+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 32 ileti bulundu.

Konu: İşyerinde kamera uygulaması

İşyerinde kamera uygulaması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İşyerinde kamera uygulaması

Sn.esmerman, belirttiğiniz noktaların gerçek payı kabul edilir olsa da ,bunu belirtme şekliniz hoş değil.

Hukuki NET Güncel Haber

İşyerinde kamera uygulaması konulu yargıtay kararı ara
    İşyerinde kamera uygulaması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz hic beni kınamayın,neye layıksanız onla yönetilirsiniz.

Sayın Kırcalınında sözlerine aynen katılıyorum. coğu işci işine gelmez kaytarı,işyeri pc leri ile cet yapar,işyeri telefonlarını özel hizmetlerinde kullanır,tabiki bu şekil ulumsuz hareketler karşısındada böyle bir uygulamaya maruz kalırsınız.

Ben sadece burada özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmediğini söylüyorum,ihlalde sayılmazişverenin almış olduğu bu tip tedbirde normaldir,kamera ortada sizde görüyorsunuz,neresi gizli neresi özel hayatınızın gizliliği işyeri.Caddelerde bile hertaraf kamera dolu .
    Sayın Esmerman;
    Burası bir hukuk forumu ve konuların hukuksal tarafları tartışılıyor. Bunu unutmuş görünüyorsunuz. Kimin neye layık olup olmadıgını tartışmıyoruz. Bu kadar ateşli şekilde işçi hakları karşısında sertleşmenizi de anlamış değilim. Tavırlarınıza bakınca aklıma işçileri kaytarıyor , çet yapıyor , telefonla sohbet ediyor paranoyalarına dayanarak işyerlerini BBG evlerine çeviren etrafı gözetlemeyi maharet sayan patronlardan birisi oldugunuz gibi bir düşünceye kapıldım nedense. Verimliliğin azalmasındaki en büyük sebep çalışanların işini sahiplenmemesi ve motivasyon bozukluğudur. Modern işyerlerinde bırakın gözetlemeyi insanların dinlenmesi için zaman bırakılarak kafasını toplaması sağlanır. Sizin benimsediğiniz baskı ile çalıştırma yöntemi devri geçmiş askeri usul çalışan işyerlerinin sistemidir. Yönetim bir sanattır. Yönetimi beceremeyen yöneticiler üzerinden sorumlulugu atmak için yukarda bahsettiginiz bahanelerle alt çalışanların üzerine yüklenirler. Mesele işçilerin kaytarmasından daha cok işleyiş ve kontrol mekanizmasını kuramayan yöneticilerin beceriksizliğidir.

Kamera konularına gelince. Benim odamda zaten yok. Kendi işyerimde kendi odama kamera koydurtmam saçmalık olurdu. Anlamanız için daha açık belirteyim. kendi işyerimde çalışıyorum arkadasım. Kamera şikayeti bize gelen şikayetlerde var. Konuyu açan arkadasın şikayetleri ile ilgili bir dava hazırlıgındayız. Şirketin patronu alarm sistemi kurduruyorum diyerek çalışanların odalarına dedektör görünümlü sesli kamera koyarak çalışanları gizlice izliyor. Zamanla bunu farkeden çalışanlar da buna karşı tepki gözterince bu sorunlar yaşanıyor.

Sanırım biraz daha açmışımdır konuyu.

Saygılar.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ascerver rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Esmerman;
    Burası bir hukuk forumu ve konuların hukuksal tarafları tartışılıyor. Bunu unutmuş görünüyorsunuz. Kimin neye layık olup olmadıgını tartışmıyoruz. Bu kadar ateşli şekilde işçi hakları karşısında sertleşmenizi de anlamış değilim. Tavırlarınıza bakınca aklıma işçileri kaytarıyor , çet yapıyor , telefonla sohbet ediyor paranoyalarına dayanarak işyerlerini BBG evlerine çeviren etrafı gözetlemeyi maharet sayan patronlardan birisi oldugunuz gibi bir düşünceye kapıldım nedense. Verimliliğin azalmasındaki en büyük sebep çalışanların işini sahiplenmemesi ve motivasyon bozukluğudur. Modern işyerlerinde bırakın gözetlemeyi insanların dinlenmesi için zaman bırakılarak kafasını toplaması sağlanır. Sizin benimsediğiniz baskı ile çalıştırma yöntemi devri geçmiş askeri usul çalışan işyerlerinin sistemidir. Yönetim bir sanattır. Yönetimi beceremeyen yöneticiler üzerinden sorumlulugu atmak için yukarda bahsettiginiz bahanelerle alt çalışanların üzerine yüklenirler. Mesele işçilerin kaytarmasından daha cok işleyiş ve kontrol mekanizmasını kuramayan yöneticilerin beceriksizliğidir.

Kamera konularına gelince. Benim odamda zaten yok. Kendi işyerimde kendi odama kamera koydurtmam saçmalık olurdu. Anlamanız için daha açık belirteyim. kendi işyerimde çalışıyorum arkadasım. Kamera şikayeti bize gelen şikayetlerde var. Konuyu açan arkadasın şikayetleri ile ilgili bir dava hazırlıgındayız. Şirketin patronu alarm sistemi kurduruyorum diyerek çalışanların odalarına dedektör görünümlü sesli kamera koyarak çalışanları gizlice izliyor. Zamanla bunu farkeden çalışanlar da buna karşı tepki gözterince bu sorunlar yaşanıyor.

Sanırım biraz daha açmışımdır konuyu.

Saygılar.

Sayın Ascerver benim bu yazdıklarım belki acı gele bilir ama zannetmeyinki bunların mahkemelerde göz ardı edildiğini,İşci özelhayatımın gizliliği diye giderse,işverende karşı gerekcesini anlatırken ileri sürerken bu yazmış olduğum acı gelen kelimeleride mahkemede duyacaksınız,bu bilinen gercekten hic kacınmanın bir yolu yoktur. Ben işveren SAVUNUCUSUDA DEĞİLİM BİLDİĞİM GÖRDÜĞÜM BİR GERCEĞİ BAHSEDİYORUM, bu uygulamalar artık işyerine kapıda girişte parmak izi ile başladı ve dahada ileriye gidileceğinden hic kuşkunuz olmasın.

Okuduğumuz mahkeme kararlarında ve icdihatlarda'da bu gerekceler net birşekilde acıklanarakta yazılmaktadır

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.esmerman, belirttiğiniz noktaların gerçek payı kabul edilir olsa da ,bunu belirtme şekliniz hoş değil.
    Evet sayın Erdogan kırcalı beye aynen katılıyorum bu konuda alaycı bir uslup takınmışsınız.
    İşçiler potansiyel olarak kaytarma meraklısı deyil kamaralı bir ortamda bir an unutarak vucudunuzun bir yerini kaşıdığınızı düşünün!
    İşverenin vekilleri görevini tam yaparsa işçi veye memur sorumlusuna haber vermeden lavaboya bile gidemez .

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hkabil rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şirketimiz departmanlarına sesli kamera takılmakta ve tüm çalışanların internet üzerinden nerelere girdikleri kayıt alınacak ve ayrıca bilgisayar ekranları takip edilecek. Bu durum bana göre mahremiyet özel hayatıma ait haklarımın ihlali oluyor. Özelliklede pc ekranlarının takip edilmesi. Bu durumda ne yapabiliriz? İş akdimizi haklı sebepten fesh hakkımız varmı?

Çalışanların internet üzerinden nerelere girdiklerini gözlemlemek için odalara sesli kamera koyulmasına gerek yoktur bilginiz olması açısında söyleyeyim. Keza eğer işyerinizde intranet/bilgisayar networkü yada bilgi işlem odası varsa zaten her kullanıcının işyerinde hangi internet sitelerine girdiklerini, bilgi işlemciler ana bilgisayar üzerinden takip edebilirler, eğer patronunuz istersede raporlayabilirler..Buna bilgisayar üzerinde sakladığınız tüm dosyalarınız ve şirket e-postalarınızda dahildir.
    Unutmayalım günümüzde hackerların evdeki bilgisayarlarımıza girebildiği bir ortamda işyerinizde herşeyiniz işverene aittir. Bu manada dikkatli olmak gerekmektedir.
    Aranızda 1-2 tane işçi temsilcisi seçerek böyle bir uygulamanın sizlerin üzerinde yaratacağı psikolojik etkiyi işvereninizle konuşmanızda ve niçin böyle bir yönteme başvurulmuş olabileceğini öğrenmeye çalışmak belki işçi ile işveren arasında uzlaşmaya ve kaygıları gidermeye yardımcı olabilir..
    Başarılar,

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

esmerman denen arkadaşın bu sitede bulunma sebebini tam anlayamadım olaya hukuki veya kanun yönünden yaklaşmak yerine sadece laf olsun atraksiyon olsun diye yazılardan ibaret.

Diğer arkadaşlara teşekkürlerimi borç bilirim.

Ancak lütfen kanun ve dava örnekleri ile cevap alabilirsem kesin sonuca daha net varabiliriz diye düşünüyorum.

Kamera artık günlük hayatımızda bile var hatta benim oturduğum binanın dışkapı, giriş ve asansörde bile. Bu nedenle işyerindeki kameralara itiraz söz konusu olamaz.

Ancak pc ekranlarının takibi konusu;

1- Arkadaşın kız arkadaşı ile msn konuştukları şirkette dedikodu
    2- Nişanlı bir arkadaşımızın nişanlısı ile msn de evlilik ile ilgili konuştukları yine aynı şekilde

Bunlar mahremiyet haklarının ihlali değilmi?

Günün çoğunu işyerinde geçiriyoruz ve mecburen özel hayat işyerine taşınıyor birçok özel işimizi hepimiz gün içinde hallediyoruz. Bu durumda işyerinde özel olmaz demek çok yanlış kanıdır.

Not: 1 kişi işten atıldı tazminat vermemek için msn konuşmaları ve internette ziyaret ettiği siteler ibraz edilip işten kendisinin ayrılması istendi.

Sizce doğrumu? haklı mı?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hkabil rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- Arkadaşın kız arkadaşı ile msn konuştukları şirkette dedikodu
    2- Nişanlı bir arkadaşımızın nişanlısı ile msn de evlilik ile ilgili konuştukları yine aynı şekilde

Bunlar mahremiyet haklarının ihlali değilmi?

Günün çoğunu işyerinde geçiriyoruz ve mecburen özel hayat işyerine taşınıyor birçok özel işimizi hepimiz gün içinde hallediyoruz. Bu durumda işyerinde özel olmaz demek çok yanlış kanıdır.

Not: 1 kişi işten atıldı tazminat vermemek için msn konuşmaları ve internette ziyaret ettiği siteler ibraz edilip işten kendisinin ayrılması istendi.

Sizce doğrumu? haklı mı?
    Çalışanın iş yeri bilgisayarıyla özel yazışmalar yapması, iş yeri telefonunu özel konuşmalarda kullanması işveren açısından haklı fesih nedeni olabilir

