+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Kiracı evin anahtarını teslim etmedi

Kiracı evin anahtarını teslim etmedi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kiracı evin anahtarını teslim etmedi

Sayın hukukçu kardeşlerim,

Benim de kiracım ile şöyle bir sorunum ortaya çıktı,bu konuda yardımlarınızı ve değerli fikirlerinizi rica ediyorum.

Kiracım ile 15 Ağustos 2007 tarihinde 1 yıllık kontrat yaparak müteahhitten sıfır teslim aldığım evi kendisine kiraladım.
    Kiracım 15 Ağustos 2008 tarihinde telefon ile arayarak 15 Eylül'de evi boşaltacağını bildirdi.(2 ay önceden bildirimde bulunma zorunluluğu yazıyor kontratımızda)
    Sonra 13 Eylül günü kiracımın eşi arayarak evi boşalttıklarını anahtarı da site güvenliğine bırakacaklarını bildirdi.Ertesi gün site güvenliğine gidip evin anahtarını almak istediğimde anahtarın olmadığını söylediler,kiracımı etelefonla aradığımda da depozitoyu ödemeden anahtarı teslim etmeyeceğini bildirdi.Ben de kendisine evin durumunu görmeden depozitoyu nasıl teslim edeyim dedim ve evi görmek istediğimi yineledim.Bana olumlu yanıt vermediği için de yedek anahtar ile kapıyı açarak evdeki hasar durumunu fotoğraf ve video ile tesbit edip kiracıma yapılması gerek işlerin listesini ve yaklaşık tutarını bildirdim.
    Kiracım kontratımızda açıkça yazılı olmasına rağmen benden sıfır kullanılmamış olarak teslim aldığı dairemdeki badana/boya ve diğer onarımlar için sorumluluk kabul etmemekte,ne kendisi onarıma yanaşmakta ne de bana onarım için izin vermemektedir.
    Üsütüne üstlük anahtarı bana teslim etmediği için benim boşalttıklarını beyan ettikleri eve girmemi haneye tecavüz olarak nitelendirdiğini ve cumhuriyet baş savcılığına evdeki değerli eşyalarını aldığım şekliyle suç duyurusunda bulunacağını söylemektedir.(Evde bıraktıkları 3 parça eski giysi dışında bir şey yoktu,giysiler de halen bırakıldıkları yerde duruyor)
    Anahtarın kiracımda olması ev üzerinde hak iddia etmesini mi gerektirir,zira kira ödemesini de durdurdu doğal olarak.
    Evin anahtarını teslim etmiyor,tedirginim evdeki kombiyi söküp götürse 1.5 mlyr.
    Evin kilitlerini değiştirsem olur mu?
    Kiracımın keyfini beklemek zorunda mıyım onarımları yapıp evi tekrardan kiraya vermek için?

Şimdi lütfen söyleyin böyle bir suçlama karşısında nasıl davranmalı ne tr tedbirler almalıyım?

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracı evin anahtarını teslim etmedi konulu yargıtay kararı ara
    Kiracı evin anahtarını teslim etmedi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kiracı evin anahtarını teslim etmedi

Sevgili kardeşlerim yok mu feryada ses verecek olan bir hukukçu..lütfen bir el atın,yardımcı olun..Teşekkürler

Alıntı mkocabas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın hukukçu kardeşlerim,

Benim de kiracım ile şöyle bir sorunum ortaya çıktı,bu konuda yardımlarınızı ve değerli fikirlerinizi rica ediyorum.

Kiracım ile 15 Ağustos 2007 tarihinde 1 yıllık kontrat yaparak müteahhitten sıfır teslim aldığım evi kendisine kiraladım.
    Kiracım 15 Ağustos 2008 tarihinde telefon ile arayarak 15 Eylül'de evi boşaltacağını bildirdi.(2 ay önceden bildirimde bulunma zorunluluğu yazıyor kontratımızda)
    Sonra 13 Eylül günü kiracımın eşi arayarak evi boşalttıklarını anahtarı da site güvenliğine bırakacaklarını bildirdi.Ertesi gün site güvenliğine gidip evin anahtarını almak istediğimde anahtarın olmadığını söylediler,kiracımı etelefonla aradığımda da depozitoyu ödemeden anahtarı teslim etmeyeceğini bildirdi.Ben de kendisine evin durumunu görmeden depozitoyu nasıl teslim edeyim dedim ve evi görmek istediğimi yineledim.Bana olumlu yanıt vermediği için de yedek anahtar ile kapıyı açarak evdeki hasar durumunu fotoğraf ve video ile tesbit edip kiracıma yapılması gerek işlerin listesini ve yaklaşık tutarını bildirdim.
    Kiracım kontratımızda açıkça yazılı olmasına rağmen benden sıfır kullanılmamış olarak teslim aldığı dairemdeki badana/boya ve diğer onarımlar için sorumluluk kabul etmemekte,ne kendisi onarıma yanaşmakta ne de bana onarım için izin vermemektedir.
    Üsütüne üstlük anahtarı bana teslim etmediği için benim boşalttıklarını beyan ettikleri eve girmemi haneye tecavüz olarak nitelendirdiğini ve cumhuriyet baş savcılığına evdeki değerli eşyalarını aldığım şekliyle suç duyurusunda bulunacağını söylemektedir.(Evde bıraktıkları 3 parça eski giysi dışında bir şey yoktu,giysiler de halen bırakıldıkları yerde duruyor)
    Anahtarın kiracımda olması ev üzerinde hak iddia etmesini mi gerektirir,zira kira ödemesini de durdurdu doğal olarak.
    Evin anahtarını teslim etmiyor,tedirginim evdeki kombiyi söküp götürse 1.5 mlyr.
    Evin kilitlerini değiştirsem olur mu?
    Kiracımın keyfini beklemek zorunda mıyım onarımları yapıp evi tekrardan kiraya vermek için?

