+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: 200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum

200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum

Konu karşılıklı yazışma ve soru cevap haline dönüştü ve benim sevmediğim bir durumda.
    Ben sadece bilgi paylaşmak hukuki haklarını kullanmaya özendirmek için yazıyorum. Bu bilgilerinde doğru olmasına, uygulamaya aykırı olmamasına özen gösteriyorum.
    Hangi işlem ile zaman aşımı durur mu? İcra mahkemsine başvurunca mı?
    Yoksa icra takibi yapınca mı?
    Bağışlayın ama anlamaya çalışıyorum

Hukuki NET Güncel Haber

200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum konulu yargıtay kararı ara
    200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Paylaşımınız için teşekkür ederim,benim de amacım aynı.Ancak havada kalan bir şeyler var,ona cevap bulmaya çalışıyorum sizin de bilginiz-paylaşımınızla.

Madde 133 - Aşağıdaki hallerde müruru zaman katedilmiş olur:
    1 - Borçlu borcu ikrar ettiği, hususiyle faiz veya mahsuben bir miktar pa-
    ra veya rehin yahut kefil verdiği takdirde.
    2 - Alacaklı dava veya defi zımnında mahkemeye veya hakeme müracaatla veya
    icrai takibat yahut iflas masasına müdahale ile hakkını talep eylediği halde.

Benim buradan anladığım 10 yıl içinde kalmak şartıyla herhangi bir takip kararı zaman aşımını durduruyor.

Madde 135 - Müruru zaman katedilmiş olunca katıdan itibaren yeni bir müddet
    cereyan etmeğe başlar.
    Borç bir senette ikrar edilmiş veya bir hüküm ile sabit olmuş ise yeni müd-
    det daima on senedir.
    b) Alacaklının fiili halinde

Madde 136 - Bir dava veya defi ile katedilmiş olan müruru zaman, dava devam
    ettiği müddetçe iki tarafın muhakemeye müteallik her muamelesinden ve hakimin
    her emir ve hükmünden itibaren yeniden cereyana başlar.
    Katı, icrai takibattan neşet etmiş ise müruru zaman takibe müteallik her
    muameleden itibaren yeniden cereyana başlar.

Buradan anladığım ise,her zamanaşımı katedildiğinde yapılacak yeni takip başvurusu (veya kararı ) ile 10 yıllık süre yeniden başlar.Yanlışmıyım?

Yada şöyle sorayım.Bnakanın 900.000 YTL gibi bir alacağı var.Bunu alabilmek için 10 yıllık bir hak arama süresi var.
    10 yıl içinde defalarca icra takibine girdi,ancak haczedilecek herhangi bir varlık bulamadı.eninde sonunda,banka kanunlarda belirtilen şekilde alacağının peşinde koşmasına rağmen alamadı 10 yıl boyunca.
    Bankanın bu durumda yapabileceği sadece soğuk su içmek mi olabilecektir??

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.phantom of law,izin verirseniz konuyu daha iyi anlayabilmek için tek tek sormak istiyorum.
    Konu kredi/kart borcu,yani bir sözleşmeye dayalı.

-Zaman aşımı kaç yıldır? Benim bildiğim 10 yıl.Doğrumudur?
    -3.yılda bankanın canına tak dedi ve icra kararı aldı.Bu durumda 10 yıllık zaman aşımı ne olur,saymaya devam mı eder? Durup,geçen zaman sıfırlanır,1 yıllık icra kararını uygulama zaman aşımı sonrasında sıfırdan tekrar başlamazmı?
    Erdoğan Bey sözleşmeye dayalı borçlarda zamanaşımı süresi 10 yıldır.Kredi kartı borcu olarak adlandırılan borç ise bir kredi sözleşmesine dayalı olduğu için zamanaşımı açısından sözleşmeye dayalı borçlarda geçerli olan bu 10 yıllık süre geçerlidir.
    Ayrıca, zamanaşımının durması ile kesilmesi farklı kavramlardır.Ne tür durumlarda bu sürenin duracağı ya da kesileceği kanunda belirtilmiştir.
    İfadelerinizde "zamanaşımın durmasından" söz ediyorsunuz fakat doğru olan ifade "zamanaşımının kesilmesi".
    Zamanaşımının durması, durma nedeni ortadan kalktığında sürenin kaldığı yerden devam edeceği anlamına gelirken; zamanaşımının kesilmesi ise o güne dek işleyen sürenin,sizin deyiminizle sıfırlanıp, aynı sürenin yeniden işlemeye başlamasıdır.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erdoğan Kırcalı
    Müsadenizle önce kavramı düzelteyim. Defalarca icra takibi olmaz. Aksi takdirde mükerrer takip olur. Defalarca haciz demek istiyorsunuz ama bu durumda mümkün değil ki? Defalarca haciz yapılabiliyor mu sizce?
    İİK hükümleri açık değil mi?
    Teorik olarak zaman aşımı her icra işlemi ile kesilir doğrudur ama bu işlemlerin neler olduğuda bellidir. Aklınıza gelen her işlem bu zaman aşımını kesmez. Sonuca yönelik işlem olması gerekir ki bunlar zaten bellidir. Bu işlemleri yaptınız ve bitti sonra zaman aşımını kesen bir işlem yapma şansınız kalmıyor ki? Borçlar kanunu giriyor, TTK hükümleri giriyor. Dosyanın işlemden kalkması giriyor. Yenileme harcı devreye giriyor, karşı tarafa tebliğat zorunluluğu çıkıyor.
    İİK ilama dayanan takip için 10 yıllık zaman aşımı öngörmektedir. Aynı maddenin devamında ise borçlar kanunu ve TTK hükümlerinin uygulanacağı takipler anlatılmıştır. Örneğin senet için bu süre 3 yıldır.
    Teoride sonsuz gibi görünse, hatta yanılıp öyle düşünülebilse bile partikte fiilen mümkün değildir.
    Aynen yazdığınız gibi oluyor ama,
    Bir banka ilgili alacağı için su içmiyor çünkü bu alacağı aciz belgesi ile defterlerine işliyor ve zarar olarak gösteriyor. Dolayısı ile vergiden düşüyor. BU işlemi yapması için 10 yıl beklemesi de gerekmiyor.. Çünkü ticari işlem ve ticari defterlere ilişkin yasa ve yönetmelikler gündeme geliyor. Düşünün ticari defterlerin saklama süresi 10 Yıldır. Peki nasıl bir banka 10 yılı aşan bir süre takibe devam edebilir?
    Konu Phantom of law tarafından (20-11-2008 Saat 14:39:10 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    antalya
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Talking Re: 200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum

geçmiş olsun benim iki düşüncem var hayatımda attığım adımları atmadan önce o konuda bir atasözü varsa buluyor değerlendiriuor ve o doğrultuda adım atıyorum benimde çok boum vardı bu atasözleri doğrultusunda hareketle çok şükür bitirdim.birdahada asla kredi veya faize bulaşmıyorum varsa param alıyor yoksa almıyorum ve mutluyum.
    iki sözümden biri şöyle Yüce Yaradan asla kullarına kaldıramıyacağı yükü vermez.
    ikincisi ise akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine deli ol dünya senin kahrını çeksin.
    birde kıssadan hisse fıkram var.Adam alt komşusu marketten borca alışveriş yapıyormuş ama zamanla birikmiş ve ödeyememiş.hergün eve gelirken ve evde iken huzursuz oluyor strese giryormuş hanımıda artık dayanamayıp pencereden market sahibine seslenerek şöyle demiş.Marketci marketci hani bizim sana borcumuz varya iş te o borcu biz ödemeyeceğiz deyip pencereyi kapatıyor.ve şöyle diyor kocasına .kocacığım artık rahat ol sendeğil şimdide marketçi düşünerek uyuyamasın diyor .

İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı uyanmak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kendimize ait iş yerinde sigotalı olarak çalışıyordum iflas geçirdik ve sigortam kapandı. Şuan işsizim şirketin borçları için kredi ve kredi kartı kullandık zamanla limitler ve krediler arttı şuan 200 000 ytl oldu kartları aktarma ile kredileride kartlardan yatırıyorum şuan için hepsi tıkandı kaldı gelecek aya yatırma imkanım yok ve ödeme durumumda yok üzerimde sata bilecegim malımda yok ne yapmalıyım sonuç ne olur yardım lütfen

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esmerman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kardeşim hic moralını bozma battı balık yangider,cünkü icinden cıkılmaz bir hal alınca nekadar cırpınsan boşa, ayrı kendine ait kirada bir ev varmış belki adreslerde burasıdır,icra buraya gelir gider bu borc ile ilgili bir hapis cezası yok,yanlız icra aşamalarında ödeme tahüt namesi imzalarda tahütü yerine getirmessen 3 aya kadar buzaman habis var,bu dediğim tahüdüde imzalamassan hic birşey olmaz.
    Allah yardımcınız olsun benim durumda pek farklı değil moralinizi bozmayın.

