavramının daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Makaslı örnek sizi korkuttuysa, mesleğine ve meslektaşlarına bu denli aşık olan farklı bir meslek grubu olmadığını yazabilirim. Tekrar farklı yerlere çekmek isterseniz, buyurun.

Tartışılması gereken noktanın müvekkilin avukata güvenmesi veya güvenmemesi gereğine getiriyorsanız; avukat - müvekkil ilişkisini hasta - doktor ilişkisine benzetebiliriz. Apandist ameliyatı esnasında doktorunuzun böbreğinizi çaldığını ve sattığını düşünür müsünüz?

Ufak bir bilgi:
    1136 sayılı kanun Madde 1 - Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. diyerek devlet garantisi altında verilen bu unvanın yalnızca serbest meslek için kullanılmadığını hüküm altına almıştır.

Fakat amacınız avukatlık mesleğini karalamak, meslek mensuplarına dolandırıcı, hırsız, sahtekar, yalancı sıfatlarını yakıştırmak ise durum değişecektir. Basında yer alan yargıya ve yargı mensuplarına aleyhindeki ve yine yargıya olan saygıyı azaltma saikindeki yazılardan çokça etkilenmiş gibisiniz. Halbuki ileti sayınız göz önüne alındığında ve bunca zamandır bizimle birlikte olmanızdan yola çıkarak, düşünce tarzımızı en iyi şekilde bilenlerden biri olduğunuzu görmek isterdik.

Fakat amacınız avukatlık mesleğini karalamak, meslek mensuplarına dolandırıcı, hırsız, sahtekar, yalancı sıfatlarını yakıştırmak ise durum değişecektir.
    Bu şekil bir önyargılı acıklamanızı tahlilsi bir acıklama olarak görüyorum.

Basında yer alan yargıya ve yargı mensuplarına aleyhindeki ve yine yargıya olan saygıyı azaltma saikindeki yazılardan çokça etkilenmiş gibisiniz.

Benin basında cıkan yazılardan etkilenmiyecek kadar tecrübeye ve bilgi birikimine sahibim, adaletin ilk kapısı olan devlet dairesinde değerli hukukcularımız ve avukat meslek taşlarınızla 29 yıl gecirdim ayrıca mesleğinizede hic yabancı değilim bu şekil etki altında kaldığım yakıştırmanızıda hic uygun bulmuyorum. burada meslek değil bazı meslek mensuplarının yapmış olduğu tutum ve davranışların uygun olmadığı,meslehe zarar verdiği eleştirilmekte iken,konunun başka boyutlara taşınmak istenmesinede hala bir mana ve anlam vermekte güclük cekmekteyim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İki tane hukuk dersi okudu diye, 2-3 kanundan haberi var diye, 3-4 forumdan ilham aldı diye kendini hukukçu sanarlara mı laf söylesem, kendi mesleği dışındaki tüm mesleklere tukaka diyenlere mi laf söylesem şaşırdım.
    Hiçbiriniz de çıkıp, ben müvekkilim. Avukatı şöyle şöyle dolandırdım. 4-5 sene davama girdi parasını vermedim, üstüne üstlük bir de azlettim deme cesaretinde mi acaba?
    Konun başlığında avukatı şikayet merci neresi denmiş; cevabı baro. Peki müvekkili şikayet merci neresi? Verelim mi çoğunuzu dolandırıcılıktan, sahtecilikten ceza mahkemesine?
    Şuraya bak ya, dolandırıcılar, yolsuzlar avukattan hesap sorar hale gelmiş, siz de oturup şakşaklıyorsunuz.
    Devlet dairesinde çalışan arkadaş, avukatlara yapılan haksız uygulamaları da biliyorsundur. Hadi yazsana...
    Bir de oturmuş avukatların işlediği disiplin suçlarının çetelesini tutmuşsun. Memurların işlediği suçları altalta yazsam forum değil site yetmez!
    Konu litigation tarafından (08-02-2009 Saat 22:59:23 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukatımı nereye şikayet edebilirim

avukat sikayet

avukatimi nereye şikayet edebilirim

avukatimdan şikayetçiyim

avukat şikayet

avukatı nereye şikayet edebilirim

avukatlar nereye şikayet edilir

avukat nereye sikayet edilir

avukatimi nereye sikayet edebilirim

avukati sikayet

ankara barosu avukat şikayet

görevini yapmayan avukat

avukat hakkında şikayet

avukat şikayet hattı

ankara barosu şikayet

avukatı kime şikayet edebilirim

avukati nereye sikayet edebilirim

avukatları nereye şikayet edebilirizistanbul barosuna avukat şikayet dilekçesi örneğiavukatı nereye şikayet edebilirizankara barosu sikayetbaroya avukat şikayet dilekçesi örneğihttp:www.hukuki.netshowthread.php51904-Avukati-sikayet-merciiavukatlar nereye sikayet ediliravukatimdan sikayetciyim
Forum