Şimdi lütfen söyleyin böyle bir suçlama karşısında nasıl davranmalı ne tr tedbirler almalıyım?

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili kardeşlerim yok mu feryada ses verecek olan bir hukukçu..lütfen bir el atın,yardımcı olun..Teşekkürler
    Keşke evi yedek anahtarla açıp girmeseydiniz..Bu gibi durumlarda kiracınızın evinizi boşalttığını fakat anahtarını bırakmadığını beirtip bulunduğunuz yerin sulh mahkeme kalemine gidip dilekçe verecek ve evinizde tesbit isteyeceksiniz.Aynı gün ve ya işin yoğunluğuna bağlı olarak en geç bir gün sonra harcını yatırmanız kaydıyla size bilirkişi ve çilingir tahsil ediyorlar.Böylece evinize girebiliyorsunuz..Bu tesbitden sonra kiracınıza dava açıp açmama kararı sizin tabiki..Şu anda işiniz biraz çatallaşmış..Bence kiracınızı artık hiç aramayın.Zaten o da evden çıktığı için bunu sürdürmenin kendine bir yarar sağlamayacağını akli selim düşündüğünde uğraşmayacaktır.Savcılığa şikayet edese telefon kaydınızı öne sürün..Evi kendi isteğiyle boşalttığını ve size telefon açarak anahtarı siteye bıraktığını söylersiniz..İçerde eşyam vardı derse ispatı zaten ona düşer..Bu işler o kadar kolay değil..

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca....15 ağustos 2007 de evi tutmuş..!5 Eylül 2008 de evi boşaltmış...15 Ağustos 2008 de evi boşaltacağım diye size telefon açması kira kontratınızın bir yıl daha tazelenmesini engelleyemez.Kontrat bitiminden 15 gün önce çıkmak istediğini noter kanalı ile size bildirecek ve 15 Eylül 2008 de değil kira kontratının bitiminde yani 15 Ağustos 2008 de evi boşaltması gerekirdi.YANİ KONTRATINIZ OTAMATİKMEN 1 YIL DAHA UZAMIŞ.Evi tahliye etmiş anahtarıda size bırakmayarak aklı sıra depozitini almak için sizi savcılığa şikayetle tehdit etmiş..Şu anda hala yasal olarak kiracınız ve siz bu dönemin sonuna kadar kira talep etme hakkına sahipsiniz..

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tahsin58 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ayrıca....15 ağustos 2007 de evi tutmuş..!5 Eylül 2008 de evi boşaltmış...15 Ağustos 2008 de evi boşaltacağım diye size telefon açması kira kontratınızın bir yıl daha tazelenmesini engelleyemez.Kontrat bitiminden 15 gün önce çıkmak istediğini noter kanalı ile size bildirecek ve 15 Eylül 2008 de değil kira kontratının bitiminde yani 15 Ağustos 2008 de evi boşaltması gerekirdi.YANİ KONTRATINIZ OTAMATİKMEN 1 YIL DAHA UZAMIŞ.Evi tahliye etmiş anahtarıda size bırakmayarak aklı sıra depozitini almak için sizi savcılığa şikayetle tehdit etmiş..Şu anda hala yasal olarak kiracınız ve siz bu dönemin sonuna kadar kira talep etme hakkına sahipsiniz..
    Çok teşekkür ederim sevgili Tahsin kardeşim ilgi ve değerlendirmeleriniz için.Ben savcılığa başvurma durumuna karşılık kira talebi için dava açsam mı acaba,caydırıcı olabilir mi?