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çalışanın iş yeri bilgisayarıyla özel yazışmalar yapması, iş yeri telefonunu özel konuşmalarda kullanması işveren açısından haklı fesih nedeni olabilir
    Geçerli fesih nedeni olduğuna dair yakın geçmişte bir mahkeme kararı dolaşıyordu gazetelerde.Geçerli nedenle sözleşme feshi yapılabilir,kıdem -ihbar tazminatları ödenerek sözleşme feshedilebilir.
    Diğer yandan bilgisayarla yapılan özel işlemleri takip edebilme hakkı,bunları yayabilme hakkını doğurmaz.Eğer işveren tarafından bu şekilde bir dillendirme! yapılıyorsa çalışanın haklı nedenle sözleşmesini feshedebileceğini düşünüyorum.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim işyerimde yüzün üzerinde kamera var ve bunlara 50 yakın bir ilave söz konusu. Onların yönetilmesi ve görünltülerin değerlendirilmesi benim sorumluluğundadır. ( cezaevi,banka,antrapo v.b. değildir...)
    Bu kamerların yarısı işyerimin çevre güvenliği ile ilgili ,diğer yarısı ise çalışma sahalarına bakmaktadır.Kameralar açık bir şekilde görülmektedir.
    Şu ana kadar kameralar yüzünden pek bir sorun çıkmadı ama bu kameraların görüntüleri sadece iş güvenliği kurallarına uymayan çalışanların hakıında uyarılarda bulunmak içindir.
    Yalnız son zamanlarda iş güvenliği kurallarının uygulanması dışında da görüntüler istenmeye başlandı .Bazı görüntüler mola saatleri ile çakışıyor ve çalışanların herhangi bir uygunsuzluğu yoktur. Bu artık bir ihlal değilmidir? Bu görüntüleri talep eden üst yönetimin bu ince noktaya ne kadar dikkat göstermesi gerekiyor?

Nerede
    Afganistan
    İletiler
    135
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: İşyerinde kamera uygulaması

Benim işyerindede 15 kişi çalışıyor bilgisayarcı olarak patron benden pc lere gizli şekilde ekranını izleyebileceğim bir program kurmamı istedi.
    Bende Patronun isteğini yerine getirmek zorunda kaldım.
    iş yerinde 15 kişinin 5 kişisi dışarıda koşturuyor. arabayla diğer on kişiye bakıyorum akşama kadar olan vaktin yani 12 saatlik bir çalışmanın 2 saatini çalışıyorlar geriye kalan 10 saatini facebookta okey oynayarak msn de bol bol sohbet ederek internet sitelerinde radyo dinleyerek geçiriyorlar. Bunları yapanlar benim arkadaşlarım biri muhasebeci birisi sekreter birisi mühendis, biri satınalma, birisi depo sorumlusu eee ben patrona gidip nasıl diyebilirimki bunları.
    Ben onların ekranına bakarken msn yi açıp özel yazışma yaptıklarında yüzümü kaçırıyorum UTANIYORUM. Ama birşeyde diyemiyorum bazen patron yanıma gelip aç bakalım masebenin ekranını aç bakalım sekreterin bilgisayarını deyip duruyor. arada bir gösteriyorum facebook yada msn ile görüşen olursa gün içinde seyrek şekilde konuşmalar oluyor diyorum ses çıkarmıyor ama bizim şirket nasıl batmıyor onuda anlamış değilim önüne evrak alan sohbette. iş yerinde kameralardan bakıyor patron önünde evrak personeli çalışıyor sanıyor patrona da acıyorum ekmek yediğim yer kararsızım böyle giderse söylemek zorunda kalacağım.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işyerinde kamera yasalmı

http:www.hukuki.netshowthread.php47066-isyerinde-kamera-uygulamasi

işyerlerinde kamera yasalmı

işyerinde sesli kamera suç mu

güvenlik kameraları ses kaydeder mi

işyerine kamera konulması yasal mıhttps:www.hukuki.netshowthread.php47066-isyerinde-kamera-uygulamasipage3işyerinde gizli kamera ofise kamera koymak yasal mıişyerinde kamera ve ses kaydıişyerinde dinleme cihazı yasal mısesli kamera orneksesli kamera sistemi yasal mıişyerinde kameraişyerinde kamera yasal mıis kanuna gore guvenlik kameralarisesli güvenlik kamerası yasal mıişyerlerinde sesli kamera yasal mıçalışma kanunda patronun iş ortamını dinlemesi yasalmısesli kamera sistemleriiş yerinde kamera yasalmıişyerinde sesli kamera kaydıkontrol odalarinda kamera yasalmipc habersiz ses kayit yapar mıis kanununa gore fabrika icine kamera takılması
Forum