+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: SSK-yurtdışı borçlanma-maaş

SSK-yurtdışı borçlanma-maaş Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selam

Benim ilk işe giriş tarihim 1979 Almanya
    1984'te Türkiye'ye kesin dönus yaptım Dönüşüm sirasında Almanyada Yatırılan 5,5 yıllık Prımimin bir kısmını geri aldım.

Türkiyede ise işe 1985 yılında ssk lı olarak işe başladım ve 5300 iş gününü tamamladım. Şuanda emekli olmam için Almanya'daki Primimin gecerli sayılması gerekiyor bu primimin gecerli sayılabilmesi için ne yapabilirim bunun hakkında yardım istiyorum.

Yaşım :43
    Teşekkür Ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

SSK-yurtdışı borçlanma-maaş konulu yargıtay kararı ara
    SSK-yurtdışı borçlanma-maaş konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Almanya'da geçen çalışmalarınızı, kesin dönüş yaptığınız tarihten itibaren 2 yıl içinde borçlanmadığınız için borçlanma talebiniz SSK tarafından ret edilir.
    25.4.2003 tarihli resmi gazetede yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararında, yurtdışında geçen hizmetlerin borçlanılmasını düzenleyen 3201 sayılı yasanın 3. maddesinde yer alan "yurda kesin dönüş yapanlar, kesin dönüş" sözcüklerinin Anayasaya aykırı olduğu belirtilmiştir.
    Bu karara göre kesin dönüşten itibaren 2 yıl içinde başvuru şartının da kalkmış olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda dava açıp kazanmanız halinde, Almanya'da geçen hizmetlerinizi borçlanabilirsiniz. Bu şekilde borçlanma yapabilmemniz halinde, borçlandığınız süre, SSK'ya tabi olarak ilk işe başladığınız tarihten geriye doğru yürütülerek, ilk işe giriş tarihiniz bulunur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Nerede
    Stuttgart, Germany.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

[Iyi günler,
    21.4.2005 tarihinde SSK borclanmak suretiyle emeklilik müracaatimi yanitladi. Ödemem gereken 18000$ i istedigim tarihte ve taksitlerle ödeyebilecegimi belirten bir yazi gönderdi. Bu arada Kanun ve yönetmenlik degisti. Kanunlar ve yönetmenlikler geriye dnük calismasi normalmidir ? Hakkimi hukuksal olarak aramam mümkünmüdür ?
    Yanitlarsaniz sevinirim
    M.kdenizli

quote]Sn: Hisar,
    SSK'nın Yurtdışı hizmet borçalanması ile ilgili uygulaması:

A)Tahakkuk ettirilen borçlarına karşılık hiçbir ödemede bulunmayanlar için, her bir gün karşılığında 5 ABD Doları üzerinden yeniden tahakkuk yapılarak ilgililere tebliğ edilecektir.

B)Tahakkuk ettirilen borçlarının bir kısmını ödemiş olanların, 10.05.2005 tarihine kadar ödeme yapılmayan bakiye süreleri için de aynı esaslara göre yeniden tahakkuk yapılarak ilgililere tebliğ edilecektir.

C)10.05.2005 tarihinden itibaren ilk defa borçlanma talebinde bulunacakların borç miktarı da borçlanılan her gün için 5 ABD Doları üzerinden hesaplanacaktır.
    Şeklindedir.

Snigboy,
    SSK ile ilgili ilk işe giriş tarihinizi,
    askerlik ve bununla ilgili borçalanma durumunuzu,
    İlk işe giriş tarihinizi 1979 yılı olarak kabul ettirmekle ilgili gerekçelerinizi,
    ve isteğinizin ne olduğunu daha açık olarak yazabilirseniz, sorunuz daha kolay cevaplanabilir.

<div align="right">Ekleyen: yyln - 18/05/2005 : 18:15:59</div id="right">
    [/quote]

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ne yazikki bende 2 dolar odemeyi kacirdim, mayis basinda odemek istememe ragmen 2 satirlik gun hesabini 20 gun geciktirdiler ve simdi 22000 dolar fazla odemem gerekiyor, belki de verilmek istenen mesaji "neden buraya geliyorsunuz " algilayamiyoruz. Tabii iyi niyetli olarak "Welcome to Turkey Gift" olarak algilamak en iyisi ama mazoist olmayinca olmuyor.

Simdi yeni bir yasadan daha bahsediliyor, acaba o yasa 5 dolardan daha mi iyi daha mi kotu, birazda kirk katir kirk satir gibi ama..

"Halen yürürlükte olan 3201 Sayılı Kanun gereğince çalışanlar yurtdışında geçen sürelerini belirli şartlarla günlüğü 2 dolardan sosyal güvenlik kurumlarına borçlanarak hizmetlerini artırabilmektedir.

Tasarıyla bugüne kadar yurtdışı borçlanması için günlüğü 2 dolar karşılığı Türk Lirası alınması uygulamasına son verilerek, her gün için günlük en az günlük asgari ücretin %32,5 oranında ödeme yapılması uygulamasına geçilmektedir."

1. Bu oran brut uzerinden mi veya bir bilen varsa kac YTL ye geliyor?
    2. Bu tasari varken 5 dolar nereden cikti?
    Selamlar & Sevgiler ve de Bol sans (cok ihtiyacimiz var)

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Avukat arkadaslara teknik bir soru,

Yurtdisi gunluk 2 dolardan borclanma icin 3 Mayis 2005 de muracaat ettim. Anladigim kadari ile 10 mayistan (bu tarihi nerede bulabilirim ?). sonra bu gunluk 5 dolara cikartildi Bana borc miktarimi ssk gec bildirdigi (22mayis) icin buyuk bir para kaybina ugruyorum. Bana parayi odeme sansi vermedigi ve de ssk nin kendi gecikmesinden magdur oldugum icin dava acmalimiyim? Acarsam kazanma sansim nedir? Mantik olarak 10 mayistan onceki dilekcelere odeme sansi vermeleri gerekmezmi? Birde soyle dusunebiliriz, ssk 2 dakika surecek bu hesabi seneler sonra bildirirse ne olur, belirleyici olan dilekce tarihindeki kanun degilmidir. Bu oyun sirasinda kurallari degistirmeye benziyor. Ben olaya muhendis olarak yaklasiyorum, hukukcu arkadaslar ilgilenir cevap verirse cok sevinirim.

Selamlar & saygilar

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yurtdışı borçlanma tutarının günlük 5 $ 'a çıkarılması ile ilgili SSK duyurusu aşağıya kopyalanmıştır.
    İlgilenenler hesaplarını yeniden gözden geçirebilirler.

Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığından:
    YURTDIŞI BORÇLANMALARINA İLİŞKİN DUYURU !

Yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi hakkındaki 08.05.1985 tarih ve 3201 sayılı Kanun 22.5.1985 tarihinden beri yürürlükte bulunmaktadır.

2002 yılı istatistiklerine göre yurtdışında 3.551.544 vatandaşımız bulunmakta olup, 07.06.1978 tarihinden beri 192.773 vatandaşımız borçlanma hakkından yararlanmıştır.

Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinde bulunmakta olup bu ülkelerle sosyal güvenlik sözleşmeleri imzalanmış bulunduğundan vatandaşlarımızın sosyal güvenlikleri de teminat altında alınmış bulunmaktadır. Buna ilaveten yurtdışında bulunan vatandaşlarımıza borçlanma imkanı getirilmiştir. Çoğunlukla yurtdışı çalışmaları nedeniyle bu ülkelerden de aylık hakkı elde eden vatandaşlarımızın ikinci bir aylık tahsisi amacıyla yaptıkları yurtdışı borçlanmaları sonunda hem aylık hem de sağlık yardımları sosyal güvenlik kurumlarımız tarafından karşılanmaktadır.

Bilindiği üzere, 10.05.2005 tarihine kadar ki uygulamalarda yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın borçlanma taleplerinde borçlanacakları her gün için 2 $ tahsil edilmekte idi

Her bir gün için 2 $'dan 9000 gün borçlanan bir vatandaşımızın Kuruma ödediği 18.000 $ iken, aynı sürede (25 yıl boyunca) isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyen Türkiye'deki vatandaşımızın Kurumumuza ödediği prim 68.000 $'dır. Türkiye'de fiilen çalışan ve asgari kazançtan prim ödeyen sigortalı vatandaşımızın 25 yıl boyunca Kuruma ödediği prim ise 91.000 $ olarak hesaplanmaktadır.

Bu durum Türkiye' de çalışan vatandaşlarımız ile yurtdışı hizmet borçlanması yapan vatandaşlarımız arasında ciddi bir eşitsizlik yarattığı gibi, sosyal güvenlik kuruluşlarının aktueryal dengelerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Diğer bir husus ta, borçlanan vatandaşlarımızın günlük 2 $ ödedikleri borçlanma bedellerini aylıkları bağlandıktan sonra yaklaşık olarak 40 ay içerisinde aylık olarak geri almaktadır. Oysa bu kişilerin ve hak sahiplerinin Kurumumuzdan ortalama olarak 35 yıl aylık aldığı bilinmektedir.

Yurtdışı borçlanmasında 2 $ karşılığı 2.681.600.TL olarak bu süreler değerlendirilmekte iken halen SSK'da prime esas alt kazanç tutarından prim ödeyen sigortalı için günlük 5.457.150 TL işveren ve sigortalı prim kesintisi, Bağ-kur'da da asgari olarak günlük 5.366.670.Tl prim kesintisi yapılmaktadır.

Bütün bu veriler göz önünde bulundurularak, sosyal güvenlik kurumlarının talebi ve Bakanlar Kurulunun Kararı ile günlük borçlanma miktarının 5 $'a çıkartılması suretiyle Yurtdışı hizmet borçlanması yapanlarla Yurtiçinde çalışan vatandaşlarımızdan kesilen primler arasında eşitlik sağlanmaya çalışılmış böylece sosyal güvenlik kuruluşlarının olumsuz etkilenmeleri az da olsa giderilmeye çalışılmıştır.

Günlük borçlanma tutarı 5 $'a çıkarılmasına rağmen, 9.000 gün borçlanan yurtdışında çalışan bir vatandaşımız 45.000 $ ödeyerek, yurtiçinde isteğe bağlı sigortalı olan vatandaşımızdan 23.000 $, aktif çalışan sigortalımızdan 46.000 $ daha az Kuruma prim ödemektedir.

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Önemle Duyurulur.
    Yayınlanma : 27 Mayıs 2005

Nerede
    Netherlands.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arkadaslar, bu forumu yakindan takip ediyorum ve bu bana sahiden cok güzel seyler ögrenebilme firsati vermister. Hepinize cok tesekürler!

Benim de bir kac pratik sorum var:

Ben 1956 dogumlu olup askerligimi yaptktan sonra hemen Suudi Arabistan'da gidip orda 10 sene calistim. Ondan sonra Türkiye'de esnaf olarak (1989 senesi ve Bag-Kur'a üyesi) 3,5 sene prim yatirdim.
    Ondan sonrada, bir kac sene bos gezdikten sonra, 1995 senesinde Hollanda'ya gittim ve halen orda toplam 10 sene calismaktayim.

Sorularim bunlar:

1) Ben bu hafta "yurtdisindan sigortalama" basvurusunda bulunmak niyetindeyim. Basvuru Bagkur yerine SSK olamazmi?
    (Cünkü okudugum kadariyla SSK daha cok maas veriyormus.)

2) Ben 5000 gün primi ödesem:
    .a) bu bana maas alma hakki veririmi?
    .b) Bugunun dolar degeri 1,37 YTL ise, maasim kac YTL olacak?
    .c) en erken hangi senede emekli olabilirim?
    .d) daha extra günlerin primini ödesem emeklilik maasim yükselirmi?
    .e) Emeklilik maasinin yani sira, saglik sigortamda oluyormu?

3) Askerlik senelerini borclanmak icin yurticinden basvuru nasil yapilir ve günlügü kac YTL/dolar'dan hesaplaniyor?

4) 10 yillik Suudi senelerini kanitlayacak eski pasaportlarim maalesef kaybolmustur. Ben simdi bu Suudi calisma senelerini nasil ispatlayabilirim?

5) Yeni cikacak kanun benim bu basvurumu aksatmamasi icin neye dikkat etmeliyim?

Ilginize simdiden cok cok tesekür ediyorum

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1-Yurtdışı bprçlanma için Bağkur'a başvurabilirsiniz.
    2-Bağkur'dan emekli olunabilmesi için yaşa göre 25 veya 15 hizmet yılı prim ödemek gerekir. Borçlanma gün sayısı da buna göre belirlenir. http://www.bagkur.gov.tr/aylik/tamaylik.shtml
    3- Aslkerlik borçlanması için, Bağkur'dan gerekli boş belge alınıp, askerlik şubesinde düzenletildikten sonra, Bağkur'a verilmesi gerekir. Askerlik borçlanması dolar üzerinden değil, Bağkur'a ödenecek prim'e göre belirlenir.
    4-Yurtdışında çalışılan süreler, pasaporttan değil, o ülkenin resmi kurumları tarafından düzenlenen belgeyle belgelenir. Bu konudaki ayrıntılı bilgi Bagkur'dan öğrenilebilir.
    5-Tasarı halindeki yasadan etkilenmek istenilmiyorsa, tasarı yasalaşıp, resmi gazetden yayınlanmadan önce, borçlanma yapılıp, borçlanma tutarının da ödenmesi gerekir.

Nerede
    Netherlands.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

yylan cevabina cok tesekurler!

A) SSK hic mi olmaz? Cunku SSK maaslari daha uygunda ondan,
    B) Bagkur sitesindeki tabeleleri hic anlasilir tipten degil dogrusu.
    Bilmem, yukarda sordugum sorularin hesaplamasinda bir yardimin olurmu?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ıkıncı torba yasada yurtdısı borclanma ssk emeklılık kredısı varmı

yurtdışı borçlanma talep dilekce doldurma forum

0105 2 015 sgk yurtdısı borclanma yenı yasa da emeklılık kredısı

06 0 5 2015 yurtdsı borclanma ssk emeklılık kredısı yenı yasada varmı

0105 2015 yenı kanun yurt dısı borclanma ssk emeklılık kredısı

26 07 2015yenı yasada ssk yurtdısı borclanma emeklılık kredısı cıkarmı

Forum