+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Boş Dairenin Yakıt Giderleri

Boş Dairenin Yakıt Giderleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boş Dairenin Yakıt Giderleri

Herkese iyi Aksamlar

Benim sorunum su bos Dairenin senelik yakit masraflari ödemek zorundamiyim.
    Ben yurtdisinda yasiyorum senede bir defa izine geldiyimde onbes gün falan Dairem de oturuyorum.Aylik Daire giderlerini ödüyorum bunada karsi deyilim.Benim karsi oldugum sey hic kullanmadigim halde senelik yakit masraflari bunu ödemek zorundamiyim.

Saygilarimla

Musyil

Hukuki NET Güncel Haber

Boş Dairenin Yakıt Giderleri konulu yargıtay kararı ara
    Boş Dairenin Yakıt Giderleri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: bos dairenin Yakit giderleri

Zorundasınız. Kat Mülkiyeti Kanunu 20. maddenin c fıkrası "bir kat maliki kendisinin faydalanmadığını öne sürerek ortak giderleri ödemekten kaçınamaz." diyor.

İletiler
    67
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bos dairenin Yakit giderleri

Evet, yakıt giderini ödemeniz yasal bir zorunluluktur.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boş Dairenin Yakıt Giderleri

Herkese Merhabalar

Cevap veren arkadaslara tesekürler.

Saygilarimla

Musyil

Nerede
    Konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: bos dairenin Yakit giderleri

Yakıt giderinin ortak gider olmadığı kanaatindeyim. Zira anılan maddede ortak giderler tek tek sayılmış olup yakıt bunların içerisinde sayılmamıştır.
    Boş olan dairelerin, kalarifer tertibatını iptal etmek suretiyle yakıt giderlerine katılmamaları gerektiğini düşünmekteyim. Ancak buna ilişkin açık bir hüküm veya yargı kararı bulamadım.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: bos dairenin Yakit giderleri

Alıntı medogan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yakıt giderinin ortak gider olmadığı kanaatindeyim. Zira anılan maddede ortak giderler tek tek sayılmış olup yakıt bunların içerisinde sayılmamıştır.
    Boş olan dairelerin, kalarifer tertibatını iptal etmek suretiyle yakıt giderlerine katılmamaları gerektiğini düşünmekteyim. Ancak buna ilişkin açık bir hüküm veya yargı kararı bulamadım.
    kat mülkiyeti kanununda tek tek yazmasada ısınma giderleri ortak gider kapsamındadır tesisatı iptal etmek ödemeden kaçınmayı sağlamaz ancak binada çoğunluk oylarıyla genel kurul kararında bu konuda bir karar alınırsa olma ihtimali vardır ancak buda hukiki yol olarak açık durmaktadır.

Nerede
    erzurum, Türkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boş Dairenin Yakıt Giderleri

MADDE 20 - c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkındanvazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardanfaydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider veavans payını ödemekten kaçınamaz.

T.C. YARGITAY 18. HUKUK DAİRESİ
    E. 2001/12052 K. 2002/1807 T. 15.2.2002
    Dava dilekçesinde, davalının mülkiyetinde bulunan dükkan nitelikli bağımsız bölümün 1998-2000 yılları arasındaki ortak gider borcunun ödenmediği ileri sürülerek 1.560.000.000 TL. asıl borç, 2.340.000.000 TL. gecikme tazminatı olmak üzere toplam 3.900.000.000 TL.nın tahsili için yapılan icra takibine, davalının vaki itirazının iptali ile takibin devamına karar verilmesi istenilmiştir.
    Davalı, icra takibine karşı yaptığı itirazında ve savunmasında, maliki bulunduğu dükkan nitelikli bağımsız bölümünde kalorifer tesisatının fiiliyatta olmadığı gibi projesinde de bulunmadığını, kapıcıdan da yararlanmadığını, getirtilecek tesisat projesinde dükkanın merkezi ısıtma sistemine dahil olduğu tespit edildiği takdirde de bu husustaki kat malikleri kurulu kararı ve işletme projesi de kendisine tebliğ edilmediğinden sorumlu tutulamayacağını ileri sürmüş ve davanın reddi ile davacının icra tazminatı ile sorumlu tutulmasını istemiştir.
    Mahkemece bilirkişinin tespitleri ve ayrıca davalının ortak giderlerden sorumluluğunun davacı tarafından kanıtlanmadığı gerekçesine dayanılarak davanın reddine karar verilmiştir.
    Yerinde yapılan inceleme sorunda düzenlenen bilirkişi raporunda, dava konusu apartmanın ısıtma projesinin bulunmadığı ve fiili durum itibariyle kalorifer ana borularının davalı dükkanından geçmekle beraber bu dükkanda apartman merkezi ısıtma sistemine dahil kalorifer tesisatı bulunmadığı bildirilmiş ve binanın bütünü itibariyle ısıtma projesinin hazırlanıp uygun kapasiteye getirilmek suretiyle davalıya ait bağımsız bölüme de kalorifer bağlantısı yapılabileceği açıklanmıştır.
    Belediye İmar Müdürlüğünden binanın sıhhi tesisat projesi istenilmiş, gelen cevapta ruhsat ekinde projenin olmadığı belirtilmiştir.
    Dosyaya mübrez yönetim planından apartmanın merkezi sistemle ısıtılmakta olduğu anlaşılmıştır. Bu planda bağımsız bölümlerden birinin veya bir kısmının merkezi ısıtma sisteminden ayrık tutulduğu yolunda bir hükme rastlanılmadığı gibi gene dosyada anayapı ile ilgili olarak oturma izin belgesine de rastlanılmamıştır. Kaldı ki, yönetim planının 12.maddesinde bağımsız bölümlerin yine ayrım yapılmadan kalorifer ısıtma giderlerinden ne suretle sorumlu olacakları gösterilmiş, 13.maddesinde de, kat maliklerinin ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamayacaklarına dair Kat Mülkiyeti Yasasının 20.maddesinin ( c ) bendi hükmüne aynen yer verilmiştir.
    Kat Mülkiyeti Yasasına göre yönetilen anagayrimenkuldeki ortak gider ve avans borcunun ödenmediği yolundaki iddialar; apartman yönetiminden, borcun ödenmediği ileri sürülen dönemle ilgili bütün defterlerin, makbuzların, kat malikleri kurulu kararlarının ve diğer bütün belge ve bilgilerin -davacı tarafından ibraz edilip edilmediğine bakılmaksızın- re'sen mahkemece getirtilip bunlar üzerinde ayrıntılı bir şekilde uzman bilirkişiye inceleme yaptırılarak gerçek borç miktarının saptanmasıyla ispatlanır.
    Öte yandan merkezi sistemle ısınan binalarda bağımsız bölümlerden herhangi birisinde kalorifer sisteminin kurulmamış olması veya başlangıçta mevcut olan radyatörlerin sonradan sökülmesi, bağımsız bölüm malikini yukarıda açıklanan yasa hükmü gereği sorumluluktan kurtarmaz.
    Açıklandığı gibi, binanın bütün kat maliklerini bağlayan yönetim planında merkezi sistemle ısıtıldığının istisna gösterilmeksizin açıklanması dahi, bütün kat maliklerinin yönetim planında gösterilen esaslara göre ısıtma giderinden sorumlu tutulması için yeterlidir. Ne var ki binanın iskan ruhsatında bazı bağımsız bölümlerin merkezi ısıtma sisteminden ayrık tutulduğu öngörülmüş ise buna göre ayrık tutulan bağımsız bölümden veya bölümlerden yakıt ücreti alınması sözkonusu olamaz. Belediye İmar Müdürlüğünde binanın ısıtma projesinin bulunamaması davalının bu sorumluluktan kurtulmasını gerektirmez.
    Ayrıca; kat maliklerinin gerek yakıt giderleri ve gerekse diğer ortak giderleri zamanında ödememeleri sebebiyle istenen %10 gecikme tazminatından, kendilerine işletme projesi veya kat malikleri kurulu kararı tebliğ edilmemiş veya ortak giderlerle ilgili kararların alındığı toplantıya katılmamış bulunmaları halinde, icra takibi üzerine ödeme emrini tebellüğ ettikleri tarihten itibaren sorumlu tutulmaları gerekir.
    Mahkemece, yukarıda açıklamalar doğrultusunda davaya konu apartmanın yönetiminden bütün kayıt ve belgeler getirtilip bilirkişi marifetiyle incelettirildikten sonra davalının sorumlu olacağı ortak giderlerin neler olacağının ve bunların miktarlarının ayrıntılı şekilde gösterileceği rapor alınarak bu raporun bozma gereklerine ve yasaya uygunluğu da denetlendikten sonra hasıl olacak sonuç doğrultusunda karar verilmesi gerekirken varit olmayan gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi, doğru görülmemiştir.

