Anket Sonuçlarını Göster: hukukçularımız

Oylayanlar
168. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Özeller bilgi ve puansız sadece para ile öğrenci aldıklarından bilgi düştü özeller kapatılmalı

65 38,69%
  • Hukuk eğitimi 4 senede alınamaz

37 22,02%
  • Eğitim iyiydide sorularda iş yok...

1 0,60%
  • İkide bir kanun değişirse işte böyle olur

13 7,74%
  • Avukatlık ailede babadan oğula anneden kıza geçmemeli

17 10,12%
  • devlet sıkı kontrol etmeli hukuk devlet ünilerinde verilmeli

22 13,10%
  • Para çıktı böyle oldu

4 2,38%
  • Müvekkillerde iş yok..

9 5,36%
+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 41 ileti bulundu.

Konu: Hukukçularımız

Hukukçularımız Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Gene güzel bir tartışmada FİKİRLER DEĞİL KİŞİLER ÇARPIŞMIŞ Değerli arkadaşlar herkesin bir fikri olabilir ve buna saygı duymak hepimizin görevidir. Taki bu görüşler yıkıcı ve eylemsel bir hale dönüşüp ulusal birlik bütünlüğümüzü etik değerlerimizi vede toplumsal değer yargılarını sarsacak boyutta ise durum farklıdır. Ancak bu tartışmamızda böyle bir durum yoktur.
    Hukuk evrenseldir. Herkese de lazımdır. Asgari bir insan Kanunları bilmemenin bir mazeret olmadığını bilmesi gerekir. Eğer hukukçuda sadece bunu biliyorsa durum vahim demektir .
    Hukuk fakültelerimizin prestiji ve eğitim düzeyinin tartışılması elbetteki başta hukukçular olmak üzere herkesi üzer ve düşündürür. Hani et kokarsa tuz tuz kokarsa ne yapacağız? sorusunun yanıtını nasıl kimse veremiyorsa DEMOKRATİK BİR SİSTEMİN TUZUDA GÜÇLÜ BİR HUKUKTUR. Güçlü hukuk olabilmesi için gerçekten iyi eğitimden geçirilmiş çağdaş hukuku bilen yorum yapabilen ve gerektiğinde kanuna bağlı olmadan kanunu eleştirerek kanunu geliştiren kişilerin kadroların yetişmesidir. Üç saç ayağınında bu öğelerle donatılmış olması hukuka güveni arttıracağı gibi değerleride güçlendirecektir. Hakim savcı ve avukat hukukun üç saç ayağı olduğuna göre buradaki bilgi ve eğitim üst düzeyde olmalıdır. Hukuksalı bilmem ama toplumsal beklenti bu yöndedir.
    Ancak umutların kırıldığı nokta özellikle avukat saç ayağından kaynaklanan ciddi bir enflasyon ve bilgi gerilemesidir. Kim ne derse desin bende bunun en büyük nedeninin zırt pırt açılan ve aslında KARİYERİNDEN YARARLANMAK istenen hukuk fakülteleri olduğuna inanıyorum. Bu zihniyetle özel fakülte kuran kişiler zaten eğitim içinde isim yapmış okulların öğretim üyelerini yüksek ücretlerle transfer edip bazılarında geçici çözümlerle yollarına devam etmeye çalışıyorlar. Ancak öğrenci seçimlerinde (burslular hariç) paraya değer verdiklerinden giriş puanları oldukça düşük tutmaya çalışıyorlar. Bir takım öğrencilerde 'ya hiç bir şey yapamazsak gider .... da hukuk okuruz ne olacak' diye düşününce ( kimse aksini iddia etmesin ) bu iki çarpık düşüncenin birleşimi hukuk erezyonuna ve dolayısıyla bilinmezliğe yol açıyor. Şüphesiz ki özel hukuk fakültelerinden de canla başla çalışıp çok üst düzeyde bilgi sahibi olan hakim savcı avukat çıkmaktadır ama bunlar gerçekten çok azınlıkta olduğundan ana konumuz olamamaktadır.
    Disiplinli bir şekilde hukuk eğitiminden yoğrularak ve hukuku özümseyerek yaşamına katmayan kişiler bunu sadece PARA KAZANMA aracı olarak gördüklerinde bu kargaşa ortaya çıkıyor.
    Bence özel üniversitelerde ki hukuk fakültelerinin sayısı ve öğrenci alımlarındaki sayıları azaltılmalı sınavlarda devlet okullarının en düşüğünden aşağı puan uygulamasına son verilmeli aynı devlet okullarında ki devam ve ders disiplini sağlanmalıdır...

