+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 53 ileti bulundu.

Konu: Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında

Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında

arkadaşlar ben denizci astsubayım bugün askeri mahkemeye gittim ve birlikte cep telefonu bulundurmaktan emre itaatsizlikte ısrar suçundan 25 gün hapis cezası verildi öncelikle bu oda hapsi mi göz hapsi mi oluyo bilmiyorum bi de 16 güne düşme durumları varmış o nasıl oluyo ve bi de temyize gitmeyi düşünüyorum.telefonu elimde gören bi yüzbaşı mahkemeye verdi temyiz dilekçesini nasıl veririm.gerekçe olarak ne gösteririm bi faydası olur mu yardımcı olursanız sevinirim..bi avukatla anlaşsam bu işten beni kurtarabilir mi yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim şimdiden sağolun..

Hukuki NET Güncel Haber

Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Emre itaatsizlikte ısrar suçu hakkında

Öncelikle geçmiş olsun. 21. yy'da böylesine basit bir fiilden dolayı hapis cezası veriliyor olması son derce ilginç ve yalnızca bizm ülkemizde olabilir denecek cinsten. Çalıştığım büroda bu tür durumlarla sıkça karşılaşmaktayım o nedenle size açıklamada bulunmak istedim.
    Ama öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu fiil bir 'askeri suç' olduğundan askeri mahkemede yargılanır, mahkum olursanız da askeri cezaevinde yatarsınız. Göz hapsi, oda hapsi vs. disiplin cezasıdır ve tamamen ayrıdır. Öte yandan hukuki durumu inceleyecek olursak, Askeri Ceza Kanunu md.87/1'de düzenlenmiş olan emre itaatsizlikte ısrar suçunun cezası 1 aydan 1 yıla kadar değişebilmektedir. Ancak mahkemeler cep telefonu gibi basit meselelerde alt sınırdan hüküm kurmaktadırlar. Buna bir de iyi hal indirimi dediğimiz durum da uygulanınca (1/6 oranında indirim) ceza 25 güne düşmektedir. [16 güne düşme olayını duydum ama hukuki sebebini hala bulamadım açıkçası, bilen varsa ben de öğrenmek isterim.] Ceza bu olmakla beraber, beraat etmek istiyorsanız emrin size tebliğ-tebellüğ edilmediğini veya bu emrin olaydan sonra verildiğini ispatlamanız gerekmektedir, emrin varlığını baştan kabul etmiş iseniz bunu ispat etmek daha da zorlaşmaktadır. Hamkumiyete hükmedildiğine göre bunu ispatlayamamışsınız demek ki, ya da olayı pek önemsemediniz. Temyizde verilen kararın bozulma ihtimali mevcuttur ancak bunun için hükmün verildiği günden itibaren 7 gün içinde temyiz başvurusunda bulunmanız şart. Şu aşamada en doğru ve güvenilir yol bir avukata başvurmaktan geçmektedir. Tekrar geçmiş olsun.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1. Askeri birliklerde cep telefonu bulundurmak rütbeli personel dahil yasaktır.

2. Cezanız alt sınırdan verilmiş ve mahkemedeki iyi haliniz taktiri indirim sayılaran neticeden 25 gün hapis cezasına çarptırılmışsınız.

3. 16 güne düşmesinin HUKUKİ DAYANAĞI İNFAZ KANUNUDUR. Malumunuz mahkemenin ilamında yer alan cezalar ceza kanununda ki sürelerdir. Birde ceza infaz hukuku vardır. Buna görede cezaların nasıl infaz edileceği ve sürelerinin hesabı vardır. Ülkemizde ki İNFAZ sistemi bire bir değildir. Dolayısı ile kesinleşen 25 gün hapis cezasının ceza evinde ki süresi 16 gün olmaktadır.

4. Birlik içerisinde cep telefonu ile yakalandınız ise temyiz etmenizin hiç bir işe yarayacağını sanmıyorum. Ancak temyiz karara itirazdır. Sizin için özel bir koşulu yoktur. Sadece Askeri Yargıtaya gönderilmek üzere ..... Askeri mahkemesi Başkanlığı'na yazmanız yeterlidir. Temyizin süresi vardır onu kaçırmayın.

5. Sayın Stj.Av.Ferhat Büyükada bir eylemin niçin ''suç'' sayıldığını bilmeden ''21. yy'da böylesine basit bir fiilden dolayı hapis cezası veriliyor olması son derce ilginç ve yalnızca bizm ülkemizde olabilir denecek cinsten.'' yargısına varmanız genç bir avukat adayı olmanız nedeniyle beni çok şaşırttı. Size bu kanunun gerekçelerini anlatmak benim haddime değilde sadece şunu söyleyeyim. ''Pentagona girmeyi deneyin bakalım cep telefonu ile üzerinize kaç kişi atlayacak '' Lütfen gerekli donanıma sahip olmadan yorum yapmayalım. Benden size abi tavsiyesi...

Saygılarımla.

