+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye)

Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye)

Merhabalar...
    Çifte vatandaş olan eşimle şu anda Türkiye'de yaşıyoruz.Eşim 1995 yılında Türk vatandaşlığından izinle çıkarak Avusturya vatandaşı oldu.Hemen sonra o zaman Pembe Kart olmadığından (hukuki boşluklar sebebiyle) Konsoloslukların da yönlendirmesiyle dilekçe vererek 1996 yılında tekrar Türk vatandaşlığına kabul edildi.Aradan 10 yıl geçti ve pasaportunu uzatmak için Avusturya Konsolosluğu'nun istediği belgelerden biri olan Nüfus Kayıt Örneği çıkarma esnasında görüldü ki;verilen Nüfus Kaydı'nda eşimin halen Türk vatandaşı olduğu belgeleniyor.Nüfus Müdürlüğü'nden bu durumu gizler şekilde belge vermesini istedik.Ancak onlar daha önce yapabildikleri bu uygulamadan vazgeçildiğini ve tek çaremizin tekrar Türk vatandaşlığından çıkmak olduğunu söylediler.Biz de buna istinaden tekrar çıkış işlemlerini başlattık.Bu çıkış sürecinin sonuçlanmasına 3-4 ay daha var.Ayrıca bu arada beklenmedik bir gelişme daha oldu.Benim daha önce eşim üzerinden yaptığım Avusturya vatandaşlığı başvurum kabul edildi.Gerekli belgeyi alabilmek için Konsolosluğa davet edildik.Bizden eşimin Türk vatandaşı olmadığına dair belgeyi de getirmemizi istiyorlar.Şu anda içinde bulunduğumuz durumun diğer bir tanımı da köşeye sıkışmak.Daha önce bu formda bir yazışmada Avusturya'nın bu durumda olan kişiler için bir tek vatandaşlığı tercih etmelerinin istendiği yazılmış.Keşke bu kadar iyimser olabilsek.Çünkü Avusturya Vatandaşlık Kanunu'nda başka bir ülke vatandaşlığının kişinin kendi başvurusu ile alınmasının, Avusturya vatandaşlığının kayıp sebebi olduğu belirtiliyor.Ayrıca Almanya'da olduğu gibi 2000 yılından önce kazanılan yabancı ülke vatandaşlığının Alman vatandaşlığının kaybına tesir etmeyeceği istisnası da yok,Avusturya'da.Maalesef devletimiz makamları yine bir uygulamada vatandaşlarımızı yüzüstü bıraktı.Yazıktır,günahtır.Bu durumda olan Avrupalı yüzbinlerce Türk var.Avrupalılar önce Almanya'da onlardan kurtulmak için (sonucu; resmen yabancı konumuna getirip,vize vermeden ülkeden atmak) böyle bir uygulamayı hayata geçirdiler.Devletimiz de bilerek ya da bilmeyerek şimdi onlara destek oluyor.Bunları ilgili makamlara anlattığımızda Avrupa'nın dış temsilciliğiyle görüşüyormuşuz gibi hissediyoruz kendimizi.Bu kadar duyarsızlık olur mu?Şimdi konuyu Avusturya'dan halletmeye çalışıyoruz.Allahtan bizi ateşe atan Konsolosluklar hala bazı konularda yardımcı oluyorlar.Ama eğer Avusturya Konsolosluğu bizden sanki anlaşmışlar gibi yine de Türkiye'deki makamlardan belge çıkarmamızı isterse işte o zaman yandığımızın resmidir.Acaba bu konu hakkında başka yapabileceğimiz bir şey var mı?Ya da bildiğimizin aksine Avusturya daha mı insaflı davranır?
    Selamlar...

Hukuki NET Güncel Haber

Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye) konulu yargıtay kararı ara
    Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara, çankaya, Türkiye.
    İletiler
    289
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sizinde çıkma izni müraccatında bulunmanız düşünülecek ilk çözüm yoludur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yanıtınız için teşekkürler taus715.
    Eşim bundan 2 ay önce çıkma talebinde bulundu.Ancak çıkma talebinde bulunmak, maalesef Avusturya vatandaşlığını kaybetmeye engel bir durum yaratmıyor.İşin ucunda "Vatansız-Heimatlos" olma durumu da var.Eğer vatansız kalırsa pek güvenemiyorum ama yürürlükteki Türk Vatandaşlık Yasası'na göre "Doğumla Türk Vatandaşı" olanların Türk vatandaşlığına tekrar kabulü sürecini başlatmaktan başka bir çare kalmayacak.2005 yılından evvel vatandaşlarını sahte belge vermek suretiyle koruyan (!...) ve daha sonra ne hikmetse (Bence AT'nin baskısı ile) dürüstlüğü tercih edip bir anda vatandaşını ateşe atan bir devlet daha doğrusu hükümet hiç olmazsa bunu yapar herhalde.Üzülerek söylüyorum ki; bir Yugoslavya ya da bir Yunanistan kadar olamadık.Çünkü bu ülkelerdeki yasalar gereği vatandaşlıktan çıkarma sözkonusu olamıyor.Dolayısıyla Almanya ve benzeri ülkeler vatandaşlık verecekleri bu ülke kökenlilerden önceki vatandaşlıklarından çıkış şartı aramıyor.Vesile ile Sayın Mesut Yılmaz'ı da saygıyla anıyorum.Şimdi eseri ile övünüyordur herhalde.(Not:Avrupa'daki Türkler ne demek istediğimi anlamıştır).Neden AT vatandaşlığının üzerine bu kadar düşüldüğü sorulacak olursa yanıtlar benim düşünceme göre 3 ana başlıkta toplanabilir:
    1)Nüfusunun yarısına yakın bir kısmının hiçbir sosyal güvence altında olmadığı ve insan unsurunun son sırada olduğu bir ülkede yaşamak.Referans:10 seneden beri maaşımın % 14'ünün prim olarak kesildiği ama bir türlü hizmetlerinden faydalanamadığım SSK hastanelerinde ayakta takılan serum prosesi ve hastanede parasını ödeyemediği için rehin tutulan insanlar.
    2)İnsanların çocuklarına paraları kadar eğitim imkanı sağlayabildiği bir ülkede yaşamak.Referans:Neden bu kadar fahiş fiyatların talep edildiğini bir türlü anlayamadığım özel okul ücret tarifeleri ve devlet okullarında 50-55'in altına düşmeyen sınıf mevcutları.
    3)1923'ten beri geçen 82 yılı hiç iyi değerlendiremeyip,hortumlamayı ve adam kayırmayı bir türlü kesemeyen, onur zedeleyecek derecede taviz vermek suretiyle AT kapılarında yalvarmayı tercih eden hükümetlerin uygulamalarına daha fazla tahammül edememek.Referans:Yükü vatandaşa ama en çok ücretlilerin sırtına vurulan batık bankalar ve Kıbrıs Meselesi.
    Saygılarımla...

Nerede
    ankara, çankaya, Türkiye.
    İletiler
    289
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

konuyu çok iyi biliyorsunuz. Gerçekten bu durunda olan vatandaşlarımız için oldukça zor bir durum. İki ülke yetkilileriinin yapacakları ikili görüşmelerde ya Avusturya mevzuatında değişiklik yada iki yanlı bir anlaşma yapılması sorunu çözebilir ama zor bir ihtimal gibi geliyor bana...

Nerede
    izmir, alsancak, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba arkadaşım bende bir sorun yaşıyorum konuda ekledim ama bana yardımcı olmadı halen.bende sana hem KM gönderdim birde konuya cevap yazayım dedim.
    -ben ve kız arkadaşım evlenmeyi düşünüyoruz nasip kısmet olursa ben türkiyedeyim hiç yurt dışına çıkmadım ama kız arkadaşım almanyada yaşıyor o da türk biz evlendikten sonra almanyada değilde avrupada başka bi ülkede yaşamak istiyoruz benim onunla başka bi ülkede oturma ve çalışma izni alma hakkım varmı ? bana yardımcı olun lütfen....

