+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    261
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Re: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Alıntı karakaya21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Medikal firmayı Tüketici Mahkemesine dava ettim.
    1-Aracın bedelinin yasal faiziyle beraber iadesini,
    2-Mahkeme masraflarının firmaya yüklenmesini,
    3-5.000 tl manevi tazminat talep ettim.

Taleplerim arasında olmamasına ragmen hakim : Aracın sıfırıyla değiştirilmesi kararını verdi.

Gerekçeli kararı henüz görmedim hakim 2 ve 3. taleplerim hakkında bir şey söylemedi. Sizlerden şu sorularımın yanıtını rica ediyorum.

1-Hakim talep etmediğim halde bu kararı verebilir mi?
    2-Davayı kazandığım halde yani haklılığım,mağduriyetim kesinleştiği halde mahkeme masrafları benim üzerime bırakılır mı?
    3-Manevi tazminat hakkım olmaz mı?

Lütfen yardımcı olun.
    Arızalı aracınızın ile arızadan kaynaklı sorundan dolayı kayba,kazaya vs ye uğramış ve madden ve manen zarar görmüşseniz talep edebilirsiniz.Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bu davanızda tazminat ile alakalı sizin lehinize karar çıkacağını sanmıyorum.Siz ücret iadesi istediğiniz bir davada hakim nasıl sıfır araçile değişime karar vermiş anlayamadım zira talepleriniz arasında ürün değişimi yok dava konusu içinde.Mahkeme masrafları davalıya yüklemiş sizinle alakası yok onların sorunu bu mahkeme masrafı olayı.Tabii davalı temyize gidip dava bozulmaz ise.Ancak davanızın onanacağını düşünüyorum yinede son söz yüce adaletin.Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme konulu yargıtay kararı ara
    Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

merhaba ben bir elektirk süprügesi almıştım ve arızadan dolayı tamire göndermiştim. 2 ayı aşkın süre içinde gelmediği için bende mahkemeye verdim ve para iadesi talebinde bulundum. talebim kabul edilmiş ve heyet kararı adresime gönderilmiştir. Gelen kararın sonunda yazan yer
    << ...Bu yüzden tüketicinin para iadesi talebinde haklılığın, ilgili firmanın para iadesi yapmasına ve kararın taraflara tebliğine, tüketici mahkemesine itirazı kabil olmak üzere oy birliği ile karar verildi>> yazıo.
    Ama ben paramı nereden alacağımı bilemiyorum. bana yardımcı olabilirmisiniz. Parayı Ürünü satın aldığım firmadanmı yoksa mahkemednmi alacağımı bilmiorum? paramı nerden alabilirm bana yardımcı oalbilirmisniz? ilginize şimdiden çok teşekkürler...

Nerede
    ankara, kazan, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Sayın günesizmir,
    Mahkemenin tayin ettiği,(bir avukat,bir Ortopedi Profesörü,bir araç teknisyeninden oluşan ) bilirkişi heyeti aracımı inceledi ve 6 sayfalık bir rapor hazırladı.Raporun içerisinde,benim aleyhime tek kelime geçmiyor,aracın yetersizliği ve yaptığı teknik hatalar zikrediliyor ve bu aracın değişmesi halinde de aynı sorunu çıkaracağı dile getiriliyor.

Buna ragmen hakim aracın,0 ile değişimi kararı verdi.Hakime bilirkişi raporunun tekrar arıza yapar dediğini hatırlatmama rağmen,o zaman tekrar dava açarsın dedi.

Karar:
    -Aracın 0 ile değişimi,
    -Mahkeme masraflarının firmaya ödettirilmesi

Firma aracımı değiştirmedi bende icra yolu ile 0 aracımı aldım,mahkeme masraflarının 3600 tl kısmını hala alamadım.Ve bilirkişi raporunun dediği gibi araç yine aynı hatayı vermeye başladı.Lakin firma iflas ettiğini ve bu ithal aracın satış hakkını almadığını söylüyor.

