+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 40 ileti bulundu.

Konu: Memur Eğitim Hakkı

Memur Eğitim Hakkı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Memur Eğitim Hakkı

mrb benim eşim unv hastenesinde 657 li bir hemsire . Eşim Liseden sonra kpss ile atandı atandıgı donemde unv 4 yıllık hemşirelik okuyordu .Atandıgı için okulu yarım kaldı. simdi ogrenci affı cıkıyor ve eşimin asaleti tasdik oldu.Eğitim hakkından tayin istemek istiyoruz ama biliyorsunuz ki unv hastaneleri gondermiyor bu konuyu nasıl asabiliriz idari mahkemeye versek bir sonuc alabilir miyiz ??? Yardımlarınızı bekliyorum hepinize tesekkürler iyi gunler

Hukuki NET Güncel Haber

Memur Eğitim Hakkı konulu yargıtay kararı ara
    Memur Eğitim Hakkı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Memur Eğitim Hakkı acil yardımm!!!

Eşinizin okulunun bulunduğu yerdeki kurumlardan birisine naklen geçiş yapmak en kestirme yol olarak gözüküyor. O da üniversite muvaffakat verirse..

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Memur Eğitim Hakkı

Önce mazeretinizi belirtip dilekçe vereceksiniz.Dilekçeniz reddedilirse ya da 60 gün içinde cevap verilmezse dava açın.Çüknü üniversite eğitimi eşiniz için üst öğrenim olacaktır.Lisans mezunu olması halinde memuriyette bir çok hak ve kazanım elde edecektir.Ülke genelinde taşra teşkilatı olan kurumlar için bu geçerli bir dava sebebi ama üniversitenin başka bir şehirde birimi olmadığı için nasıl olur tayin işleri bilemiyorum.

İletiler
    112
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    BEŞİNCİ DAİRE 2005 5092 2002 5415 10/11/2005

