+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi

Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi

  Arsa karşılığı inşaat sözleşmesi hangi hallerde fesh olur?
  Arsa tapusu verildiğinde sözleşme fesh olur mu?
  Noter sözleşmesi dışında karşılıklı sözleşmenin geçerliliği olur mu?
  Fesih için hangi mahkemeye başvurulur?

  Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler..  Hukuki NET Güncel Haber

  Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi konulu yargıtay kararı ara
  Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2005
  Nerede
  istanbul, mecidiyeköy, Turkey.
  İletiler
  25
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi

  Sayın Mervece, arsa karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi için öncelikle yapmış olduğunuz sözleşmenin fesh şartları önem taşır. Hangi hallerde sözleşmenin feshedileceği kabul edilmiş. noterce düzenleme şeklinde yapılması gerektiği kabul edilmiştir. Arsa karşılığı inşaat sözleşmesinin noterce düzenleme şeklinde yapılması gerektiği kabul edilmiştir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2020
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi

  Herkese merhaba;

  OLAY: Arsa sahibi yapı kooperatifi ile yüklenici arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalaniyor. İmzalanan sözleşme uyarınca arsa sahibi kooperatifin iki parseli üzerine 140 adet bağımsız bölüm inşa ediliyor ( TEK SÖZLEŞME ). Bu iki parselin aşağı da yer alan parseline 34 adet bağımsız bölüm ( Hepsi Kooperatife ait ), yukarı parseline 106 bağımsız bölüm ( 11 i Kooperatife, 95 adet’i yükleniciye ait ) yapılıyor. Yüklenici inşaatları bitiriyor; ancak iki parselin arasına yapması gereken istinat duvarlarını çekmiyor. Yukarı parsel de yer alan 95 daire yüklenici tarafından 3. Kişilere devrediliyor ve bu bağımsız bölüm sahipleri doğal olarak site yönetimini kuruyor; ancak toprak kayması korkusu yaşadıkları İçin istinat duvarlarının kooperatif arsa sahibi tarafından yapılmasını istiyorlar, arsa sahibi kooperatif ise bu istinat duvarlarının tüm maliyetlerinin kooperatif tarafından karşılanmasının mümkün olmadığını ileri sürerek tüm kat malikleri ile birlikte yapılması gerektiğini iletiyorlar. Site yönetimi de aşağı parselin kendileriyle alakalı olmadığını ileri sürerek maliyetlere katılmayacaklarını belirtiyorlar.


  SORU : İstinat duvarı imalatı İçin tüm kat malikleri giderlere beraber mi katılmak zorunda? Yoksa bu imalat İçin yükleniciden bağımsız bölüm satın alan malikler hariç sadece Kooperatif mi sorumludur? Bu konuyla ilgili emsal kararlar var mıdır?

  NOT : Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshedilmedi Nama ifa ve tazminat davaları Kooperatif arsa sahabi tarafından açıldı. Açılan bu davalar halen derdest olup mahkeme inşaatın kalan işlerinin tamamlanması için izin verdi. Yüklenici maddi olarak zor durumda ve kalan işleri yapması mümkün değil.Cevaplar için teşekkür ederim.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2018
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  17
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Arsa kaşılığı inşaat sözleşmesi

  ister haklı ister haksız her durumda dilediğiniz gibi dilediğiniz zaman sözleşme fesih olur ama haksız iseniz tazminat sözkonusu olur, yalnız siz tapuyu vermişsiniz yani kuş elinizden kaçmış fesih etseniz ne olur etmeseniz ne olur...noter sözleşmesinin dışında karşılıklı anlaşma ileride karşı taraf sorun çıkarır ise sıhhatli olmaz, yani aslonan yazılı noter sözleşmesidir, bahsettiğiniz karşılıklı sözleşme yazılı dahi olsa ileride sıhhati anlamında yine sorunla karşılaşırsınız, sorun çıkmaz ise geçerli olur.

  Fesih için noterden yapacağınız fesih bildirimi kafidir, yani mahkemeye fesih için başvurulması lazım değildir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde kat maliklerinin rızası
  16 daire 2 dükkandan müteşekkil 1978 yapısı bir binada arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmak istenmektedir. Ancak bir-iki bağımsız birim...
  Yazan: evangelia Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-03-2011, 10:24:10
 2. Miras kalan arsa ve kaçak inşaat
  Herkese merhaba, Geçen yıl akli dengesi yerinde olmayan bir akrabamın bir arsaya sahip olduğunu öğrendim. Arsa çok eskiden alınmış ve büyük bir...
  Yazan: senkron12 Forum: İmar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-09-2010, 23:15:47
 3. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi
  merhabalar ben hukuk fakultesi 4.sınıf öğrencisiyim ödevimle ilgili sorularım olacaktı.arsa payı kaç sözleşmelerinde teslim ne durumda olur? eksik ve...
  Yazan: edadurgun Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 23-03-2010, 17:51:10
 4. Arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmesi
  Merhaba; 362 metrekare arsamızın üzerinde iki katlı iskansız yığma kagir bina bulunmaktadır.Müteahhit ile yapacağımız anlaşma doğrultusunda bu...
  Yazan: ogrenci29 Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-11-2008, 20:27:24
 5. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi
  ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ Bir taraftan ..... ili, ....... İlçesi, ........ Mahallesi, ..... Sokağında kain imarın ... ada, .......
  Yazan: Av.Dr.Mine Uzun Toktaş Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-11-2005, 15:18:29

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.