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın commodore1tr,
    şöyle bir maziye baktığımızda cep telefonu kullanmanın serbest bırakılmasını isteyen askeri mahkemeler olduğunu görüyoruz. sonuç olumsuz olmuş o da ayrı bir durum. ama sonuç itibari ile bir şekilde durumun vehametinin sizin belirtmiş olduğunuz kadar kritik olmadığını düşünüyorum. ayrıca siz pentagon örneğini vermişsiiniz ama genel kurmay başkanlığımızda da durumun farklı olmadığını düşünüyorum.

http://www.maxicep.com/konu-disi/ask...-mu-24105.html

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuların tartışılmasını sevmem . Ancak verdiğiniz linkede baktım ilgili gazetenin haberinide buldum. Haber gayri ciddi bir asparagas haberi... zaten de 2006 ya ait...

1. Emre itaatsizlikte ısrar suçunda mahkeme suçun maddi unsurunun oluşup oluşmadığına bakmakla yükümlüdür. Eğer ortada ''Kanunlara mualif ''bir emir varsa ve bunda ısrar suçu işlendi ise Askeri mahkeme askeri bilir kişi isteyecektir.

2. Annesine merhaba dedi diye hapse girenler var gibi akla zarar bir hukuk gerekçesi olamaz. Gerekçe hukuka dayalı olur...

3. Narlıdere Deniz Kuvvetlerinin bir birliği dir dolayısı ile nezdinde askeri mahkeme vardır. Poligonda bulunan Geney Deniz saha Komutanlığında Yusuf Kaya diye bir hakim subay yoktur! Olmayan subay nasıl beraat kararı verir !

4. Son sözü Anayasa Mahkemesi söyleyecek ne demek ! Eğer ortada bir beraat kararı varsa ve bu karar Askeri mahkemeye aitse buna Askeri savcı veya nezdinde Askeri mahkeme kurulan birlik komutanının itiraz hakkı vardır. Yani ya mahkeme savcısı yada Güney Deniz Saha Komutanı olan Koramiral itiraz edecek. Bununda görüşüleceği tek yer Askeri Yargıtaydır... Haber son derece açık beraat kararı üzerine kuruludur. Askeri mahkeme hiç bir karar vermeyip '' Bu konu Anayasanın X maddesine aykırıdır '' dememişki...

5. Askeri kışlalarda kontürlü telefon doludur. Askeri hapishanelerde bile eskiden beri vardır bunlar. Dolayısı ile haberleşme özgürlüğü ihlalide değildir...

6. Neden ismi belirsiz hemde tuğ general ( karacı) konuşuyor konu hakkında?

7. Günümüz teknolojisinde ki cep telefonlarının nelere kadir olduğu kısmen herkesçe bilinmekte bilinen ve bilinmeyen kullanımların kötü amaçlarını engellemek için rütbeli rütbesiz herkese yasaktır cep telefonu.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    5. Sayın Stj.Av.Ferhat Büyükada bir eylemin niçin ''suç'' sayıldığını bilmeden ''21. yy'da böylesine basit bir fiilden dolayı hapis cezası veriliyor olması son derce ilginç ve yalnızca bizm ülkemizde olabilir denecek cinsten.'' yargısına varmanız genç bir avukat adayı olmanız nedeniyle beni çok şaşırttı. Size bu kanunun gerekçelerini anlatmak benim haddime değilde sadece şunu söyleyeyim. ''Pentagona girmeyi deneyin bakalım cep telefonu ile üzerinize kaç kişi atlayacak '' Lütfen gerekli donanıma sahip olmadan yorum yapmayalım. Benden size abi tavsiyesi...
    Sayın commodore1tr;
    Verdiğiniz tavsiye için teşekkür ederim. Verdiğiniz tavsiyenin abi tavsiyesi olduğunu belirttiğiniz ve dolayısıyla beni kardeşiniz olarak gördüğünüz için de ayrıca teşekkür ederim. Bu yasağın sebebini gerçekten sizden öğrenmek isterim ama önce şunları ifade etmem gerekirse:

Tartışılması gereken hukuki soruna gelecek olursak, okuduğum-incelediğim onlarca askeri ceza dosyasının içinde öyleleri var ki... Bunlarda asta müessir fiil, üste hakaret, görevi ihmal, görevi kötüye kullanma, zimmet, askeri eşyayı çalmak vs. başı çekmekte. Mahkemelerce verilen hükümlere baktığımızda ise, örneğin eylemi asta müessir fiil olarak nitelendirilen ve mahkemece bu eylemi sabit görülen sanığa, takdiren ve teşdiden 1 yıl hapis cezası verildiğini, ancak hükmün açıklanmasının geri bırakıldığını görüyoruz. Aynı dosyada 9 ayrı suçla yargılanıp, tüm eylemleri sabit görülen fakat hepsinden de mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen bir şahsın (üst rütbeli sayılabilecek) elini kolunu sallayarak TSK'da gezmesi, ancak çok masum sebeplerle cep telefonunu birliğe sokan erin-yedek subayın hapis cezasına mahkum edilmesi beni gerçekten yaralıyor ve adalete olan inancımı sarsıyor.

Üstelik bilinen bir gerçek var ki, çoğu birlikte cep telefonu kullanımına ses çıkarılmıyor, ama bazı art niyetli komutanlar gerektiğinde bu tür kozları erlere karşı çok güzel kullanıyorlar (tabi ki hepsi değil, ama bu kurumda da kötü niyetli insanlar var). Şimdi elinizi vicdanınıza koyup tekrar düşünün, askerde hasbelkader herkesin elinde cep telefonunu görüp birliğe telefonunu getiren, bir şekilde binbaşı veya albay'a yakalanan, hakkında soruşturma başlatılan, terhis olduktan sonra aniden ellerine iddianame tutuşturuluveren, sonra yargılama sürecinin ve çarptırılacağı hapis cezasının manevi yükünü omuzlarında taşıyan, sabıkası olduğu için ya da alacağı muhtemel hapis cezası yüzünden işe giremeyen-iş bulmakta zorlanan üniversite mezunu pırıl pırıl gençleri.. Sizin gözünüzde adalet bu mudur? 21. yüzyılda herkes özgürlükleri savunurken siz yasakları savunuyorsunuz, bu sizin hukukçu kişiliğinize yakışıyor mu?

Stratejik noktalarda bazı güvenlik önlemlerinin alınması tabi ki mantıklıdır (örneğin Genel Kurmay, MSB vs.) ama örneğin astsubay gazinosunda çalışan, ordu evinde çalışan askerin böyle yasaklara maruz bırakılması hiç de anlamlı gelmiyor bana. Ayrıca illa da ceza verilecekse disiplin cezası verilmesi suç ve cezanın orantılılığı açısından daha doğru olacaktır, bunu askeri suç olarak nitelendirmek bence ceza hukukunun temel ilkelerine de (orantılılık-ıslah edicilik) aykırıdır.

Anladığım-duyduğum kadarıyla askeri ceza hakimlerinin bu konuda fikirleri eskisine nazaran daha yumuşak, en azından emekli olanların. Yakında Askeri Yargıtay da görüş değiştirirse hiç şaşırmam, bence siz de şaşırmayın. Hukuku insanlar yapar ve gerektiğinde değiştirir, bunu da unutmamak gerekir. Saygılar.

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın commodore1tr,
    ben linki verirken google dan bir arama yaparak bu haberi bulmuş idim. aynı haberi veren benzer haber kaynakları da var.
    http://www.tumgazeteler.com/?a=1374541
    http://www.haber7.com/haber/20060303...ciliyor-mu.php
    siz asparagas olarak değerlendirmişsiniz ancak bu haberi yayınlayanlar sadece bir forum değil. yukarıdaki iki linkten haberi yayınlayan gazetlerin takvim ve haber7 olduğunu görüyoruz. ben kesinlikle doğru olduğunu iddia etmiyorum ancak benzer haberi yayınlayan birden fazla kaynak olduğunda bunun üzerinde biraz durup düşünüyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar verdiğiniz cevaplara teşekkür ederim ki bu cezayı yani yatacağım 25 günlük sürenin ertelenmesi söz konusu mu yani ne kadar ileriye atabilirim? süre olarak..

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef bu suç için erteleme gibi bir durum hukuken mümkün değil ancak, temyiz başvurunda bulunursanız dosya en erken Askeri Yargıtay'dan onanıp gelinceye, en geç de Askeri Yargıtay hükmü bozarsa yeniden yargılama yapılıp verilen yeni hükmün temyizden dönmesine kadar gecikir. Bu açıdan, süreç ne kadar uzarsa cezanın kesinleşmesi de o kadar gecikir. Ceza kesinleşmediği müddetçe de sizi cezaevine sokamazlar.

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

malesef sırf askeri suçlar ertelenemez, para cezasını çevrilemez.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

emre itaatsizlik

emre itaatsizlik cezası

askerde emre itaatsizlik cezası

emre itaatsizlikte ısrar suçu temyiz

emre itaatsizlikte ısrar suçu cezasıemre itaaskerde emre itaatsizlikaskeriyede emre itaatsizlik cezasi nedirguvenlik amire itaatsizlik savunma alma örneğiaskeri ceza mahkemesi emre itaatsizlikemre itaaaskeri mahkeme emre itaatsizlikemre itaskerlikte emre itaatsizlik nedenleritsk da emre itaatsizlikten ceza var mikarara.com emre itaatsizlik israr sucuemre itatsizlik israr sucun mahkemece cezalariemre itaatsizlikte israr sucunun cezasi nedirtsk emre itaatsizlik cezası kac puanemre itaatsizlikte ısrar suçunun cezasıemre itatsizlik cezalaritskda ceza örnekleri site:www.hukuki.netemre itaatsizlik kamuemre itaatsizlikte ısrar sucunda örnek olaylaraskerlikte emre itaatsizlik cezası
Forum