KARAR METNİ
    MUVAFAKAT VERİLMEMESİ İŞLEMİNİN, DAVACIYI ANAYASANIN 42. MADDESİNDE DÜZENLENEN EĞİTİM VE ÖĞRENİM HAKKINDAN YOKSUN BIRAKMAMASI GEREKTİĞİ HK.<
    Temyiz İsteminde Bulunan (Davacı): ?
    Karşı Taraf : Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü - ANKARA
    Vekilleri : Av. ?, Av. ?
    İsteğin Özeti : Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin 28.9.2001 günlü, E:2000/1662, K:2001/951 sayılı kararının dilekçede yazılı nedenlerle temyizen incelenerek bozulması isteminden ibarettir.
    Cevabın Özeti : Temyizi istenen kararın usul ve kanuna uygun olduğu, bu nedenle istemin reddi gerektiği yolundadır.
    Danıştay Tetkik Hakimi : Nihat Bayram
    Düşüncesi : İdare Mahkemesi'nce verilen kararın bozulması gerektiği düşünülmüştür.
    Danıştay Savcısı : Yaşar Uğurlu
    Düşüncesi : Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen nedenlerden hiçbirisine uymayıp İdare Mahkemesince verilen kararın dayandığı hukuki ve yasal nedenler karşısında anılan kararın bozulmasını gerektirir nitelikte görülmemektedir.
    Açıklanan nedenlerle temyiz isteminin reddiyle İdare Mahkemesi kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
    TÜRK MİLLETİ ADINA
    Hüküm veren Danıştay Beşinci Dairesince işin gereği düşünüldü:
    Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan davacı, Ege Üniversitesi Erişkin Hastanesi'ne naklen atanmasını sağlamak amacıyla muvafakat verilmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin ? günlü, ? sayılı işlemin iptali istemiyle dava açmıştır.
    Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin 28.9.2001 günlü, E:2000/1662, K:2001/951 sayılı kararıyla; davacının çalıştığı Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için hizmetine ihtiyaç duyulduğu ve kendisine muvafakat verildiği takdirde aynı konumda olan diğer personele olumsuz yönde örnek oluşturacağı dikkate alındığında, dava konusu işlemde kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle dava reddedilmiştir.
    Davacı, 2000 yılında yapılan ÖSYM sınavında başarılı olarak Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü kazanıp kayıt yaptırdığını, Anayasal güvence altındaki eğitim ve öğretim hakkının göz önüne alınarak muvafakat verilmesi gerektiğini ileri sürmekte ve İdare Mahkemesi kararının temyizen incelenerek bozulmasını istemektedir.
    Anayasanın 42. maddesinde, kimsenin eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamayacağı kurala bağlanmış; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 74. maddesinde; "Memurların bu kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 nci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteğide şarttır." hükmü yer almıştır.
    Dosyanın incelenmesinden; hemşirelik önlisans mezunu olup, Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde hemşire olarak görev yapmakta iken, Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne kaydını yaptıran davacının, Ege Üniversitesi Erişkin Hastanesine naklen atanmasının sağlanması amacıyla muvafakat verilmesi istemiyle 29.9.2000 tarihli dilekçeyle davalı idareye başvuruda bulunduğu, davalı idarenin ? günlü, ? sayılı işlemiyle "hizmetine ihtiyaç duyulduğundan muvafakat verilmesinin uygun olmadığı" nın bildirildiği, bu işlemin iptali istemiyle de bakılan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.
    Davalı idarece, davacının çalıştığı Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için hizmetine ihtiyaç duyulduğu ve kendisine muvafakat verildiği takdirde aynı konumda olan diğer personele olumsuz yönde örnek oluşturacağı belirtilerek ve 657 sayılı Yasanın 74. maddesinde tanınan takdir yetkisine dayanılarak işlemin kurulduğu öne sürülmekte olup; madde hükmünde de anlaşılacağı üzere, idarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişleri konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir.
    Bu durumda, Anayasanın sözü edilen hükmünün doğal sonucu olarak davacının eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılacağı açık olup, davacıya muvafakat verilmemesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında ise hukuksal isabet görülmemiştir.
    Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulüyle Ankara 3. İdare Mahkemesi'nce verilen 28.9.2001 günlü, E:2000/1662, K:2001/951 sayılı kararın 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinin 1/b. fıkrası uyarınca bozulmasına, aynı maddenin 3622 sayılı Kanunla değişik 3. fıkrası gereğince ve yukarıda belirtilen hususlar da gözetilerek yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen Mahkeme'ye gönderilmesine, 10.11.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
    (DAN-DER; SAYI : 112)
    BŞ/Aİ

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cok tesekkür ederim vermis oldugunuz bilgilrden dolayı bugun sunu ogrendim tam mn de değilim ama unv hastanesinden unv hastanesine tayin yapılabiliyormus sanırım esimin okulu b.kesir de oldugu ve unv hastanesi olmadıgından dolayı olmayacakmıs heralde bu konu da da bilginiz varsa paylasırsanız sewinirim tekrardan cok tesekkür ederim

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Slm arkadaşlar.Benim problemim biraz daha basit.Öğretmenim ve yüksek lisans yapmaya hak kazandım.Ama bağlı olduğum ilçe milli ğitim müdürlüğü, derslerimin çakışacağından,eğitim öğretimin aksayacağından ve memuriyet vazifemi yerine getiremeyeceğimden dolayı izin vermiyor.Anayasnın 42. maddesi benim hakkımda yeterli midir?

II. Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi

MADDE 42. – Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.

İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.

Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, Devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun olarak, kanunla düzenlenir.

(Ek fıkra: 9.2.2008-5735/2 md.) Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir. (*)

(*Bu fıkra, 9/2/2008 tarihli ve 5735 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile eklenmiş ve metne işlenmiştir. 5735 sayılı Kanun; Anayasa Mahkemesi’nin 5/6/2008 tarihli ve E.: 2008/16, K.: 2008/116 sayılı Kararı ile iptal edildiğinden, bu Kanunun, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve İptal Kararının sonuçsuz kalmaması için Kararın Resmî Gazete’de yayımlanacağı güne kadar Anayasa Mahkemesi’nin 5/6/2008 tarihli ve E.: 2008/16, K.:2008/16(Yürürlüğü Durdurma) Kararı ile Yürürlüğünün Durdurulması hüküm altına alınmıştır.)