Yargıtay site yönetimini haklı bulmuş yanlış anlamadıysam. Planda varsa ısınma için sorumlu tutulur demiş. Tabi planda değişiklik yapıp ruhsata işleten olursa ona ne denir bilemiyorum.
    Konu herbalist tarafından (24-11-2010 Saat 15:32:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    erzurum, Türkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim de şöyle bir sorunum var bu konuyla ilgili;
    İl merkezine bağlı bir köyde Sözleşmeli Aile Hekimi olarak çalışıyorum. Sağlık müdürlüğü boş kalan lojmanlar için kömür almayıp onun yerine ısıtma tesisatını iptal etmek istiyor. Bu durum boş daireye kaçan ısı nedeniyle ek masraf demek. Kaloriferci maaşına zaten hiç katılmıyorlar. Önceki mesajımdaki yargıtay kararı kat sahibine sorumluluk yüklemiş. Fakat karşımızdaki kişi değil de kurum olunca ve statümüz tam belli olmayınca tereddüt çok oluyor. Bunlardan bir kaçı:

-Hiç bir ortak gidere katılmamak idarenin hakkı olabilir mi?
    -Kamu konutunda idare (Sağlık Müdürlüğü) kat maliki olarak işlem görebilir mi?
    -ASM yönetiminin karar defterine işleyeceği kararlar kat malikleri kurulu kararı yerine geçer mi? Giderler konusunda müdürlüğü bağlar mı? Bu olmazsa Aile Sağlığı Merkezi'nde apartman yönetimi tesis edilebilir mi?
    -Uyuşmazlık halinde idareyi hangi sıfatla dava ederiz? Şahsen veya ASM yöneticisi olarak mı ya da yönetim kararıyla ASM olarak mı?

İlginize şimdiden teşekkürler...
    Konu herbalist tarafından (24-11-2010 Saat 16:07:37 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    aksaray
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=musyil;230550]Herkese iyi Aksamlar

Benim sorunum su bos Dairenin senelik yakit masraflari ödemek zorundamiyim.
    Ben yurtdisinda yasiyorum senede bir defa izine geldiyimde onbes gün falan Dairem de oturuyorum.Aylik Daire giderlerini ödüyorum bunada karsi deyilim.Benim karsi oldugum sey hic kullanmadigim halde senelik yakit masraflari bunu ödemek zorundamiyim.

Saygilarimla

Musyil[/QUOT

Merhaba
    Eğer Doğal gazlı merkezi sistemse kullanmadığınız daire için
    Kaloriferi açma zorunluluğunuz yok ancak arsa payı oranında binanın
    Toplam tüketiminin yüzde otuzundan payınıza düşeni ödemek zorundasınız
    Ve dairenin sıcaklık oranı 15-16 derecenin altına düşmemesi gerekiyor.

Nerede
    Batman
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boş daire yakıt para verirmi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php47761-Bos-Dairenin-Yakit-Giderleri

http:www.hukuki.netshowthread.php47761-Bos-Dairenin-Yakit-Giderleri

merkezi sistem ısıtmada boş dairemerkezi sistem ısıtma boş dairebos daire kalorifer parasi odermimerkezi sistemde boş dairelermerkezi sistem boş daireboş dairenin yakıt parasını kim ödermerkezi ısıtmada boş daireApartmanda Boş Kalan Daire sahipleri Yakıt Öderlermimerkezi sistem isinma bos daireapartmanlarda bos daire isinma gideri odermidaire bosiken yakit parasi alinirmiBinada oturmuyan yakit parasi verirmikat mülkiyetinde ortak giderlerkat mulkiyeti kanununa gore yakit giderikat mülkiyeti kanunu yakıt giderlerimerkezi sistem ısıtma. boş daire ne kadar öder apartman yakıt kanunuduymadığın daireye yakıt parası vermek zorunda mıyımbos dairelerin yakit ödeme mevzuatisite yonetiminde bos daireler yakit ücreti oder miapartman yakıt parası nasıl hesaplanırmerkezi sistemde bos daire ne kadar aidat odermerkezi sistem yakitta bos ev yakit verilir mi
Forum