+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 44 ileti bulundu.

Konu: Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Doğum Borçlanması

1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan sosyal güvenlik reform kanunu, SSK'lı (yeni kanunda 4/a'lı) kadınlara iki doğuma kadar ikişer yıl borçlanma imkanı veriyor. Yani bunun anlamı benim gün olarak 2 yılım , yaş olarak 13 yılım kaldı. Bu kanunla 4 yıl erken yani 9 yıl sonra emekli olabilecekmiyim. Yada bu kanunun geçerli olması için doğum yaptıktan sonra 2 yıl çalışmayanlar için mi geçerli. Konuya açıklık getirirseniz sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Doğum Borçlanması konulu yargıtay kararı ara
    Doğum Borçlanması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Doğum Borçlanması

Alıntı öyküdeniz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan sosyal güvenlik reform kanunu, SSK'lı (yeni kanunda 4/a'lı) kadınlara iki doğuma kadar ikişer yıl borçlanma imkanı veriyor. Yani bunun anlamı benim gün olarak 2 yılım , yaş olarak 13 yılım kaldı. Bu kanunla 4 yıl erken yani 9 yıl sonra emekli olabilecekmiyim. Yada bu kanunun geçerli olması için doğum yaptıktan sonra 2 yıl çalışmayanlar için mi geçerli. Konuya açıklık getirirseniz sevinirim.

Merhaba. Bu kanundan benim anladığım şu. Doğum sonrasında 24 ayı geçmeyecek şekilde borçlanabiliyoruz. Bu sırada doğal olarak çalışmamak gerekiyor. Eğer 24 ay değilde 30 ay boş kalmış ve öyle işe başlamışsak biz 24 ay borçlanabiliyoruz. Ama benim gibi 17 ay boş kalmışsanız sadece 17 ay borçlanabiliyorsunuz. İkinci doğumda zaten çalıştığım için orada analız iznim olan 120 günüde borçlanabiliyorum anladığım kadarı ile. Hem yıl olarak hem prim olarak 1 doğum için 2 iki doğum için 4 yıl erkene çekebiliyoruz emekliliği.
    İnşallah doğru anlamışımdır. Zira zaten kadın olarak özel sektörde yeterince ayrımcılığa maruz kalıyoruz. Doğum iznimi bile işten atarlarmı kaygısı ile kullanamayıp paşa paşa sezeryanlı halimle 3 hafta sonra işe başlamıştım. Anne olmanız bir çocuk dünyaya getimeniz bir bebek sahibi olamanız kimsenin umru değil. Nefes aldığım müddetçe içimde yara kalacaktır. Stresten sütümü bile veremedim oğluma. Çünkü işbaşı yaptığım için kesildi

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Son günlerde sıkça sorulan bu sorunun yanıtını Şükrü Kızılot hürriyette yazmış:
    Kadınlar 4 yıl erken mi emekli olacak

SON bir haftadır, en çok aldığımız soru bu...Çalışan kadınların çoğu "Bir çocuğu olan kadın 2 yıl, iki çocuğu olan ise 4 yıl borçlanıp, erken emekli olacakmış, doğru mu. Doğru ise nasıl olacak?" diye soruyorlar.

İlgili Yasa ve Yönetmelik çerçevesinde, açıklayalım (Yasa ve Yönetmeliğin metni için Bkz. www.yaklasim.com )

BAĞ-KUR’LU KADINLAR

Çocuklarından dolayı, Bağ-Kur’lu kadınların, değil 4 yıl, 4 gün bile erken emeklilik hakları yok.

Esnaf, sanatkár ve tüccarlar ile doktor, mimar, avukat gibi serbest meslek erbabı kadınlar ile anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi, limited şirketlerin de ortağı olan kadınların, çocuk sayısına göre Bağ-Kur’dan 2 ya da 4 yıl erken emekli olmaları mümkün değil. Ancak, işyerini kapatıp veya şirketten ayrılıp, ücretli olarak çalışırlarsa, SSK’lı kadınların durumuna tabi olurlar.

DEVLET MEMURLARI

İki çocuğu olan kadınlar için devlet memuriyetinden, 4 yıl önce emeklilik diye bir olay yok.

Devlet memuru olan kadınların çok az bir kısmı o da memuriyetlerini yakarlarsa, çocukları nedeniyle erken emeklilik söz konusu olabilecek.

1) Fiilen mümkün olmayanlar, 15-20 yıl ya da daha fazla memuriyeti olan bir kadının, alacağı emekli ikramiyesinden vazgeçip, memuriyetten istifa ederek ve üste 10 bin YTL civarında para vererek, işçi olarak bir süre çalışıp emekli olması, fiilen pek mümkün değil.

2) Hukuken mümkün olmayanlar: 8 Eylül 2003’ten önce işe girmeyen memurlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar. Girenlerin ise, hem memuriyeti bırakıp emekli ikramiyelerinden vazgeçmeleri hem de üste para ödeyip borçlanmaları gerekiyor. Bitmedi, ayrıca SSK’lı olacaklar ve gerekli gün sayısını ve yaşı dolduracaklar. Bu da zor gözüküyor.

3) Yararlanabilecek Memurlar: 8 Eylül 2003’ten önce işe girenler ise, memuriyeti bırakacaklar. SSK sigortalısı olup, yaş sınırını ve gün sayısını dolduracaklar. Memuriyetten istifa ettikten sonra çocuğu olanlar ise, iki yıl sigortalı olarak çalışmamış olacaklar.

SSK’LI KADINLAR

SSK’lı kadınlarda da doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik, bazı şartlara bağlı.

1) Yararlanabilecek SSK’lı Kadınlar

- 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde bir çocuk için 2 yıl, 2 çocuk için 4 yıl erken emekli olabilirler.

- 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olduktan sonra çocuk doğuran ve doğumdan sonra iki yıl sigortalı olarak çalışmamış bulunanların, doğum borçlanması yapması halinde, sadece prim gün sayısı artar. Emekli olacakları yaş değişmez. Emeklilik için aranan yaşı dolduran prim gün eksiği olan kadınlar ise, borçlanmayla 4 yıl erken emekli olabilirler.

Ancak, primi eksik olmayan ve yaşın dolmasını bekleyenler, borçlansa da erken emekli olamazlar.

2) Yararlanamayan SSK’lı Kadınlar

8 Eylül 1999’dan itibaren işe başlayanlar, 58 yaşını doldurmak zorundalar. 8 Eylül 2003’ten itibaren SSK’lı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum yapan kadınlar, borçlansa da emeklilik yaşı değişmeyecek. Yani, SSK’lı kadınlar; bir çocuk için 2 yıl, iki çocuk için 4 yıl borçlanabilecekler ama örneğin 58 yerine 54 yaşında emekli olamayacaklar. Sadece prim ödeme gün sayıları artacak.

Özetle, olay; kadınların çocukları nedeniyle 2 yıl veya 4 yıl borçlanıp emekli olmalarından öte, çalışmadıkları süreyi prim ödeme gün sayısı yönünden borçlanmaları anlamında önem arz ediyor.

Yukarıdaki açıklamalardan da fark edileceği gibi, 1 Ekim’den itibaren, çalışan ve 2 çocuğu olan tüm kadınlar 4 yıl önce emekli olacak diye bir olay yok. Sınırlı bir kesimin, o da bazı haklarından vazgeçerek, böyle bir avantajdan yararlanmaları söz konusu.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

01.01.1957 doğumluyum. ilk işe giriş tarihim 10.10.1994dir. bu tarihten itibaren sürekli çalışan bir bayanım. ilk çocuğumu 27.09.1989 tarihinde doğurdum. ikinci çocuğumu ise 07.03.1997 tarihinde doğurdum. doğum borçlanması ile birlikte ne zaman emekli olabilirim ?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı avukat_81_ist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    01.01.1957 doğumluyum. ilk işe giriş tarihim 10.10.1994dir. bu tarihten itibaren sürekli çalışan bir bayanım. ilk çocuğumu 27.09.1989 tarihinde doğurdum. ikinci çocuğumu ise 07.03.1997 tarihinde doğurdum. doğum borçlanması ile birlikte ne zaman emekli olabilirim ?
    www.ssk.gov.tr ye girerek ilgili yerleri doldurursanız ne zaman emekli olabileceğinizi bulabilirsiniz.
    http://app2.ssk.gov.tr/nezaman/sskform1.jsp
    Konu av.ferda tarafından (02-10-2008 Saat 18:57:50 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1979 da 1 yıllık , 1984 te de 20 gunluk sigortalı , 1987de dogum yapıyor tek cocuk sahıbı dogum borclanmasından yararlanabılır mı?
    Konu serhatn tarafından (03-10-2008 Saat 23:14:48 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar.
    Siteye bugün üye oldum internet üzerinde bu forumla ilgili araştırma yapıyordum ve arama motoru sayesinde siteniz ile karşılatım.Açıklamalar ve konular ilgimi çekti ve üye oldum.
    Doğum borçlanması hakkında bazı sorularım olacak beni yönlendirirseniz çok sevinirim.Sitenizde yeni olduğum için tavsiyelere ihtiyacım olacak açıkçası.
    01/02/1985 Sigorta girişliyim.09/04/1993 de 2,5 aylık hamile iken işten ayrıldım.10/11/1993 de doğum yaptım.01/06/1994 yılındada isteğe bağlı olarak ödemeye başladım.Nekadar süre için doğum borçlanması yapabilirim?Daha doğrusu bu borçlanmaya başvurabilirmiyim?
    Konu NESRİN AKKOÇ tarafından (06-02-2009 Saat 14:55:43 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Eksik yazı

