+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Kitap Tanıtımları

Kitap Tanıtımları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kitap Tanıtımları

Başlığa her gün yeni kitaplar eklenecektir.
    ----------

Yüreğim Seni Çok Sevdi - Canan Tan

Aslı ve Murat’ın çok tanıdık gelen hikayesi. Belki çok sıradan bir aşk öyküsü ama zaten okunabilirliği kılan da biraz bu sıradanlık. “Evet ben de yaşadım, hep böyle olur, belliydi zaten…” gibi cümleleri okudukça kurabileceğiniz türden bir roman. İstanbul, Bursa ve Amerika üçgeninde asla kavuşamayan bir çiftin hikâyesi anlatılan.

Gerçeği söylemek gerekirse Canan Tan’ın dilini çok basit buldum. Cümleler seçilirken pek de özenilmemiş, iş bana biraz aceleye getirilmiş izlenimi verdi. Yazarın henüz başka bir kitabını okumadığım için dili hakkında uzun uzadıya yorum yapmayı pek doğru bulmuyorum. Ancak bu roman için “yalın” ya da “sade” sözcükleri yerine aklıma “basit” den başka tanımlama gelmiyor. Biraz Duygu Asena kokusu aldığımı da eklemek istiyorum. Yazarın etkilenip etkilenmediğini bilemem ama bence çok fazla ortak noktaları var.

Hukuki NET Güncel Haber

Kitap Tanıtımları konulu yargıtay kararı ara
    Kitap Tanıtımları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kitap Tanıtımları

İnsan Sıcağı - Erdal Atabek

Hapishanede geçen 3 yıl, 2 ay, 21 gün. Dr. Erdal Atabek’in çocuklarından ayrı, mesleğinden ayrı, dahası dış dünyadan ayrı geçirdiği 38 ay.

Kitapta anlatılanlar her ne kadar gerçek de olsa yazar kronolojik bir sıralamaya gerek duymamış. Zaten günlük tadında bir kitap da değil. Anı kitabı olmasına karşın “bugün şu oldu, akşam bu oldu..” gibi cümlelere rastlamıyorsunuz. Atabek daha çok dört duvar arasına hapsedilmiş bir insanın iç dünyasına yolculuk etmiş. Dışarıdaki insanın önemsemediği ayrıntıların, içerde ne denli hayati önem taşıyabileceğini göstermiş. İğnenin, ipliğin, havlunun, sabunun, bir kutu karper peynirin dostluğun göstergesi olabileceği hiç aklınıza gelir mi? Biz dışarda yaşayanların anlamasının güç olduğu kavramlar belkide bunlar.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

LOUIS DE BERNIERES - Kanatsız Kuşlar

Çeviri : Bahar Ö. Düzgören

Kanatsız Kuşlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde Güney Batı Anadolu’nun küçük bir sahil kasabasında yaşayan kuşaklar boyunca o topraklarda kök salmış -Müslüman Türkler, Hıristiyan Yunanlı ve Ermeni azınlıklar- zengin ve farklı kültürlerin öyküsü... Yerel özdeyişler üreten halk bilgesi çömlekçi İskender, çocukluklarından beri arkadaş olan Karatavuk; İskenderin’in oğlu ve Mehmetçik; birbirlerine ‘Kafir Efendi’ diye hitap eden iki farklı din mensubu Peder Kristoforos ve Abdulhamid Hoca; karısı zina suçu ile recm edilen toprak ağası ve kentin koruyucusu Rüstem Bey; Likya mezarlıklarında yaşayan ve korkunç görünümü nedeniyle ‘Köpek’ lakaplı bir adam; tüm dinlerin temsilcilerine ve Tanrı’ya lanetler savurarak ortalıkta dolanan ‘Gavur’ denilen bir diğer adam... De Bernieres’in kahramanlarıdır.

Koşup oynayarak vakit geçirdikleri tepelerde Mehmetçik, okuma yazma bilmeyen Karatavuğa Yunan harfleriyle Türkçe yazı yazmasını öğretmektedir.
    Çocukluğundan beri yanından hiç ayrılamayan keçi çobanı İbrahim’in, güzelliği dillere destan Hıristiyan kızı Philothei’e duyduğu tutkulu aşk, genç adamın korkunç bir trajediye ve deliliğe sürüklemesine neden olacaktır. Bir süre sonra başlayan savaş kasabanın gençlerinin zorunlu askere gitmelerine neden olur. Gelibolu cephesinde savaşan Karatavuk, bu acımasızlığa yakından tanık oldukça masumiyetini yitirir.
    Genç askerlerin geride bıraktığı kasaba da savaştan payına düşeni alır. Savaş hiç vakit yitirmeden fanatik dindarlık ve milliyetçilik duygularını kamçılayarak su yüzüne çıkarır ve yüzyıllardır süre gelen barış ve ahenkli yaşamı yerle bir eder.

Kanatsız Kuşlar ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda ülkeyi istila eden batılı güçleri askeri dehası ile perişan ederek büyük zafer kazanan ve ülkeye yeni bir düzen getiren Mustafa Kemal’in de öyküsüdür.

Tarihi gerçeklere dayanan, ama destansı anlatımıyla fazlasıyla insancıl, duygusal ve tensel ayrıntılarda büyüleyici çağrışımlar ifade eden Kanatsız Kuşlar tam bir zafer abidesidir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üstün Dökmen - Küçük Şeyler

Üstün Dökmen'in büyük ilgi gören televizyon programı "Küçük Şeyler"i aynı adlı kitabı izlemiş, geniş yankı uyandırmıştı. "Küçük Şeyler", üzerlerinde durulup düşünüldükçe çoğalıyor, genişleyip derinleşiyor. Böyle olması da doğal olmal. Yaşam da bir uçtan diğerine küçük şeylerden oluşmuyor mu?

"Dostlarım" diyor yazar;
    Küçük şeyleri, küçümsemeyin, fazla da önem vermeyin.
    Küçük şeylere hakkını verin..

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YUSUF HAS HACİB

Türk-İslam fikir ve sanat hayatının en eski örneklerinden biri olan Kutadgu Bilig Türk dili ve edebiyatının olduğu kadar Türk kültür tarihinin de XI. yüzyıldan bugüne kadar etkisini sürdürmüş en muazzam eserlerinden biridir. Bu eser Türklerin özellikle bugün üyesi oldukları kültür çevresine giriş devrini içeren bir zaman diliminde yazıldığı için dünya görüşlerini, değer yargılarını ve karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ortaya koymak konusunda faydalı olabileceği gibi, temasta bulundukları kavimler hakkında da bilgiler sunar. Okurlar Yusuf Has Hacib'in bu eseriyle Türk dil ve edebiyatının dışında, Türk toplumbilimi, tarihi ve kültürüyle de ilgili pek çok bilgiye ulaşacaktır.
    Mutlu Olma Bilgisi anlamına gelen Kutadgu Bilig, insana her iki dünyada da tam manasıyla kutlu olmak için gereken yolu göstermek amacıyla kaleme alınmıştır. Birbirleriyle çok sıkı bağlı olan birey, toplum ve devlet hayatının ideal bir şekilde düzenlenmesi için gereken anlayış, bilgi ve erdemlerin ne olduğu; bunların ne şekilde elde edileceği ve nasıl kullanılacağı üzerinde duran şair-düşünür, bununla kendi devrinde gündelik hayatın üstüne yükselenlerin düşüncelerine tercüman olmuştur. Ama o, iyi olmaları için mevki sahiplerine tatsız mecazlarla ahlak dersi veren kuru bir öğütçü değildir. Yusuf Has Hacib, bu eseriyle insan hayatının anlamını çözümleyen ve kişiye, toplumun, dolayısıyla da devletin içindeki görevini saptayan bir felsefe, bir hayat felsefesi sistemi kurmuştur.

"Kitap adını Kutadgu Bilig koydum;
    okuyana kutlu olsun ve elinden tutsun.
    Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım;
    Bu kitap elini uzatıp her iki dünyayı da tutan bir eldir,
    Kişi her iki dünyayı da devletle elinde tutarsa kutlu olur
    bu sözüm doğru ve dürüsttür."

Reşid Rahmeti ARAT tarafından çevrilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İhsan Oktay Anar

Eflâtun rengi hayaller kuran bir “suskun”un sözleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce... Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin “gerçekliği”nde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek.

Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. Sonsuzluğun derin sessizliğinin “nefesini üfleyen” ve ona “can veren” bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü... Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri... Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar’ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.

Bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. Hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zâhir ve Bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.
    Suskunlar’ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de “suskunlar”dan biri olacaksınız.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

JEAN-PAUL ROUX

Türklerin, Halaçların, Hiong-nuların, Osmanlıların, Memlukların, Rusların, Çağataylıların, Tu-kiuların, Selçukluların, Çinlilerin, Hintlilerin, Karakoyunluların, Timurluların, Arapların, Kazanlıların, Tatarların, Bulgarların, Türkiyelilerin, Hunların, Kıpçakların, Ermenilerin, Peçeneklerin, Safevilerin, Gaznelilerin, Bayatların, Rumların, Özbeklerin, Hitanların, Farsilerin, ihşitlerin, Tolunoğullarının, Kürtlerin, Yakutların, Kırgızların, Azerilerin, Moğolların, yani bir coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan halkların, ittifak ve itilafların, barışın, savaşın, uygarlığın ve aslında yaşadığımız günün hikayesidir.

