+ Konuyu Yanıtla
11 / 52 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718192021314151 ... SonSon
101 den 110´e kadar toplam 518 ileti bulundu.

Konu: N'olacak Bu CHP'nin Hali?

N'olacak Bu CHP'nin Hali? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: N'olacak Bu CHP'nin Hali?

Sayın Bilgili,

Sorum yanıt bekliyor...

Sanırım hırçınlaşmak gibi bir zaafiyetimden faydalanmak için duymamazlıktan geliyorsunuz...

Hırçınlaşmanın alasını yaparım ama maksat hırçınlaşmak değil bu konu başlığını takip eden insanları aydınlatmaktır...

Ama inceden bir gönderme yapayım belki yanıt verirsiniz...

AVUKATLIK ZOR ZENAAT!

(Not: Burası bir çiftlik ise köyümüze dönelim... Değil ise yorum ve alıntılarım LÜTFEN onaylansın!)

Hukuki NET Güncel Haber

N'olacak Bu CHP'nin Hali? konulu yargıtay kararı ara
    N'olacak Bu CHP'nin Hali? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Abbas Bilgili rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Akademik Sultan;

Öncelikle şunu belirteyim ki, CHP'nin bu açılımlarına karşı değilim. Bunu CHP için, ülkemiz için ve demokrasimiz için olumlu buluyorum.

Benim üzerinde durmak istediğim husus, bu tür konuları dile getirenler; karşı devrimci, gerici, irticacı, laiklik düşmanı, din sömürücüsü olmakla suçlandılar.

Aynı eylemi CHP yapınca olumlu, başkaları yapınca kötü deniyorsa; bu değerlendirme ne kadar objektif olabilir ki? Yapılan eyleme göre değil de eylemi yapana göre değerlendirmek objektif (ve bu bağlamda da akademik) olur mu?

Adama öldürmek eylemi suçtur. Bu suçu bizden biri işlerse bu eylem suç olmaktan çıkar mı? Yolsuzluk eylemi kötüdür. Bizden biri yolsuzluk yapınca bu suç olmaktan çıkar mı?

Değerlendirme yaparken, eylemi yapan aktöre göre değil, eylemin kendisine bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Türban veya Kur'an kursu eylemini bir parti yapınca kötü, bir başkası yapınca iyi olmaz.

Partilerin bu tür açılımları elbette iyidir. CHP'nin Kuran kursu ve türban açılımı, AKP'nin alevilik açılımı toplumsal barışa katkı sağlama bağlamında elbette olumlu bir gelişmedir. Bu partilerin bu açılımlarda ne kadar samimi veya ne kadar "sömürme amaçlı" oldukları tartışılabilir, ama samimi olmasalar dahi sonuçları itibariyle olumludur diye düşünüyorum.

Saygılar.
    Sayın Bilgili,

Aslında yanıtı satır aralarında sizin verdiğinizi düşünüyorum. Eylemi yapanlara göre değil eyleme göre yapılanı yargılama konusunda haklı olabilirsiniz. Ancak eylemin ne amaçla yapıldığı bana göre önemli bir ayrıntıdır. Elbette ki bir suçu kim işlerse işlesin suç niteliğini ortadan kaldırmaz ancak siz bir hukukçu olarak bilmelisiniz ki suçun işlendiği koşullar karar verme konusunda da suçu ağırlaştırır ya da hafifletici neden olabilir. Ya da iyi niyet var mıdır? Bunlar önemlidir diye biliyorum ben. Ben bir hukukçu değilim ve uzmanlık dışım olan konularda ahkam kesmenin yanlış olduğunu düşünürüm. Sizin verdiğiniz örnek üzerinden fikir yürüterek yazıyorum bunu sadece.Elbette suçu işleyenin de yolsuzluğu yapanın da kimliği önemli değildir sadece ben niyetine bakarım. Suçta kasıt yoksa yasalar bunu farklı değerlendirir. Yolsuzlukta ise kim yaparsa yapsın zaten onaylanmaz. Bu konuyla ilgili geniş kapsamlı çalışmamı da yeni bitirdim yayına yollayacağım zaten.

Buradan şu noktaya gelmeye çalışıyorum esasen. CHP nin açılım dediği ve yapmaya çalıştığı şeyleri yapmaya çalışan başka bir parti için kötü algılanan şeyler nasıl oluyor da bugün hoş karşılanabiliyor? Özünde bu var söylediğinizin. Çünkü CHP nin çizgisi belli ve ona yüklenen misyon bunu hiç bir şekilde cemaatleri ihya etmek ya da çocukların kafasını saçma sapan fikirlerle doldurma amacıyla kullanılmaz. Buna inanıyorum ve iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Buna inanan ve güvenen çok insan olması da tesadüfi değildir. Siz buna ön yargı deyiniz biz buna yandaş islami şirket ve oluşumların ihya edilmesi ve cemaat/mahalle arası yurtlar ve kurslar vs. noktasında çok örnekler var diyelim.

Geçmişte Köy Enstitüleri olsun Halk evleri olsun bu tip kurumların kökeninde de halkın toplumsal anlamda eğitimi ve üretime etkin kılınması fikri vardır. Sağ iktidarlarca kapatılan ama önce yozlaştırılan bu kurumların bugün canlandırılmaya çalışılmasına yönelik adımları elbette destekleriz. Bu adımı atan AKP olursa onun nasıl bir amaçla kullanacağını ve ne niyetle açacağını neden görmek istemiyorsunuz? Bu taraflı bir bakış açısı değil. Bu gerçeği görmektir sadece. İslami dille de buna bir yorum getirmek gerekirse "ameller niyetlerle tartılır". Olay bundan ibarettir.

Saygılar..

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Gerçi fikirleri güdenler belirli bir sınıfa dayanacaklarını sanıyorlar. Bu katiyyen bir vehimdir, zandır. İlerleme yolumuzun üstüne düşmek isteyenleri ezip geçeceğiz. Yenilik vadisinde duracak, değiliz. Dünya müthiş bir cereyanla ilerliyor. Biz bu ahengin dışında kalabilir miyiz?'' (2.12.1923)

"Uygar olmayan insanlar, uygar olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar." (1925)

"Uygarlık tarikatı Türkiye; şeyhler, dervişler memleketi olamaz. Ölülerden yardım ummak uygar bir topluluk için lekedir. Ortada bulunan tarikatların gayesi kendilerine bağlı olan kimseleri dünyevî ve mânevî hayatata mutlu kılmaktan başka ne olabilir? Bugün ilmin, fennin bütün şümûlü ile uygarlığın göz kamaştırıcı ışığı karşısında filân ve falan şeyhin irsâdiyle maddî ve mânevî mutluluğu arıyacak kadar ilkel insanların Türkiye uygar topluluğunda var olabileceğini asla kabul etmiyorum...
    Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müridler meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat, Uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın emrettiği ve istediğini yapmak insan olmak için elverir." (1 Eylül 1925).

[I]"Tekkelerin gayesi halkı meczup ve aptal yapmaktır. Oysa ki halk meczup ve aptal olmıya karar vermemiştir. Biz dünya uygarlık ailesi içinde bulunuyoruz. Uygarlığın bütün gerektirdiklerini uygulayacağız." (31 Ağustos 1925).

''İnanıp bağlanmakla, mutlu olduğumuz İslâm dinini, yüzyıllardanberi alışageldiği gibi bir siyaset aracı haline düşmekten kurtarp yüceltmenin pek gerekli olduğu gerçeğini görüyor ve biliyoruz. Kutsal ve tanrısal olan inançlarımızı ve vicdan işlerimizi karışık ve değişik olup her türlü çıkarlarla hırsların kıpırdanışlarından bir an önce ve kesinlikle kurtarmak ulusun bu dünyada olduğu gibi öteki dünyada, da mutluluğunun gerektirdiği bir sorumluluktur; ancak böylelikle İslâm dininin yüceliği belirmiş olur."

Doç. Dr. Neda ARMANER

ATATÜRKÇÜLÜK s:321-336
    Genel Kurmay Başkanlığı, 1984

''İnanıp bağlanmakla, mutlu olduğumuz İslâm dinini, yüzyıllardanberi alışageldiği gibi bir siyaset aracı haline düşmekten kurtarp yüceltmenin pek gerekli olduğu gerçeğini görüyor ve biliyoruz. "

AKP'nin ve Benzer partilerin yapmak iştedikleriyle CHP'nin bakış açısın ve yapmak istediklerini anlamayan anlamak istemiyenlere neyi yazıp duracağız ki !...

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konu başlığını açan ve

yönetici durumunda olan insanların karşısında

anfi sıralarında

ilgisiz ve alkı başka yerde

üniversite öğrencileri yoktur...

Bir bildiğiniz veya başkalarının bildiklerine KATKInız var ise

sizlerle paylaşmaya ama gerektiğinde de tartışmaya hazır "öğrenciler" var...

İşin ilginci,

o öğrencilerin soruları hala askıda duruyor iken (08-02-2009 20:19:52)

siz konu atlıyor ve "eğitilmemizi" bekliyorsunuz...

Başbakan haklı vallaaa...

Neden üniversitelerimizin ilk 500'e giremedikleri ortada...

Sizden ricam,

lütfen 'öğrenci'lerin sorularına ilgi gösterin...

Onlar sanıldığı gibi

cemaatten veya tarikatten

yani MÜRİD değildirler...

Diplomalarını kiloyla değil

alın terleri ile almak istiyorlar...

Tersini düşünürsek

'terleterek' almak istiyorlar...

Böyle devam ettikçe bu 'oyun'

şeytanın fişeklediği

"papağan fıkrası"na engel olamayacağım gibi...

Benden söylemesi...

İyi akşamlar...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle merhaba arkadalar.
    Konunun yazdıklarınızın bı kısmını okudum,Türkiyemde güzel şeyler oluyor hemde secim yaklaşmışken cok güzel şeyler . Ben siyasetci degilim hukukcuda hatta egitimsiz biriyim belki haddimi aşan şeylerde yaza bilirim kusuruma bakmayın.
    n olaçak demişdik.
    güzel şeyler olaçak ne gibimi:
    1 son zamanlarda başlayan din atagı güzel şey nedenine gelince bu gune kadar sahip cıkılmayan din.
    2 dosyalar ve dosyaları carşaf çarşaf sallamak. Benim ülkemde adalet yokmu neden o çarşaf çarşaf dosyalardan kimse göz altına alınmıyo neden ceza cekmeiyo soru bu olmalı degilmi ama degil:neden o dosyalara ilişkin acılmış dava yok diye düşünmeye başlamışken kendi kendime ,bı acıklama geldi gecikmeden
    bu ülkede yargıya güvenım yok nasıl işledigini biliyorum diye o siyasetciye teşekür ediyorum yargımızıda ögretti.
    Ben son iki yılını iranda gecirmiş bi insan olarak döndugunde ülkesinde güzel şeyleri görmeyi hayal eden biri idim ama siyasette son dalga dini kullanmak olmuş yazıklar olsun hepisine insanlar duruşları ile asalet kazanır emınım eger mezarından kalksa idi ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK hicde gurur duymazdı bizden.

İletiler
    406
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mehmet emin sezen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ''Gerçi fikirleri güdenler belirli bir sınıfa dayanacaklarını sanıyorlar. Bu katiyyen bir vehimdir, zandır. İlerleme yolumuzun üstüne düşmek isteyenleri ezip geçeceğiz. Yenilik vadisinde duracak, değiliz. Dünya müthiş bir cereyanla ilerliyor. Biz bu ahengin dışında kalabilir miyiz?'' (2.12.1923)

"Uygar olmayan insanlar, uygar olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar." (1925)

"Uygarlık tarikatı Türkiye; şeyhler, dervişler memleketi olamaz. Ölülerden yardım ummak uygar bir topluluk için lekedir. Ortada bulunan tarikatların gayesi kendilerine bağlı olan kimseleri dünyevî ve mânevî hayatata mutlu kılmaktan başka ne olabilir? Bugün ilmin, fennin bütün şümûlü ile uygarlığın göz kamaştırıcı ışığı karşısında filân ve falan şeyhin irsâdiyle maddî ve mânevî mutluluğu arıyacak kadar ilkel insanların Türkiye uygar topluluğunda var olabileceğini asla kabul etmiyorum...
    Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müridler meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat, Uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın emrettiği ve istediğini yapmak insan olmak için elverir." (1 Eylül 1925).

[I]"Tekkelerin gayesi halkı meczup ve aptal yapmaktır. Oysa ki halk meczup ve aptal olmıya karar vermemiştir. Biz dünya uygarlık ailesi içinde bulunuyoruz. Uygarlığın bütün gerektirdiklerini uygulayacağız." (31 Ağustos 1925).

''İnanıp bağlanmakla, mutlu olduğumuz İslâm dinini, yüzyıllardanberi alışageldiği gibi bir siyaset aracı haline düşmekten kurtarp yüceltmenin pek gerekli olduğu gerçeğini görüyor ve biliyoruz. Kutsal ve tanrısal olan inançlarımızı ve vicdan işlerimizi karışık ve değişik olup her türlü çıkarlarla hırsların kıpırdanışlarından bir an önce ve kesinlikle kurtarmak ulusun bu dünyada olduğu gibi öteki dünyada, da mutluluğunun gerektirdiği bir sorumluluktur; ancak böylelikle İslâm dininin yüceliği belirmiş olur."

Doç. Dr. Neda ARMANER

ATATÜRKÇÜLÜK s:321-336
    Genel Kurmay Başkanlığı, 1984

''İnanıp bağlanmakla, mutlu olduğumuz İslâm dinini, yüzyıllardanberi alışageldiği gibi bir siyaset aracı haline düşmekten kurtarp yüceltmenin pek gerekli olduğu gerçeğini görüyor ve biliyoruz. "

AKP'nin ve Benzer partilerin yapmak iştedikleriyle CHP'nin bakış açısın ve yapmak istediklerini anlamayan anlamak istemiyenlere neyi yazıp duracağız ki !...
    sevgili sezen

klevyenden bal damlamış bizde nasibimize düşeni aldık eline sağlık.

görmek isteyenin gözü olmasada olur.
    ama adam kocaman gözleriyle bakıpta; bakmayı görmek sanıyorsa ne yapsan havadır.

sana katılıyorum.

ayazoglum

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada CHP'nin çarşaf ve kurs gibi bir açılımı söz konusu değildir...

Burada çarşaflı kıyafetlerle de olsa yolsuzluk, yoksulluk ve yoksunluğa karşı mücadele verilebileceği ve bunun gelinen durum karşısında önem kazanmış olması gerçeği söz konusudur...

Burada yapılan katılımın "açılım"a dönüşebilmesi, parti politikalarının DEVLETE ÇARŞAF GİYDİRİLMESİ veya DEVLETİN MİLLİ EĞİTİM POLİTİKALARINI TEVHİDİ TEDRİSAT KANUNUNA AYKIRI OLARAK YENİDEN DÜZENLENMESİ noktasında söz konusu olabilir...

İşte CHP'nin AKP ile farkı burada...

Biri devlete çarşaf giydirmeye, devletin eğtimini medrese müfredatına çevirmeye çalışıyor

Diğeri halkın ihtiyaçlarını devletin olanakları ve devletin varlığı temelinde değerlendirip karşılamaya çalışıyor...

Şimdi, kuşkulu ve sözde demokrat bir yaklaşımla konuyu eleştirirken, MUŞTULU alıntı ve linkleri buraya taşıyan arkadaşlara bir kez daha sesleniyorum...

Var mı bu çerçeve dışında kuşkularınızı destekleyen BELGE ve BİLGİleriniz...

Varsa buyurun, paylaşın bizlerle ve bizler de

"ULEN BİZ DE NE AHMAKMIŞIZ"

diye başımızı taşlara vuralım ve sizlere "BİAT" edelim...

VAR MI?

Yoksa, ikide bir örtüyü kaldırıp yaşayıp yaşamadığımızı merak eden çıkıntıları buraya taşımayın...

BİZLER NASIL İZLENDİĞİMİZİ BİLİYORSAK

İZLEMEYİ DE ÇOK İYİ BİLİYORUZ...

VESSELAM!

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

CHP'nin açılımı konusunda islamcı camianın önemli ideologlarından Ali Bulaç'la yapılmış bir röportajın linkini veriyorum (Hürriyet Pazar eki: 15.02.2009). Bana oldukça ilginç geldi, umarım sizlere de ilginç gelecektir.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/11005594.asp?gid=59

+ Konuyu Yanıtla
11 / 52 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718192021314151 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aşina ongunsel şahin

asina ongunsel

Forum