+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 38 ileti bulundu.

Konu: Bağ-Kur borcu nasıl silinir?

Bağ-Kur borcu nasıl silinir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bağ-Kur borcu nasıl silinir?

söz konusu yazıya ulaştım, yardımınız için teşekkür ederim. Şimdi benim hangi adımları uygulamamı tavsiye edersiniz? Ben emekli olma yaşımı doldurdum ancak halen bu borç yüzünden emekli olamıyorum. Bu 2007/47 sayılı-başlıklı metni çıkış noktası olarak kullanabilir miyim yani? Ne yapmam gerek nerden başlamam gerek en ufak bir fikrim yok doğrusu. Konu hakkındaki yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Bağ-Kur borcu nasıl silinir? konulu yargıtay kararı ara
    Bağ-Kur borcu nasıl silinir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bağ-Kur borcu nasıl silinir?

Merhabalar benimde bir sorum olacak eğer ilgilenir vede yanıtlarsanız çok minnettar kalacağım, kısaca şöyle sorayım ; 1998 yılında ssk girişim var 45 gün ile o tarihten sonra bir daha hiç ödenmedi daha sonra 2000 yılında işyerimi açıp bağkura kayıt oldum vede 2002 yılının sonuna kadar kesintisiz ödemelerimi yaptım ve 2003 yılındaki borç yapılandırmasından yararlanıp tekrar ödemelerime başladım fakat yine imkansızlıktan ödemeleri 2 ayda bir ödedim ve 2005 mayıs ayından sonra hiç bir ödeme yapmadım bu durumda bende borçların silinmesinden yararlana bilirmiyim toplam borcum 20 bin ytl kadar şimdi iş yerimi kapatmayı ve sigortalı bir işte başlamayı düşünüyorum ama bu borç beni düşündürüyor nasıl bir yol izleyebilirim böyle bir kanundan yararlanmam için ne yapmam gerekir bugün iş yerimi kapatsam esnaflığımı sonlandırsam yine borçlar siline bilinirmi bu hangi tarihte gerçekleşir yada belli bir tarihe kadar esnaflığı sonlandırmamammı gerekir bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim...

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugün işyerinizi kapatıp beş yıl ödeme yapmazsınız borcunuz silinir.

S.M.Mali Müşavir
    Selçuk Gülten

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bugün işyerinizi kapatıp beş yıl ödeme yapmazsınız borcunuz silinir.

S.M.Mali Müşavir
    Selçuk Gülten
    Sayın SELÇUKGÜLTEN öncelikle sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Peki bu 5 yıl dükkanı kapattığım tarihtemi başlıyo yoksa bağkura en son ödediğim pirim tarihinimi baz alıyor ve ayrıca dükkanı kapatıp esnaflığı sonlandırdıktan sonra resmi olarakta bağkurla ilişiğimi kesmem gerekirmi yani esnaflığı bıraktığımı bildirmem gereklimi bağkura bildirirsem bir problem çıkarmı bu borç silinme kanunundan yararlanmam için ne gibi bir yol izlemem gerekir tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için...

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En son ödeme yaptığınız tarih önemlidir. Dükkanı kapatıp kapatmamanız önemli değil. Buna karşılık eğer kapatmayı düşünüyorsanız normal bir şekilde zaten bağkura da bildirim yapmanız gerekir.

Alıntı bynet_net rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın SELÇUKGÜLTEN öncelikle sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Peki bu 5 yıl dükkanı kapattığım tarihtemi başlıyo yoksa bağkura en son ödediğim pirim tarihinimi baz alıyor ve ayrıca dükkanı kapatıp esnaflığı sonlandırdıktan sonra resmi olarakta bağkurla ilişiğimi kesmem gerekirmi yani esnaflığı bıraktığımı bildirmem gereklimi bağkura bildirirsem bir problem çıkarmı bu borç silinme kanunundan yararlanmam için ne gibi bir yol izlemem gerekir tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için...

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Babam 3623 gün ödenmiş SSK primi bulunuyor. Bu yıl başı itibari ile SSK sını sonlandırdı. Yaş(55 yaş) haddinden emekli olmak için 15.07.2009 tarihini bekliyordu. Sağlık güvencesi de yoktu. Sağlık probleminden dolayı ameliyat gerekince sağlık güvencesi sağlamak için üzerime almak istedim. Burda karşımıza bağkur kaydı çıktı.

Mecburi Sigortalılık 04/10/2000 25/06/2001 0yıl 8ay 21gun
    Yeniden Mecburi Sigortalılık 11/07/2002 31/03/2003 0yıl 8ay 20gun

Babam o tarihlerde bir iki kez ticarete gireyim demiş olmamış. Bağkur kaydıda yaptırmamışlar. Bağkur kendi başına açmış kaydı. Dükkan işi olmayıp kapattıkdan sonra SSK lı olarak devam etti ama aynı zaman da Bağkur da devam etmiş. Biz kapanışı gösterip geçmişse dönük Bağkur u sonlandırdık.

Emekli olmasını beklerken karşımıza

6.387,40 TL (ana para+faiz) borç çıkıyor.

> Şu ana değin hiç bir ödemimiz yok. Toplam da 16 ay bağkurlu gözüküyor. Üzerinden 7 yıl geçmiş.Acaba bizim bu bağkur kaydını sildirme imkanımız varmı?

> Silme imkanımız yoksa bu faize itiraz edip sadece ana parayı ödeme imkanımız var mı?

> Bu borcu hiç ödemezsek SSK dan emekli olmamız engeller mi?

Değerli Hukuki.net üyeleri bu husus ile ilgili SGK ya bilgi edinme kapsamında tüm detayları ile sorumuzu yönelttik ancak verdikleri cevap;

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    2009/38333 NUMARALI BİLGİ EDİNME TALEBİNİZE İSTİNADEN YAPILAN İNCELEMEDE BAĞ-KUR İSTANBUL İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALISI OLDUĞUNUZ TESPİT EDİLDİĞİNDEN KONU İLE BİLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN İSTANBUL İL MÜDÜRLÜĞÜNÜZE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKTİĞİ HUSUSUNU;
    Bilgilerinizi rica ederiz.

> Babam 3 hafta önce açık kalp ameliyatı oldu dört damar değişti ve ameliyatı burda yanımda Kayseri de oldu bir süre seyahet etmesi de yasak. Biz elle tutulur yardımcı olabilecek bir bilgi arıyoruz adamlar bize adres olarak İstanbul İl Müdürlüğünü gösteriyor. Olumlu olumsuz bir cevap vermek yerine hantal bürokrasi yi yol gösteriyor. ızgın:

Umarım sizler bize yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiden ilginiz için sonsuz teşekkürler.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Odyseuss rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Babam 3623 gün ödenmiş SSK primi bulunuyor. Bu yıl başı itibari ile SSK sını sonlandırdı. Yaş(55 yaş) haddinden emekli olmak için 15.07.2009 tarihini bekliyordu. Sağlık güvencesi de yoktu. Sağlık probleminden dolayı ameliyat gerekince sağlık güvencesi sağlamak için üzerime almak istedim. Burda karşımıza bağkur kaydı çıktı.

Mecburi Sigortalılık 04/10/2000 25/06/2001 0yıl 8ay 21gun
    Yeniden Mecburi Sigortalılık 11/07/2002 31/03/2003 0yıl 8ay 20gun

Babam o tarihlerde bir iki kez ticarete gireyim demiş olmamış. Bağkur kaydıda yaptırmamışlar. Bağkur kendi başına açmış kaydı. Dükkan işi olmayıp kapattıkdan sonra SSK lı olarak devam etti ama aynı zaman da Bağkur da devam etmiş. Biz kapanışı gösterip geçmişse dönük Bağkur u sonlandırdık.

Emekli olmasını beklerken karşımıza

6.387,40 TL (ana para+faiz) borç çıkıyor.

> Şu ana değin hiç bir ödemimiz yok. Toplam da 16 ay bağkurlu gözüküyor. Üzerinden 7 yıl geçmiş.Acaba bizim bu bağkur kaydını sildirme imkanımız varmı?

> Silme imkanımız yoksa bu faize itiraz edip sadece ana parayı ödeme imkanımız var mı?

> Bu borcu hiç ödemezsek SSK dan emekli olmamız engeller mi?

Değerli Hukuki.net üyeleri bu husus ile ilgili SGK ya bilgi edinme kapsamında tüm detayları ile sorumuzu yönelttik ancak verdikleri cevap;

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    2009/38333 NUMARALI BİLGİ EDİNME TALEBİNİZE İSTİNADEN YAPILAN İNCELEMEDE BAĞ-KUR İSTANBUL İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALISI OLDUĞUNUZ TESPİT EDİLDİĞİNDEN KONU İLE BİLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN İSTANBUL İL MÜDÜRLÜĞÜNÜZE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKTİĞİ HUSUSUNU;
    Bilgilerinizi rica ederiz.

> Babam 3 hafta önce açık kalp ameliyatı oldu dört damar değişti ve ameliyatı burda yanımda Kayseri de oldu bir süre seyahet etmesi de yasak. Biz elle tutulur yardımcı olabilecek bir bilgi arıyoruz adamlar bize adres olarak İstanbul İl Müdürlüğünü gösteriyor. Olumlu olumsuz bir cevap vermek yerine hantal bürokrasi yi yol gösteriyor. ızgın:

Umarım sizler bize yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiden ilginiz için sonsuz teşekkürler.
    Bagkura bir dilekçe vererek ödeme yapmayacağınızı ve bagkurunuzun silinmesini istediğinizi belirtseydiniz borç silinirdi. Ancak kanunun başvuru süresini geçirmiş oldunuz. Siz gene de dilekçe vererek silinmesini talep ediniz. Eğer borcu silmezlerse SSK ya emekli olmak için verdiğiniz dilekçe de bagkurlu olarak geçen süreler kısmına bağkur kaydım yoktur diye yazarak başvuru yapınız.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bagkura bir dilekçe vererek ödeme yapmayacağınızı ve bagkurunuzun silinmesini istediğinizi belirtseydiniz borç silinirdi. Ancak kanunun başvuru süresini geçirmiş oldunuz. Siz gene de dilekçe vererek silinmesini talep ediniz. Eğer borcu silmezlerse SSK ya emekli olmak için verdiğiniz dilekçe de bagkurlu olarak geçen süreler kısmına bağkur kaydım yoktur diye yazarak başvuru yapınız.
    Sayın Selçuk Bey bu dilekçeyi Kayseri den verebilirmiyiz. Vereceksek dilekçe için bir standart var mı?

Çok teşekkürler efendim.

Saygılar.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kayseri Bağ-Kur süre 5 yıldan kısa olduğu için sildiremezsiniz demiş. Herhangi bir çözüm yolu göstermemiş. Bu noktadan sonra ne yapabiliriz.

SSK dan emekli olmak gün sayısı yetiyor.
    Bağkur a herhangi bir imzası yok. Kendiliğinden açılmış bir bağkur kaydı ve 800 civarı ana para 6,5 milyar cezası var. Yaklasık 7 yıl önceki kayıt. Herhangi bir ödeme yapılmadı. Bu yıla kadarda bu kayıttan bihaberdik.

Biz emeklilik dilekçesini verirken bağkur kaydımız yoktur dersek herhangi bir hukuki sorunumuz olurmu. Emekliliğini etkilermi.

Şu an inanının çok sıkıntılıyız. Temmuz 15 de emekli olmak için gerekli yaş haddini doldurmuş olucak. Ancak hala nasıl bir yol izleyeceğimizi bilmiyoruz.

Yardımcı olabilecek arkadaş(lar)a şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılar

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bağ-Kur borcu nasıl silinir?

Bağ-Kur No: 08****04
    Adı - Soyadı: FARUK ****
    Meslek Tarihi 06/04/2004
    Durum: TERK ETMİŞ SİGORTALI .......
    Son Basamak: 05
    Son Basamak Tarihi: 01/05/2008
    31/08/2009 itibari ile Sigortalı Borç Durumu
    Toplam Borç: 17.168,01
    Fazla Ödeme 0 ,00
    Pirim Borç Ay Sayısı: 54 AY

Değerli Arkadaşlar;benim 01/08/2009 tarihi itibari ile bağ-kur durumum yukarıdaki dökümandaki gibidir,ve terketmiş sigortalıyım,20 gün önce terk işlemi yaptım,şimdi ben bu borcu sildirebilirmiyim,sildiremezsem ne zaman bu sildirme işlemini gerçekleştirebilirim?cevap verirseniz çok mutlu olurum.
    Saygı ve sevgilerimle..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bagkur borcu odenmezse ne olur

bağkur borcu ödenmezse ne olur

bağkur borcunu ödemezsem ne olur

bağ kur prim borcu ödenmezse ne olurbagkur borcu odenmezsehttp:www.hukuki.netshowthread.php48786-Bag-Kur-borcu-nasil-silinirhttps:www.hukuki.netshowthread.php48786-Bag-Kur-borcu-nasil-silinirpage4https:www.hukuki.netshowthread.php48786-Bag-Kur-borcu-nasil-silinirpage3Bagkur odenmezse ne olurbağkur borcu ödemek zorunlumubagkurborcumu odemezsem nolurbağkur borçları siliniyor şartları ve yöntemleribağkur borcu ödenmezse ne olur 2015bagkur borcunu odemezsem ne olurbağkur borcunu ödemek zorunlumubağ kur borcumu ödemezsem ne olurbağkur ödenmezse ne olur 2014bağkur borcu ödenmezse ne olur 2014bağ kur hiç ödenmezse ne olurbagkur odenmezsebağkur ödenmezse ne olurbağkur primleri ödenmezse ne olurbağkur borcu nedirbağkuru ödemezsem ne olurbağkur borcu ödenmezse
Forum