+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: Ev aldık ama içindeki kiracı çıkmıyor

Ev aldık ama içindeki kiracı çıkmıyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin bülentahmetoglu,

Yukaridaki iletilerinizi yeni görmüs bulunmaktayim. Görüslerinize aynen katildigimi belirtmeliyim. O kadar dogru tespitlerde bulunmussunuz ki; ekleyecek fazla söz de bulamiyorum, açikçasi. Sitede görüslerimizi açiklarken, genel bilgi vermekle ve hukuki problem yasayan üyemizin haklarini hatirlatmakla ve de onlari yönlendirmekle yetinmeliyiz. itiraf edeyim ki, ben de, özellikle son zamanlarda, bu konuda daha fazla dikkat ediyorum ve görüslerimi belirtirken, ayrintiya girmemeye çalisiyorum. Bu, dediginiz gibi, biraz da halkimizin egitim seviyesi ve düsünce tarzi ile ilgilidir. Hatta, halen, özellikle kisa mesaj yolu ile tarafima iletilen, öyle ilginç sorular geliyor ki; cevaplamiyorum. Geçenlerde; bir vatandas, bana, ayrintili icra takibi yapmanin yollarini sormus bulunmaktadir. Kira bedellerini emsallerden yüksek bulan eski
    bir kiraci olan (ve üstelik de avukati olan) bir digeri,
    mesajinda aynen ("Sayin Ablacim, sana ve senin fikirlerine çok güveniyorum, benim yarin durusmam var, avukatim çok sessiz bir insan, ben ona yarin nasil bir taktik vereyim ki bu davayi kazanayim. isim acil. su anda netteyim. acele cevap bekliyorum") diyordu!

Hukuki NET Güncel Haber

Ev aldık ama içindeki kiracı çıkmıyor konulu yargıtay kararı ara
    Ev aldık ama içindeki kiracı çıkmıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin zeynobahar,

Daha önce de belirttigim ibi; verdiginiz bilgilerde eksiklik veya yanlislik olabileceginden, net bilgi verilmesi mümkün olamamaktadir. Bizlerin burada belirtmis oldugumuz görüslerimiz ancak varsayimlara dayali olup; bu bilgilere göre hareket etmeniz, telafisi imkansiz hatalara neden olabilir. Tekrar belirteyim: eski malik ile kiracinizin yaptigi kontrati temin ve bu kontrattaki tarihleri tespit etmeye çalisiniz. Kontrat yoksa, sözlü sözlesme var sayilir ve bu durumda, kontrat ve tarihi, ancak taniklar, para transferi ile ilgili belgeler vs. gibi vasitalarla ispatlanabilir.

Sayin bülentahmetoglu'nun da belirttigi gibi; sizi yanlis yönlendirmemiz mümkün olabilir. Bu nedenle; size, konuyu bir meslekdasimla yüzyüze görüsmenizi, siddetle tavsiye ederim.

Av.Bülent Ahmetoğlu Misafir

Tanımlı

Sayın zara,
    Bu forumdaki en son yazdığınız yazınızı okurken bir telefon geldi.Bİr tanıdık 4 yıl önce çeklerinin tahsili için 2 avukata vekalet vermiş ama henüz para tahsil edilememiş. Bana avukatları azil edeyim sen tahsil et çekleri dedi.
    İki avukatın 4 yıldır uğraşıp tahsil edemediğini ben nasıl tahsil edceğimki??
    İnsanlarla uğraşmak zor.
    Ama yinede mesleğimi seviyorum.İnsanın canı sıkılmıyor bu meslekte en azından.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sevgili meslektaşlar meslektaşlarımız hakkında yorumda bulunurken somut olayın icinde olmadan müvekkilinin olayı anlatışı, ifadesi ile anlamaya çalışırsak yanılabiliriz.

Kaldı ki bir arkadaşın da dediği gibi meslektaşlarımızın kira mevzuatı gibi basit bir konuda böyle bir hata yaptığına inanmak zor geliyor. Aksini düşünecek bile olsak müvekkilin avukatın bağlı olduğu ilgili baroya şikayet hakkı var.