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: 200 000 YTL borcum var ödeyemiyorum

Bu sayfaya yazı yazan site üyelerine teşekkürü borç bilirim.Bendede aynı sorun var zaman aşımı sorunu.Yazılarınızı ilgi ve dikkatle okudum.
    Benim avukat bir arkadaşım var onlar zamanında bana fikir verirken şöyle demişti.Bilgi açısından paylaşmak istedimYanlışım varsa düzeltirsiniz.Çünkü bu konuşmalar yaklaşık 8,5 sene önceydi.Yani benim 10 yılın dolmasına 1,5 yılım kaldı.
    İcra dosyası açıldığında zaman başlar ve o tarihten itibaren 10 yıl süre var diye biliyorum.Ama bana tavsiye sakın bankalara para yatırma,üstüne ev araba alma gibi en önemli olan bankadan sizin adınıza havale falan gelirse ve bu havale tespit edildiğini varsayalım icra yapan banka mesela 3 .cü yılda bu havaleyi haciz yolu ile ele alırsa o zaman işte dosyada sizin geçen 3 sene yanar.Yani bana söylenen süre ordan tekrar başlar 10 yıl dendi.Onun için havaleleri kardeşiniz adına yaptırın.

Gene üst düzey tanıdık bir banka yetkilisiinin anlattığı olay dahada güzel banka sizin kredi kartı borcu hacze düşünce hemen kendi bünyesinde bulunan banka yapısı içinde zarar amortisman gibi düşünün bir hesap varmış oraya sizin kart kadar bedeli hesaba mahsup olarak yazar yani zarar gösterir daha ilk seneden sonra devlete vergi zamanı onuda vergiden düşermiş.Artı icraya devam ve tabii arada icrada aldıklarıda bankaya kar gene baktı yasal süreleri kovaladı ve 10 sene doldu bu sefer aciz vesikası alıp bu borç tahsil edilmedi şeklinde gösterilip tekrar kayıtlara geçermiş.Yani 1 taşla 3 kuş vururlarmış.Bana net olarak anlatılan banka herşeyi denerse normalde bir karttan 3 kere tahsilat yapabilir dendi.Üstteki olayın açıklaması.Olay böyledir.
    Saygılarımla.
    Konu maliozden tarafından (06-12-2008 Saat 17:41:58 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bundan bir kaç sene önce bir arkadaşımın x bankasına borcu nedeniyle banka avukatıyla konuşmaya gittim; oldukça ketum bir bey'di.O zaman borç miktarı 6.000 YTL kadar idi. Bu borcu bu kişinin ödeme gücü olmadığını zira kendisinin bir işte çalışmadığını; haciz mahalline geldikleri takdirde ailesinin yanında oturduğu için tüm menkul ve taşınmazların babası adına kayıtlı olduğunu söyledim.Yaklaşık 6 yıl geçti; hacze gelinmedi.(Aslında bu borç abisinin arkadaşım üzerine çıkartılan kredi borcuydu)
    Tabi bundan sonra ne olur bilemem..Bilindiği üzere özelllikle bankalar; borcu tahsil edemedikleri zaman aciz vesikası çıkartıyorlar ve bunu da vergi borcundan düşüyorlar..

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de şunu öğrenmek istiyorum.20.000 ytl olan x bankası borcum için ocak ayından itibaren haciz işlemi başlatılacak.Haciz başladıktan sonra maaşımdan 350 ytl kesilecek avukatın söylediğine göre uygulanacak faiz yıllık %23 imiş (tüketici kredisi borcu) bu durumda ben her yıl sadece borcun faizini mi ödüyor olacağım?Bunun için de 10 yıllık zaman aşımı süresi geçerli midir? Bir de bu faiz oranı normal midir?
    Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çok borcum var ne yapmalıyım

cok borcum var caresizim

çok borcum var

çok borcum var ödeyemiyorum

http:www.hukuki.netshowthread.php46980-200-000-YTL-borcum-var-odeyemiyorum

200 bin tl borcum var

1 trilyon borcum var

300 bin tl borcum var

çok borcum var ne yapmalıyım 2014

200 milyar borcum var

çok borcum var ne yapabilirim

borcum varssk borcumu ödeyemiyorumborcum cokhukuki net 200bin kredi kart borcumvarborcum çok ne yapabilirimBorcum var odeyemiyorumborcum var ne yapabilirim100 bin borcum var100 bin tl kredi borcum varssk borcum var odeyemiyorum cok borcum var yardim100 milyar banka borcum varborcum cok ne yapmaliyim100 bin lira borcum var
Forum