+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

Türkiye'nin AİHM karnesi kötü Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  KAHRAMANMARAŞ
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Post Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  Merhabalar bizim AİHM'sinde yaklaşık 1 senedir sonuçlanmayan davamız var.AİHM'sine giden davaların sonuçlanması ortalama kaç yıl sürüyor bir bilginiz varmı acaba?  Hukuki NET Güncel Haber

  Türkiye'nin AİHM karnesi kötü konulu yargıtay kararı ara
  Türkiye'nin AİHM karnesi kötü konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Marmara bölgesi
  İletiler
  36
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  AİHM de iş kanunundaki boşta geçen süreyle ilgili davalar var mı?Bilgisi olan varsa lütfen bizimle paylaşır mı?

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  AİHM, doğumda verilen kan nedeniyle AIDS'e yakalanan Y.T.O.'nun ailesine Türkiye'nin 378 bin euro ödemesine, tedavi masraflarının ömür boyu devletçe karşılanmasına hükmetti.

  Kararda devleti mahkemeye veren babanın yeşil kartının iptal edilmesi de 'çarpıcı' olarak nitelendirildi

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1996'da İzmir'de doğum sonrası HIV taşıyan kan verilmesi sonucu amansız hastalığa yakalanan Y.T.O. davasında masraflarla birlikte maddi ve manevi olmak üzere toplam 300 bin euro maddi 78 bin euro manevi tazminat ödenmesi ve Y.T.O.'ya ömür boyu ücretsiz tedavi sağlanması yönünde karar verdi. Mahkeme, anne Neşe ve baba Nazif O.'nun 13 Kasım 2004'te yaptığı başvuruyla ilgili dün verdiği kararında Y.T.O'nun yaşam hakkı ile adil ve etkin yargılama haklarının ihlal edildiğini saptadı. Mahkeme, ihlallerle ilgili ihmal ve sorumluluğu olduğunu tespit ettiği Kızılay ve Sağlık Bakanlığı hakkında da çarpıcı tespitlerde bulundu. Y.T.O'nun kısacık hayatını altüst eden ve AİHM'ye uzanan hikâyesi şöyle gelişti: İzmir'de Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde 6 Mayıs 1996'da prematüre olarak dünyaya gelen Y.T.O'da göbek ve kasık fıtığı tespit edildi. 17 Haziran'da taburcu edilene kadar çok sayıda kan nakli yapılan Y.T.O'nun dört ay sonra HIV kaptığı anlaşıldı. Aile tam dokuz yıl, dört ay ve 17 gün sürecek bir hukuk mücadelesi başlatarak, çok sayıda mahkemede ceza ve tazminat davaları açtı. Soruşturmalarda HIV taşıyan kanın verilme nedeninin hastalığı belirleyen testin çok pahalı olduğu için yapılmaması olduğu ortaya çıktı. Aile, 1999'da Kızılay'dan 55 bin lira, Sağlık Bakanlığı'ndan 2008'de 159 bin liralık tazminat kazandı. İki kurumun ömür boyu tedavi masraflarını üstlenme sözlerine rağmen mahkeme kararlarının hemen ardından aileye verilen yeşil kart geri alındı. Aylık 6 bin 800 euroya (yaklaşık 14 bin TL) yaklaşan ilaç ve tedavi masrafları ailenin sırtına bindi. İlkokul çağına gelen Y.T.O'ya bir darbe de çocuklarının kendisiyle aynı sınıfta okumasına karşı çıkan ailelerden geldi. Sıkıntılarla sağlığını yitiren baba N. O. çalışamaz, ilaç ve tedavi masraflarını da karşılayamaz hale geldi. Y.T.O. halen kekemelik nedeniyle her hafta psikoterapi görüyor.