Şimdi bu hakimin verdiği yanlış karar sebebiyle,ben mağdur mu olacam?
    24 milyarlık aracı tekrar alamayacağıma göre,devlet 10 yılda bir veriyor,ne yapmam erekir?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Selamlar,
    30.05.2014 tarihinde müzikli duşakabin satın aldım. Duşakabini aldığımdan bu yana devamlı kendi kendine muzik aygıtından sesler gelmekteydi. 1 sene sonra(10.10.2015) tarihinde durumu firmaya belirttim. Tabi o parçanın arızalı olduğunu hemen değiştirmemiz gerektiğini belirttiler ve parça değişti. Aradan 1 hafta geçmeden aynı problem devam etti. Tekrar geldiklerinde duşakabini komple söküp iç mekanizmasından bir parça değiştirdiler ve problemin bir daha yaşanmicağı sözünü verdiler. Tamirat daha bitmeden tekrardan aynı garip müzik sesleri duyulmaya başladı.

Bu arızalı ürün problemi düzeltilmedi ve 2 defa parça değişimi gerçekleştirildi.
    Ben bu durumda ürün değişimi veya ücret iadesi isteyebilirmiyim?
    Ürünün garantisi hala devam etmektedir faturaları ve servisin ilk kurulum formları bende bulunmaktadır.

Teşekkür ederim.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ürün değişimi isteme, ardından ücret iadesi talep etme

Arıza şu anda devam ediyorsa seçimlik haklarınızdan iade yada değişim talep edebilirsiniz. Talebiniz yerin gelmez ise
    ürünün değerine göre Tshh yada tüketici mahkemesine müracat edebilirsiniz.

Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin parasal sınırlar;

a) İlçe tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 2.200 Türk Lirası,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 3.300 Türk Lirası,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası olarak tespit edilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bana yardım eder misiniz ürünün para iadesini nasıl alabilirim ?

Merhaba,
    TÜKETİCİ HAKLARINA
    Ben Xxx xxxx. 27.07.2015 tarihinde xxxx üzerinden aldığım 0000000000 imei no’lu ürünü 4 ay boyunca sorunlu bir şekilde kullandım. xxxxxx’e bu konu hakkındaki şikayetimi yazdım ve ürünü satıcı firmaya(y) gönderdiler 10.11.2015 tarihinde. Satıcı firma Servise gönderdi.

Servis ürüne ilk önce şöyle bir not düştü24.11.2015 17:38:02 '’Cihazın kullanıldığı bölgedeki şebeke sisteminden ya da sim karttan kaynaklanan bir problem olabilir; Yazılım güncellendi.Test ok.;
    Müşteriye Not:yazılım yüklendi.lütfen sim kartınızı kontrol ediniz.''

Daha sonra Servise şöyle yazdım: 25.11.2015 16:26 ‘’Sim kart ya da şebeke ile ilgili bir sorun yok (sim kartımı başka bir telefonda rahat kullanıyorum şebeke de sorun yok) olmadığını size gönderdiğim notta belirttim. Telefona google playden program indirdikten sonra bu sorun yaşadığımı söyledim. Ayrıca yazılım güncellemesi istemediğimi de belirtmiştim neden yazılım güncellendi öğrenebilir miyim acaba ?’’

Bana geri cevapları bu oldu. 30.11.2015 14:46 ‘’Sn. Xxx,
    Teknik servisimizde yapılan sinyal incelemelerinde herhangi bir sorun görülmemiştir. Bulunduğunuz bölgede operatörünüzün çekim gücü, bulunduğunuz bölgedeki manyetik alan gibi birçok nedenden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Cihazınızda farklı bir operatöre ait sim kart denemenizi rica ederiz. Teknik servisimizde gelen her cihaza yazılım yükleme işlemi standarttır.Saygılarımızla’’
    Bunun üzerine telpa telefonu satıcı firmaya(y) geri yolladı. Satıcı firma(y) facebook üzerinden bana şöyle dedi 30 KASIM 10:19 ‘’ Xxx hanım merhaba, gelen cihaz test edildi ve ses probleminin devam ettiğini gözlemledik. Servis yetkilileriyle doğrudan görüşme sağlandı cihazınızın yenisi ile değiştirilmesi talebiyle bugün servise gönderilecek kısa süre içerisinde sonuçlandırıp tekrar size bilgi vereceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

4 ARALIK 15:09 ‘’ Merhaba, Ürününüz değiştirildi, bugün yeni ürünün servis tarafından kargolanmasını bekliyoruz, 1-2 güne kadar işlemleriniz tamamlanmış olacak. Anlayışınız için teşekkür ederiz.’’

14.12.2015 tarihinde 11111111111 imei no’lu ürün elime ulaştı .Sim kartımı taktım şebekeyi algıladı. Ürüne google playden üç dört tane uygulama yükledim . Duvar kağıdını ürünün kendi içerisindeki duvar kağıdı ile değiştirdim.. Daha sonra üründe fark ettiğim dokunmatikle uygulamalar arası dolaştığımda örnegin ; google crome girdiğimde oradan geri tuşuyla cıkış yaptığımda 2 -3 sn uygulamaların olduğu ekran gelmiyor 2-3 sn sonra geliyor. Telefonun sol üst kısmında bir cıkıntı var defo gibi bir şey camın hemen üstü ..Bunları es geçeyim derken 18.12.2015 Cuma öğleden sonra ''mobil ağ kullanilamiyor'' uyarısı verdi .. Bir iki saat bekledim ama gelmedi telefonu açtım kapadım yine gelmedi evden kaynaklı sandım dışarıya çıktım bir saat dışarıda dolandım yine gelmedi.. Telefonu fabrika ayarlarına geri döndürdüm yine gelmedi ..Bu arada o 2-3 saniyelik donmalar gitmiş oldu..En son eve geldim hattı çıkardım eski telefonuma taktım ve şebeke %100 çekiyor arama yapabiliyorum. Sonra tekrar denemek istedim hattı çıkarıp yine taktım yine şebeke yoktu. Sabah yine denedim yine olmadı şebeke yok aynı uyarıyı veriyor şu an da hattımı eski telefonumda kullanıyorum. Zzz telefonlarının ikisi de ayıplı çıktı bu sebeple yaklaşık 5 aydır hizmet alamıyorum ve bu yüzden tarafıma telefonun parasını iade istiyorum. Kesinlikle değişimi , ürün içini açıp onarımı ya da sürüm yükseltilmesini istemiyorum eğer bunları gerçekleştirecek olursanız Tüketici haklarına şikayet edeceğim bu sorunlara ilişkin telefonun şebeke durumunu ve çıkıntı kısmını videoya alacağım herhangi bir durumda hak talep edemeyeceğimi söylediğiniz an tüketici haklarına bunu kanıt olarak sunacağım bilginize..

Bu yazıyı daha tüketici haklarına göndermedim. Önce satıcı firmaya söyledim bana şöyle dedi: ''Merhaba, servis teknik ile doğrudan telefonla görüşebilir misiniz sizi yönlendireceklerdir; telefonla çözülmezse doğrudan servise değişim talebiyle gönderebilirsiniz değiştirmezlerse tüketici hakem heyetine ilk 6 ay içinde arıza çıkardığı için iade etmek istiyorum şeklinde başvuru yapın karar 1 ayda çıkar bizde kararla birlikte para iadenizi servisten alıp size yapmış oluruz''

Benim verdiğim cevap : X Bey ben açıkçası servis ile muhattap olmak istemiyorum çünkü daha önce ki telefonda şebeke ya da hatla ilgili sorun olmadigi halde israrla bana oldugunu ustune surum neden yükseltiniz istemediğimi belirtmiştim dediğimde bana lakayit bir şekilde cevap verdiler ve bakarsanız servis hakkında çokça şikayet var kullanıcılardan bu yüzden de servise güvenmiyorum ama bu iş çözülmezse zaten tüketici haklarına gideceğim..

satıcı firmada uğraşmak istemiyor bu durumla..

Bana nasıl bir yol izleceğimi gösterbilir misiniz acaba?
    Konu fish knows tarafından (19-12-2015 Saat 17:05:52 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

arızalı ürün değişim süresi

http:www.hukuki.netshowthread.php41658-urun-degisimi-isteme-ardindan-ucret-iadesi-talep-etme

hatali urunde para iadesi

arizali urun degisim suresi

para iadesi yasal süresi

arızalı ürün iadesi tüketici hakları

ürün değişiminde yasal süre

derimod para iadesi

hatalı ürün değişim süresi

bir ürünü iade etme süresi

defacto garanti süresi

ürün değişimi yerine para iadesi

arızalı ürün para iadesi

tüketici hakları hatalı ürün

ücret iadesi yasal süresi

ürün değişiminde para iadesiürünü iade etme hakkıürün iade şartlarıtüketici hakları arızalı ürün değişimiürün ücret iadesiürün değişim talebiücret iadesituketici haklari ucret iadesitüketici hakları arızalı ürün iadesidefacto değişim süresi
Forum