+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Boşanma Nafaka Tazminat Ödemesi

Boşanma Nafaka Tazminat Ödemesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma Nafaka Tazminat Ödemesi

Alıntı ayısıgım08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanma davası açmadan nafaka davası açılabilir mi? Bu konu da bilgili arkadaşların yardımlarını rica ederim
    Eş ve çocuklar için tedbir nafakasına dayanak olan kanun maddesi:

Türk medeni kanunu
    Birlikte yaşamaya ara verilmesi
    MADDE 197 -

Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri,
    1. haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya
    2. ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma Nafaka Tazminat Ödemesi konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma Nafaka Tazminat Ödemesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ya kusura bakma konu nasıl acılıyor beceremedim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili Ferda Hn.
    Değerli yanıtınız için teşekkür ederim. Bu konudaki prosedür nedir? Kendim gidip dava açabilir miyim?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı valentino1983 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ya kusura bakma konu nasıl acılıyor beceremedim

Tedbir nafakası istemi dilekçesi

......................................AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : Ayda …TL. Tedbir Nafakası İstemi .

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim davalı ile …/…/… tarihinde evlenmiştir. Bu evliliklerinden … isimli çocukları olmuştur.

2-) Davalı …/…/… günü müvekkilim ve çocuklarını perişan halde bırakarak evi terk etmiştir. Davalı eş başka bir kadınla yaşamaya başlamıştır. Müvekkilimin ev kirası …TL.’dir. Müvekkilim bir işte çalışmamaktadır. Müvekkilim ve çocukları komşuların yardımıyla geçinmektedir.

3-) Müvekkilimin eşi … fabrikasında çalışmaktadır. Aylık …TL. kazanmaktadır. Bu nedenlerle müvekkilime …TL. çocuğa da …TL. olmak üzere toplam …TL. Tedbir Nafakası talep etmekteyiz.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 195 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kaydı, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, toplam ... TL. aylık Tedbir Nafakasının davalıdan alınmasına, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili

Av.

Bu dilekceyi kendi konunuza uyarlıyarak yaza bilirsiniz,

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili sdt23 ve esmerhan size teşekkür ederim. Ben çalışıyorum. Bu nedenle iştirak nafakası olarak dava açacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Kendim için hiçbir nafaka talebim yok.Ben 7 aydır ayrı yaşıyorum.Eşimin onur kırıcı sözleri ve davranışları,kendinden ve ailesinden başka hiçbirşeye düşünmemesi,sorumsuzluğu, sinirli yapısı vs. beni kızımı da alıp evi terk etmek zorunda bıraktı.Evlenmeden önce kendi imkanlarımla aldığım bir ev vardı ve onu sattım.Başka ev almak için. Kendisine ait şu anda inşaat halinde olan son derece iyi bir semtte ev var. Ama şu an kirada kalıyor. Bu iştirak nafakasını ne yönde etkiler?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ayısıgım08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili sdt23 ve esmerhan size teşekkür ederim. Ben çalışıyorum. Bu nedenle iştirak nafakası olarak dava açacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Kendim için hiçbir nafaka talebim yok.Ben 7 aydır ayrı yaşıyorum.Eşimin onur kırıcı sözleri ve davranışları,kendinden ve ailesinden başka hiçbirşeye düşünmemesi,sorumsuzluğu, sinirli yapısı vs. beni kızımı da alıp evi terk etmek zorunda bıraktı.Evlenmeden önce kendi imkanlarımla aldığım bir ev vardı ve onu sattım.Başka ev almak için. Kendisine ait şu anda inşaat halinde olan son derece iyi bir semtte ev var. Ama şu an kirada kalıyor. Bu iştirak nafakasını ne yönde etkiler?

Sayın ayın ışığı siz ne yapmak istiyorsunuz onu anlıyamadık ayrılmadan nafaka almak istiyorsanız sizin calışmanız eşinizin nafaka ödemesine inşaat yapmasına engel değildir,hakim hükmettiği sürece nafakaya arslanlar gibi ödiyecektir. siz acın tedbir nafakası davasını.

Eyer boşanmak istiyorsanız boşanma davası ile birlikte iştirak nafakasıda talep ederek ala bilirsiniz sizin bir yerde calışmanız nafaka bağlanmasına veya yoksulluk nafakası olarakta devamlı almanıza engel değildir. hem cocuğunuza hemde size nafaka bağlanıcaktır.

Nerede
    ankara
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İŞTİRAK NAFAKASI

İyi akşamlar..Ben ayrıldığım insana yanımda kalan iki çocuğum için iştirak nafakası açmak istiyorum ama nasıl açacağımı bilmiyorum.Ayrıca davayı açacağım kişinin nerede olduğunu yani ikamet adresini hiç bir şekilde bulamıyorum.Çocuklarınıda yaklaşık 7 aydır görmüyor.Bu şekilde yani adres teyidi yapmadan davayı açabiliyormuyum? Bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın ayın ışığı siz ne yapmak istiyorsunuz onu anlıyamadık ayrılmadan nafaka almak istiyorsanız sizin calışmanız eşinizin nafaka ödemesine inşaat yapmasına engel değildir,hakim hükmettiği sürece nafakaya arslanlar gibi ödiyecektir. siz acın tedbir nafakası davasını.

Eyer boşanmak istiyorsanız boşanma davası ile birlikte iştirak nafakasıda talep ederek ala bilirsiniz sizin bir yerde calışmanız nafaka bağlanmasına veya yoksulluk nafakası olarakta devamlı almanıza engel değildir. hem cocuğunuza hemde size nafaka bağlanıcaktır.
    Sayın esmerman Benim konumda anlaşılamayacak, karışık bir durum yok. Ben eğer eşimle anlaşmalı boşanma davasında prokolde anlaşamazsak kızıma iştirak nafakası bağlanması konusunda hukuki bir yardım almak istedim. İştirak nafakasının bağlanacağını biliyorum.Kendim adına hiçbir nafaka talebim yok kızımızın manevi ihtiyaçlarını(sevgi,ilgi,sorumluluk) gözardı ediyor hiç olmazsa maddi ihtiyaçlarında bana yardımcı olmak zorunda.

İletiler
    131
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ferda Aydın rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nafakasını ödemeyen erkeklere cezaevi yolu göründü. Yargıtay, boşandıktan sonra mahkemenin belirlediği nafakayı ödemeyenlerin üç aya kadar hapis cezasına çarptırılması gerektiğine karar verdi.

Nafakasını ödemeyen koca hapse girecek

Yargıtay, boşandıktan sonra çocuklarını unutan "hayırsız koca"ları affetmedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, mahkeme kararına rağmen nafaka borcunu ödemeyenlerin 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması gerektiğine karar verdi. Boşandıktan sonra özellikle kadınların ve küçük yaştaki çocukların "tek güvencesi" olan nafaka borcu yargıyı karıştırdı. Son kararı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu verdi. Nafaka borcunu ödemeyenlere cezaevi yolunu gösteren kararın veriliş süreci şöyle işledi:

MAHKEME 3 AY VERMİŞTİ
    Nevşehir İcra Ceza Mahkemesi bir türlü nafakasını ödemeyen S.Ç.'ye bir aylık süre tanıdı. S.Ç.'nin yine ödeme yapmaması üzerine mahkeme 3 ay "tazyik hapsi" cezası verdi. Ancak Adalet Bakanlığı kocanın cezaevine konulmasının yanlış olduğunu savunarak Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 16'ncı Hukuk Dairesi Bakanlık ile aynı doğrultuda düşünerek Nevşehir İcra Hakimliği'nin kararını kanun yararına bozdu. Fakat Yargıtay Ceza Genel Kurulu "Nafakaya ilişkin mahkeme kararlarını uymama" yı düzenleyen 344'üncü maddesinin açık olduğunu belirterek "tazyik hapsi"ni onayladı. Karar benzer durumlarda örnek oluşturacak.
    nafakayı almaya gelince hapse kadar yolu var ama çocuğu göstermeye gelince
    hiç bi şey yok kadın çocuğu icraayla gösyeriyor ve para cezası bile yok kadına hiç bişey yok kendi çocuğumu görebilmek için 400 ytl para vermek hakmıdır hukukmudur çocuğunu göstermeyen bu kadınlar için neden yasal düzenlemeye gidilmiyor bu çeşit kadınlarra da neden hapis yolu açılmıyor acaba ?neden hep erkek ezilmeye çalışılıyor ?sadece kadınları korumak için bu yasalar neden kladınların aleyhine işlemiyor ?sayın hukukçular ?
    1- çocuk artık icraayla alınmasın ve kanuni hakkı olan baba mahkeme kararını direk en yakın polis karakoluna başvurup şikayette bulunabilsin ve çocuğumu göstermiyorum diyen kadına (kamu davası açılsın küçük yaşta bir çocuğun babasını tanıması ve bu serbestliği elinden alınmış alınıyor )
    2-icraa giderleri çocuğu göstermeyen tarafa ödettirilsin
    3-2 defa çocuğu göstermeyen kişilerin elinden çocuk alınsın birsene karşı tarafa verilsin
    3-tekrar aynı olay tekabül ederse çocuk tamamen karşı tarafa verilsin çocuğu göstermeyen kişiye tazminat ve hapis yolu açılsın bu konuda işler çok çabuk yürütülsün kimseyede acınmasın çünkü 0-6 Yaş gurubunun annesinide babasınıda tanımaya hakkı vardır kimse bu serbestliği çocuk yanında diye ,velayet adı altında engelleyemez bu hak şahsi kin ,nefretin kurbanı olamaz
    4-mahkemelerde çocuk verilmeyen tarafın maddiyatı uygun olduğu hallerde çocuğu erkekse sünnet izni ve yinek ız veya erkekse yaş günü izni olsun ve yarı yarıya velayet uygulaması gelsin
    5-ben bir babayım ve mağdurum inanın bu kanunun mağduruyum ben...mahkeme ayda 2 gün verdi bana bir suçlu gibi davranmaktır bu karar halbuki suçum baba olmak .... sayın hukukçular lütfen evladınız varsa babalarıda kendi yerinize koyun ve öyle davranıın ve artık bu medeni kanunu çağımızın gereklerine göre tekrar gözden geçirin artık bizleri mağdur etmeyin ...
    kadın erkek eşitliği varsa ayrı muamele etmeyin ... kim kusur işlemişse cezasını çeksin ... hukuğun anlamı suçluya gereken cezayı vermekve birdaha yapmamasını sağlayıcı caydırıcı tedbirleri almaktır bence.
    görüyoruz bunları hep kadınlar boşanma mahkemelerinde suçlu olsada mağdur edilmemeye çalışılıyor evin birliğini bozan kadınsa eğer kadında en ağır maddi cezalara çarptırılsın ....
    Konu kibfeyzo tarafından (14-12-2008 Saat 19:34:32 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herkese cevaplarınız için teşekkür ederim. arkadaşın sorusunu cevaplayayım. bizim buradaki hakim bayan haksızda olsa haklıda olsa her zaman kadınlardan tarafa. abim şahitlendirdi. belgelendirdi çalışmadığını ama 350 ytl aylık nafaka bağlandı. abimin suçu yok ama yengem tam bir şeytan. şöyleki yalancı şahitlerle işini yürütüyor. abimde bir çok şahit gösterdi ama bayan hakim hep kadını tutuyor ve bunu açıkcada söylüyor. abiime git hırsızlık yap nafakanı öde dedi. kendim şahitim.abim iç bir yerde çalışmıyor ssk bağkur hiçbir güvencesi yok. yengem ssk lı çalışıyor. birde evin eşyalarına elektirik deposutusuna kadar babasıyla aldı gitdi. kafasına göre yaşıyor. abim gerçekten çok magdur. yakında mahkemeleri var. yengem hakimin karşısında isterim eşimi seviyorum diyecekmiş dışardada seni istemiyorum süründürecem diyecekmiş önceki mahkemelerdede aynısını yaptı zaten. karar kesinleşeli 3 yıl oldu nerdeyse. süre doldugunda abim tekrar mahkeme yani dava açacak. ispatlarda bir araya gelmediklerini.yengemde başka bir kadın için beni terk etdi diye iftira atıyor.yalancı şahitlerde tanıklık eediyorlar. ama gerçekten öyle birşey yok. kızını bile göstermiyor yıllardır. bizede göstermiyor.3 yılın sonunda bir araya gelmediklerini ispatlarsa abim kesin boşanabilirlermi yoksa temiz yolu açık olurmu.teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

boşanmada tazminat ödeme süresi

bosanma tazminati odeme suresi

boşanma tazminat ödeme süresi

nafakayı ödemeyen baba

tazminat ödenme süresi

nafaka ödemeyen baba

eşim tazminatı ödemiyor

Boşanma tazminatti ödememenin cezasıNafaka ve tazminat ödememenin cezasıboşanma davasında tazminat nasıl ödenirkoja nafaka odermi boşandıktaaan sonra tazminat ödeme süresibosaada nafaka odememekboşanma nafaka tazminat ödemesibosanma davasinda karar verildi tazminat ne zaman odenirresmi nikah olmadan bosanan adam kadin icin nafaka odermi site:www.hukuki.netbosanmada calismayan tazminati nasil oderbanmada nafaka tazminat nasil alinirtazminat odemeyen es nasil oderedim yesilkartli nafaka verifminafaka ödeme süresiyesil kartli olan koca nafaka odermitazminat ne zaman ödenirkadina bosanma tazminati nezaman idenirsigortali iste calismayan esten nasil nafaka alinir
Forum