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba Davidof2005.Arkadaşınız yalnız Türk vatandaşı ise İsviçre dahil diğer Avrupa Birliği ülkelerine (Schengen dahilinde) vizesiz giriş hakkı var.Maalesef bu ülkelerde yerleşme ve çalışma hakkı yok.Bu sebeple sizin için en pratik olan yol;arkadaşınızın bir an evvel Alman vatandaşlığına başvurması ve Pembe (şimdiki adı ile Mavi) Kart alarak Türkiye'de Türk vatandaşlarına sağlanan seçme-seçilme ve gümrüksüz eşya ithali hariç tüm haklarını muhafaza ederek Türk vatandaşlığından çıkması.Eğer kendisi ancak Alman vatandaşı olursa ve sizin de evlendikten 3 sene sonra Alman vatandaşı olma ihtimaliniz oluyor,tabii Almanya'da evli olarak yaşamak şartıyla.Diğer bir Avrupa ülkesinde kalmanız konusuna gelince;eski EU yani Avrupa Birliği (Polonya gibi yeni üye olanlar hariç) vatandaşları istedikleri bir EU ülkesinde çalışma ve yerleşme hakkına sahipler.Yani Alman olan eş,ailesi ile birlikte (ailesi Türk vatandaşı olsa dahi) diğer bir Avrupa ülkesinde hiçbir izne tabi olmaksızın iş arayabilir,çalışabilir ve yerleşebilir.Bu haklardan evli olduğunuz takdirde siz de Türk vatandaşı olsanız dahi aynen yararlanabilirsiniz.Buradaki tek sorun;ilkönce eşinizin o ülkede iş bularak çalışmaya başlamak zorunda oluşudur.Özetle size tavsiyem;müstakbel eşinizin bir an önce Alman pasaportunu alması.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Selamlar...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çifte Vatandaşlık (Avusturya-Türkiye)

Merhaba Murse..
    Hemen hemen aynı sorunla bende karşı karşıyayım.Eşim avusturya vatandaşı aynı zamanda türk vatandaşı 4 yıldır türkiyede yaşıyoruz ve 18 aylık bir kızımız var türkiye doğumlu.biz de konsolosluğa başvurarak kızımızın avusturya pasaportu alması için gerekli belgelerden biri olan nufüs kayıt örneğinde gördük ki eşim t.c vatandaşı aynı zamanda avusturya vatandaşı olarak görülüyor.tabii bunuda avusturya çifte vatandaşlığı kabul etmediği için bu belgeyi kabul etmiyor.sizler bu kayıt örneği sorununu çözebildinizmi?Biz şuan eşimin t.c vatandaşlığından çıkış için başvuru yapıcaz.umarız sorunu böyle aşabiliriz.amacımız tabikii avusturyanın vermiş olduğu cocuk ve doğum parasından yararlanabilmek.bu işlemleri yaptırıp cocugumuza avusturya pasaportu alırsak bu birikmiş olan cocuk ve doğum parasını toptan alabilirmiyiz.bu konuda da bilgin varsa iletirsen sevirim.şimdiden teşekkürler.umarım sende sorununu çözmüşsündür.saygılar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avusturya cifte vatandaslik

avusturyada dogum yapmak

cifte vatandaslik avusturya

avusturya da cifte vatandaslik

avusturya vatandaslik sartlari

ailesi yugoskavya dogumlu olan larin vize izni nasildir

avusturyada cifte vatandaslik varmi

https:www.hukuki.netshowthread.php4076-cifte-Vatandaslik-Avusturya-Turkiye

çifte vatandaşlık avusturya türkiye

avusturya vatandasligi nasil alinir

turkiye cifte vatandaslik kabul ediyor mu

avusturya çifte vatandaşlıgı kabul ediyormu

austriada cifte vatandaslarin durumu ne olacak

austria da turkler icin cifte vatandasin sorunlari nediravuaturyada pembe kartavusturya vatandaslik isleriavusturya ciftavusturya cifte vatandaslik nasil ogreniravusturya vatandaslik kanunuavusturya cifte vatandaslik nasil aliniravusturyada cifte vatandaslik yasasi 2014cifte vatandaslik nasil bulur avusturyaavusturya avukatla vatandaslik erken avusturya vatandaslik 10 yil sonra turk vatandasi yukari avusturya vatandaslik sinav sorulari
Forum