dursunsir Misafir

Alıntı NESRİN AKKOÇ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar.
    Siteye bugün üye oldum internet üzerinde bu forumla ilgili araştırma yapıyordum ve arama motoru sayesinde siteniz ile karşılatım.Açıklamalar ve konular ilgimi çekti ve üye oldum.
    Doğum borçlanması hakkında bazı sorularım olacak beni yönlendirirseniz çok sevinirim.Sitenizde yeni olduğum için tavsiyelere ihtiyacım olacak açıkçası.
    01/02/1985 Sigorta girişliyim.09/04/1993 de 2,5 aylık hamile iken işten ayrıldım.10/11/1993 de doğum yaptım.01/06/1994 yılındada isteğe bağlı olarak ödemeye başladım.Nekadar süre için doğum borçlanması yapabilirim?Daha doğrusu bu borçlanmaya başvurabilirmiyim?
    İşten ayrıldığınız tarihten sonraki 300 gün içinde doğumunuzu yaptığınız için, 10.11.1993 ile 31.05.1994 arasındaki süreleri borçlanabilirsiniz. SGK'nın 2008/111 sayılı Hizmet Borçlanmalarına İlişkin Genelge ile yapılan düzenlemeye göre, hizmet akdi ile çalışan kadın sigortalının doğumunun işten ayrıldığı 300 gün içinde gerçekleşmesi durumunda hizmet borçlanması imkanı getirilmiştir...

dursunsir Misafir

Alıntı serhatn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1979 da 1 yıllık , 1984 te de 20 gunluk sigortalı , 1987de dogum yapıyor tek cocuk sahıbı dogum borclanmasından yararlanabılır mı?
    Maalesef, kadın sigortalı aktif çalışırken doğum nedeniyle işten ayrılmış olması veya işten ayrıldığı tarihten sonraki 300 gün içinde doğum yapması durumunda doğumdan sonraki primi ödenmemiş sürelerini hizmet borçlanması olarak borçlanabilmektedir.
    Kadın Sigortalılara getirilen Doğum borçlanması imkanı, TBMM'de yasalaşırken, Çalışma Bakanı ve Komisyon Üyeleri tarafından askerlik borçlanması örnek gösterilerek yasalaşmıştı. Ancak Kurum, 28.09.2008 tarihinde yayımladığı Hizmet Borçlanma İşlemleri'nin Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ ile, kadın sigortalıya öncelikle sigortalılık şartı, sonra doğum nedeniyle sigortalılığının sona ermesi yani işten ayrılmış olma şartlarını getirdi. Hatta, işten ayrılmış olduğunu, doğum nedeniyle ayrıldığı işyerine onaylattırma şartı da getirdi. 26 Aralıkta 2008 de çıkarılan genelge ile, doğum nedeniyle işten ayrılma ve işverene onaylattırma şartı yumuşatıldı.
    Doğum borçlanmasında getirilen bu zorlayıcı şart, erkek sigortalılardaki askerlik borçlanmasında göremezsiniz...

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı dursunsir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşten ayrıldığınız tarihten sonraki 300 gün içinde doğumunuzu yaptığınız için, 10.11.1993 ile 31.05.1994 arasındaki süreleri borçlanabilirsiniz. SGK'nın 2008/111 sayılı Hizmet Borçlanmalarına İlişkin Genelge ile yapılan düzenlemeye göre, hizmet akdi ile çalışan kadın sigortalının doğumunun işten ayrıldığı 300 gün içinde gerçekleşmesi durumunda hizmet borçlanması imkanı getirilmiştir...

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.Bu borçlanma süreci için ne kadarlık bir ödeme yapacağım konusunda eğer bilginiz varsa ve beni de aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Malum çalışan insanlar olarak işten izin alıp araştırmak çok zor inanın şimdiden çok teşekkür ediyorum

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Doğum borclanması hangi borçlanmaya girer

16 9 2014 hemen üçüncü dogum borçlanması başvurabilirmiyim

1987deki siğortalı olduğumu nerde bulabilirim

07 04 2015 yargitay hukuk ssk.sgk.oncesi dogum borclanmasi yeni guncel haber

Forum