+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  Merhabalar,

  Kısaca durumu özetleyip bir fikir almak istiyorum sizlerden :

  Genelde yöneticiler görevlerine devam etmek isterler apartmanlarda ama benim durumum tersi.. 1,5 yıldır apartman yöneticisiyim...1,5 yıldır elimden geleni yapıyorum ancak para toplanması ve apartmandakilerin davranışları yüzünden hakikaten bıktım.. Bu baharda apartman sakinleri doğalgaz için bir toplantı yapalım dediler.. Toplandık, ben de hazır toplantı olmuşken yöneticiliği bırakayım dedim. Çünkü doğalgaz a hevesli başkaları var onlardan birisi yapsın dedim, artık sorumluluk almadıgımı bildirdim.. Kimse almak istemedi ama doğazgaza geçişi istiyorlar.. Ben de kızıp ayrıldım toplantıdan defterle beraber, toplantı yapıldıgına dair hiçbirşey işlemedim.. (Bu konuda hatalıyım tabi ama yapacak bişey yok şu anda)
  Birkaç gün sonra karşı komşum geldi elinde başka karar defteriyle,ona vermişler imzalasın diye.. Apartmandan birileri gitmişler notere bir defter onaylatmışlar oraya da doğalgaza geçiş için toplantı yapıldı deyip başkan da benim ismimi yazıp imzalamışlar.. (Benim imzam olması gerekiyor mu bilmem gerekiyorsada taklit atmış olabilirler) Yani davul bende, tokmak onlarda..Bu şekilde doğalgaz için başvuru yapacaklar sanırım.. İki karar defterimiz oldu bu durumda tabi..

  Sizlere sorum,

  1. İkinci bir karar defteri ne demek, bununla ilgili ne yapmam gerekir?

  2. Yöneticiliği nasıl bırakırım?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

  Yasin Y.  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa) konulu yargıtay kararı ara
  Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa) konulu hukuk haber
  Konu yyildiz05 tarafından (23-04-2008 Saat 10:25:18 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  354
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  yönetimi bırakıp gitmeniz doğru değil bunu sizde teyit etmişsiniz.istifa edebilirsiniz bunun için yedek yöneticiniz varsa ona devredebilirsiniz .yoksa olağanüstü toplantı düzenleyip gündemi yeni yönetici seçimi olarak oluşturursunuz.
  karar defteri ise tabiki iki tane olmaz en eski tarihlisi şüphesiz ki asıl olandır.notere tasdik tarihi olarak tabiki.eskisi varken yenisinin hükmü yoktur
  diye düşünür yorumlarım.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  Cevabınız için gecikmişte olsa tşkler...Kusura bakmayın, çoktandır siteye giremedim..

  Eylül de olağan toplantıyı yaptık.. Tahmin ettiğim gibi kimse yöneticilik yapmak istemedi.. Herkes birbirine topu attı. Yapmak isteyenlerde sorunlu insanlar yüzünden bu işe girmek istemediler.. Ben de toplantıdan önce bir avukata danıştım. O da birkaç madde yazıp imzalatmamı istedi. En önemlisi "isteyen birisi olana kadar apartmanın bundan sonra yöneticisiz idare edileceğine. Temizlik asansör paralarının elden toplanacagına" şeklinde idi.. Bu şekilde yaptım imzalattım yarıdan fazlasına.. Tabi millet imzaladı ama biraz panikledi.. Temizlik işleri aksadı, hatta yapılmadı, asansör çalışmadı bir süre 1 ay sonra bir arkadaş geldi ben yaparım dedi, olağanüstü toplantı yaptık ve yeni yöneticiyi seçtik..

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  İletiler
  67
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  Merhabalar,
  Sizin istifanızı kimse engelleyemez. Eğer apartman toplantı yapıp yeniden yönetici seçmiyorsa Sulh Mahkemesine gidip bir yönetici atanmasını talep edebilirsiniz, bu durumda yönetici dışardan birisi de olabilir. Kanun böyle diyor. İkinci defter yapılması olayını da Mahkemeye duruşmalar sırasında intikal ettirirsiniz, hakim kararı verir.
  Saygılar

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  İletiler
  205
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  Alıntı iskenderc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhabalar,
  Sizin istifanızı kimse engelleyemez. Eğer apartman toplantı yapıp yeniden yönetici seçmiyorsa Sulh Mahkemesine gidip bir yönetici atanmasını talep edebilirsiniz, bu durumda yönetici dışardan birisi de olabilir. Kanun böyle diyor. İkinci defter yapılması olayını da Mahkemeye duruşmalar sırasında intikal ettirirsiniz, hakim kararı verir.
  Saygılar
  Merhaba,
  Kimse yönetici olmaya zorlanamaz, yönetici olan kişide birden bırakıp gidemez, istifasını kurula sunmalıdır. Kurulun istifayı reddetme lüksü yoktur, ama istifa ederken ibra da olmalı. Yani istifa ederken yapmış olduğunuz işlerin hesabını vermek durumundasınız.
  Saygılar
  İstifa Halinde :

  Yönetici İstifası :

  Yönetici seçimi konusunda yedek yönetici seçimine dair bir uygulama yoktur. Bir Yönetim Kurulu teşkil ettirilebilir, bunlar arasında iş bölümü yaparlar.

  Eğer yönetim kurulu yoksa sadece bir yönetici varsa yönetici istifa ederse , kat malikleri kurulu toplanır ve yeni bir yönetici seçerler veya istifa eden yöneticiyi eğer istiyorsa yeniden seçebilirler.

  İstifa eden yöneticinin yerine seçilen yönetici bir yıl görev yapar. Fakat toplantı zamanlarına uyum sağlanması isteniyorsa kat malikleri kurlu kararı ile eski yöneticinin kalan süresi için de seçilebilir.

  İstifa eden yönetici yerine, kat malikleri toplantıya çağrılmadan ve oradan bir karar alınmadan, yönetici atanması için mahkemeye başvurulamaz. (Yargıtay Kararı... Y. %. HD. 16.02.1976 , E, 1976 / 381 , K, 1976/1762)

  Fakat bazı anagayrimenkullerde tek yönetici seçimi yapılıyorsa , yedek yönetici seçimi de yapılabiliyor. Birisi istifa ederse diğeri görevi alabiliyor. Ancak dediğim gibi bu mevzuatta bulunmuyor. Ama hatalı mı? Uygulanabilir. Ancak isifa anında hesapların durumunun denetçi tarafından belgelenmesi şart. Bu konuda daha açıklayıcı bi bilgi veremem. Bu konuda elimd Hukuk kararı yok. Ancak hatalı olmadığı görüşündeyim.

  Yönetim Kurulu Üyelerini İstifası:

  Ancak Yönetim Kurulu seçimlerinde durum farklı olmalı;

  Eğer bir yönetim kurulu mevcutsa istifa eden yönetici bir kişi ise yeni yönetici kurulu üyesi seçmeye gerek yoktur. Yönetim kurulu ayrılan bir kişi sebebi ile çift sayı haline gelmiş ise ve bu sebeple karar alamıyorsa kat maliklerini olağanüstü toplantıya çağırabilir, yeni bir yönetim kurulu üyesi seçimi yapabilir.

  Eğer Yönetim Kurulu'nun kurul vasfını oradan kaldıracak sayıda örneğin 3'ün 2'si şeklinde ölüm veya istifa yaşanırsa kalan tek yönetim kurulu üyesi kat malikleri kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırabilir. Yeni yönetim kurulu üyeleri belirlenmesini isteyebilir. Veya kendisi de istifa ederek yeni yönetim kurulu seçimi isteyebilir.

  Bununla beraber denetçi yedek üye seçimi için;


  KMK Madde 41'de 3. fıkrada denetçi veya denetim kurulu seçimi hükme bağlanmıştır. buna göre , kat malikleri kendi aralarında sayı ve arsa payı çoğunluğu ile seçecekleri 1 denetçiye veya 3 kişilik denetim kurulu'na , denetim işini verebilirler.

  Bununla beraber anayapının denetçi üyelerinin yerine yedek üyelerin belirlenmesi uygulamada vardır. Bunun sebebi denetçinin ancak ve ancak kat maliki olmasıdır. İstifa veya başka bir şekilde bağımsız bölümünü satması halinde oturmaya devam etse dahi , denetçinin denetçi vasfı ortadan kalkar. Bu sebeple uygulamada denetçi veye kurulu için yedek denetçi belilenmesi hususu vardır.

  İstifa Edenlerin İbrası:

  İbra konusu bu durumla özleştirilmemeli.

  İstifa eden yönetici veya denetçi ibra edilebilir de edilmeyebilir de. Bu istifa nedenine bağlı olarak değişir. Sonuçta ibra için Kat malikleri kurulu beklenecektir.


  Yönetici ve Denetçi Ücreti:

  Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret istiyebilir,

  Yönetici Ücreti:

  Sözünü ettiğiniz fıkra şudur:

  (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/13 md.) Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

  Fıkra açıktır.

  Burada yöneticinin kat maliki olduğu varsayımından yola çıkılmıştır.

  Yönetici aynı zamanda kat maliki ise ve aksine alınmış bir karar yada yönetim planında aksine bir hüküm yoksa , onun ücreti, kendi payına düşen "normal yönetim giderlerinin" yarısından muaf tutulması şeklinde olur.

  Yalnız dikkat edilmeli ! Sözü edilen yönetim giderleri yakıt, kaloriferci, kapıcı , su elektrik gideri gibi ortak giderlerdir. Yatırım ve demirbaş giderleri ile karıştırılmamalıdır.

  Dışarıdan atanan yönetici tabiki ücret almalıdır. Ancak bu ücretin belirlenmesi Kat Malikleri Kurulu kararı ile yapılır. Ancak dışarıdan atanan yönetici uygun bir ücret talebi yapabilir.

  Yöneticilik ücreti kararı yönetici seçiminden ayrı bir karar olmalıdır. Netice iibari ile özellikle sıra ile yönetici olan kat malikleri için eşitliğin korunması gerekir. Bir kez kat malikleri kurul ile karar verilmişse her yıl yeniden kararı belirlemeye gerek yoktur.

  Aksi taktirde herhangi bir karar alınmamış ve yönetim planında da "yönetici ücret almaz" şeklinde bir hüküm yoksa o halde zaten yönetici ortak gide ve avans paylarının yarısından muaf tutulur.

  Denetçi Ücreti:


  Kat Mülkiyet Kanunu 28. maddeye göre , denetçiye ücret ödenip ödenmeyeceği Yönetim Planı'nda belirlenir. Orada bir hüküm yoksa kat malikleri kurulu kararı ile ücret ödenemesi kararlaştırılabilir. Bu kararın bir kez alınması yeterlidir. Kararın denetçi seçimi maddesinden ayrı alınması doğru olur. Kat Malikleri kurulu'nun denetçinin ücret alması konusunda karar almasına engel yoktur.

  Kurulun denetçinin ücret alması yönünde bir kararı yoksa ve yönetim planında denetçiye ücret ödeneceğine dair bir hüküm yoksa denetçi ücret isteyemez.

  Bununla beraber genel giderlerden payına düşenin yarısını (yani yönetici de olduğu gibi) ödemeyeceğini ileri süremez.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  İletiler
  67
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman Yöneticiliğinin Bırakılması (istifa)

  Alıntı iskenderc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Eğer apartman toplantı yapıp yeniden yönetici seçmiyorsa...
  ...mahkemeye gidilir. Seçiyorsa mesele yok.
  İbra ayrı bir olaydır. İstifa ettiği gün ibra olacak diye bir kural yoktur. Yıl sonu genel kurulunda ibra olabilir. Kural budur.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Apartman yönetiminden istifa için toplantı
  Merhaba, Kısa bir süredir apartmanımızın yöneticiliğini yapıyorum ancak kat maliklerinin kendi aralarında pek çok sorun var ve asla...
  Yazan: cnkt Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 20-08-2014, 14:44:53
 2. Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararının Geri Bırakılması
  :alalaBen 19 yıllık Polisim. 1 yıl önce hakkımda Görevi Kötüye Kullanmak ve Kişisie Bilgileri Hukuka Aykırı olarak ele geçirmek veya Yaymak suçlaması...
  Yazan: kenmu4761 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-05-2014, 20:57:13
 3. Apartman yöneticiliğinden istifa etmek
  öncelikle iyi günler diliyorum, 9 aydır yöneticiliğini yaptığım 13 daireli apartman yöneticiliğini bırakmak istiyorum fakat kimse yöneticiliği...
  Yazan: bariszanax Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 21-05-2011, 15:42:48
 4. İhbar öneline uygun istifa dilekçesi ve istifa şartlarına dair bir soru
  Arkadaşlar merhabalar. 20.02.2006 tarihinde iş başı yapmış olduğum firmamdan 21.02.2009 tarihinde ayrılmak istiyorum. Bu durumda ; 1-Toplamda 3...
  Yazan: Efe KAFKAS Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 09-01-2009, 15:54:55

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yönetici istifa dilekçesini kime verecek

apartman yöneticiliği nasıl bırakılır

http:www.hukuki.netshowthread.php37713-Apartman-Yoneticiliginin-Birakilmasi-istifa

apartman yoneticiliginden istifa

apartman yöneticiliğini nasıl bırakabilirim

apartman yöneticisi nasıl istifa eder

apartman yöneticisi görevi nasıl bırakır

apartman yöneticisi istifa ederse ne olur

apartman yoneticisi nasil istifa eder

apartman yönetici istifası

site yöneticisi nasıl istifa eder

apartman yöneticisi yönetimi nasıl bırakırapt yöneticisinin istifasıapartman yöneticisinin istifasıyöneticisiz apartmanapartman yöneticisinin istifa şartlarıyönetici istifasını kime verir apartman yoneticiligini birakirken yapilmasi gerekenlerapartman yonetici istifayonetici istifa site yeni yoneticiSecilmis bina yoneticisi istifa ederse neler yapiliryönetici istifa apartman yöneticisi istifa dilekçesini kime verirapartman yöneticisi istifa edebilir miApartman yöneticisi istifa
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2021 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.