  9 YILLIK DAVA 'İHLAL'
  AİHM, Türk mahkemelerinin tazminat kararlarının yeterli olmaktan çok uzak olduğunu belirterek, saptanan miktarların küçük çocuğun ancak bir yıllık tedavi ve ilaç masrafını karşılayabileceğini vurguladı. Mahkemelerin duyarlı yaklaşarak, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı'nın sorumluluğunu tespit ettiğini vurgulayan AİHM, küçük çocuğun ömür boyu tedavi ve ilaç masraflarının karşılanması gerektiğine de dikkat çekti. AİHM, Bakanlık aleyhine açılan sorumluluk davasının 9 yıl 4 ay ve 17 gün sürmesinin 'ihlal' oluşturduğuna dikkat çekti. AİHM, mahkemeye giden aileden yeşil kartın geri alınmasını da çarpıcı olarak nitelendirerek, tazminat miktarlarını oy birliğiyle onayladı.

  http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/03/24/adalet_dersi

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Salı günü karara bağlanan iki davada Türk devleti toplam 181 bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

  Mahkeme ilk kararda terörle mücadele operasyonlarında ölen iki kişinin ailelerine 100 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.

  Murat Bektaş’ın (32) eşi ve Erdinç Aslan’ın (22) kız kardeşi 1999 yılında binalarına yapılan bir baskına katılan altı polisin gereksiz yere güç kullandığını ve Bektaş’la Aslan’ın haksız yere ölümüne sebep olduğunu iddia etti.

  Bir başka davada 16 davacı, polisin akrabaları olan 42 yaşındaki Yılmaz Özcanı bahçesindeki ağaçları haksız yere kestiği için 24 Eylül 2000 tarihinde tutuklamaya gittiğini, Özcan’ın polis tarafından dövüldüğünü ve vurulduğunu iddia etti.

  Mahkeme, aralarında Özcan’ın anne-babası, eşi ve çocukları olan davacılara 81 bin euro tazminat ödenmesine karar verdi.

  Hükümetin önünde davayı temyize götürmek için bir ay süresi var.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/14483995.asp

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  Türkiye AİHM'de yine suçlu bulundu

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), protesto gösterisi sırasında polis tarafından gözaltına alınarak kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla TÜrkiye aleyhine başvuruda bulunan Kiraz Biçici isimli kadını haklı buldu.

  AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin gösteri yapma ve örgütlenme hakkıyla ilgili 11. ve kötü muamelenin yasaklanmasıyla ilgi 3. maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

  http://www.cnnturk.com/2010/dunya/05...2.0/index.html

  Türkiye karar gereği, başvuru sahibine 20 bin avro ödeyecek.

  İstanbul İnsan Hakları Derneği üyesi Biçici, 2003 yılında İstanbul'daki bir gösteri sırasında gözaltına alınıp kötü muameleye tabi tutulduğu gerekçesiyle AİHM'ye başvuruda bulunmuştu.

 7. #16
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  AİHM Tarkan davasında Türkiye'yi haksız buldu

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), sanatçı Tarkan’la ilgili bir kitabın toplatılmasıyla ilgili davada Türkiye’yi haksız buldu.

  Tarkan’la ilgili kitabı basan yayınevinin sahibi Özcan Sapan’ın başvurusunu değerlendiren AİHM, "Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

  Türkiye, karar gereğince yayınevi sahibine toplam 3 bin avro maddi tazminat ödeyecek.

  "Tarkan – yıldız olgusu" isimli doktora tezinden yola çıkılarak 2001 yılında basılan kitabın ilk bölümünde Tarkan’ın bir yıldız olarak ortaya çıkışı, ikinci bölümdeyse şarkıcının hayatı anlatılıyor.

  Kitapta, basında çıkmış Tarkan’la ilgili 31 fotoğrafa yer veriliyor.

  Tarkan’ın "imajını zedelediği ve kişilik haklarına aykırı olduğu" gerekçesiyle yaptığı şikayet üzerine görülen davada, 17 Eylül 2001 tarihinde kitabın toplatılmasına karar verilmişti.

  http://www.milliyet.com.tr/aihm-tark...71/default.htm

 8. #17
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  AİHM, 6 yılda 100 milyon TL ceza kesti

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BDP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş'ın soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye'nin AİHM'de işlem görmekte olan başvurular açısından Rusya'dan sonra ikinci sırada yer aldığını ortaya koydu.

  AİHM'de halen Türkiye aleyhine açılan ve işlem gören dava sayısı 13 bin 100 iken, 2004 yılından bu yana ödenen tazminat miktarı ise 100 milyon 569 bin 525 TL oldu. Davutoğlu şu bilgileri verdi: "Bu kararların yüzde 88'ine tekabül eden 14 bin 145 adedi kabul edilmezlik kararları ile kayıttan düşürme kararlarıdır.

  Toplam karar sayısının yüzde 12'sini oluşturan bin 939 karar ise judgment (hüküm) formatında olup, bunların yüzde 2'si ihlal bulunmadığına dair karar, yüzde 1'i dostane çözüm ve kayıttan düşme kararı, yüzde 86'sı ihlal kararı ve yüzde 1'i ise diğer kararlardır." Dışişleri Bakanı Davutoğlu yüzde 86'yı bulan ihlal kararlarının yüzde 21'inin adil yargılanma hakkına ilişkin olduğunu belirtti.

  Öte yandan Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Yahudi Örgütü Anti-Defamation Leage ADL tarafından kendisine verilen "Üstün Cesaret Ödülü"nü iade etmeyeceğini söyledi.

  Davutoğlu, ödülün iadesini gerektirecek bir neden bulunmadığını da sözlerine ekledi.

  http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/..._tl_ceza_kesti

 9. #18
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  Umarım paketteki anayasa değişikliklerinden yeni bir tanesi olan aym ye bireysel başvuru müessesesi bu konuda ülkemiz iç hukukunun uluslararası alanda düştüğü bu rezil durumu bertaraf eder gerek maddi gerek manevi açıdan ülkemiz uluslararası alanda itibarını kaybetmez.Bu arada Rusya'dan sonra ihlal kararı alan 2. ülkeyiz.Rusyanın davalarının çoğu ise RUS mafyasının öldürdüğü gazeteci ve yargıçlara ilişkin.

 10. #19
  Kayıt Tarihi
  Dec 2010
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  Merhabalar,

  sanırım bende bir dava açma aşamasındayım, aihm e dilekçemi yolladım barkod numaram ile birlikte. Aihs 6 1 e dayanarak makul süre nin haddinden fazla ihlal edildiğini belirttim. olayın kısaca özeti;
  1964 yılında Tekirdağ Muratlı da açılan kadastro mahkemesinin 2010 yılının son aylarına gelmemize karşın 47 yıldır devam ediyor olması, bu durumda iç hukuk yollarına gerek kalmaksızın başvurabileceğim kanaatine internette bulduğum örnek kararlardan kanaat getirdim. Olayın kısa bir özeti bu olaylar olurken yaşanan maddi durumlardan kaynaklanan bazı muzdariplikler ve aslen sahibi olan dedemin 2010 yılında vefatı ile ilgili bilgiler verdim, makul süre ye uyulmadığı içinde manevi ve maddi tazminat istedim.

  Şuan davanın kabuledilebilir bulunmasını bekliyorum, sizce yanlış yaptığım bir şey mevcutmudur, hangi aşamada bir avukattan yardım almam daha yerinde olur.

  ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

 11. #20
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türkiye'nin AİHM karnesi kötü

  AİHM'de birinciliği yine kaptırmadık

  Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) geçen yıl 278 dava ile en fazla mahkum olan ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. Türkiye, 356 mahkumiyet kararı ile 2009'da da ilk sırada yer almıştı.

  AİHM Başkanı Jean Paul Costa, bugün AİHM'in 2010 yılı çalışmalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

  Costa'nın verdiği bilgilere göre, 2010'da Türkiye hakkında, 278 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin en az bir maddesinin ihlal edildiğine hükmedildi.

  Türkiye'yi, 217 davayla Rusya, 143 davayla Romanya, 109 davayla Ukrayna, 107 davayla Polonya izledi.

  AB ülkelerinden İtalya hakkında da en az bir maddeden ihlal olmak üzere 98 davada mahkumiyet kararı çıktı.

  Türkiye, 356 mahkumiyet kararı ile 2009'da da ilk sırada yer almıştı.

  Costa, basın toplantısında yaptığı açıklamada, AİHM'e gelen başvuruların 2010'da bir önceki yıla oranla yüzde 7 artış gösterdiğini belirterek, giderek artan iş hacminin AİHM içindeki reformları kaçınılmaz kıldığını söyledi.

  AİHM Başkanı, nisan ayında İzmir'de düzenlenecek olan toplantıda, reform konusunu ayrıntılı bir şekilde ele alacaklarını belirtti.

  AİHM'e geçen yıl özeklikle siyasi mülteci ve göçmenlerin sınır dışı edilmelerini önlemek için “ihtiyati tedbir” talebiyle gelen başvurularda büyük patlama yaşandığını belirten Costa, geçen yıl bu yönde gelen başvuruların sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 53 artarak, 3600'e çıktığını söyledi.

  İşte AİHM'in 2010 yılı içinde verdiği mahkumiyet kararları:

  Arnavutluk: 7
  Andorra: Yok
  Ermenistan: 5
  Avusturya: 19
  Azerbaycan: 16
  Belçika: 4
  Bosna Hersek: 1
  Bulgaristan: 81
  Hırvatistan: 21
  Güney Kıbrıs: 3
  Çek Cumhuriyeti: 11
  Danimarka: Yok
  Estonya: 2
  Finlandiya: 17
  Fransa: 42
  Gürcistan: 4
  Almanya: 36
  Yunanistan: 56
  Macaristan: 21
  İzlanda: 1
  İrlanda: 2
  İtalya: 98
  Letonya: 4
  Liechtenstein: 1
  Litvanya: 8
  Lüksemburg: 7
  Malta: 4
  Moldova: 28
  Monako: Yok
  Karadağ: 2
  Hollanda: 4
  Norveç: 1
  Polonya: 107
  Portekiz: 19
  Romanya: 143
  Rusya: 217
  San Marino: Yok
  Sırbistan: 9
  Slovakya: 40
  Slovenya: 6
  İspanya: 13
  İsveç: 6
  İsviçre: 11
  Makedonya: 15
  Türkiye: 278
  Ukrayna: 109
  Birleşik Krallık: 21

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16866316.asp

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Benzer Konular :

 1. Hukuk Portal: AİHM'den Türkiye'ye 'JİTEM' sorgusu
  Hukuk portalına yeni bir kaynak eklendi. Konu: https://www.hukuki.net/content.php?1041-AİHM-den-Türkiye-ye-JİTEM-sorgusu
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-04-2011, 22:41:10
 2. Hukuk Portal: AİHM'den Türkiye'ye Kürtçe cezası
  Hukuk portalına yeni bir kaynak eklendi. Konu: https://www.hukuki.net/content.php?846-AİHM-den-Türkiye-ye-Kürtçe-cezası
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-01-2011, 22:24:22
 3. Medya ne kadar kötü Türkiye'de!!!
  İki gündür herkes Kemal Kılıçdaroğlu ve Bursaspor'u konuşuyor.. Ancak Zonguldak'ta 32 madenci kömür ocağında mahsur kaldı. Ölüm kalım savaşı veren...
  Yazan: yas2010 Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-05-2010, 23:25:56
 4. Türkiye Aleyhine Kazanılan Orman -tapu Iptali AİHM Mahkemesi Görüntüleri
  Orman vasfı denerek hiç bir bedel ödenmeden vatandaşın mülküne gasp edilemiyeceği bu kayda alınan a.i.h.m mahkemesinde apaçık ortadadır. Bu...
  Yazan: gurel67 Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-03-2009, 17:27:46
 5. AİHM, Türkiye’ye Ceza Yağdırdı
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan 7 davayı bugün karara bağladı. Ahmet Güven ve 12 arkadaşının yaptığı ortak...
  Yazan: veezy37 Forum: Avrupa Birliği Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-04-2007, 15:44:14

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.