+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: SSK-yurtdışı borçlanma-maaş

SSK-yurtdışı borçlanma-maaş Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı SSK-yurtdışı borçlanma-maaş

Iyi gunler, yurtdisindaki calistigim sureyi borclanarak emekli olmak istiyorum. toplam gereken gun sayisi 5000 benim ise 8000 gun calismam var. 5000 gun yerine 8000 gun odersem maasimda ne kadar bir artis olabilecegini SSK dan ogrenmek mumkun olmadi, hatta oradaki bir mudur fazla odemenin hicbir faydasi olmaz dedi. Diger bir gorevli de once ode sonra ogrenirsin dedi . Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim, selamlar.

Hukuki NET Güncel Haber

SSK-yurtdışı borçlanma-maaş konulu yargıtay kararı ara
    SSK-yurtdışı borçlanma-maaş konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

506 sayılı yasaya göre:
    Yaşlılık aylığının hesaplanması :

Madde 61- (Değişik: 25.08.1999 - 4447 / 7 md. Y.T. 01.01.2000)

Yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıların aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama yıllık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımının 1/12'si alınarak hesaplanır.

Sigortalının her takvim yılına ait prime esas kazancı, kazancın ait olduğu takvim yılından itibaren aylık talep tarihine kadar geçen takvim yılları için, her yılın Aralık ayına göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve gayrisafi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak bulunan yıllık kazançlar toplamının, toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazancın 360 katı, aylığın hesaplanmasına esas ortalama yıllık kazancı oluşturur. (*)

Aylık bağlama oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3600 gününün her 360 günü için %3.5, sonraki 5 400 günün her 360 günü için %2 ve daha sonraki her 360 gün için % 1.5 oranlarının toplamıdır.

60 ıncı maddenin B, C ve D bentlerine göre aylığa hak kazananların aylık bağlama oranı % 60'dan az olamaz.

Hesaplanan yaşlılık aylığı, aylık bağlanması için yazılı başvurunun yapıldığı yılın Ocak ayı ile aylığın başlangıç tarihi arasında geçen her ay için Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki aylık artış oranları kadar artırılarak bağlanır.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ilgilenip yazdiginiz icin tesekkur ederim. Yurtdisi emeklilik ile yaslilik emekliligi ayni sekilde mi hesaplaniyor?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Siteye bir kaç gündür girilemediği için sorunuz hakkında açıklama yapma fırsatı da olmamıştı. Umarım, site kapanmadan yaptığım açıklamalar işinize yarar.

Yurt dışı emeklilikle yaşlılık aylığı aynı yasa maddesine göre hesaplanıyor. Ama, yurt içinde çalışan sigortalıların maaşları hesaplanırken, sigortalının ödemeiş olan primlere ait kazaçları, emeklilik talep tarihinde göre yıllar içinde artan bir şekildeolurken, yurtışı sigortalısının yaptığı borçlanmayı ödediği tarihte geçerli olan döviz kuruna göre kazanç belirleniyor.
    Bu da, döviz kurunun yüksek olduğu dönemlerde, prime esas kazacı, dolayısı ile emekli maaşını arttırırken, döviz kurunun düşük olduğu dönemde, emekli maaşını düşürebiliyor.
    İşin teknik yanı bu.
    Pratik olarak açıklamak gerekirse, son bir aydaki döviz ($) kuruna göre, 5000 gün civarında prim ödeyen yurtdışı sigortalısına 450-500 YTL civarında maaş bağlanabilirken, 8000 gün civarında prim ödeyen yurtdışı sigortalısına 700 YTL civarında bir maaş bağlanabilmektedir. Ancak rakamlar kesin değildir. Fikir edinmeniz açısından verilmiştir.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bir iyi, bir de iyi olmayan haber.
    İyi haber, bugünden sonra yurtdışı borçlanması yapacak olanların maaşı daha fazla olacak.

