+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Polisin arama yetkisi

Polisin arama yetkisi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    166
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Polisin arama yetkisi

Sn.hipokrat,atalarımız arife tarif gerekmez diye güzel bir söz sarfetmiş yazdıklarınızı tekrar gözden geçirirseniz siteye uygun düşmeyen cümleleri sanırım bulursunuz.Hukuki terim olarak makul şüphe kavramı vardır.Bu terimin açılımı polisi yetkilendirmiştir.Ülkemizdeki yaşanılan münferit olayları aysberg benzetmesi yaparsanız.Ülkemizin polislerine haksızlık yapmış olursunuz.Bir konuda değerlendirme yapmak için sanırım biraz araştırıp bilgi sahibi olmak yorum yapmak için kaçınılmaz bir yoldur.Kısa bir ABD örneği vermek gerekir ise Güvenlik ihtiyacından dolayı Göz Retina Taraması yaparak giriş ve çıkışları kontrol altında tutulması,Şüpheli şahısların oto içerisinde dahi polisin verdiği talimatlara uygun olarak hareket etmesi aksi takdirde silah dahi rahatlıkla kullanma yetkilerinin olması vb.bunlar gibi dünya örnekleri çok....Normal şartlarda bir insanı etkilemenin yolu önce görüntü daha sonra konuşma gelir.Siz ve bizler Polise karşı makul olur isek ister istemez içlerinde art niyetli olanlar olsa bile bize olumlu bir yaklaşım içine giricektir. Çünkü polis tek olarak görev yapmamakta yanında enazından bir görev arkadaşı olacak yani otokontrol sistemi devreye girecek ve tüm olumsuz davranışlar ortadan kalkacaktır.İnsan = ONUR ayrılmaz bir parçadır.Güvenlik ihtiyacı da kaçınılmazdır sevgilerimle.....

Hukuki NET Güncel Haber

Polisin arama yetkisi konulu yargıtay kararı ara
    Polisin arama yetkisi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Benim rahatsızlık duyduğum kısım aramanın yapılması ile ilgili değildir. Güvenlik güçlerinin görev ve yetkileri içerisinde bulunan her türlü uygulamanın başımızın üstünde yeri vardır. Ancak ben şekliyle ilgili rahatsızlık duyduğumu ifade ettim. Hatırlarsanız ünlü bir türkücünün (medya tarafından imparator diye adlandırılıyor) 2 veya 3 sene önce Akmerkez de polis tarafından üstü aranmak istenmişti. Magazin kameralarının görüntülediği olayda ünlü şahıs aramaya rıza göstermedi ve arama izni olmadan kendisini aratmayacağını belirtti. Güvenlik güçleri de yasanın kendilerine verdiği yetki ile (" Kişinin aramaya rızası bulunmadığını bildirdiği hallerde kolluk gücü, takdirine göre aranacak yerin etrafında gerekli tedbirleri alır ve arama kararı almak üzere gerekli başvuruyu yapar." Rıza ile arama (Yönetmelik m. 9)) güvenlik tedbirlerini alarak yaklaşık bir saat sonra arama izni ile geldi. Benim bahsetmeye çalıştığım budur. Bu ülkede herkes yasalar önünde eşittir. Peki ama birileri neden daha eşittir.Karşılıklı anlayışın,
    işbirliği yapmanın problemlerin çözümü için en uygun yöntem olduğunu biliyorum. Ancak bunun her zaman sivillerden beklenmesi ne anlam ifade eder ki. Samimiyetle söylüyorum çok zor bir görevi ifa ediyorlar. Sonuna kadar yardımı hak ediyorlar. Benim duymak istediğimi söyleyemecek memur olduğuna inanmıyorum. "iyi günler beyefendi. Önleme araması kapsamında aracınızın ve üstünüzün aranması gerekmektedir. Rıza gösterdiğiniz takdirde aracınız ve üst aramanız yapılacaktır. işbirliğiniz için teşekkür ederiz." bu mu çok zor olan?
    saygılar

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önce önleme aramasıyla ilgili söylemek istiyorum. önleme araması demek bölge mahkemesi tarafından günlük haftalık aylık periyotlarla çıkartılan ve kolluk kuvvetlerine; şüphe uyandıran şahıs üstü(ama kabaca ince arama değil) eşyası aracı üzerinde yoklama bakma izleme yöntemiyle güvenlik tedbiri olarak aranmasıdır.yalnız şahıs gözaltına alındıysa ki adli bir olaydan alınmış olacaktır zaten ince arama yapılr bunun içinde önleme araması kararı gerekmez. tatlıses olayında makul şüphe diye bir konu var. şahıs isteyebilir önleme arama kararını hakkı elbette (ama bazen sabah veriliyo mahkemeden karar ve polisler üzerine alamıyor fotokopi bozuk oluyor yada biçok şey oluyo) ama makul şüphe artarsa gözaltına alır ve aramasını yapar. çünkü şöyle olabilirdi diyelim ki şahıs üzerinde bomba var hissine kapıldınız (meslek gruplarında bazı mesleki hissler oluşur zamanla) şahıs polise sordu arama kararın nerede naparsınız siz polis olsanız. benim acizane söyleyeceğim budur. saygılarımla

