+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 68 ileti bulundu.

Konu: 5728 sayılı kanunun faydaları neler !!

5728 sayılı kanunun faydaları neler !! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 5728 sayılı kanunun faydaları neler !!

Askeri Personelim.Açıktayım ve halen mahkemem devam etmektedir.Yargıtayın son bozma ilamında şöyle bir istem belirtilmektedir ; Sanık hakkında tesis edilen mahkumiyete ilişkin hükmün sanığın temyizine aften ve re'sen 353 sayılı kanunun 221/1'nci maddesi gereğince 5728 sayılı kanunun 5672 'nci maddesi ile değişik 5271 sayılı CMK 'nın 231'nci maddesi hükümlerinden sanığın faydalanıp faydalanamayacağının değerlendirilmesi açısından BOZULMASINA.

Avukatım bulunmamaktadır.Bu bahsi gecen maddeler internetten öğrendiğim kadarıyla bir af kanununun maddeleri.Ben TCK 508 emniyeti suistimal yeni adıyla görevi kötüye kullanmadan yargılanmaktayım.Bu af yasası içerisinde belirtilen maddeler gereği zarara uğrattığım kişilerin paralarını ödersem,anladığım kadarıyla herhangi bir hüküm almayacağım.Hüküm almadığım içinde AS.C.K nun 30. maddesi gereğince de TSK dan çıkarılmayacağım.
    (önceki kararlarda ceza aldığım için(cezam ertelenmişti)AS.C.K nun 30. maddesine göre kesinlikle çıkarılıyordum.)

926 Sayılı T.S.K personel kanununun 94 'ncü maddesinde belirtilen;
    Madde 94 - (Değişik: 7/7/1971-1424/33 md.)
    (Değişik cümle:28/6/2001-4699/12 md.) Kadrosuzluk, yetersizlik, disiplinsizlik, ahlakî
    durum veya (c) bendinde belirtilen suçlardan hükümlülük nedeni ile aşağıda
    belirtilen esas ve şartlar dahilinde astsubaylar hakkında Silâhlı Kuvvetlerden ayırma
    işlemi yapılır.

c)(Ek :28/6/2001-4699/12 md.)Aşağıda belirtilen suçlardan hükümlülükleri
    ertelenen, para cezasına veya tedbire çevrilen veya affa uğrayanların ayrılmaları :
    Ertelenmiş, para cezasına veya tedbire çevrilmiş, affa uğramış olsalar bile Devletin
    şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 131 inci
    maddesinin birinci fıkrasının az vahim hali hariç, basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet,
    hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, iftira gibi yüz
    kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı nitelikteki suçlardan veya istimal ve istihlâk
    kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından
    hükümlü olan astsubaylar hakkında, hizmet sürelerine bakılmaksızın Türkiye
    Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır

denmektedir.Burada bahsi gecen suclar hükümlülük halinde mi gecerlidir.?Dediğim gibi mahkemem devam etmektedir ve sonuca bağlanmamıştır.Dolayısıyla bir hükmümde bulunmamaktadır.Eğer 5728 sayılı Kanunun 562'inci maddesi ile yürürlüğe giren af tasarısından yararlanırsam ve bundan hüküm giymezsem ceza almazsam nasıl bir durum oluşacaktır.yinede TSK dan çıkarılmam söz konusumu.
    Benim anladığım kadarıyla ,alınan hüküm neticesinde affa uğranılırsa TSK DAN ÇIKARILMA oluyor.Ama hüküm alınmazsa çıkarılma olmuyor.
    Bu konudaki bilgilerinizi arz ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

5728 sayılı kanunun faydaları neler !! konulu yargıtay kararı ara
    5728 sayılı kanunun faydaları neler !! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 5728 sayılı kanunun faydaları neler !!

Durumunuzla ilgili aradığınız tüm yanıt burada:

https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=33877

İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın trevanian vermiş olduğunuz linkte yazılanları okudum.Önceden okumuştum zaten orada yazanları.Ancak tam olarak anlayamadım diyebilirim.
    Kısacası ben şunu öğrenmek istiyorum;
    17.12.2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231'inci maddesinin 9uncu fıkrasına göre;(9) (Ek: 6/12/2006-5560/23 md.) Altıncı fıkranın (c) bendinde belirtilen koşulu (( (c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi,))derhal yerine getiremediği takdirde; sanık hakkında mağdura veya kamuya verdiği zararı denetim süresince aylık taksitler halinde ödemek suretiyle tamamen gidermesi koşuluyla da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir. deniliyor.

Karar geri bırakıldığında durumum ne olacak.Hakkımda Askeri ceza kanunun 30 ncu maddesi uygulanacak mı?(çıkarılma cezası)

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı blumex rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın trevanian vermiş olduğunuz linkte yazılanları okudum.Önceden okumuştum zaten orada yazanları.Ancak tam olarak anlayamadım diyebilirim.
    Kısacası ben şunu öğrenmek istiyorum;
    17.12.2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231'inci maddesinin 9uncu fıkrasına göre;(9) (Ek: 6/12/2006-5560/23 md.) Altıncı fıkranın (c) bendinde belirtilen koşulu (( (c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi,))derhal yerine getiremediği takdirde; sanık hakkında mağdura veya kamuya verdiği zararı denetim süresince aylık taksitler halinde ödemek suretiyle tamamen gidermesi koşuluyla da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir. deniliyor.

Karar geri bırakıldığında durumum ne olacak.Hakkımda Askeri ceza kanunun 30 ncu maddesi uygulanacak mı?(çıkarılma cezası)
    Hükmün açıklanmasının geri bırakılması belli bir süre içinde suç işlemeyenler açısından hükmün sanık açısından bir hukuki sonuç doğurmaması anlamına gelmektedir kanunun kendi tabiriyle.Bu süre beş yıldır.Bu demektirki TSK dan çıkarma söz konusu olmaz

İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yld19sm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hükmün açıklanmasının geri bırakılması belli bir süre içinde suç işlemeyenler açısından hükmün sanık açısından bir hukuki sonuç doğurmaması anlamına gelmektedir kanunun kendi tabiriyle.Bu süre beş yıldır.Bu demektirki TSK dan çıkarma söz konusu olmaz
    doğru diyorsunuzda sonradan askeri personel 231nci maddenin 5 ve 14. fıkrasında belirtilenlerden yararlanamz diye bi kanun çıktı biliyorsunuzdur mutlaka..

ÇEŞİTLİ KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 5739

Kabul Tarihi: 26/2/2008

MADDE 1- 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununa aşağıdaki ek 10 uncu madde eklenmiştir.

“EK MADDE 10- Bu Kanunda ve diğer ilgili kanunlarda gerekli değişiklikler yapılıncaya kadar, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun Birinci Kitabında yer alan düzenlemeler bakımından bu Kanunun ek 8 ve 9 uncu maddeleri ile 16/6/1964 tarihli ve 477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkında Kanunun 63 üncü maddesinin ikinci fıkrası hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.

Bu Kanunda yazılı suçlarla ilgili olarak 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesinin beş ilâ ondördüncü fıkraları uygulanmaz”

MADDE 2- 16/6/1964 tarihli ve 477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkında Kanunun 63 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu Kanunda açıkça belirtilmediği sürece, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun Birinci Kitap Üçüncü Kısım Birinci Bölüm hükümleri ve zamanaşımı süresine ilişkin hükümleri, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin hükümleri ile 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun hükümleri, disiplin suç ve cezaları hakkında uygulanmaz.”

MADDE 3- 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 13 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmemesi, seçenek yaptırımlara çevirme ve erteleme yasağı

MADDE 13- Bu Kanun kapsamına giren suçlarla ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesine göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez; verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemez ve ertelenemez. Ancak bu hükümler onbeş yaşını tamamlamamış çocuklar hakkında uygulanmaz.”

MADDE 4- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan “yaptırımın” ibaresi “tedbirin” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5- 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 106 ncı maddesinin dördüncü ve dokuzuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve onuncu fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

“(4) Çocuklar hakkında hükmedilen adlî para cezasının ödenmemesi hâlinde, bu ceza hapse çevrilemez. Bu takdirde onbirinci fıkra hükmü uygulanır.”

“(9) Adlî para cezasından çevrilen hapsin infazı ertelenemez ve bunun infazında koşullu salıverilme hükümleri uygulanmaz. Hapse çevrilmiş olmasına rağmen hak yoksunlukları bakımından esas alınacak olan adlî para cezasıdır.”

MADDE 6- 23/3/2005 tarihli ve 5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1 Nisan 2008” ibaresi “31 Aralık 2010” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 7- 25/5/2005 tarihli ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin (2) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“2. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırım olarak hükmedilen güvenlik tedbirinin gereklerinin yerine getirilmemesi dolayısıyla hapis cezasının infazına ilişkin karar,”

MADDE 8- 5352 sayılı Kanunun 17 nci maddesinin birinci fıkrasında geçen “üç” ibaresi “beş” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 9- 7/11/1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 10- Bu Kanunun 9 uncu maddesi 19/5/2008 tarihinde, diğer maddeleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 11- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

sonuc ne olur sizce..

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Suçu 1 Mart 2008 den önce işlediğiniz için yaralanırsın.TCK 231 diye başlayan bölüm var üşenmeden okursanız herşey orada yazılı.

İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Suçu 1 Mart 2008 den önce işlediğiniz için yaralanırsın.TCK 231 diye başlayan bölüm var üşenmeden okursanız herşey orada yazılı.

Hangi maddeden söz ettiğinizi tekrar tekrar okumama rağmen göremedim.Alıntı yaparak buraya yazarsanız çok memnun oluruım.tşk.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hangi maddeden söz ettiğinizi tekrar tekrar okumama rağmen göremedim.Alıntı yaparak buraya yazarsanız çok memnun oluruım.tşk.
    Askeri ceza ve CMK 231 olacaktı.Özür dilerim.Şu anda askeri ceza (bu)forumunun 3. sırasında.

İletiler
    69
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askeri ceza ve CMK 231 olacaktı.Özür dilerim.Şu anda askeri ceza (bu)forumunun 3. sırasında.
    Davanın seyri açısından öğrenmek için soruyorum;
    Eğer bu kanundan yararlanırsam sil baştan mı yargılama olacak,şimdiye kadar alınan ifadeler vs ler tekrardanmı alınacak.yoksa hali hazırda ki oluşturulmuş dosya ya göremi karar verilecek.Seyir nasıl işleyecek.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davanın seyri açısından öğrenmek için soruyorum;
    Eğer bu kanundan yararlanırsam sil baştan mı yargılama olacak,şimdiye kadar alınan ifadeler vs ler tekrardanmı alınacak.yoksa hali hazırda ki oluşturulmuş dosya ya göremi karar verilecek.Seyir nasıl işleyecek.
    Halihazırda mevcut dosyaya göre karar verilir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

5728kanun562madde

5728 sayılı kanun cmk

5728 sayılı kanunun faydaları neler

5728 sayılı türk ceza kanunu

2211 maddesi

5728 sayılı kanun 562. madde

31aralik. 2015 yeni. yasa degisikligi. 5275 sayili yasanin 19 1 madde hakkinda degisiklik

5728 sy 562.maddesi

5728 562

Forum