+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 42 ileti bulundu.

Konu: Kısa dönem er-erbaş a dayak

Kısa dönem er-erbaş a dayak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kısa dönem er-erbaş a dayak

Merhaba,
    Cevaplari dikkatle okuyorum ama malesef verilen cevaplarda bir lakaitlik bir ciddiyetsizlik gözüne ilisiyor hemen insanin.Konuyu tartismaya acan kisinin ciddiyeti,gercekliligi yada anlatimdaki eksikligi mutlaka tartisilir ama ona cevap veren arkadaslarinda bukadar alayci ukala bir tavir takinmalari meslek ahlaklarina ve etige nekadar uygun düsüyor soru isareti bence.
    Selamlar

Hukuki NET Güncel Haber

Kısa dönem er-erbaş a dayak konulu yargıtay kararı ara
    Kısa dönem er-erbaş a dayak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatmak istiyorum tabiki bu konuda dalga geçmek yerine bu konuda uzman kişilerin yada kaynak kanun sayı numarası vs. göstererek cevap vermek daha doğru olur arkadaşım işletme mezunu kısa dönem askerlik yapmış o anlattı, o nöbetteyken tel örgülerden geçmek isteyen birini vuruyor sonra askeri mahkemeye çıkıyor asteğmen üniformasıyla yargılanıyor ancak askerliğinin kalan kısmını asteğmen olarak yapmak gibi bişey söz konusu değil.sadece mahkemede bu olay geçerli.Bunun gibi başından geçen olay olanlar yazsın örneğin kısa dönem erken askeri mahkemeye er olarak çıkan varsa oda yazsın doğrusunu öğrenelim askerlik kavga dövüş dayak yeri değil artık insanlar birbirine saygılı bikaç tane herkurumda çürük elma çıkabilir, dayak vs eskisi gibi değil artık askeriye herkonuda kendini fazlasıyla geliştirdi.

Nerede
    İstanbul, Kadıköy, Turkey.
    İletiler
    100
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuya verdiğim ilk cevabın dalga geçmek gibi anlaşıldığının farkındayım. Ancak T.S.K. adlı kurumun içinde dünya bir başka döner. Genç kardeşimize şakayla karışık bir iki teknik-taktik vermek istedim. T.S.K. çiçekler, böcekler, ve oyuncaklarla dolu laylaylom bir kurum değildir. Askerlik vazifesi de çocuk oyuncağı değildir. İşin özü askeri zekaya sahip olabilmektir. Bir çatışma anında komutanının emrini bu tip mazeretlerle yerine getirmediği için hayatını kaybeden yada bu tip anlaşmazlıklar yüzünden uzuvlarını kaybeden nice Şehitlerimiz nice Gazilerimiz vardır. Önemli olan komutanlar ile dengeli ve ciddi bir iletişim yakalayabilmektir. O başçavuş herönüne geleni dövüyor küfür ediyorsa zaten T.S.K. tarafından ihraç edilir. Ancak bir kişiye karşı bu şekilde hareket etmiş ise bir sorun var demektir. Öncelikle T.S.K içindeki emir komuta zinciri sisteminin ciddiyetini algılayıp, sonra işin hukuki kısımlarına geçmekte fayda var. Önemli olan başçavuştan o küfürü ve tokadı yememek için ilgili askeri zekayı geliştirebilmektir. T.S.K.'nın kuruluş amacı yapısı ve sistemi işimize gelsin gelmesin içinde sertliği barındıran bir yapıdır.

Yoksa hukuki yol kolay. Diğer arkadaşlarımın dediği gibi bir üst komutana yazılı dilekçe verilir. Ancak, mantalite anlaşılmaz ise dilekçe vere vere askerlik geçmez. Ayrıca psikolojik olarak ne olursa olsun yenilen tokat ve küfürün tahribatı kolay kolay geçmez. Dediğim gibi T.S.K. içinde asıl olan askeri zekayı geliştirebilmektir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gerçekten bravo sizleri alkışlıyorum. Yuksek elektronik mühendisiyim yurt dısında da okudum. Askerliğimi kısa dönem er olarak yaptım. Bende arkadaşın bahsettiği gibi kısa dönemlerin askeri mahkemeye astegmen rutbesiyle ciktigini duydum. Su ana kadar da bunun dogru olup olmadigini bilmiyordum. cok tesekkur ediyorum alaycı cevaplarınızdan ogrenmis oldum. Hatta bu alaycı cevaplar aranızda baya organize olmuş. Kaldi ki kendisi soru sormus hüküm vermemis yada birseyi idda etmemis. Daha ciddi ve mesleki olgunluk icerisinde cevap vermenizi beklerdim. Universitelerimizde hukuk egitiminin yanında insan iliskileri egitimlerinin de verilmesi gerektigini dusunuyorum.

saygilar...

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askerlik kanunu ve Askeri ceza Kanunu bu konuda son derece açık. Tersi için yani kısa dönem erin yargılama da asteğmen olacağına dair kanun maddesi olması gerekir. Her askeri personel mevcut rütbesi uyarınca yargılanır. Bu çok açık. Aksi çok büyük kargaşaya yol açar. Arkadaşınızın olayının doğru olma olasıkığı yok.
    Asteğmen subay statüsüne sahip bir rütbedir. Emir komuta içerisindeki yeri görevleri ve hakları mevcuttur. Yargılama sırasında bir erin asteğmen olarak yargılanması yargı erkinin açmazı olacak olmayana ergi olacaktır.

Yukarıdaki ve sizin somut olayınıza bakarsak. Er olarak ''suç'' işleyen birisinin yargılanması ''asteğmen '' olarak yapılası gerekecektir. Her iki olayda da suç vasfı niteliği daha önemlisi oluş ve kabul ortadan kalkacak ''olmayan suça'' ceza çıkacaktır.

Örneğin ilk olayda Astsubay Başçavuşun erbaşa tokat atmak suretiyle ''asta fiili taaruz'' suçunun işlendiği görülmektedir. Mahkeme kişiyi asteğmen haklarıyla ve rütbesiyle yargılamaya kalktığında ortaya öncekile astsubayın attığı tokatın ''asta'' değil ''üste'' atılmış olduğunu kabul etmek zorunda kalacaktır. Böylece suç vasfı değişecektir. Daha sonra Oluş a geçildiğinde ''tokat'' ın ''verilen emre uymamaktan'' atıldığı ortaya çıktığında astsubayın asteğmene emir veremeyeceğinden suçun oluşamayacağı kabul edilecektir. Böylece suç oluş suçun niteliği değişecek içinden çıkılamayacaktır.

İkinci olayda nöbet yerinde bir taaruzdan dolayı birisini vuran erin yargılanmasında ise kişi asteğmen olarak yargılanırsa kanungereği silahlı nöbet tutamayacağı gerekçesi ile nöbetçi olamayacağı dolayısıyla vurulan kimsenin olmayacağı sonucuna ulaşılması gerekirki bununda realiteyle ilgisi bulunmamaktadır.

Kısaca gerek askeri gerek sivil mahkemelerde kişi o anki durumuna göre yargılanır. Bunun aksi uygulama için kanun maddesi olması gerekir. Örneğin milletvekili dokunulmazlığı Cumhurbaşkanının görev süresince işleyebileceği suçlar gibi...

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ilkerunsal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gerçekten bravo sizleri alkışlıyorum. Yuksek elektronik mühendisiyim yurt dısında da okudum. Askerliğimi kısa dönem er olarak yaptım. Bende arkadaşın bahsettiği gibi kısa dönemlerin askeri mahkemeye astegmen rutbesiyle ciktigini duydum. Su ana kadar da bunun dogru olup olmadigini bilmiyordum. cok tesekkur ediyorum alaycı cevaplarınızdan ogrenmis oldum. Hatta bu alaycı cevaplar aranızda baya organize olmuş. Kaldi ki kendisi soru sormus hüküm vermemis yada birseyi idda etmemis. Daha ciddi ve mesleki olgunluk icerisinde cevap vermenizi beklerdim. Universitelerimizde hukuk egitiminin yanında insan iliskileri egitimlerinin de verilmesi gerektigini dusunuyorum.

saygilar...
    Sayin Ilker UNSAL Bey
    BIR onceki sayfada bir arkadasimiz demiski ''her universite bitiren subay olamaz'' evet gercektende cok dogru soylemis. subay olabilmek icin genel kultur , saglik ve egitimin yani sira belli bir kapasiteyede sahip olunmasi gerekir.. yazdiginiz yazidanda cok acik anlasildigi uzere sizin askerliginizi astegmen olarak yapmamaniz gayet normal.. burada polemik yaratmanin bir anlami yok.. hukukcu veya hukuk sever arkadaslar gerekli olan bilgileri vermisler.. burasi bir tartisma ortami degil..bizim universitelerimizde en az yurtdisi kadar iyi egitim verilmekte. siz musteri olunuz..

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şahsım olarak şunu söyleyebilirim ki ne soruyu soranla nede diğerleriyle dalga geçmek gibi bir amacım yoktur. Ama itiraf edeyim ki şaşırdım ve üzüldüm o ayrı.
    İletimin sayın asteğmen onbaşım diye başlamasıda sadece ironiyi tam tespit içindir . kaldıki verdiğim yanıt tam olarak hukuki çerçeve içerisinde olup kimseyi rencide etmemektedir

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı brssy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatmak istiyorum tabiki bu konuda dalga geçmek yerine bu konuda uzman kişilerin yada kaynak kanun sayı numarası vs. göstererek cevap vermek daha doğru olur arkadaşım işletme mezunu kısa dönem askerlik yapmış o anlattı, o nöbetteyken tel örgülerden geçmek isteyen birini vuruyor sonra askeri mahkemeye çıkıyor asteğmen üniformasıyla yargılanıyor ancak askerliğinin kalan kısmını asteğmen olarak yapmak gibi bişey söz konusu değil.sadece mahkemede bu olay geçerli.Bunun gibi başından geçen olay olanlar yazsın örneğin kısa dönem erken askeri mahkemeye er olarak çıkan varsa oda yazsın doğrusunu öğrenelim askerlik kavga dövüş dayak yeri değil artık insanlar birbirine saygılı bikaç tane herkurumda çürük elma çıkabilir, dayak vs eskisi gibi değil artık askeriye herkonuda kendini fazlasıyla geliştirdi.
    Bu yazıda geçen ve gerçek olduğu söylenen şey koskocaman bir yalan.Asteğmen üniforması ile yargilanmak yok öyle bir şey.Ersen kısa dönem uzun dönem farketmez.Herkes asteğmen üniforması giyemez.Bunlar terhis olan asker geyikleri.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı theoman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayin Ilker UNSAL Bey
    BIR onceki sayfada bir arkadasimiz demiski ''her universite bitiren subay olamaz'' evet gercektende cok dogru soylemis. subay olabilmek icin genel kultur , saglik ve egitimin yani sira belli bir kapasiteyede sahip olunmasi gerekir.. yazdiginiz yazidanda cok acik anlasildigi uzere sizin askerliginizi astegmen olarak yapmamaniz gayet normal.. burada polemik yaratmanin bir anlami yok.. hukukcu veya hukuk sever arkadaslar gerekli olan bilgileri vermisler.. burasi bir tartisma ortami degil..bizim universitelerimizde en az yurtdisi kadar iyi egitim verilmekte. siz musteri olunuz..
    Siz anlasilan yazilanlari okumadan cevap yazmissiniz, okuduysanızda size bir kere daha okumanızı ve soruyu soran arkadasla, egitimiyle ve Turk egitim sistemiyle nasil dalga gecildigini idrak etmenizi tavsiye ediyorum. sanırım yedek subay secmelerinin nasıl yapıldıgindan da bir bilginiz olmadan sahsima saldirmaya kalkiyorsunuz. Yedek subay adaylarina verilen formda uzun donemmi yoksa kisa donemmi olmak istedikleri sorulur. Kisa donem askerlik yapip bir an once is hayatina atilarak ülkeme daha fazla vergi odemeyi tercih ettigimden dolayı gonullu olarak kisa donem isaretledim ve askerligimi kisa donem olarak yaptim. Kaldiki gorevimi yaptigim sure icerisinde bilgi ve birikimimi kullanarak Turk silahli kuvvetlerimize en ust seviyede katkıda bulundum. Sahsima saldirmak yerine eger varsa hukuk bilginizi kullanarak sorulan soruyu aydinlatmaya calisarak zamaninizi harcamaniz daha yerinde olacaktir. Ancak boylelikle insanlar size ve mesleginize saygi duyarlar.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ilkerunsal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz anlasilan yazilanlari okumadan cevap yazmissiniz, okuduysanızda size bir kere daha okumanızı ve soruyu soran arkadasla, egitimiyle ve Turk egitim sistemiyle nasil dalga gecildigini idrak etmenizi tavsiye ediyorum. sanırım yedek subay secmelerinin nasıl yapıldıgindan da bir bilginiz olmadan sahsima saldirmaya kalkiyorsunuz. Yedek subay adaylarina verilen formda uzun donemmi yoksa kisa donemmi olmak istedikleri sorulur. Kisa donem askerlik yapip bir an once is hayatina atilarak ülkeme daha fazla vergi odemeyi tercih ettigimden dolayı gonullu olarak kisa donem isaretledim ve askerligimi kisa donem olarak yaptim. Kaldiki gorevimi yaptigim sure icerisinde bilgi ve birikimimi kullanarak Turk silahli kuvvetlerimize en ust seviyede katkıda bulundum. Sahsima saldirmak yerine eger varsa hukuk bilginizi kullanarak sorulan soruyu aydinlatmaya calisarak zamaninizi harcamaniz daha yerinde olacaktir. Ancak boylelikle insanlar size ve mesleginize saygi duyarlar.
    Sizi gönülden destekliyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kısa dönem er mahkemede

kisa donem asker mahkemede ne olarak yargilanir

kisa donem askerler ermi erbasmi

kısa dönem erlerin disiplin mahkemesindeki statüsü

kisa donem erin haklari

kısa dönem er mahkeme

kisa donem hakim

kisa donem askeri mahkemede astegmen