Sizler avukat müvekkil ilişkisini benden daha fazla yaşadığınız için müvekkil psikolojisini daha iyi biliyorsunuz.

Meslektaşlarımız hakkında yazarken daha özenli yazmanızı rica edeceğim.

saygılarımla

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Tayfun Bey'e katılmamak mümkün değil!

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Öncelikle bana değerli zamanını harcayarak cevap yazan sayın avukat, sayın avukat adaylarına ve cevap yazma gereği duyan tüm sayın arkadaşlara saygılarımı sunarım.
    Sizleri bu kadar uğraştırıp bazı yanlış anlaşılmalara neden olduğum için özür diliyorum. Ve herşeyden önce de kesinlikle size eksik bilgi vermemek, sorunumu tam olarak size aktarabilmek için bu gün cevap yazma fırsatı bulabildim.
    Tek tek tüm bana cevap yollayan sayın arkadaşların sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

- Öncelikle avukatımızdan ve gittiği yoldan bahsederken düşüncesizlik yapıp birden konudan konuya atlayıp sizlere duyduğum ve beni telaşlandıran 20 senelik kiracı kanunen �kendi kiracın oluyor� sözünü de ekledim. Ama bu kesinlikle avukatımızın söylediği bir söz değildi. Etraftan duyduğum ve telaşlandığım bir sözdü.
    TÜM AVUKAT ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLERİM BU YANLIŞ ANLAMAYA NEDEN OLDUĞUM İÇİN

* Sayın Avukat ARKADAŞLAR; Daha ayrıntılı olarak konuyu anlatmaya çalışacağım sizlere;

Kiracının bizim dairemizi satın aldığımız kişiyle de kira kontratı olmamış.. Ama bize satışı yapan emlakçıya (emlakçıya diyorum çünkü ev sahibiyle hiç muhatap olmamış) sürekli kiralarını ödemiş bunu belgelendirmiş ve bunu sunmuş avukatımıza.
    Yani kira kontratı bizden önceki ev sahibi değil bir öncekiyle yapılmış bir kontrat var ortada. O da bizim elimize geçmedi çünkü kiracı göstermiyor bu kontratı..
    Ve bize 3 ay önce bir kere posta yoluyla 130 milyon yollamış sanırım eski kirasını da bu kadar veriyormuş üstüne düşmemiş eski ev sahibi demek ki. Biz geri çevirdik almadık postacıdan kirayı..
    Hatta kiracı 3 ay ödememesinin nedenini de emekliyim, elime ihtarname çok geç gönderildi bu yüzden bilmiyordum diyerek ödemediğini söylemiş.
    (Oysa ki biz ona İHTARNAMEYİ EVİ ALDIKTAN 3 GÜN İÇİNDE ÇEKMİŞTİK)

Bu olaylardan sonra avukatımız dava açıyor kiracı kirayı vermiyor diye (3 ay ödemedi ya).. Aramızda kontrat olmadığı için, fazla da masraf yapmadan ve en kestirme yol olarak düşünmüş ve böyle bir yol izlemiş. Her şekilde bir yıl çıkacağını düşünmüş sanırım.
    Biz de avukatımıza dosyalarımızı vermesini ve başka bir avukat tutacağımızı söyleyince;

Bu sefer de avukatımız o zaman biz de tadilat dolayısıyla evde tadilat yapılacağk diyerek ihtarname çekeriz gibi sözler söyledi..
    Güvenimiz sıfıra indi anlayacağınız.
    Çünkü başka bir avukatla konuştuğumuzda yanlış yol izlendiğini ve 3 ay içinde her ay bir dava görülerek bu davanın bizim aleyhimizde sona erdirilebileceğini söyledi. Fakat çok yüklü bir miktar istedi.. Bu sebeple acaba avukatımız doğru bir yol mu izledi.. Veya sizlerin de bilgilerinizden faydalanabilir miyim diye düşündüm.

