+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Kurusıkı silah taşımak

Kurusıkı silah taşımak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kurusıkı silah taşımak

ben bi güvenlik şirketinde özel güvenlik olarak çalışşmaktayım. bu olaydan 2 gün önce izinli olduğum bir gün kurusıkı silahıma mermi almak için silahımla birlikte evden çıkıp izmirin konak meydanında arkadaşımla buluşup mermi almaya gitmek için yola çıktım
    konakta otobüsten indiğimde bir an kurusıkı silahım polisler tarafındandan görülmüş. sanki terör mensubu gibiymişim gibi göz altına alındım. silahın faturasını gösterdim ve bana hakaret etmeye başladılar. güvenlik olamıcağımı söylediler ve silahın ucu açık yani bozma olduğuna karar vererek beni kemeraltı polis karakoluna getirdiler.
    burada silahın bozma olmadığı anlaşıldı ancak beni gözaltına alan polis hala silahın bozma olduğunu iddaa ediyordu.
    diğer polis arkadaşları dinlemeyerek hakkımda tutanak tutuldu. ve kemeraltı polis karkoluna teslim edildim.
    bana 5729nolu kanunun 4. maddesina göre 500 ytl para cezası ve silaha el koyma uygulandı.

şimdi olayda silahı çıkarıp teşhir etme yada kullanmak suretiyle olay çıkarma söz konusu değildir.

konak meydanında terör mensubu gibi göz altına alımanın anlamını çıkaramadım. bildiğim kadarıyla taşımak serbest daha öncedende aramalarda üstümde bulunmuş lakin faturası olduğu için gözaltına bile alınmamıştım.

ne gibi yasal hakkım vardır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    (silahlı özel güvenlik olduğum için sicilim temizdir)

Hukuki NET Güncel Haber

Kurusıkı silah taşımak konulu yargıtay kararı ara
    Kurusıkı silah taşımak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kurusıkı silah taşımak

Terör olaylarinin bu kadar yogun oldugu bir dönemde, sana yaptiklari karsisinda yakinma derim. Cünkü az bile. Yanlis hatirlamiyorsam, Amerikada ya da Fransada cantasindan süphenelinen bir genc vurulmustu. Cünkü o anda Metro istasyonundaydi ve cantayi patlatma ihtimali vardi.

Pek sayin arkadas,

Dayi gibi silahi beline takip insanlari tedirgin etmeye hakkin var mi? Kücük bir cantanin icinde de pekala tasiyabilirdin silahini.

Not; Hukuki olmayan yorumumdan dolayi site yönetimi ve okurlar lütfen kusuruma bakmasin.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dayı gibi silahı belime taktım ne var bunda altı üstü ses tabancası ki ortada tedirgin olan biri yok şikayetçi bile yok neyse vurulmadığımıza dua edelim

sokakta okadar olaylar geçerken polis anca bizim kurusıkıyla uğraşır bişi dicem ama yeri değil :D

İletiler
    129
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Taşınması, satışı ve nakli

MADDE 3- (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların;

a) Taşınması yasaktır.

(3) Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir.

(2) Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşyüz Yeni Türk Lirası, dördüncü fıkrasındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşbin Yeni Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu silahların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.

Kanun gayet açık..

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Re: Kurusıkı silah taşımak

Alıntı sago_keys rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    dayı gibi silahı belime taktım ne var bunda altı üstü ses tabancası ki ortada tedirgin olan biri yok şikayetçi bile yok neyse vurulmadığımıza dua edelim

Sn. sago_keys; sizce bu durum normal olabilir,ama toplumda bu davranışınızın anormal olarak kabül görür.Göreviniz gereği kullanım hakkınız sadece görev alanınızın sınırlarını kapsar.

Ayrıca bir sivil sizin silahınızın gerçekmi-kurusıkımı olduğunu dışarıdan anlayamaz, kaldı ki polisler bile şüphede kalmışlar.

Dikkat etmenizi öneririm...
    Konu systemexp tarafından (24-10-2008 Saat 17:16:53 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sago_keys rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben bi güvenlik şirketinde özel güvenlik olarak çalışşmaktayım. bu olaydan 2 gün önce izinli olduğum bir gün kurusıkı silahıma mermi almak için silahımla birlikte evden çıkıp izmirin konak meydanında arkadaşımla buluşup mermi almaya gitmek için yola çıktım
    konakta otobüsten indiğimde bir an kurusıkı silahım polisler tarafındandan görülmüş. sanki terör mensubu gibiymişim gibi göz altına alındım. silahın faturasını gösterdim ve bana hakaret etmeye başladılar. güvenlik olamıcağımı söylediler ve silahın ucu açık yani bozma olduğuna karar vererek beni kemeraltı polis karakoluna getirdiler.
    burada silahın bozma olmadığı anlaşıldı ancak beni gözaltına alan polis hala silahın bozma olduğunu iddaa ediyordu.
    diğer polis arkadaşları dinlemeyerek hakkımda tutanak tutuldu. ve kemeraltı polis karkoluna teslim edildim.
    bana 5729nolu kanunun 4. maddesina göre 500 ytl para cezası ve silaha el koyma uygulandı.

şimdi olayda silahı çıkarıp teşhir etme yada kullanmak suretiyle olay çıkarma söz konusu değildir.

konak meydanında terör mensubu gibi göz altına alımanın anlamını çıkaramadım. bildiğim kadarıyla taşımak serbest daha öncedende aramalarda üstümde bulunmuş lakin faturası olduğu için gözaltına bile alınmamıştım.

ne gibi yasal hakkım vardır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    (silahlı özel güvenlik olduğum için sicilim temizdir)

KURU SIKI VE SES TABANCALARI HAKKINDA YENİ HÜKÜMLER
    YAYIMLANMIŞ OLUP VATANDAŞLARIMIZIN BU KANUN ÇERCEVESİNDE
    BİLGİLENDİRİLMESİ VE BU TİP SİLAH ALACAK OLANLARIN YİNE BU
    HÜKÜMLERE GÖRE EVRAKLARINI TAMALAMASI GEREKMEKTEDİR SAYGILAR .

Kanun No. 5729 Kabul Tarihi: 23/1/2008

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı, ses ve gaz fişeği atabilen silahların nitelikleri, imali, ithali, ihracı, satışı, edinilmesi, bulundurulması ve taşınması hakkındaki usul ve esaslar ile bunlarla ilgili izin, kayıt ve tescil işlemlerini düzenlemektir.

(2) Bu Kanunda geçen ses ve gaz fişeği atan silah; kurusıkı silah olarak da tabir edilen ses ve gaz fişeği atabilen silahları ifade eder.

İmal, ithal ve ihraç

MADDE 2 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların imali Sanayi ve Ticaret Bakanlığının iznine tabidir.

(2) Bu Kanun kapsamındaki silahların 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun hükümlerine tabi silah vasfına dönüştürülemeyecek ve üzerinde 6136 sayılı Kanun hükümlerine tabi silahlardan rengi ve şekli belirtilerek açıkça ayırt edilmesini sağlayan bir işaret taşıyacak şekilde üretilmesi zorunludur. Bu zorunluluklar ithalatta da aranır.

(3) Bu Kanun kapsamındaki silahların ithal ve ihraç işlemleri, genel hükümlere göre yerine getirilir. Ancak bunların ithalinde, İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının uygun görüşü aranır.

Taşınması, satışı ve nakli

MADDE 3 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların;

a) Taşınması,

b) Ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara veya onsekiz yaşından küçüklere satılması,

c) Yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edilmiş olanlarının satılması,

yasaktır.

(2) Bu silahların satışı, mermi veya av malzemesi ya da yivsiz tüfek satışı yapmak için ruhsatlandırılmış yerlerce yapılır. Bu silahları satan bayilerle, başkalarına satan veya devredenlerin ya da başkalarından satın alan veya devralanların bir ay içinde Cumhuriyet Savcılığından alacakları sabıka kaydıyla birlikte mahallî mülki amire bildirimde bulunmaları zorunludur.

(3) Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir.

(4) Ses ve gaz fişeği atan silahların ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu silahların kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez.

Ceza hükümleri

MADDE 4 – (1) Bu Kanun kapsamındaki silahları yetkili mercilerden izin almadan veya 6136 sayılı Kanun hükümlerine tabi silah vasfına dönüştürülecek şekilde imal edenler veya satanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz günden beşyüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşyüz Yeni Türk Lirası, dördüncü fıkrasındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca bu silahların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.

(3) Bu Kanun kapsamına giren silahları, yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edenlere beşbin Yeni Türk Lirasından yirmibin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Bu fiilin tekrarı halinde idarî para cezasının iki katına karar verilir.

(4) Bu Kanun hükümlerine göre idarî para cezasına ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar vermeye mahallî mülki amir yetkilidir.

Yönetmelik

MADDE 5 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların imal, ithal, ihraç, bulundurma, nakil, satış veya edinilmesine ilişkin usul ve esaslar ile bunlarla ilgili izin, kayıt ve tescil işlemleri Dış Ticaret Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca altı ay içinde müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Geçici hükümler

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahları ellerinde bulunduranlar, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde mülki amirliğe bildirimde bulunmaları hâlinde, haklarında cezai takibat yapılmaz.

(2) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte üretim yapmakta olanların, bu Kanunla belirlenen esas ve usullere göre gerekli izinleri, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde almaları zorunludur. Bu Kanun hükümlerine uygun olarak üretim yapılması kaydıyla yetkili makamlardan izin alarak tabanca veya yivsiz tüfek üretimi yapanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, ürettikleri her türlü model ve tip kurusıkı silahın miktarını yetkili makamlara bildirmeleri şartı ile bu Kanun kapsamındaki silahları üretmek için ayrıca izin almaları zorunlu değildir.

(3) Bu Kanun kapsamına giren silahların ithalat ve ihracını yapanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan ithal ve ihraç miktarını altı ay içinde yetkili makamlara bildirmeleri zorunludur.

(4) Belirtilen süreler içinde bildirimde bulunmayanlar ve gerekli izinleri almayanlar bu Kanunun 4 üncü maddesine göre cezalandırılır.

Yürürlük

MADDE 6 – (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Yürütme

MADDE 7 – (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

11/2/2008

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

açıklamar için tşk ederim

haklısınız görev alanım olmayan bir yer

kanun değişmiş ben geri kalmışım ondan kaynaklanmış tekrar tşk ederim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php46774-Kurusiki-silah-tasimak

kurusıkı tabanca taşıma cezası 2014

kurusıkı silah taşıma

kurusıkı tabanca kanunu

kurusıkı tabanca taşıma

kurusıkı tabanca taşıma cezası 2015

kurusıkı tabanca cezası

kurusıkı taşıma

kurusıkı taşıma cezası 2015

kurusıkı silah taşıma cezası 2015

kurusıkı silah taşıma cezası

kurusiki tasima

kurusıkı tabanca almak için gerekenler

silah tasimak

kurusıkı tabanca taşımak

kurusıkıdan bozma silah nasıl yapılır

kurusıkı tabanca almak için gerekli evraklar

kurusıkı taşıma cezası 2014kurusıkı taşımanın cezası 2014kurusıkı tabanca taşıma 2014kuru sıkıdan bozma tabanca cezasıkurusıkıdan bozma silah cezasıkurusıkı tabanca cezası 2015kuru siki tasimahttps:www.hukuki.netshowthread.php46774-Kurusiki-silah-tasimak
Forum