DAYANIŞMA

Değerli arkadaşlar, hepinizin kredi kartları, tüketici kredisi vb. borçlardan kaynaklanan sorunlarınızı üzülerek okudum. Aslında sorunun temeli ekonomik olmakla birlikte toplumumuzda giderek yok olan yardımlaşma ve dayanışmanın eksikliğide önemli bir faktördür. Biz bu özelliklerimizi kaybettiğimiz için bu sıkıntıları yaşıyoruz. “Bir elin nesi var iki elin sesi var”, “Birlikten kuvvet doğar” atasözleri gitmiş bunun yerine “Her koyun kendi bacağından asılır”, “Sanane, banane” gibi hiç kulağa hoş gelmeyen sözler gelmiştir.

İki sene önce bir arkadaşımız akşamları gittiğimiz çayocağına gelerek iki gözü iki çeşme ağlayarak yanımıza oturdu. Sebebini sorduğumuzda 870 YTL maaş aldığını ancak 7.800 YTL tüketici kredisi ve kredi kartlarına borcu olduğunu ifade etti. İki ay içinde ödemezse icra takibine uğrayacağını ifade etti. Yapacak bir şey yok çünkü hepimiz aşağı yukarı aynı durumdayız. Kimsenin kimseye yardım edecek bir durumu kalmamış. Yanımda oturan Nüfus Memuru arkadaşım “Dostum gel biz bir sandık kuralım. Hepimiz bu durumlardan kurtulalım. Nedir bunlardan çektiğimiz böyle” dedi.

Çalışmalara başladık günlerce bir araya gelip birşeyler yapabilmek için uğraştık, didindik ve sonunda başardık. İlk etapta 30 kişi ile bir ekip kurduk. Yaptığımız ilk iş herkesin 8-10 adet olan kredi kartı sayısını bire indirdik, limitinin maaşın bir katını geçmemesine özen gösterdik. Aylık şu anda 70 YTL topluyoruz. Bu para ile üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılıyor, bazı kaza, hastalık vs. gibi durumlarda üyelerimize karşılıksız yardım ediyoruz. Yakacak, yiyecek ve giyecek gibi ihtiyaçları piyasadan teklif almak suretiyle en ucuzunu ve en kalitelisini temin ediyoruz. Hatta geçenlerde bir üyemizin çocuğu oldu Allah bağışlasın, O arkadaşa 1000 YTL karşılıksız yardım yaptık malum bayağı masraf etmişti. Bu işlemler için defter ve belgeleri muhafaza ediyoruz. Bütün üyelerimiz bu işlemleri inceleyebiliyor. Topladığımız aidatların bir kısmını altın ve fon gibi yatırımlarda değerlendiriyoruz.

Allaha şükür üyelerimizin hiçbirisinin kredi kartı ve tüketici kredisi gibi borçları bulunmamaktadır. Zaman içerisinde hepsini çözdük. Bir nevi avukat gibi çalıştık. Borçlu üyelerimiz için banka ve avukatlarla sıkı pazarlıklar yaptık. Evet arkadaşlar yakınmakla, üzülmekle ve eleştirmekle bir şey olmuyor. Sizlerde bizim gibi yapın. Etrafınızda güvenebileceğiniz kişilerle birlikte bu şekilde bir organizasyon yapın. Hepinize borçsuz ve dertsiz günler dilerim. Allah gönlünüze göre versin. Saygılarımla.