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

I. Makul ve kabul edilebilir bir sebebin varlığı

Önleme aramasının yapılması makul ve kabul edilebilir bir sebebin varlığına bağlıdır. Makul sebebin bulunup bulunmadığı aramanın yapılacağı zaman, yer ve ilgili kişinin veya onunla birlikte olanların davranış tarzları, kolluk memurunun taşındığından şüphe ettiği eşyanın niteliği gibi sebepler göz önünde tutularak belirlenecektir (Yönetmelik m. 15/2). Makul sebebin bulunduğundan söz edebilmek için, Milli güvenlik ve kamu düzeninin, genel sağlık, genel ahlak veya kişilerin hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silah ya da patlayıcı maddenin saptanması konularında tehlike doğduğunu gösteren sebeplerin, somut olgulara dayanması şarttır (Yönetmelik m. 15/3)

Alıntı :
    http://www.egm.gov.tr/egitim/dergi/e...mal_yildiz.htm

Sayın saca,
    yukardaki bilgiyi ilgili bağlantı linkindende görebilirsiniz. Mesleki his meselesini "Makul sebebin bulunduğundan söz edebilmek için, Milli güvenlik ve kamu düzeninin, genel sağlık, genel ahlak veya kişilerin hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silah ya da patlayıcı maddenin saptanması konularında tehlike doğduğunu gösteren sebeplerin, somut olgulara dayanması şarttır (Yönetmelik m. 15/3)" kısmı açıklıkla ifade ediyor. Kamu düzeninin sağlanmasında görevli olan memurlara saygı göstermek milletimizin geleneklerinden biridir.Türk milleti kadar askerine polisine sahip çıkan saygı gösteren başka birmillet yoktur. Çağımız güvenlik tedbirlerini üst düzeyde tutmayı gerektiren bir zamandır. Ama bu çağda bu tedbirleri en ilkel metodla yapmakta konuyu ne kadar çözer. İmkan ve olanaklar teknolojik cihazlar sanal takip ve binlerce sayamadığım teknik imkan.. Bunların ne kadarından faydalanılıyor sizce. Bilinen en eski yöntemdir bu. Gene de hem fikirim yapılsın. Ama önceki yazılarımda bahsettiğim gibi işbirliği ama karşılıklı saygı çerçevesinde.. teşekkürler

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın ömergünyol kesinlikle ama kesinlikle katılıyorum her cümlenize. Fakat kolluk olmak öyle pis biryşeyki yapsan niye ve neye dayanarak yaptın derler, yapmasan niye ve neden yapmadın derler üst amirler tarafından.Ve sizi temin ederimki adli yargıdan daha çok idari soruşturmadan çekinir kolluk Emniyet Disiplin Tüzüğünu inceleseniz; favariden saça ayakkabı boyasından pantalon ütüsüne kadar daha bir sürü nedenden dolayı ceza verilebiliyor.kep takmadın diye bile ceza veriliyor. Keşke teknoloji Emniyettede olsa. Yani var aslında ama bu vatandaşla daha çok içli dışlı olan karakol önleyici ve çevik kuvvet polisinde yok verilmiyor yada kullandırılmıyor nedense. Hal böyle oluncada devletin işi bir şekilde yürümeli deniyor ve ilkel yöntemlerle iş görülmeye çalışılıyor.Görüşünüz için teşekkürler

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayin saca,
    Asgari müsterek denilen bu zaten.Aynen sizin ve benim fikirlerimin denk geldigi kisim. Vatandas olarak benim beklentimde bu kadarcık zaten. Ben de vatandas vergi veriyor diye memur önünde eğilsin demiyorum zaten. Yasanın tanıdığı hos görüyü asgari olarakta olsa yansıtabilmek. İnanın gülümsemek bir sürü kapıyı açıyor..selam ve saygı ile..

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Polisin arama yetkisi

hipoktat aysemebe ve the gıft le bu konuyu tartışma ya polis yada poliş eşi felan.sen insanların gururundan bahsedersin onlar kuzusun aranacaksın konusmuyacaksın hakkını aramayacaksın der.senin yazdıklarının altına imzamı atarım.bunla ilgili şikayet edilecek başka bir form sayfasıda acarsan desteklerim.bu arada benimde polis çocugu kimlik kartım var.benı aramasalarda aranan kişilere haklarını aramadıkları için kızarım.Babam 35 yıl emniyette görev yaptı.bunun 22 yılı ankara kızılay mıntıkasında çankaya merkez karakolundaydı.babam öyle bir nefret etmişki asker olacaktım.babam izin vermedi.teşkilatın içini bildigi için içindeki şerefsizler yüzündem mesleginden nefret etmiş.yununsların hemen hepside şerefsiz.hepside dallama.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Polisin arama yetkisi

Valla Milletin yorumunu ben bilememde , cebine prezervatif almış koymuşsun polis ararken gördü ne oldu rencide oldun.Yada geceleyin evine gidiyorsun hoop hemşerim nereye gidiyosun.Haydaa nereye olucak evime.EEEE NERDEN GELİYOSUN haydaaa sanane be kardeşim...)))

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kadar önleme araması yapılıyor abudik gubudik dandik dundik işlerin hepsi yakalanıyor ama ben şahsen bi Mafya tanıyorum beyazıtta işyeri var hileli iflasta borç üstlenir her salata var onun belindekini bi yakalıyamadılar .He bu arada Polis bizim gözümüzün bebeği.Başımız sıkışsa ilk onlar koşar ama onları yönetenler daha iyi yönlendirmeli.Bunu yapıcak zeka var çünkü yöneticilerde isteseler yaparlar....

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hukukhayrani rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Valla Milletin yorumunu ben bilememde , cebine prezervatif almış koymuşsun polis ararken gördü ne oldu rencide oldun.Yada geceleyin evine gidiyorsun hoop hemşerim nereye gidiyosun.Haydaa nereye olucak evime.EEEE NERDEN GELİYOSUN haydaaa sanane be kardeşim...)))
    Aynısı başıma geldi :D Benim gördüğüm kadarıyla yeni mesleğe girmiş polislerin hepsinde bir artistlik ve üstünlük hissiyatı var. güneş gözlüklü,ellerinde sigaralar, kolu camdan sarkıtmalar. Ve en önemlisi millete çok kötü bakmaları. açık olayım ben polisleri sevmiyorum ve güvenliğimi sağladıklarınada inanmıyorum. Polis kime diş geçireceğini kime geçiremeyeceğini öğrenir öğrenmez o yönde davranmaya başlıyor. En azından benim olduğum bölgede böyle.. Hayırdır nereye böyle diyebilecek kadar rahatlar, ) Hiç unutmam yakın tarihde Bostancı Lunaparka gelmeden 50 metre kenarda müsait bir yerde aracı park haline alıp arkadaşları bekliyorum. pazar günü trafiği var birazda. Gerçi benim trafikle hiç alakam yok dörtlüler yanık bekliyorum. Yolun diğer tarafından tam çaprazımdan bir ekip araması çıktı. memur bana baktı direk sağa çekti ve 5 adet polis indi. bende onları izliyorum beklerken. yolun karşısına geçtiler ama hepsi güneş gözlüklü ve fena kasılıyorlar. görmeniz gerekirdi yani. toy polisler işte. neyse yanıma geldiler ama birden arabanın etrafını sardılar. Bana in arabadan arama yapıcaz dedi bitanesi. bende birden sinirlendim "sebep" diye ters cevap verdim. "güvenlik nedeniyle" dedi bana. o nasıl oluyor peki dedim, kendi güvenliğin için mi yoksa halkın güvenliği için mi diye sordum. "basit bir güvenlik kontrolü" dedi. acayip sinirlerim bozuldu. düşünsenize onca insan sana bakıyor, sen kendini suçlu hissediyorsun. çünkü beş tane polis arabayı arıyor üstümü arıyolar ve aranmayacak bir yerde. saolsun önüne park ettiğim dükkanın sahibi çıktı bana bakarak "hayırdır" dedi. bende "güvenliğim için yapıyolarmış diye yüksek sesle bağırdım. polisler hiç umursamadılar. ama arabanın heryeri apaçık cincık mıncık etmişler. O dükkanın sahibi memura bakarak "bu yaptığınız artistlikden öte değil, sizi polis yapan devlet çöpçü yapmasınıda bilir" dedi. bende güldüm aynen dayı dedim. memurlar birden kapıları kapadı bagajı kapadı ve gitmeye başladılar. bende inceden "böylelerini polis yaparlarsa böyle artistlikleride makul görmek gerekir dedim ve dükkan sahibi "bunlarmı koruyacak bizi artist herifler diye sesli bir şekilde böbürlendi ve içeriye gitti.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

polisin arama yetkisi

polis arama izni olmadan eve girebilir mi

polis arama yetkisiarama iznipolis araba arama yetkisihttp:www.hukuki.netshowthread.php51532-Polisin-arama-yetkisipolisin araba arama yetkisipolisin arama yetkisi kanunuev arama iznini kim verirarama iznini kim verirpolise arama yetkisi veren kanunlararama izni polismali polis yetkileripolisin arama yetkisi 2016aramapolis arabayı arayabilirmipolis kaba üst aramasıpolisin yetkileri nelerdir polisin kaba üst arama yetkisipolis araç arama yetkisipolisin ev arama yetkisi yunus polisinin yetkileriarama yetkisipolis aramasıpolisin araç arama yetkisi
Forum