+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Satın aldığım evin elektrik borcu

Satın aldığım evin elektrik borcu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Satın aldığım evin elektrik borcu

2008/ Mayıs ayında bir yazlık ev aldık. Ancak içinde yaklaşık 1,5 senedir oturan kiracısı vardı. Bu kiracı 2 ay sonra çıktı. Bu arada eve hiç elektrik faturası gelmediğini öğrendik. Bağlı bulunduğumuz tedaşa müracaat ettiğimizde sayaç kaydının olmadığını, yeni kayıt yapılması gerektiğini, sayaçta görünen 9000 kw lık sarfiyatın 2600 YTL olarak ödenmesi gerektiğini öğrendik. Evin önceki sahibi yurt dışında. Biz ise daha evde hiç oturmadık. Yatırım amaçlı alındı ve kiraya verilecek. İçinden çıkan kiracı ise bırakın elektriği su borcu olan 500 YTL yi bile ödemeden çıktı gitti. Suyu ödediğimiz gibi bu borcu da mecburen bizmi ödeyeceğiz. Bu durumda evi aldığımıza pişman olduk. Mağduriyetimizi önleyecek bizim durumumuza uyan bir yasa, yönetmelik yokmudur.

Hukuki NET Güncel Haber

Satın aldığım evin elektrik borcu konulu yargıtay kararı ara
    Satın aldığım evin elektrik borcu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Satın aldığım evin elektrik borcu

Kendi adınıza abone olmak için müracaat ta bulunun derim.

T.C.
    YARGITAY
    Hukuk Genel Kurulu

E:2005/9-90
    K:2005/57
    T:23.02.2005

ÖZET: Dava, menfi tespit ve istirdat talebine ilişkindir. Kural olarak abonelik sözleşmesi kimin adına ise elektrik tüketim bedellerinden o şahıs sorumludur. Yeni abonelik talep edenden eski abonenin borçları talep edilemez. Davacının elektriğinin kesilmemesi ve kendisinin abone olabilmesi için yapmış olduğu işlemler borcu üstlendiği anlamına gelmez. Açıklanan hususlar nazara alınmadan davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.

2004 s. Yasa m. 72

Eski Elektrik Borçları Yeni Abonelik Talep Edenden veya Yeni Aboneden İstenemez

Taraflar arasındaki "Menfi Tespit ve îsdirdat" davasından dolayı yapılan yargıla ma sonunda; Konya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce davanın reddine dair verilen 02.07.2003 gün ve 2002/79 E, 2003/259 K. sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi'nin 03.05.2004 gün ve 2003/8164 E, 2004/4991 K. sayılı ilamı ile; (...Davacı vekili, müvekkilinin elektrik aboneliği için davalı kuruma başvurduğunda eski abonenin borcu olduğunu, bu borç kapatılmadan yeni aboneliğin verilmeyeceğinin bildirilmesi üzerine, eski abonenin elektrik borcu için 1.164.000.000.-TL peşin olmak üzere 12 adet toplam 11.970.000.000.-TL bedelli bono verdiğini, eski abonenin borcundan sorumlu tutulamayacağını bildirerek ödenen 1.164.000.000.-TL'nin istirdadına, bonolardan dolayı da borçlu olmadığının tesbitine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
    Birleşen davada, davacı vekili, müvekkilinin eski abonenin 1.000.000.000.-TL olan elektrik borcundan sorumlu olmadığını belirterek davalı kurumun elektrik veril* memesine ilişkin kararın kaldırılmasını ve borçlu olmadığının tesbitine karar veril*mesini talep ve dava etmiştir.
    Davalı vekili, davacının eski abonenin borçlannı ödemeyi taahhüt ettiğini, zira eski abonenin işyerini davacının devraldığını ileri sürerek davanın reddini istemiştir.
    Mahkemece, davacının elektrik borcuna konu işyerini 01.09.2000 tarihinden geçerli kira sözleşmesiyle devraldığı, BK'nun 179. maddesi uyarınca devralınan şirketin borçlanndan da sorumlu olacağı, kaldı ki davacının devirden önce tüm elektrik aboneliğinden kaynaklanan borçlarını üstlenip, bu borclan ödemeyi taahhut ettiğı halde, davacının odemeye yanasmadıgı gerekçesiyle davanın ve birleşen davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekilince temyiz edilmiştir.
    Dosya içerisinde mevcut kira sözleşmesinde Y. Televizyonu ve Gazetesi adına iş*yerini E. Holding A.Ş' den 01.06.2002 tarihinden itibaren 15 yıl süreyle kiralanmış
    olduğu açıktır. Anılan kira sözleşmesinden BK'nun 179. maddesi uyarınca işletmenin devrinin söz konusu olduğu sonucuna varılamaz. Kural olarak elektrik borcu abone sözleşmesi kimin adına ise tüketim bedelini onun ödemesi gerektiği şeklindedir.
    Davacıdan önceki abonenin elektrik borcunun istenmesi doğru değildir. Davacının elektriğin kesilmemesi ve kendisinin abone olabilmesi için yapmış olduğu işlemler onun borcu üstlendiğini göstermez.
    Mahkemece açıklanan bu yönler üzerinde yeterince durulmadan yazılı olduğu şekilde hüküm kurulması dogru gorulmemistir...) gerekçesiyle bozularak dosya yerine gerı cevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki karar*da direnilmiştir.
    Temyiz Eden: Davacı vekili
    Hukuk Genel Kurulu Kararı
    Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edil* diği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
    Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma karannda açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen özel daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnil-mesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme karan bozulmalıdır.
    SONUÇ: Davacı vekilinin temyiz itirazlannın kabulü ile, direnme kararının özel daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dol,ayı H.U.M.K.'nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine 23.02.2005 gününde, oybirliği ile karar verildi.
    Konu Phantom of law tarafından (13-01-2009 Saat 22:11:05 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın phantom of law,
    söylediğinizi aynen yaptım eski borçtan sorumlu olmadığımı belirterek yeni abonelik işlemlerimi başlatmak üzere gittim. Ancak müracaatımı kabul etmediler ve eski borcun ödenmesinden sonra yada satın aldığım kişiden parayı tahsil etmem halinde işlemlerin başlatılacağını söylediler. Evi satın aldığım bayan zaten uzun yıllar yurt dışındaymış onu bulmam mümkün değil. Bende sadece satış işlemi sırasında kalan nüfus fotokopisi var. Bu arada durum hakkında kendilerini bilgilendirmemizden 2 gün sonra eve gelerek tutanak tutmak suretiyle sayacı sökmüşler ev zaten daha öncede söylediğim gibi halen boş. Site bekçisine bıraktıkları tutanakta kaçak elektrik kullanıldığının tesbit edildiğinden sayacın söküldüğü yazıyor. Bende evrakları ve bana gönderdiğiniz karar örneğinide ekleyerek 20.01.2009 tarihinde Tedaş Genel Müdürlüğü ile Tedaş Bölge Müdürlüğüne yazı yazdım ve yazılı cevap isredim.

Durum böyleyken şimdi ne yapmam gerekiyor.

Saygılar...

Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Phantom of law rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kendi adınıza abone olmak için müracaat ta bulunun derim.

T.C.
    YARGITAY
    Hukuk Genel Kurulu

E:2005/9-90
    K:2005/57
    T:23.02.2005

ÖZET: Dava, menfi tespit ve istirdat talebine ilişkindir. Kural olarak abonelik sözleşmesi kimin adına ise elektrik tüketim bedellerinden o şahıs sorumludur. Yeni abonelik talep edenden eski abonenin borçları talep edilemez. Davacının elektriğinin kesilmemesi ve kendisinin abone olabilmesi için yapmış olduğu işlemler borcu üstlendiği anlamına gelmez. Açıklanan hususlar nazara alınmadan davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.

2004 s. Yasa m. 72

Eski Elektrik Borçları Yeni Abonelik Talep Edenden veya Yeni Aboneden İstenemez

Taraflar arasındaki "Menfi Tespit ve îsdirdat" davasından dolayı yapılan yargıla ma sonunda; Konya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce davanın reddine dair verilen 02.07.2003 gün ve 2002/79 E, 2003/259 K. sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi'nin 03.05.2004 gün ve 2003/8164 E, 2004/4991 K. sayılı ilamı ile; (...Davacı vekili, müvekkilinin elektrik aboneliği için davalı kuruma başvurduğunda eski abonenin borcu olduğunu, bu borç kapatılmadan yeni aboneliğin verilmeyeceğinin bildirilmesi üzerine, eski abonenin elektrik borcu için 1.164.000.000.-TL peşin olmak üzere 12 adet toplam 11.970.000.000.-TL bedelli bono verdiğini, eski abonenin borcundan sorumlu tutulamayacağını bildirerek ödenen 1.164.000.000.-TL'nin istirdadına, bonolardan dolayı da borçlu olmadığının tesbitine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
    Birleşen davada, davacı vekili, müvekkilinin eski abonenin 1.000.000.000.-TL olan elektrik borcundan sorumlu olmadığını belirterek davalı kurumun elektrik veril* memesine ilişkin kararın kaldırılmasını ve borçlu olmadığının tesbitine karar veril*mesini talep ve dava etmiştir.
    Davalı vekili, davacının eski abonenin borçlannı ödemeyi taahhüt ettiğini, zira eski abonenin işyerini davacının devraldığını ileri sürerek davanın reddini istemiştir.
    Mahkemece, davacının elektrik borcuna konu işyerini 01.09.2000 tarihinden geçerli kira sözleşmesiyle devraldığı, BK'nun 179. maddesi uyarınca devralınan şirketin borçlanndan da sorumlu olacağı, kaldı ki davacının devirden önce tüm elektrik aboneliğinden kaynaklanan borçlarını üstlenip, bu borclan ödemeyi taahhut ettiğı halde, davacının odemeye yanasmadıgı gerekçesiyle davanın ve birleşen davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekilince temyiz edilmiştir.
    Dosya içerisinde mevcut kira sözleşmesinde Y. Televizyonu ve Gazetesi adına iş*yerini E. Holding A.Ş' den 01.06.2002 tarihinden itibaren 15 yıl süreyle kiralanmış
    olduğu açıktır. Anılan kira sözleşmesinden BK'nun 179. maddesi uyarınca işletmenin devrinin söz konusu olduğu sonucuna varılamaz. Kural olarak elektrik borcu abone sözleşmesi kimin adına ise tüketim bedelini onun ödemesi gerektiği şeklindedir.
    Davacıdan önceki abonenin elektrik borcunun istenmesi doğru değildir. Davacının elektriğin kesilmemesi ve kendisinin abone olabilmesi için yapmış olduğu işlemler onun borcu üstlendiğini göstermez.
    Mahkemece açıklanan bu yönler üzerinde yeterince durulmadan yazılı olduğu şekilde hüküm kurulması dogru gorulmemistir...) gerekçesiyle bozularak dosya yerine gerı cevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki karar*da direnilmiştir.
    Temyiz Eden: Davacı vekili
    Hukuk Genel Kurulu Kararı
    Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edil* diği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
    Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma karannda açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen özel daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnil-mesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme karan bozulmalıdır.
    SONUÇ: Davacı vekilinin temyiz itirazlannın kabulü ile, direnme kararının özel daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dol,ayı H.U.M.K.'nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine 23.02.2005 gününde, oybirliği ile karar verildi.
    Sayın phantom of law,
    söylediğinizi aynen yaptım eski borçtan sorumlu olmadığımı belirterek yeni abonelik işlemlerimi başlatmak üzere gittim. Ancak müracaatımı kabul etmediler ve eski borcun ödenmesinden sonra yada satın aldığım kişiden parayı tahsil etmem halinde işlemlerin başlatılacağını söylediler. Evi satın aldığım bayan zaten uzun yıllar yurt dışındaymış onu bulmam mümkün değil. Bende sadece satış işlemi sırasında kalan nüfus fotokopisi var. Bu arada durum hakkında kendilerini bilgilendirmemizden 2 gün sonra eve gelerek tutanak tutmak suretiyle sayacı sökmüşler ev zaten daha öncede söylediğim gibi halen boş. Site bekçisine bıraktıkları tutanakta "evde kimse olmadığından kimlik ve alıcı tesbiti yapılamamıştır.Kullanıcı ismi site bekçisinden alınmıştır. 2001 yılında trafo devrinde abone olmadığından 827 kw endekste elektriği kesilmiştir. 14.01.2009 tarihinde yapılan kontrolde mühür koparılarak sayaç üzerinden elektrik abonesi olmadan kullanıldığı tespit edilmiştir." yazıyor. Tutanakta 2 tedaş görevlisinden başka imza yok. Bende evrakları ve bana gönderdiğiniz karar örneğinide ekleyerek 20.01.2009 tarihinde Tedaş Genel Müdürlüğü ile Tedaş Bölge Müdürlüğüne yazı yazdım ve yazılı cevap istedim.
    Ayrıca ekleyeceğim bir kaç bilgi daha var. Yazlık evim site içinde buraya sayaç okuyan görevliler yazlık bölgesi olduğu için her ay gelmiyorlarmış. Sökülen sayacında aboneliği yokmuş. Tedaş yetkilisinin ve burayı bilenlerin söylediğine göre sayaçlar site inşaatına ait şantiyeninmiş. İlk kullanıcılar şantiye elektriği kullanarak sarfiyatı aralarında bölüşüyorlarmış. Sonra şantiye sayaçları 2001 yılında Tedaşa devretmiş. Tedaşta sitede bulunan diğer evlere kendi sayaçlarını takarak yeni aboneliklerini başlatmış. Ama bu ev arada kaynamış. Bu işlem 2001 yılında oluyor. O gün bu gündür de benden başka abone başvurusunda bulunan veya soran arayan olmamış. Ben evi 20.05.2008 de aldım ve daha hiç oturmadım. Bunu muhtarlıklardan alacağım belge ile site bekçisi dahil bütün komşular vasıtası ile ıspatlayabilirim. Henüz komşularımı bile tanımıyorum.

Durum böyleyken şimdi ne yapmam gerekiyor.

Saygılar...
    Konu bernat tarafından (21-01-2009 Saat 11:08:50 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Satın aldığım evin elektrik borcu

Arkadaşım aynı konu benim başıma geldi ve 3 aylık bir uğraş sonrası konuyu lehime çözüme kavuşturdum. Almış olduğum evin tapu tesliminden yaklaşık 1 ay sonra 1100 TL elektrik ve 400 TL su borcu olduğu ortaya çıktı. benim evi teslim aldığım eski ev sahibi elektirik idaresine gidip aboneliğini bitirmiş ancak evi kiraya verip kullandırmış. ben abonelik yaptırdım borç falan yoktu. ilk faturada 1100 TL elektirik borcu gelince aynı senin sorunlarını yaşadım. sonra aşağıdaki yönetmeliği aldım şeflerine 24.maddeyi bilip bilmediğini sordum o da bana bildiğini söyledi ve ben dilekçe doldurdum. kayıt numarası aldım. sonra borcu iptal ettiler. ancak başta bana sen borcu ödeyeceksin yoksa biz elektriği keseriz daha sonra gidip mahkemede alacak davası açacaksın eski ev sahibine dediklerinde ben de onlara siz beni eski borçtan sebep mağdur edemezsiniz siz bana verdiğiniz aklı gidin şirket avukatlarınıza verin onlar konuyu takip etsinler. avukatlığın gereği şirketin alacağını bugün olmasa da 5-10 yıl sonra faiziyle almaktır dedim. Ayrıca burda şöyle bir konu da var. elektrik sayaç okuma görevlisi eve 11 ay boyunca hiç uğramamış aynı apartmandaki diğer dairelerin sayaçlarını okumasına rağmen gelip bu daireyi okumak zahmetinde bulunmamış. bana şefleri abone kayıtlı değildi o yüzden okumadık dediği zaman görevliniz sayaç okuyacaktı arada kullanım farkı varsa kaçak kullanımdan 11 ay içinde 1 gün işlem yapacaktınız. burda denetim olarak sizin görevi kötüye kullanmak olarak da personelinizin kusura var hakim önünde biz bilerek okumadık dersiniz dediğimde. yanıma bir görevli verip her işimi hızlandırdılar. ve sildiler borcu.

sizin elinizdeki kira kontratının bir fotokopisini tedaşa iletin. size sıkıntı çıkarırlarsa resmi olarak dilekçe yazıp evrak arşivden gelen evrak numarası alın ve size işlemi yapmama gerekçeleriyle beraber resmi olarak cvp vermelerini isteyin. memuruyla uğraşmayın doğrudan müdürüne çıkın. çünkü genelde bu tip dairelerin müdürleri kanun kitap takip eder diğerlerinin umrunda bile olmaz...

Nerede
    Diyarbakır
    İletiler
    1.150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ktirpan'ı gösterdiği sorumlu vatandaşlık nedeniyle ALKIŞLIYORUM.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu durumda olupta,faturayı ödeyenler mahkeme ile ödediklerinide geri alıyorlar.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba herkese, aynı durum benim de başıma geldi geçenlerde. Burada yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim, onların sayesinde ödemek zorunda bırakılacagım binlerce lirayı ödemekten kurtuldum. Burayı okuyacak arkadaşlara benim de faydam olması açısından başıma gelenleri anlatayım.

Evin tapusunu yeni aldım ve abonelik işlemleri için Tedaşa gittim.Bana o evin hiç aboneliği olmadığını, yeni abonelik işlemleri başlatmam gerektiği söylendi.Ancak ben evi almak için gezerken o evde elektrik kullanıldığını görümüştüm.Sayaça da bakınca sayaçın endekslerinin sıfır değil, bazı rakamlardan oluştuğunu gördüm.Yani usulsüz kullanım vardı.Tedaş bana ilk faturada borcun bana yansıyacagını, sonradan itiraz edip ödemeyebileceğimi söyledi ancak ben borcu üzerime almak istemedim, kullanım tutarı başlangıç olacak şekilde yeni abonelik başlatılmasını istedim.Ankara'da hanımeli sokaktı galiba, oraya dilekçe verdim. Tapuyu yeni aldığımı, endeks kullanımı ve saatte müdahale olup olmadığının tespiti için ekip gönderilmesini ve yeni aboneliğimin bu endeks toplamını içermeyecek şekilde, yani eski malikin borçlarından muaf şekilde başlatılmasını talep ettim. Elinizde varsa eski tapu fotokopisi ve eski maliklerin kimlik bilgilerini de ekleyin. Kaçak ekipleri gelip tutanak tuttu, usulsüz kullanım raporu hazırladı, ben de bu raporla birlikte yeni abonelik birimine giderek bu endeksler başlangıç endeksi olacak şekilde yeni abonelik başlattım. Başına böyle birşey gelenler böyle bir hakları olduğunu bilsinler.Tedaşın kendi içindeki birçok yetkilisi bile bu haktan habersiz, ya da vatandaşı eksik yönlendiriyor. Size şiddetli tavsiyem, ev aldığınızda yeni abonelik başlatacak olsanız bile, eski malikten elektrik borcu olmadığına dair tedaş yazısı almadıysanız önce endeks üzerindeki bilgilere bakın, çünkü tedaşta abone hiç görünmüyor ancak adamlar fiziken o elektriği kullanmakta olabiliyor.Bu da tedaşın teknik eksikliğinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.Bir binadan bir kişi bile elektik için başvurunca tüm binaya veriliyormuş, diğerleri de kendi sayaçları üzerinden abone olmadan kullanabiliyorlar.Sayaç okuma yetkilileri de uyanık değilse, yandaki sayacın da işlediğini, ama neden fatura düzenlemediğini düşünebilecek kapasitesi yoksa aylarca usulsüz kullanım yapıyor bu şahıslar.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bizimkıde satın aldıgımız evin apartmandaki otomatiklerin borcu geldı aslında borc fılan yok ortada usulsu kullanımdan dolayı gelıp kesmısler bırde tutanak tutmuslar 10 senelık bına 3 dairelik, tasınalı 1 sene oldu en son 2004 yılında kesılmıs fatura ( tedaş ın dediğine göre ) ve 7 senedır bu sayaç süreklı çalısmıs 30.000 TL borç olmuş ve yeni gelip kesiyorlar 2004 yılında apartman otomatiğinin abonesi iptal ettırmıs fakat sayacın üstünde herhangi bir işlem yapılmamış.
    Bu aparman otomatiğinin borcunu kim ödeyecek ?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eski ev sahibinin elektrik borcu

ev alırken elektrik borcu

satın aldığım evin elektrik borcu

tapu elektrik borcu

elektrik borcu varken yeni abonelik

ev aldım abonelikler mevcut

ev alırken elektrik su

kiraladigim evin elektrik faturasi

sizden onceki elektrik borcu

yenisatın alınan ev için elektrik açtırmayeni yapilmis eve elektirik aboneligi kac tlyeni aldığım evin su bocunu nasil öğrenimev aldım fakat eski elektrik ve su borcu kalmışelektrik borcu mal sahibiönceki elektrik abonesinin kalan borcuyeni aldigim evin elektrik borcu varEvi yeni aldım ve eski elektirik borcu çıktı ne yapmam gerekElektrik faturasını üstüne almamayeni evin fatura borclariuedaş satın aldığım evin elektrik üzerine almaeski malikin elektrik borcueski elektrik borcusayac natalarindan elektrik borcudaha onceden abone olunmamis elektrigi üstüne almaev aldım abonelikleri üzerine almak
Forum