Sayın ZARA: Aldınız kirayı -ihtirazi kayitla- almanizi demişsiniz cehaletimi hoş görün bize para avukatımızın kiracıya hesap numaramı vermesi nedeniyle otomatikman kartıma yatıyor. Peki biz nasıl ihtirazi kayıt dediğiniz olayı gerçekleştirebiliriz ki?
    Ve kontrat bitim tarihini öğrenmemizi söylemişsiniz. Bunu yukarıda da açıkladım. Evi satın aldığmıız kişiyle bir kontratı yok satın aldığımız kişinin evi satın aldığı kişiyle var mı ne zaman kontrat bizim tarihi bilmiyoruz. Çünkü aldığımız kişi de hiç araştırmamış. Binayı komple almış ve tek tek satmış 6 ay içinde.

SAYIN AVMİNE: Size de ayrıntılı olarak verdiğiniz açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Gerçekten konuyu eksik anlatmama rağmen birçok seçeneklerle beni aydınlatmaya çalışmışsınız.
    - Peki kiracıdan 3 ay içinde evi boşatmasını istediğimiz için zaten açılan davayı kaybedeceğimiz için;
    - İkinci tahliye ihtimalini de bizden önceki ev sahibiyle kontrat olmadığı kesin olup, binayı satın alan kişinin de bir önceki ev sahibinden aldığını ve onun da kontrat olup olmadığını kontrol etmemesini ve böylelikle bizden önceki ev sahibiyle yapılan bir kontrat olmadığını kanıtlamış olduğumuzda bir kazanılmış bir hak talebimiz olabilir mi?
    - Eğer olmaz derseniz �Temerrüt nedeniyle tahliye davası" demişsiniz. Haliyle bu açıdan da davayı kaybetmişiz.. Çünkü kiracı kirasını 3 ay sonra posta yoluyla (bir kira bedeli olarak yollamış 130 milyon. Oysa ki 390 yollaması gerekiyordu) ve bu posta olayının üzerinde 3 ay geçtikten sonra avukatımız sayesinde hesap numarama 130 milyon bu ay yatırılmış yani yine bir aylık kira bedeli. Yine de bu davayı da kaybettik olarak bakarsak..

Sayın ARKADAŞLAR;
    Ben uzun seneler çabalayıp bir almayı başarmışım ve uzun çabalar sonucunda çünkü kiracı emlakçıya kapıyı hiç açmadığı halde bir gün evde raslayıp evi görmeyi başarıp evi aldığımız halde. Ve haklı olarak artık evimizde oturmak istediğimiz halde (ki kesinlikle otururum veya oturmam kiraya veririm veya satarım ama bu sorunlu kiracının çıkmasını istemem benim en doğal hakkımdır diye düşünüyorum.)

Peki Sayın arkadaşlar benim evimi boşaltmaya hakkım yok mu..
    Yüzüm kızararaktan soruyorum benim başka başvurabileceğim bir savunmam yok mu artık.
    Bir insan evini satın alıp da otursada oturmasa da, başka bir mülkü olsa da olmasa da evinden o kişiyi çıkartamayacak mı. Belki bir akrabasına oturtacak. Veya da başka kiracıya verecek. Bu en doğal hak değil mi?

Ben de ev sahibim tarafından bazı saygısızlıklara uğruyorum ama bana çık dese beş dakika dahi durmam o evde. Ama istenmediğimi hissettirmesi ve bunu çok iğrenç biçimlerde yapıp da azı ikra çık dememesi yüzünden bu ikilemde kaldım ve çıkıp çıkmama konusunda kararsızım. İnsan gibi çık demek var bir de böyle rahatsızlık vererek çık demiyorum ama sen çıksan iyi olur var..

(Yazım çok uzun olduğu için ayrıyeten özür diliyorum. Eksik bilgi vermemek istedim.)

Saygılarımla...

Zeynep
    BAHAR

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,
    Aslında kira sözleşmesinin yazılı olması şart değil. Ama sizden önce yapılmış olan bir hukuki ilişkiyi ispat etmeniz çok zor (başlangıç ve bitiş tarihini, kira bedelini, kira artış oranını). Bu durum bir kazanılmış hak oluşturmaz malesef.
    Son şık temerrüt nedeniyle tahliye kalıyor: Aslında anlattıklarınızdan yine umut olduğunu düşünüyorum çünkü hem ihtardan uzun süre sonra yatırmış hem de eksik yatırmış bu zaten temerrüt şartlarını oluşturuyor. (Yani zamanında ve tam yatırması gerekirde) Kiracınızı çıkarmak gerçekten zor ve elinizde de fazla seçenek yok.
    Ayrıca şu 20 yıllık kiracı meselesini avukatınızın söylemediğini açıklamanıza memnun oldum, hoşçakalın.

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın avmine,

sayın zeynobaharın açıklaması olayı biraz hafifletse de, avukatın adı çıkmış 9 a inmez sekize misali mesleğimize olan o tanımlanamaz soru işaretli duygular, insanların benliğinde bilincinde öylesine bir köşe bulmuş ve sıkışmış ki, her an tırmalanabiliriz.
    İşimiz çok ama çok zor. Olsun varsın, biz yine de hoşgörümüzü eksiltmeden sabrımızın son damlasına kadar doğru ve dürüst biçimde var olma mücadelemize devam edeceğiz.
    Bir arkadaşımız, henüz 4-5 yıllık olduğunu belirtiyor, yalancı avukatlar forumuda bu sorunun cevabını arıyor. Sorunun kısmen karşılığı burada yalın biçimiyle kendini gösteriyor.
    Tabii biz de arada sırada dönüp kendimize bakmalıyız.
    Ne dersiniz, hep beraber zeynobahar' ın açtığı bu forumda yazan bizler, bütün yazıları tekrar ama sindirerek okusak, yazdıklarımızda veya yazılanlardaki ifade,duygu ve düşüncelerimizi şöyle bir gözden geçirsek, bir anlamda ÖZ ELEŞTİRİ yapsak......

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk etiğininin yerleşmesi için sabırlı olmak gerekiyor. Teklif ettiğiniz özeleştiri konusunda bakalım ne kadar başarılı olabileceğiz. Ben kendi adıma şunları söyleyebilirim: Sayın Zeynobahar haklı ve mağdur durumda ama ilk adımda kendi hatası da var (evi satın aldıktan sonra çektiği ihtar geçerli değil; avukatına o zaman danışsaydı bunları yaşamayacaktı). Avukatı kendisine sunulan bilgilerle (daha doğrusu yazılı olmayan kira sözleşmesi nedeniyle) yola çıkmış ama elinde fazla seçenek yok. Belki müvekkili ile iyi bir diyalog kuramamış ve onun güvenini tam anlamıyla kazanamamış; bu da onun hatası. Baştan, tahliyenin sadece kiracının kirayı vaktinde ve tam olarak yatırmaması ihtimaline bağlı olduğunu söyleyerek Zeynobahar'ın kısa süre içinde çözüm beklentisine girmemesini sağlayabilirdi. Ben sadece ihtimallerle hareket ederek cevap verdim; şimdiki gibi uzun ve teknik oldu. Bu da benim hatam diyelim. Diğer meslektaşların özeleştirilerini de okumak dileğiyle!

Av.Bülent Ahmetoğlu Misafir

Tanımlı

Avukatından şüphe duyup 'acaba benim avukat doğrumu yapmış' sorusu ile çok sık karşılaşıyorum.Ve bu soru hiç te hoşuma gitmiyor.
    Bİrincisi bir meslektaşımı yargılama hakkını kendimde görmüyorum.
    İkincisi bir dosyaya emek çekmiş bir avukatı yetersiz bilgi ile yargılamak haksızlık gibi geliyor bana.
    Sayın Fırat Bayındır'ın görüşlerine tamamen katılıyorum.Öz eleştiri mutlaka gerekli.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: