Milli Eğitim Bakanlığı, 2005-2006 eğitim öğretim sezonunda Türkiye genelinde ilköğretim okullarının 5. sınıfına kadar olan bölümlerde uygulanacak yeni sistemle ilgili hazırlıklarını sürdürüyor.

Hafta sonunda Şanlıurfa'ya gelerek öğretmenlere yeni sistemle ilgili bilgiler veren Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emin Karık, eğitimde ezberciliğe son vereceklerini söyledi.

Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emin Karık, bu sezon 9 il 120 okulda uygulanan yeni sistemle ilgili iyi sonuçlar aldıklarını söyledi. İlköğretim okullarında 1. sınıftan 5. sınıfa kadar matematik, Türkçe, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji derslerinin tasarlandığını açıklayan Doç. Dr. Emin Karık, "Yeni bir öğretim programı hazırlandı.

Şu anda 9 ilde 120 okulda pilot uygulamayı yapıyoruz. Buradan alınacak sonuçlar doğrultusunda sistemi gözden geçirip revize ettikten sonra gelecek eğitim-öğretim sezonunda 1. sınıftan 5. sınıfa kadar uygulamasını başlatacağız" dedi.

Öğretmenlere yeni sistemle ilgili bilgiler verdiklerini, sezon öncesinde de kılavuz kitaplar verileceğini vurgulayan Karık, öğrencilere ders kitaplarının yanı sıra çalışma kitaplarının da dağıtılacağını kaydetti. 2005-2006 eğitim öğretim sezonunda ezbere dayalı eğitim yerine daha çok etkinliklere dayalı, öğrencilerin yaparak, yaşayarak öğrenecekleri bir sisteme geçeceklerini ifade eden Karık, pilot okullardan olumlu sonuçlar alındığını bildirdi. Doç. Dr. Karık, "İlk yılki uygulamalarda iyi sonuçlar aldık. Özellikle öğrencilerin okuma yazmada el yazsısıyla yazmayı öğrenmeleri başarılı oldu. Öğrenciler okuduğunu anlamada daha iyi durumda. Özellikle 4-5 sınıflarda okuyan öğrenciler eski programlara göre daha iyi kendilerini ifade edebiliyorlar. Öğrenciler, okulda eğitimden, yaptığı çalışmadan zevk alma anlamında çok daha iyi durumda. Çocuk bir bilgiyi ezberlemek yerine kavramları öğreniyor.

Bilgileri gerçek yaşamdaki somut olaylarla ilişkilendirerek öğreniyor" diye konuştu.
Doç. Dr. Emin Karık, 2005-2006 yılında ilk 5 sınıflarda uygulanacak yeni programla ilgili öğretmenlere kılavuz kitapları verileceğini, öğrencilere ise hem ders kitaplarının hem de çalışma kitaplarının ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağılacağını kaydetti.