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim sevgili Tahsin kardeşim ilgi ve değerlendirmeleriniz için.Ben savcılığa başvurma durumuna karşılık kira talebi için dava açsam mı acaba,caydırıcı olabilir mi?
    Tabiki caydırıcı olacak..O zaman evi boşalttığı için hem yeni taşındığı yere hem size kira ödemesi hiç işine gelmeyecektir.Evi borçsuz ve sağlam olarak teslim ettim diye sizden yazılı belge almak için avukatını ve ya bir tanıdığını araya sokacak.Anahtarı size teslim etmemekle sizi mağdur etmek istediği aşikar.Keşke nasıl güler yüzle ev tutuluyorsa yine aynı şekilde ayrılınsa...Ben savcılık kısmına pek inanmıyorum.Oraya gitmeden önce bir hukuçuya uğrarsa olayın vahametini iyice anlar.Sizin zaten icra mahkemesine gitmeniz gerekir.Önce temerrüdü bekleyeceksiniz.Tabi bu işleri bir avukatla yapsanız çok daha iyi olur.Avukat ve mahkeme masraflarını da alırsınız..Evi sizle anlaşmadan tahliye edip sonra da anahtarı vermem diye tehdit o kadar ucuz bir iş değil.Burası muz cumhuriyeti değil.Yasalarımız yoğunluktan dolayı biraz geç işliyor.Ama tam işler merak etmeyin..

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tahsin58 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tabiki caydırıcı olacak..O zaman evi boşalttığı için hem yeni taşındığı yere hem size kira ödemesi hiç işine gelmeyecektir.Evi borçsuz ve sağlam olarak teslim ettim diye sizden yazılı belge almak için avukatını ve ya bir tanıdığını araya sokacak.Anahtarı size teslim etmemekle sizi mağdur etmek istediği aşikar.Keşke nasıl güler yüzle ev tutuluyorsa yine aynı şekilde ayrılınsa...Ben savcılık kısmına pek inanmıyorum.Oraya gitmeden önce bir hukuçuya uğrarsa olayın vahametini iyice anlar.Sizin zaten icra mahkemesine gitmeniz gerekir.Önce temerrüdü bekleyeceksiniz.Tabi bu işleri bir avukatla yapsanız çok daha iyi olur.Avukat ve mahkeme masraflarını da alırsınız..Evi sizle anlaşmadan tahliye edip sonra da anahtarı vermem diye tehdit o kadar ucuz bir iş değil.Burası muz cumhuriyeti değil.Yasalarımız yoğunluktan dolayı biraz geç işliyor.Ama tam işler merak etmeyin..
    Çok teşekkür ederim sevgili Tahsin kardeşim..şimdi Pendik civarında bu davayı takip edebilecek bir avukat bulmalıyım sanırım..Forumu okuyan arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz bir avukat arkadaşınız var ise çok makbule geçecektir.
    Selamlar,sevgiler

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar...
    Aynı sorunu bende yaşıyorum kiracı haber vermeden 3 aylık kirasını ödemeden evi boşalttı anahtarda teslim etmedi forumu çok aradım ama pek birşey bulamadım "Tahsin58" beyin demiş olduğu tesbit olayını buradan öğrenince adliyeye gidip sordum dava açıcakmısınız dediler daha fazla soru sormama izin vermeden avukata danışın dediler kime sorduysam avukat dedi peki ben şimdi dava açmadan sadece bu tesbit'i yapsam yeterli olurmu?açılan evin kilitlerini değiştirip kiraya verebilirmiyim(evde bir adet çekyat var sadece)?çok teşekkür ederim

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Kiracı evin anahtarını teslim etmedi

tahsin bey aynı durum bende de var sulh hukukta çalışanlar konuya hakim değil tespit nasıl yaptıracam benim için öncelik eve nasıl girerim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php44826-Kiraci-evin-anahtarini-teslim-etmedi

kiracı anahtarı teslim etmezse

evi boşaltan kiracı anahtarı teslim etmezse

kiraci anahtari teslim etmezse

anahtarı teslim etmeyen kiracı

http:www.hukuki.netshowthread.php44826-Kiraci-evin-anahtarini-teslim-etmedi

kiraci kacarsakiracinin anahtari vermemesievden çıkan anahtarı teslim etmeyen kiracıkiracı anahtarı teslim etmeden kaçtıanahtarı vermeyen kiracıkiracı anahtarı teslim etmiyorkiracinin evi haber vermeden boşaltmasıkiracı evi boşalttı ama anahtarı teslim etmedı ne yapmam lazımkiracı anahtarı teslim etmeden gittikiralik evi çilingire açtırmakKiraci evden kaçarsa eve nasıl girilirevi tahliye ettiginde anahtari vermeyen kiracikiraci evi kira odemeden terk edip kacarsa bina yoneticisiyl iki sahitle beraber daireyi acabilirmikiracim akiraci evi bosaltip anahtari teslim etmezse nasil bir islem yapilirkiracinin kiraya vermemesi konusunda hukuksal islemlerkiracı taşındı ama daireyi teslim etmiyor ne yapabilirimkiracı taşındı ama anahtarı teslim etmiyorkiracı evin anahtarını nasıl çıkarken nasıl teslim eder
Forum