Ben 9/2/2008 tarihinden sonra bu programa kayıt yaptırdığım için kaldırılan bu ek fıkra işime yarar mı?

Bir de alttaki gibi bir yönerge maddesi var.

Öğrenim İzni

Madde 41- Bakanlık personelinden; Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere 7163 sayılı Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Teşkilât Kanunu, Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezine devam edenlere ise Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezi Yönetmeliği ve Eğitim İç Yönetmeliği hükümleri gereğince eğitim süresince aylıklı izin verilir. Bu izinler, 15 inci maddenin (a) bendinde belirtilen görevlerde bulunanlar ile il milli eğitim müdürlerine aynı bentte belirtilen izin vermekle yetkili amirler, merkez teşkilatında görevli diğer memurlara dairesi amirinin uygun görüşü üzerine Personel Genel Müdürü, taşra teşkilâtında görevli olanlara ise il millî eğitim müdürünün önerisi üzerine vali tarafından verilir.

Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir. Öğretmenlerin ders saatleri, bu öğrenimlerine devam edebilmelerine olanak verecek şekilde düzenlenir. Bu izin merkez teşkilatında görevli olanlara birim amiri, taşra teşkilatında görevli olanlara il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından verilir. İzin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir.

Velhasıl ben yüksek lisans yapabilirmiyim.Bir de benim durumuma benzeyen bir yargı kararı var mıdır?Varsa nereden bulabilirim?Teşekkürler

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Ben de Balıkesir’de memurum.Öğrenci affı ile ile birlikte Kocaeli Üniversitesi’ndeki Elektrik Mühendisliği bölümüme dönme imkanım var.Halen Elektrik Öğretmenliği mezunuyum ve GİH sınıfında memurum.
    Mühendis olursam imkanlarım çok daha iyi olacak.fakat kurumumuzun Kocaeli’de yeri yok ve mecburen muvafakat isteyeceğim.Acaba nasıl bir yol izlemeliyim.Muvafakat alamazsam dava açtığımda kazanma ihtimalim nedir?
    Saygılarımla,teşekkür ederim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle Kocaeli'de sizi memur olarak almak isteyecek ve okula gitmenize uygun bir kurum bulacaksınız.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bulacağım tabii,ama evvela bizim kurumdan muvafakat istemem gerekiyor,bizde işleyiş böyle,ondan sonra bakacağım kuruma.Bu şekilde yanlış mı olur uzun mu sürer acaba?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce sizi alacak bir kurum bulacaksınız. Bulduğunuz kurum, şu an çalıştığınız kurumdan muvaffakat isteyecek. Siz memur olarak kurumunuzdan muvaffakat isteyemezsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

memurun eğitim hakkı

anayasada calisanlar icin egitim

devlet memurunun egitim hakki

memura egitim hakki

memur egitim hakki

http:www.hukuki.netshowthread.php44999-Memur-Egitim-Hakki

devlet memurları eğitim hakkı

657 eğitim hakkı

657 devlet memurları eğitim hakkı

devlet memurunun eğitim hakkı

memurlarda eğitim hakkı

657 eğitim öğretim hakkı

memurun ogrenim hakki

memurun okuma hakki var mi

memurun egitim hakki657 devlet memuru eğitim hakkıcalisan memurun yuksek ogrenim hakkidevlet memurlarının egitim hakkıanayasada memurun eğitim hakkımemurlarda eğitim iznimemur eğitim hakkı kanunueğitim gören memura izindmk eğitim hakkıdmk öğrenim hakkıdevlet memurlarının eğitim hakkı
Forum