Hukuki NET Güncel Haber

Hukukçularımız konulu yargıtay kararı ara
    Hukukçularımız konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın aegis bana mail atmış aslında fikirlerini burada yazsaydı daha iyi olurdu kesinlikle çünkü kişisel hiç bir tartışmaya girmeden hakaret içermeyen son derece açıklayıcı bir mail. Bu maili ciddi bir görüş açısı ve en azından bir üniversitemizin hukuk fakültesi hakkında fikir sahibi olma adına buraya alıyorum.
    'Ben G.S.U. Hukuk Fakultesinde ogrenim gormekte olan bir ogrenci olarak birkac noktaya dikkat cekmek istiyorum.
    Bizim hakimlik sinavinda basari oranimizin 0 olmasi, mezunlarimizdan kimsenin bu sinava katilmamasidir. Belki baska fakultelerde de ayni durum soz konusu olabilir.
    Ayrica biz 25 kisilik siniflarda, yuksek derse katilim oraniyla ogrenim gormekteyiz. Hukuk fakulteleri arasinda duzenlenen farkli yarismalardaki derecelerimiz basari oranimiz konusunda daha aciklayici olabilir.'
    Tabiiki arkadaşımızdan farklı yarışmalardaki dereceleride eklemesini beklemekte olduğumu belirtmem gerekiyor
    Burada temel nokta sygınlığı ve eğitim düzeyi zaten belirli olan ciddiyeti ve sistemi belli olan nitelikli özel üniversitelerden bahsedildiğini sanmıyorum. Bir G.S bir koç Bir sabancı üniversitesindeki öğretim düzeyine pek karşı çıkan olabileceğinide sanmıyorum. Bu üniversitelere sitem gelmesi İyi yetişmiş değerli öğretim üyelerini transfer etmek ve kendilerinin ciddi öğretim üyesi yetiştirmemesi olabilir. Ancak karşı olunan özel üniversitelerinde en azından bu isimlerini zikrettiğimiz üniversiteler olmadığını anlıyabiliyorum..
    Bu arada hakimlik sınavında G:S den katılım olup olmadığını bilmiyorum.Ama listelere öyle girmiş. Bunu düzeltmekte sayın aegis gibi sorumluluk sahibi kişilere düşmektedir. Sayın aegis üzerine düşen görevi yaptı bizleri aydınlattı kendisine teşekkür ederim.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Demekki diğer üniversitelerimiz ferçekten sıfır çekmişki bir tepki gelmedi bu güne kadar.
    Bu demektir ki G.S üniversitesi hukuk bölümü hariç diğer özellerde eğitim yetersiz )

Nerede
    İZMİR, KONAK, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili s_engin,bütün yazdıklarına katılmakla beraber bende rahatsız olduğum bir hususu dile getirmek istiyorum.(Belki İzmir'e münhasır!) biz yeni avukatlar bir meslektaşımızın yanında sigortalı olarak çalışmak istediğimizde baro odasında asılı ve nedense HİÇ DEĞİŞMEYEN listelerden başka elimizde hiçbir kaynak olmayıp,kendi akılları sıra listeden reklamını yapan ki;bunu iyi beceriyorlar çünkü yeni başlayan veiş arayan bütün meslektaşlarımızca adları ezbere bilinmektedir) iş görüşmesi için gittiğimizde aradıkları en önemli şey TECRÜBE!
    Evet bu iş görüşmelerinden sonuç alamayan ben tecrübe kazanmak için kendi büromu açtım,bi güzel tecrübelenip bir sekreterle aynı maaşı alabilmek uğruna iş aramaya devam edecem! NE KADAR KOMİK DEĞİLMİ?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bildiğim kadarıyla o sorun İzmir e mahsus değil
    Ama sadece avukatlara mahsus olduğunu üzülerek öğrendim buda sizlerin kanayan bir yarası... Sekreter 750 ytl avukat 600 ytl maaş alıyor ne acı...

Nerede
    istanbul, Beşiktaş, Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhabalar,
    hemen hemen hergun siteyi kontrol etmeme ragmen bu forumu atlami$im. bugun tekrar okudugumda, ozel mesajimin foruma tasindigini gordum ve bilgilendirme sonucuna ulastigi icin mutlu oldum.

biraz gec de olsa eklemek istedigim bir ufak nokta daha var.
    cogu insan Galatasaray Universitesi' nin ozel okul oldugunu sanir ama biz bir ozel universite degiliz. bizim universitemizde ogretim icin herhangi bir ucret odenmiyor. ancak biz tam olarak bir devlet universitesi de degiliz. tam olarak fransa ve turkiye arasinda yapilan uluslararasi bir andlasma ile kurulmus bulunuyoruz. daha ayrintili bilgi icin www.gsu.edu.tr adresine goz atabilirsiniz.

tesekkurler...

Nerede
    istanbul, üsküda, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

asıl sorun şudur ki,hiç kımse hiç bişey bilmiyor.düzeelmesi gereken onca sorunlardan biridir avukatlık da.fakülte biti binbir türlü kaygı dolaşıyor genç arkadaşlarımın kafasında .neden?geleceği için.inanılmaz emekler sarfedilerek girilen,umutlarla bitirilen fakülte sonrası neden bi cezaymış gibi sunuluyor bu bürokrasi.eğitim kesinlikle dört yıla dayatılmış.kendini fakülte içinde savunacak zamanı bulamayan birey hangi güvenle müvekkilinisavunabilir.tabii özel fakülteler haiç .işte bu noktada külfet nimet dengesi tersine dönüyor...

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

selam tüm hukukçulara!!
    siteye yeni üye oldum ve şöyle bir geziniyim dedim...anketlerde gezinirken şu hukukçular sorunu ilgimi çekti hoş rakamlara baktığımızda ilgi çekmeyecek gibi de değil hani
    ben henüz öğrenciyim ve şu yaz aylarını staj yaparak geçirdim..inanın ilk zamanlar adliyeler farklı bir gezegen gibi görünmekteydi gözüme
    4 yıl boyunca yalnızca ders kitaplarına bağlı(hani şu ansiklepodi havasında olanlarbir eğitim aldık bir-iki pratik bizim için lükstü tabi bu sorunun temelleri de vaardı mesela asistan hatta hatta öğretim üyesi eksikliği gibi...gel de kendini adliyelerde evinde hisset dımı yani[?]
    bence sorun ne özel üniversiteler ne de sayı...hiçbiri!!!!
    bence asıl sorun devletin üniversitelere gereken katkıyı tam olarak sunmaması ve eğitime bir türlü veremediği şu destek!!!
    eğitime yeterli destek verilirse bu sorun önemli ölçüde azalır en azından hukuk eğitimöinin kalitesi artar...
    öne sürülen diğer sebepler ise bu sorun ortadan kalktıktan sonra halledilmeli...
    hepinize iyigünler...

Nerede
    edirne, Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Söylenenlerin çoğu doğru ve ben çoğuna katılıyorum. Evet artık mezun sayısı geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek kadar fazla. Avukatlık mesleği gün be gün yeterli kaliteye ulaşamamış adaylara da kucak açmaya devam ediyor. Tüm bunlarla beraber, bu foruma yazan arkadaşlarının hiçbirinin kendisini yetersiz hissettiğini düşünmüyorum. işte bu nedenden ötürü her ne kadar katılıyor osam da, bu tartışmanın, hatalı bir boyuta girdiğini gözlemliyorum. ülkemizde nüfus artış hızı %018. yani son sürat çoğalmaya devam ediyoruz. Bu yalnızca Avukat sayısını değil, bakkal, mühendis, dişçi, eczacı vs. sayısını da çoğaltıyor ve kalitesizlik genel olarak tüm mesleklere yansıyor. önemli olan bizim kişisel durumumuz ve almış olduğumuz eğitimin bilinciyle hareket edebilmemiz. Neden korkuyoruz; ister özel, ister devlet üniversitesi mezunu olsun, dört tane koyunu güdemeyecek insanların avukatlık yapmasından mı? Öncelikle kendinize güvenin![:yl]

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence tarlada biter gibi her yerde hukuk fakültesi açılması doğru değil. Özeller de buna dahil. Eline evrak çantasını alan avukatım diye çıkıyor. Artık elini sallasan avukata çarpıyor. Durum böyle olunca da ikinci bir eleme yapmak ihtiyacı doğuyor, sınav üstüne sınav açıyorlar.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: