+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder?

Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder?

geçenler bir arkadaşıma nafaka ödemediği için tutuklama kararı çıkmış.
    adam işyerinde ayrılmış ve yaklış 1 aydır işsiz çalışmayan birisi hakkında nasıl oluyorda tutuklama kararı çıkar ne yapması lazım hırsızlık falanmı yoksa başka çaresi yokmu ?

Hukuki NET Güncel Haber

Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder? konulu yargıtay kararı ara
    Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder?

Alıntı polkm10 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    adam işyerinde ayrılmış ve yaklış 1 aydır işsiz çalışmayan birisi hakkında nasıl oluyorda tutuklama kararı çıkar ne yapması lazım hırsızlık falanmı yoksa başka çaresi yokmu ?
    Aynı mevzu önümüzdekiaylarda benimde karşıma çıkacak ne yapacagım bilmiyorum.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nafaka ödememek için işten çıkanlar veya nafaka ödememek için sigorta yapmadan gayriresmi çalışanlar yok mu? Var.

O kişi normal bir evliliği olsaydı, karısının ve çocuğunun geçimini sağlamayacak mıydı? Sağlayacaktı.

İşte o kişi, normal bir evliliği sırasında işsiz kaldığında evinin geçimini nasıl sağlayacaksa, o şekilde nafaka ödeyecek.

İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı polkm10 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın üye,

Herşey ispat gücünüze bağlı ve işten çıktınız size bir dava vs icra takipi yapılmadan hemen davanızı açın. İşkur gidip iş arama kaydı oluşturun. Herşeyiniz resmi evraklarla olsun ki kanun karşı tarafın hakkını ararken sizide koruya bilsin. Siz işkura müracat etmezseniz ve işten çıktığınızı karşı taraf tebliğ etmez ve mahkeme müracaat etmezseniz mahkeme sizin için yapabilecek olduğu bir şey yok. Malesef kanunlar karşısında haklılığınızı ispatlamazsanız suçlu olursunuz.

Kısmen bir cok insanın başında olan bir sorundur. Kanuni haklarınızı öğrenin ve işten çıkarıldığınıuzda veya iş yerinizi kapattığınızda hemen kaşı tarafa tebliğ ediniz. Bu tebliğ noter aracılığıylamı mahkeme aracılığla yapılır mevcut durumunuza göre değişir. Eğer ödemelerinizi icraya yapıyorsanız ilk adres icra dairesi, sonra mahkeme.
    Eğer icra değilde bir hesaba yapıyorsanız ya sanırım mahkeme kanalıyla olmalı ama tam şeklini bende bilmiyorum ama yakın zamanda öğrenmek zorunda olacağımı biliyorum.
    Hiç bir kanun bilmiyorumu kabul etmez.

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Re: Çalışmayan bir kişi nasıl nafaka öder?

Ben bu kanunları anlayamıyorum. Lafa gelince kadın-erkek eşit deniyor ki doğrudur. Hem iş hemde sosyal hayatta kadınlar erkeklerle eşit haklara sahiptirler. Bu hak eşitliği sadece kanunlarda değil uygulamada da böyledir. Bugün ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan istihdam ve işsizliğin had safhalarda olmasına rağmen kadınların çalışma oranı erkeklerden hiç de az değildir. Hatta günümüz şartlarında kadınların mesleki kariyerine göre sektörel bazda iş bulmaları erkeklere oranla çok daha kolay olmaktadır. Daha burada sayamakla bitiremeyeceğim pekçok avantajları var.

Şimdi benim üzerinde durduğum şu nafaka konusu; Bence nafaka konusuyla ilgili kanunda ivedi olarak düzenleme yapılması lazım. Bu konu en az insanların bankalara olan icralık durumdaki borçları kadar güncel ve önemli bir konu. Yahu evlenirken kadın-erkek eşit, çalışırken kadın-erkek eşit, eşit babam eşit....Bir boşanma oluyor hemen herşey erkeğin üzerine bindiriliyor. Nerde kaldı o zaman bu eşitlik? Yanlış anlamayın ama bu kadınları aciz ve müşkül durumda bırakan bir yaklaşım değilmidir? Ben diyorum ki ortada bir çocuk varsa tamam ona göre birtakım yaptırımlar olsun. Ama yoksa ve iki insan ayrılmaya karar vermişse bu durumun mahkemede sadece kadının statüsüne, boşandıktan sonraki durumuna bakılmaksızın sonuçlandırılması yani tamamen bitmesi lazım. Evlenirken maaşallah imzalar atılıyor bir güzel, şartlar eşit, taraflar kanun önünde eşit. Ama ayrılık olduğunda kadın hemen mazlum durumuna geçiyor. Araştırmalara göre ülkemizdeki boşanmaların evliliğin ilk 5 yılı içerisinde gerçekleştiği istatistiğinden yola çıkarsak bir kadın boşandığında zaten otomatikman baba ocağına dönüyor. Veya işi gücü geliri iyiyse kendine ayrı bir yaşam kuruyor ve hayatına devam ediyor. Herşey tamam kimse alınmasın ama bence şu medeni kanunda kesinlikle köklü değişiklikler yapmak lazım. Çocuk varsa işin içinde tamam; Babaya yükle sorumluluğu yasal yollardan. Evladının geleceği, eğitimi, ihtiyaçları kısaca herşeyi için bakmakla mükellef olsun. Bence kadını karıştırmasınlar bu işlerin içerisine. Madem öyle devlet neden o zaman bir çocuk 18 yaşını doldurduktan sonra onu ebeveynin sigortasından yararlandırmıyor? Erkek olsun kız olsun ta ki vergi dairesinden veya ssk dan bir sicil numarası alıncaya kadar yararlandır o zaman sağlık hizmetinden! Kadın ben eşitim, güçlüyüm diyorsa o zaman ayaklarının üzerinde durmasını bilecek. Evlenmeden önce nasıl duruyordu? Umarım saygıdeğer üyelerimiz (özellikle de bayanlar) bu yazdıklarımı doğru tahlil etmişlerdir. Konunun yanlış noktalara çekilip de tartışma ortamı yaratılmasını istemem sonuçta. Çok haksız yere nafaka ödeyenler, bu yüzden mağdur olanlar var çok. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok hem de. Ve maalesef bu durumların neticesinde olan erkeğe oluyor. Kanun kadını koruyor ya tamam. Erkek erkektir nasılsa dimi borç içinde batsın gitsin, hayatı kaysın kimin umrunda! Yeni evleneceklere şiddetle tasiyem kanunun yapamadığını şu evlilik sözleşmeleriyle yapsınlar. Başlarda pek sıcak gelmez insanlara ama ilerde işler bir karıştı mı valla kimse kimseyi tanımıyor. Bakınız aynı yastığa yıllarca baş koyan çiftlerde bile kadın avukatıyla bir olup kocasına aslan kesilip bana 16.000 ytl ver yoksa pişman ederim diye tehdit edebiliyor öyle değil mi? İyiyi, kötüyü ayıklamamız lazım!

Saygılarımlar...
    Konu hksvr tarafından (04-07-2008 Saat 12:42:29 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hksvr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben bu kanunları anlayamıyorum. Lafa gelince kadın-erkek eşit deniyor ki doğrudur. Hem iş hemde sosyal hayatta kadınlar erkeklerle eşit haklara sahiptirler. Bu hak eşitliği sadece kanunlarda değil uygulamada da böyledir. Bugün ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan istihdam ve işsizliğin had safhalarda olmasına rağmen kadınların çalışma oranı erkeklerden hiç de az değildir. Hatta günümüz şartlarında kadınların mesleki kariyerine göre sektörel bazda iş bulmaları erkeklere oranla çok daha kolay olmaktadır. Daha burada sayamakla bitiremeyeceğim pekçok avantajları var.

Şimdi benim üzerinde durduğum şu nafaka konusu; Bence nafaka konusuyla ilgili kanunda ivedi olarak düzenleme yapılması lazım. Bu konu en az insanların bankalara olan icralık durumdaki borçları kadar güncel ve önemli bir konu. Yahu evlenirken kadın-erkek eşit, çalışırken kadın-erkek eşit, eşit babam eşit....Bir boşanma oluyor hemen herşey erkeğin üzerine bindiriliyor. Nerde kaldı o zaman bu eşitlik? Yanlış anlamayın ama bu kadınları aciz ve müşkül durumda bırakan bir yaklaşım değilmidir? Ben diyorum ki ortada bir çocuk varsa tamam ona göre birtakım yaptırımlar olsun. Ama yoksa ve iki insan ayrılmaya karar vermişse bu durumun mahkemede sadece kadının statüsüne, boşandıktan sonraki durumuna bakılmaksızın sonuçlandırılması yani tamamen bitmesi lazım. Evlenirken maaşallah imzalar atılıyor bir güzel, şartlar eşit, taraflar kanun önünde eşit. Ama ayrılık olduğunda kadın hemen mazlum durumuna geçiyor. Araştırmalara göre ülkemizdeki boşanmaların evliliğin ilk 5 yılı içerisinde gerçekleştiği istatistiğinden yola çıkarsak bir kadın boşandığında zaten otomatikman baba ocağına dönüyor. Veya işi gücü geliri iyiyse kendine ayrı bir yaşam kuruyor ve hayatına devam ediyor. Herşey tamam kimse alınmasın ama bence şu medeni kanunda kesinlikle köklü değişiklikler yapmak lazım. Çocuk varsa işin içinde tamam; Babaya yükle sorumluluğu yasal yollardan. Evladının geleceği, eğitimi, ihtiyaçları kısaca herşeyi için bakmakla mükellef olsun. Bence kadını karıştırmasınlar bu işlerin içerisine. Madem öyle devlet neden o zaman bir çocuk 18 yaşını doldurduktan sonra onu ebeveynin sigortasından yararlandırmıyor? Erkek olsun kız olsun ta ki vergi dairesinden veya ssk dan bir sicil numarası alıncaya kadar yararlandır o zaman sağlık hizmetinden! Kadın ben eşitim, güçlüyüm diyorsa o zaman ayaklarının üzerinde durmasını bilecek. Evlenmeden önce nasıl duruyordu? Umarım saygıdeğer üyelerimiz (özellikle de bayanlar) bu yazdıklarımı doğru tahlil etmişlerdir. Konunun yanlış noktalara çekilip de tartışma ortamı yaratılmasını istemem sonuçta. Çok haksız yere nafaka ödeyenler, bu yüzden mağdur olanlar var çok. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok hem de. Ve maalesef bu durumların neticesinde olan erkeğe oluyor. Kanun kadını koruyor ya tamam. Erkek erkektir nasılsa dimi borç içinde batsın gitsin, hayatı kaysın kimin umrunda! Yeni evleneceklere şiddetle tasiyem kanunun yapamadığını şu evlilik sözleşmeleriyle yapsınlar. Başlarda pek sıcak gelmez insanlara ama ilerde işler bir karıştı mı valla kimse kimseyi tanımıyor. Bakınız aynı yastığa yıllarca baş koyan çiftlerde bile kadın avukatıyla bir olup kocasına aslan kesilip bana 16.000 ytl ver yoksa pişman ederim diye tehdit edebiliyor öyle değil mi? İyiyi, kötüyü ayıklamamız lazım!

Saygılarımlar...
    Sorunun asıl kaynağı bizim halkımızın vergisini vs yükümlülüklerini yerine getirmemek için verdiği mücadelenden kaynaklanmaktadır. Oysa biz memur çocuğuyuz ve babam tüm yaşamı boyunca yolsuzluklarla mücade etti. Böyle bir ortam içinde yetişen bizlerden vergi kaçırmak fiş almamak veya fiş vermememiz beklenemez. Ama kanun böyle bakmıyor. Kanuna göre kesmiş olduğumuz faturaya bakıyor ve kesmediklerimizi hesaplıyor. Kurunun yanında yaşın yanması diye buna denir. Şimdi bana hangi güç inandığım bu değerlerin doğru olduğunu savunacak. kim bana kanunun eşit olduğunu ispat edecek.

Nafaka konusu ise dediğiniz gibi toplumun kanayan bir yarası gibi olmuş. Geçenlerde Belçika medeni kanununda yapılan bir değişiklik ile nafaka süresi evlilik süresi ile sınırllandırılmış. Benzer bir uygulamanın bizim kanunlarımızdada çıkması kesinlikle gereklidir.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba ben aranıza yeni katıldım.siteyi kullanmayıda henüz çok iyi bilmiyorum.ama burda bir çoğunuzun yardımına ihityacım olacak.

ben eşimden ayrılmak istiyorum.2 yıldır evliyiz eşim tam anlamıyla bi alkolik.aynı zamanda kumar oynuyor.ama bu masraflarını karşılayacak para yok çünkü çalışmıyor.benim elimden almaya çalışıyor yada sürekli tefecilerden para lıp borca giriyor.ben özel bi firmada çalışıyorum muhasebede.eşimin ailesinin maddi dumu çok iyiydi halada benden daha iyi.ama eşim babasından kalan birçok şeyi satıp içki uğruna bi çırpıda harcadı.evimizin elektirğini suyunu ödemez.eve doğru düzgün bişey alıp gelmez.ben çalışırım çalıştığım bütün parayı markette pazarda evin giderlerinde harcarım.aynı zamanda eşimden şiddette çok görüyorum.gece evdenmi atmadı cama çıkıp atlamayamı kalkmadı gecenin bi yarısı sokakta bana vurup götürüp karakolamı bırakmadı daha neler neler.ama her ayrılmak istediğimde yemiler edip ağlayıp af diledi bende onu çok sevdiğim için hep geri döndüm.ama artık ben kendimi daha çok seviyorum.ona daha fazla yüz veremem.
    ben şimdi ona öyle bir dava açmalıyımki hem bana yaptıklarının acısı çekmeli hemde bundan sonraki yaşamında hep aklında yaptığı hataları kalmalı.

benim babam yok annem ise kendi ailesiyle yaşıyor yani maddi durumu sıfır.ben çok yüksek bi maaşla çalışmıyorum.kendime yeni bir ev tutup ihitiyaçlarımı karşılayabileceğim kadar bir nafaka ve tazminat alabilirmiyim kendisinden.eğer içinizde avukat olan varsa bunları alabilmem için nasıl bir dilekçe yazacağım eğer örneiğini bana göderebilirlerse çok memnun olurum.çünkü benim şu an bir avukat tutacak durumumda yok açıkçası.şu an oturduğumuz ev kendisine ait.ayrıca bunun dışında bir yazlık ev bahçeli bir müstakil ev ve bir dükkanı var.çalışmamasına rağmen resmi olarak yoksul bi insan değil yani.son bir şey daha ben düğünümüzde takılan takıları alma hakkına sahipmiyim.bu nedurumda değişir..lütfen bana bu konuda kim ne biliyorsa yazsın arkadaşlar..

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı FUNDA2609 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben şimdi ona öyle bir dava açmalıyımki hem bana yaptıklarının acısı çekmeli hemde bundan sonraki yaşamında hep aklında yaptığı hataları kalmalı.
    İntikam duygularının gözünüzü kör etmesine izin vermeden bu durumdan en az zararla kurtulmanın hesabını yapın bence.

1. Ailesinin zengin olmasının nafakada bir etkisi olmaz. Kendi mal varlığı ve geliri önemlidir.
    2. Saydıklarınız şahit ifadeleri, karakol tutanakları, hastane raporları vs. ile ispatlanabiliyorsa eşinizin boşanmaya neden olacak kusurunu ispatlayabilirsiniz ve boşanma davası sonucunda yoksulluk nafakası ve maddi/manevi tazminat alabilirsiniz.
    3. Nikahta, düğünde takılan ziynet kadına aittir.
    4. Mallarından evlilik birliği içinde kazandığı parayla alınanları ortaktır. Bunların yarı bedelini talep edebilirsiniz. Ancak anladığım kadarıyla var olan mal varlığı da aileden miras ya da bağışla geçmiş. Bu mallardan kira geliri varsa o edinilmiş maldır, yoksulluk nafakasında belirleyici olabilir.
    5. Dava kesinleşene kadar da tedbir nafakası talep edebilirsiniz, ama çalıştığınız için muhtemelen alamazsınız.
    6. Maddi ve manevi tazminat
    MADDE 174.- Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.
    Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

7. Yoksulluk nafakası
    MADDE 175.- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.
    Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

eşiminden şiddet gördüğüm konuda raporum yok ama şahitlerim var.bunları mahkemeye sağlayabilirim yani.ama eşimin şu an geçimini sağlayan bir işi yok.ama saydığım mallarda kendi adına resmi olarak.ailesine ait olanlar bunların dışında.birde ben düğündeki takıları nasil ispatlayacağım düğün cdleri yeterli delil olurmu.hepsini alırmıyım.vermemesi için nasıl bir gerekçesi olmalı.çünkü bunların hepsini düğünden 2 gün sonra benim elimden aldılar borcumuz var diye.ama halbuki kenarda paraları vardı borçlarını ödeyebilirlerdi o parayla.birde eşim boşanmak istemiyor.bu hayata katlanmamı bekliyor.onun istememesi bişeyi değiştirirmi mahkeme süresi yada tazminatla ilgili? bana zaman ayırıp cevap verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.birde son bişey ben avukat tutmadann nasıl bi dilekçe yazıp boşanma talebinde bulunacağım bilginiz varmı?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanma davasını iki aşamada ele alabiliriz:
    1. Davayı açan diğer eşin boşanmaya neden olacak kusurunu ortaya koymalıdır. Davacı, davalının boşanmaya neden olacak kusurunu ispatlarsa boşanmaya karar verilir. Davalının istememesinin önemi yoktur. Bu yöndeki deliller ve tanık ifadeleri değerlendirilir.
    2. Evliliğin mali sonuçlarına dair hakim değerlendirmede bulunur.
    Nafaka, tazminat, mal paylaşımı, ziynet gibi konular gündeme gelir.

Nafaka ve tazminatın hangi hallerde hak edileceğini anlattım.
    Mal paylaşımını da belirttim.
    Ziynet de düğün cd'siyle ispatlanabilir, eşinizin veya ailesinin aldığı ispatlanırsa dava sonuçlandığında para karşılığını alırsınız.

Yapacağınız eşinize ait kusurları dilekçenizde belirtip aranızdaki geçimsizliğe ait konuları anlatacaksınız. (Aynen burada yaptığınız gibi) Bunun için delillerinizi ve şahitlerinizi bildireceksiniz. Ziynet durumu ve eşinizin mal varlığı ve geliri hakkında bildiklerinizi yazıp ardından eşinizin evlilik sırasında sahip olduğu edinilmiş mal varsa mal paylaşımı için bunu gündeme getireceksiniz.
    Miktar belirterek yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat ve mahkeme masraflarının karşı tarafa yüklenilmesini talep edeceksiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hicbir geliri olmayan nafaka verir mi

http:www.hukuki.netshowthread.php40320-calismayan-bir-kisi-nasil-nafaka-oder

çalışmıyorum nafaka ödermiyim

calismayan es nafaka odermi

çalışmayan erkek nafaka ödermi

işsiz biri nafaka ödermi

çalışmayan eş nafaka öder mi

çalışmayan eşten nafaka alınır mı

geliri olmayan nafaka ödermi