Bir müteahitten inşaası devam eden binadan(Müteahit kat karşılığı inşaat yapıyor) daire almak için toplam 85000-YTL na 45000-YTL si peşin olmak üzere kalanı daire kredi aşamasına geldiğinde banka kredisi ile verilmek üzere müteahit ile aramızda adi bir sözleşme yaptık ve müteahit arsa sahibinden arsa payından satış tapusunu verdi. Benim sorunum malum ekonomik kriz nedeniyle işimi kaybetmek üzere olmam ve evin tesliminin yaklaşması ve kalan borcu ödeme imkanımı kaybetme olasılığımın çok yüksek olması, sanırım bu sorunla karşılaşan pek çok insanımız vardır ve olmaya devam edecektir. Yaptığımız sözleşmede cayma için cezai bir şart belirlemedik. Çünkü şu an olağanüstü bir dönem yaşıyoruz, oysaki ev alımı aşamasımda böyle bir durum yoktu ve yeni evimde oturacağım günü sabırsızlıkla bekliyordum ve kiradan kurtulacaktım.2008/mayıs ayında peşinat 45000-YTL yi müteahide vermiştim. Şimdi benim müteahite karşı edimimi yerine getirememem durumunda ödediğim peşinatı geri alabilecekmiyim(tabiki satışı iptal koşuluyla).Müteahidin sözleşmeden caymaya karşı yaptırımı olabilir mi?Gerçi yaptığımız sözleşme noterden değil ve verdiğim peşinatı yaklaşık altı aydır kullanmış oluyor.