+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Yalan Beyan

Yalan Beyan Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Yalan Beyan

  Bir devlet memuru, eşi SSK lı olarak başka işte çalıştığı halde, 6 yıl boyunca eşine bakmakla yükümlüymüş gibi aile beyannamesi doldurup kendi kurumuna vermiş. Eşi SSK lı olduğu halde eşine kendi kurumu adına düzenlenen sağlık karnesini kullandırmış, eşinin sağlık harcamalarını kendi çalıştığı kuruma yaptırmış. Ayrıca 6 yıl boyunca eş yardımı almış. Bu durumda bu devlet memurunun işlediği şuç TCK 206 madde kapsamında değerlendirilebilir mi?  Hukuki NET Güncel Haber

  Yalan Beyan konulu yargıtay kararı ara
  Yalan Beyan konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Yorumu olan arkadaşlardan yorumlarını esirgememelerini rica ediyorum..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2005
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  1.080
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Yargıtay, gerçeğe aykırı beyanname vermek suretiyle haksız harcırah alan memurların Eski TCK'nın 343 üncü maddesine göre cezalandırılmaları gerektiğine dair kararlar vermiştir.

  Eski TCK 343'ün Yeni TCK'da karşılığı 206 ncı madde olmasına göre, bahsettiğiniz suç, bu madde kapsamında değerlendirilebilir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Sayın Kantaroncu değerli katkınız için teşekkür ederim...

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  327
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Belirtiğiniz olay, TCK 206.maddesi kapsamına girdiğine ilişkin tespit çokta sağlık görünmüyor. Zira TBMM madde gerekçesinde de açıklandığı üzere, beyan üzerine belge tanzimi bu hususta yeterli mi? İdarenin araştırma yükümlülüğü yok mu? İdarenin yaptığı inceleme sonucu ne? gibi soruların cevabı alınmadan ve değerlendirilmeden tesbitte bulunmak yanlış sonuçlara gebedir.

  TCK 206.maddesinin TBMM madde gerekçesinde belirtildiği üzere "Kişi, kendi beyanıyla, sahte bir resmî belgenin düzenlenmesine neden olmak hakkına sahip değildir. Kişinin açıklamaları üzerine düzenlenen resmî belgenin bu beyanın doğruluğunu ispat edici bir güce sahip olması suçun oluşması için gereklidir. Aksi takdirde düzenlenen belge, yapılan beyanın doğruluğunu ispat edemeyeceğinden, kişi kendi beyanı ile böyle bir belgenin düzenlenmesine etmen olmuş sayılamaz ve kendisinin bu madde uyarınca cezalandırılmasının neden ve hikmeti kalmaz. O hâlde bakılacak husus şudur: Beyanın doğruluğu düzenlenen resmî belgeyle ispat edilecek ise, madde uygulanacaktır; buna karşılık beyanı alan memur, beyanın doğruluğunu tahkik edip, buna kanaat getirdikten sonra resmî belgeyi düzenlemek durumunda ise yani resmî belge sadece kişinin beyanı üzerine değil de, memurca yapılacak inceleme sonucuna göre meydana getirilmekte ise, bu maddedeki suç oluşmaz. Nitekim, kişiyi çok geniş bir surette “doğruyu söylemek”le yükümleyen İtalyan Ceza Kanununun 483 üncü maddesi de aynı esası kabul etmiş ve İtalyan Yargıtayının yerleşmiş içtihadı da bu yönde olmuştur.
  Bu nedenle, gümrük muayene memuruna, belirli bir malı ithal veya ih¬raç edeceği yolunda yalan beyanda bulunan kişi, bu maddedeki suçu işlemiş olmaz; zira beyanı alan gümrük muayene memuru sırf bu beyanla yetinme¬yip, beyanın doğruluğunu incelemekle yükümlüdür. Resmî belge ile doğruluğu ispat edilecek olayların ne olduğu, belgenin niteliğine göre belirir.

  Sonuç mu? Kusur araştırma ve inceleme görevini sağlıklı yapmayan idare üzerinde de kalabilir...

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Kişi devlet memuru olduğundan konunun TCK 206.MADDE kapsamında değerlendirilerek adli mercilere iletilmesi gerektiğini düşünüyorum.Sn Önderin değerlendirmelerine katılmakla birlikte bu değerlendirmeleri yapacak ve kararı verecek olanın mahkeme olduğunu düşünüyorum.
  Açıkça belge düzenleyerek bir beyanda bulunup bununla maddi bir takım avantajlar sağlayan bir kişiyi koruyarak yargılanmasına engel olmanın muhakkik açısından doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.
  Burada bana göre suç oluşmuş.Tahakkuk memuru bu beyana dayalı olarak belgeyi düzenlemiş.Harcama yetkilisi o kişinin eşinin gerçekten çalışıp çalışmadığını araştırmak zorunda değil.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Yalan Beyan

  Katkılarınız için teşekkür ederim..

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yalan beyan
  iyi gunler gecen hafta sahsıma savcılıktan cagrı belgesı geldı gitmemem durumunda polıs zoruyla goturulecegım yazılıydı bu sabah antakya savcılıgında...
  Yazan: exelans90 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-01-2014, 23:00:55
 2. Yalan beyan
  Sayın yetkili; Yaklaşık bir ay önce bir tartışma sonucu daha önce babamı tehdit eden bir adama vurmaya çalıştım. Babamın beni itirmesi nedeniyle...
  Yazan: avar Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 13-05-2009, 16:46:52
 3. Yalan beyan
  Çalıştığım sektörde Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarla çalışmak için son bir seneye ait faturalandırdığımız iş miktarı ,bulunduğumuz il sağlık...
  Yazan: şukufe Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 23-12-2008, 15:14:41
 4. Yalan beyan
  şahsın tarafıma açmış olduğu manevi tazminat davasında , kavga sırasında omuzunu çıkardığımı ve ameliyatla yerine oturduğunu söylüyor. ...
  Yazan: caliskanmehmet68 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 04-12-2007, 22:56:42
 5. Yalan beyan
  :o şahsıma saldırıda bulunan KİŞİ ,MÜCADELE SIRASINDA omuzunu benim çıkardığımı iddia ederek tazminat davası açtı,Hastane kayıtlarında omuzun yerine...
  Yazan: caliskanmehmet68 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-10-2007, 20:47:43

Bu sayfada bulunan kavramlar:

memurun yalan beyanı

aile yardımı yanlış beyan

madde 206 memura yanlıs beyan cezası

yalan beyanda bulunan memur

memurun yalan beyanda bulunma suçu

memura yalan beyan

yalan beyanla harcırah alan memur

resmi kuruma yalan beyan

yalan beyanda bulunma memurluga

memur yalan beyan

yalan beyanname

resmi makamlara yalan beyanda bulunmak

yalan beyanda bulunan devlet memurunun sucu

aile yardımında yanlş beyan cezası

resmi kurumlara yalan beyanda bulunmak

yalan beyanda bulunarak devletten para almak

yalan beyan

yanlış beyanda bulunan memur

memurun yalan beyani

yalan beyanda bulunan memurlara örnek karar

harcirah beyannamesinde yalan beyan cezasi

nafakada yanlis beyan verilmesi

tck yalan beyan

kanunda yalan ifadenin cezası

yalan ifadenin cezasi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.