Altay Türklerinde Ölüm, Orta Asya'da Kutsal Bitkiler ve Hayvanlar, Moğol İmparatorluğu Tarihi, Orta Asya: Tarih ve Uygarlık, Türklerin ve Moğolların Eski Dini'nden sonra ünlü Türkolog Jean-Paul Roux sizi 2000 yıllık tarih içinde bir yolculuğa, bildiğinizi sandığınız ya da hiçbir fikriniz olmayan olaylara, insanlara ve inançlara tanıklık etmeye davet ediyor.

Çeviri : Aykut Kazancıgil,Lale Arslan Özcan

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zafer ERCAN

Testi kırılmasın
    Gençler bağlanma ihtiyacını, bağlılık duyma ihtiyacını kuvvetle hissederler. Gençlerin bağlı olma ihtiyacını karşılayanların başında, gerçek bir bağlılık duydukları kişiler olan anne-babaları gelir. Gençlerin kendi güçlerinden kuşku duymaksızın anne-babalarına duydukları inanç ve güvene dayalı bağlılık, başka sevdiklerine olan bağlılıklarını besler. Gençlerin hayatlarındaki bağlılıklar, kuşku ve korkunun izlerini taşırsa, karşılıklı güven duygusunu aşındıran boşluklar yaşanmaktaysa, bağlılık gerçekleşmeyebilir. Bağımlılık riski ortaya çıkabilir. Madde bağımlılığı, bağımlılıklar içerisinde kişisel gelişimi en ciddi biçimde bozanı sayılmalıdır.

Madde bağımlılığı hakkında gençleri nasıl bilgi sahibi kılmalı, endişeli anne-babalara nasıl yol göstermeli? Bu sorular cevaplarını arıyor. Kitaplarda bu cevapları aradığınızda, sıra sıra ansiklopedik bilgilerle karşılaşabilirsiniz; madde bağımlılığının ürkütücü ve trajik sonuçlarını göstererek, göz korkutan ya da göz yaşartan öyküler okuyabilirsiniz. Elinizdeki “Testi Kırılmadan” ise göz açan bir kitap.

“Narkotikçi” Başkomiser Zafer Ercan’ın kendi yaşamışlıklarından yola çıkarak yazdığı bu kitabı ilgi ile okudum. Daha önceden, “Öyküyle Madde Kullanımını Engelleme Projesi”nde yayımladığı çizgi romanlarındaki havayı yakalayabildim.

Zafer Ercan, polisliğin kendisine yüklediği sorumlulukların ötesine geçerek, toplumu, bilhassa anne-babaları eğiten ve bu şekilde uyaran birisi olma rolünü üstlenmiş. Bunu yaparken yararlandığı kaynakların önemli bölümü, eğitim çalışmaları vesilesiyle onu tanıyıp, ondan bilgi ve destek isteyen gençler ve anne-babalar ile olan iletişimine dayanıyor. Toplumun değişik kesimlerinden kişilerle mesaj alışverişini, Zafer Ercan’ın mesajlara yazdığı cevapları ve yorumları aktaran bölüm, kitaptaki en kendine özgü yanlardan birisi. Kitabın sonunda yer alan sık sorulan sorular bölümü de, narkotikçilik deneyiminin sonuçlarını topluma net bir şekilde duyurmak için tasarlanmış.
    Madde bağımlılığının nasıl geliştiği, kimlerin hayatlarının risk altında olduğu, bu risklerin nasıl kontrol altına alınacağı hususlarında bilimsel araştırmaların sağladığı bilgileri topluma ulaştıran bilim çevrelerinin yayınlarını bütünleyici, “sokaktan naklen” deneyimleri okurlara taşıyan kitaplara ihtiyaç var.
    Bu kitap, alt başlığının da yansıttığı gibi bir erken uyarı sistemi. Öykülerde anlatılanlar, zihnimizde yerlerini kolayca bulabilirler. Hele öyküler gerçeğin ta kendisiyse...
    Çocuklarına düşkün, onları esirgemekten ve kollamaktan usanmayan anne-babaların, bu kollamayı bilgi ile yapabilmeleri, çocukları ile ilişkilerinin yalnızca esirgeme ile kalmaması için bir önkoşul. Anne-babalar bilginin gücünü kendilerinde hissettiklerinde, iletişimleri korkunun gölgesinden çıkar.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zafer ERCAN-Kapımızdaki Düşman : Uyuşturucu.

Başkomiser Zafer Ercan”ı yıllar önce uyuşturucu tacirlerine soluk aldırmayan gözü pek bir narkotik dedektifi olarak tanıdım. Bu uğurda birçok tehlikeyi göğüslediğini, örneğin operasyonlarda polise saldıran zenci zehir satıcılarından, bulaşıcı hastalık kapma riskini bile göze aldığını biliyorum. Onun sokaktaki mücadelesi büyük başarılarla doludur…
    Zafer Ercan”ı yıllar sonra, zehir tacirlerinin hedef kitlesi olan öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinledim. Doğrusunu söylemem gerekirse, bu alanda da en az dedektifliği kadar başarılıydı. Öğretmenlere ve öğrencilere, meslek ve yaşam imbiğinden süzüp aktardığı doğruları ve yanlışları onların kolayca anlayabileceği bir üslupla sunuyor, yüzlerce dinleyicinin bulunduğu salonda çıt çıkmıyordu.

Nefesler tutulmuş, gözler ve kulaklar Zafer Ercan”ın ağzından çıkacak sözcüklere odaklanmıştı. Sahne performansı da kusursuzdu…
    Keşke ülkemizdeki tüm öğrencilerin bu deneyimli narkotik uzmanını dinlemeleri mümkün olabilse… İnanıyorum ki zehir tacirlerinin kandırdığı gençlerimizin sayısında büyük azalma olurdu…
    Ama Zafer Ercan, bu imkanı bulamayacak veliler, eğitimciler ve sevgili öğrenci yavrularımızla, bambaşka bir iletişim köprüsünde buluşuyor.
    Bu iletişim köprüsü, elinizdeki kitap…
    Bir çırpıda okuduğum kitapta benim bile hayretler içinde kaldığım bilgiler, uyarıcı anekdotlar var…
    Özellikle çocuğu olan aileler ve eğitimciler başta olmak üzere, çağın en büyük tehlikelerinden biri olan uyuşturucuyla mücadele eden herkesin okuması gereken bu kitabı yazdığı için Başkomiser Zafer Ercan”ı içtenlikle kutluyorum…

Uğur Dündar
    10 Temmuz 2006, Çeşme

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

H. Ali ERDEMLİ

"Aşk, sır öğrenmedir. Dilber dediğin kadın hala senin için çok gizemlidir, güzel ve olağanüstü kadın denildiğinde aklına o gelir. Sendeki bu duygular, Dilber’in güzelliğinden değil, senin için hala sır olduğundandır. Yani sen kavuşamadığın için bu duygulara sahipsin. Eğer ona kavuşsaydın, sahip olsaydın, aslında onun farklı olmadığını anlar, onu gizemli biri olarak değil de sıradan bir kadın gibi görürdün. O zaman ona öyle değer vermez, gözünde bu kadar büyütmez, istisnai biri olduğunu iddia etmezdin.

İşte aşkı aşk yapan, sevgi objesinin aşık için gizemli olması; kişiye aşk duygusunu yaşatan da arada muhafaza edilen sis perdesidir. Henüz perdenin arkası keşfedilmemiştir, orası aşık için sırlarla dolu ve heyecan vericidir. Perde açıldığında sihir bozulur, farklı bir şeyin olmadığı fark edilir ve aşkın cazibesi kaybolur, gider..."

Romanın baş kahramanı Hüseyin, ilginç bir deneyim sonucu Azrail’i gördüğünü ve kırk gün içinde öleceğini sanır. Artık her şey gözünde değerini yitirir. Filozof lakaplı dostuyla dertleşir, bir ömrün muhasebesini yapar. Yıllardır içinde büyüttüğü, Dilber’e olan platonik aşkını da bu arada itiraf eder.
    İnsanoğlunun naçar kaldığı iki bilmece: "Ölüm ve Aşk". Her iki kavramı da kah bildiğimiz, kah bilmezden geldiğimiz yönleriyle düşünsel boyutta inceleyen bu roman, okurlara ölümün aşka, aşkın ölüme karıştığı samimi ve sıra dışı bir deneyim sunuyor. Ölüm kapıya dayanmışken Filozof ve Hüseyin arasında aşka ve aşkın özüne dair konuşulanlar, platonik aşka felsefi bir bakış eşliğinde bu sayfalarda..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

abdullah çatlı kitapları

Forum