İyi olmayan haber ise;
    Bakanlar Kurulu Kararı
    Karar Sayısı : 2005/8776
    8/5/1985 tarihli ve 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanununa istinaden 16/3/1998 tarihli ve 98/10999 sayılı Kararname ile 2 dolar olarak belirlenen sosyal güvenlik kuruluşlarınca döviz ile değerlendirilecek sürelerin her bir günü için tahakkuk ettirilecek prim, kesenek ve karşılık borcu tutarının 5 dolara yükseltilmesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 18/4/2005 tarihli ve 24532 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Nerede
    USA.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Iyi Gunler,

Ben USA dan Turkiyedeki SSK emeklilik haklarindan faydalanmak istiyorum fakat orda ancak 450 civarinda bir gun calismisligim var. ayrica 23 yildan beri USA da calismaktayim. 1998 yilinda bazi arkadaslar borclanma youluyla emekli olduklarini bahsedince bence ayni yil turkiyeye gidip ayni haklardan faydalanmak istedim fakat SSK gorevlileri bir ay evvel kanun degistigini ancak istege bagli olarak emekli olamk istiyorum diye bir dilekce verdittiler ve daha sonra bu kanun yeniden cikabilir soylemislerdi bende dilekcemi verdim fakat bu gune kadar bir odeme yapmadim.

Simdi ise ayni kanun tekrar geri ciktigini duyunca tekrar emeklilik islemlerine baslayip bilgi almaya baslamisken gunluk odemeler $5 ciktigini ogrendim.

Istanbul ihtiyarlik sigortasina telefon actim pek ilgilenmediler konsolosluga gittim fazla bilgileri yok. benim sorum .....!

$5 gunluk uzerinden yaklasik $20.000 odemem gerekiyormus emekli olmam icin, merak ettigim bu odemeyi yaparsam SSK nin bana aylik odemesi yaklasik kac YTL olacak, 1998 tilinda orda verdigim borclanma dilekcesine istinaden bu gune kadar bana cikan borclari odeyebilirmiyim,eski den $2 gunluk odeme yapanlarla ayni ucretmi alacagim? tekrar USA da calisabilirmiyim? ne sartlarda SSK odemeyi durrurur.

Acaba bu $20 bin uzerine bir $20 daha ekleyip oradan bir mulkiyet edinsem daha iyi bir gelir sagliyabilirmiyim?

Bir sekilde bu sorularima cevap alabilirsem cok memnun olurum.

Tesekkurler.

M.C.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn: academic,
    1-1998 yılında vermiş olduğunuz isteğe bağlı sigortalı dilekçesinden sonra hiç ödeme yapmamış iseniz, artık bu dilekçeye dayanarak prim ödemeniz, başka bir deyişle aradan geçen günlerin primini topluca ödeyip sigortalı hizmetinizden saydırmanız, maalesef mümkün değildir.
    2- Daha önce SSK'ya tabi olarak 450 gün çalışmış iseniz, bu hizmetiniz ile ilgili çalışmanın başlangıcı, sigortalılığınızın başlangıcı kabul edilir ve bu süre dikkate alınır. Sigortalılığınızın başlangıç tarihi ve yaşınıza göre de, ne zaman emeklilik talebinde bulunabileceğiniz ve kaç gün prim ödemeniz gerektiği hesaplanır. Eğer sigortalılığınızın başlangıç tarihi 8.9.1976 tarihinden önce ise,25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim ödeme ile emekli olabileceğinizi kabul edecek olursak, 4550 gün * $ 5 hesabı üzerinden 22.750 $ ödemeniz gerekir. (askerlik yapmış iseniz, bu süreyi yurtdışı borçlanması yerine askerlik borçlanması yapmanız sizin açınızdan daha ekonomik olur)
    3-Günlük 2 $ ödeyenlerle aynı ücreti mi? alacağım sorunuz ise, borçlanmayı yapıp borcu ödediğiniz tarihteki döviz kuruna göre değişir. Eğer, $ 2 üzerinden borçlanma yapan kişinin borcunu ödediği tarihte, günlük $2 SSK'nın günlük azami kazancına eşit veya daha fazla ise, sizin gibi $ 5 üzerinden borçlanan kişi ile aynı maaşı alabilir.
    4- Borçlanma yapıp emekliolduktan sonra, yurtdışında çalışmaya başlar veya buralardan işsizlik ödeneği vb. ücret alacak olursanız, SSK maaşınız kesilir.
    5-
    Acaba bu $20 bin uzerine bir $20 daha ekleyip oradan bir mulkiyet edinsem daha iyi bir gelir sagliyabilirmiyim?
    Buna en iyi kararı siz verebilirsiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,
    Yurtdisi Borclanma Tahakkuk belgesi elime yaklasik 3 ay önce gönderilip 25 yil üzerinden günlügü 2 Dolardan 18 bin Dolar ödemem gerektigini bildiriyorlardi. Bu zaman zarfinda Annemizi kaybetmenin acisini ve üzüntüsünü yasarken, Gece baskini gibi birde kanun cikarilmis ve simdi günlügü 5 Dolar istiyorlar.
    Elimde Tahakkuk belgesi olmasina ragmen bunu nasil isteyebiliyorlar anliyamiyorum.

Is Mahkemesine gitsem acaba sansim yüzde kac olur.
    Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim

Tesekkürler.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selam

Benimde ufak bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim
    Ben 1984 de Almanyadan Türkiyeye kesin dönüş yaptım 5,5 yıl çalışmışlığım var primimizin bir kısmı ödendi kesin dönüş yaptıkdan sonra 2 yıl içinde SSK'ya borçlanma talebinde bulunmak gerekiyormuş
    ben bu süreyi geçirdim şimdi benim sorunum işe ilk giriş tarihim olan 1979 yıllını kabul etdirmek ne gibi işlem yapmam gerekir.

(Not)
    Türkiyede 1985 tarihinde ilk işe girişim var 5300 gün primim
    tamam.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn: Hisar,
    SSK'nın Yurtdışı hizmet borçalanması ile ilgili uygulaması:

A)Tahakkuk ettirilen borçlarına karşılık hiçbir ödemede bulunmayanlar için, her bir gün karşılığında 5 ABD Doları üzerinden yeniden tahakkuk yapılarak ilgililere tebliğ edilecektir.

B)Tahakkuk ettirilen borçlarının bir kısmını ödemiş olanların, 10.05.2005 tarihine kadar ödeme yapılmayan bakiye süreleri için de aynı esaslara göre yeniden tahakkuk yapılarak ilgililere tebliğ edilecektir.

C)10.05.2005 tarihinden itibaren ilk defa borçlanma talebinde bulunacakların borç miktarı da borçlanılan her gün için 5 ABD Doları üzerinden hesaplanacaktır.
    Şeklindedir.

Snigboy,
    SSK ile ilgili ilk işe giriş tarihinizi,
    askerlik ve bununla ilgili borçalanma durumunuzu,
    İlk işe giriş tarihinizi 1979 yılı olarak kabul ettirmekle ilgili gerekçelerinizi,
    ve isteğinizin ne olduğunu daha açık olarak yazabilirseniz, sorunuz daha kolay cevaplanabilir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ıkıncı torba yasada yurtdısı borclanma ssk emeklılık kredısı varmı

yurtdışı borçlanma talep dilekce doldurma forum

0105 2 015 sgk yurtdısı borclanma yenı yasa da emeklılık kredısı

06 0 5 2015 yurtdsı borclanma ssk emeklılık kredısı yenı yasada varmı

0105 2015 yenı kanun yurt dısı borclanma ssk emeklılık kredısı

26 07 2015yenı yasada ssk yurtdısı borclanma emeklılık kredısı cıkarmı

Forum