+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234
31 den 35´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Avukatın Üzeri Aranamaz!

Avukatın Üzeri Aranamaz! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #31
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukatın Üzeri Aranamaz!

  Sayın TEKAY yukarıda açık olarak belirtmiş olduğunuz kanun maddelerini okudum ve bir cümlesi çalıştığım yer itibarı ile ve sürekli sorun yaşamam dolayısı ile dikkatimi çekti sizden tekrar teyid ettirmek istedim eğer yanlış anlamaz ve cevap yazarsanız sevinirim cümle ''Sonuç olarak; Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında ve önleme aramasında duyarlı kapıdan sinyal alınması dışında avukatın üzeri aranamaz. '' yani önleme araması yapılan bir devlet dairesi girişinde avukat arkadaş duyarlı kapıdan elinde çantası ile birlikte geçecek cihaz sinyal verdiği taktirde elindeki çantayı X-RAY cihazına bırakacak ve kendisi elle aramaya maruz kalmamak için üzerindeki metal eşyaları kenardaki kutuya bırakarak duyarlı kapıdan geçecekler doğrumudur acaba benim anladığım budur eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin SAYGILAR....  Hukuki NET Güncel Haber

  Avukatın Üzeri Aranamaz! konulu yargıtay kararı ara
  Avukatın Üzeri Aranamaz! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #32
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.618
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Cevap: Avukatın Üzeri Aranamaz!

  İstanbul Çağlayan adliyesinde özel güvenlik görevlilerinin avukatların üstlerini aramak istemeleri üzerine çıkan arbedeye Sabah Gazetesi yazarı SEVİLAY YÜKSELİR "avukatların üzerinin aranabileceği" yönünde yazı, akabinde özür dilemek yerine "gazetecilerin de üzeri aranamaz" şeklinde yazı geldi. Sabah gazetesinde yayınlanan yazılar şunlar;

  http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yuk...-ustu-aranamaz
  http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yuk...-ustu-aranamaz

  Özetle; Avukatların üstlerinin aranmasının yasal olduğunu savunan yazar, madem yasal o zaman gazeteciler de aranmasın derken bir taraftan da avukatların üstü aranabilir şeklindeki çelişkili yazıları ile gündeme geldi.

  Hukuki.Net olarak net ve kesin bir şekilde, sayın yazarın yazılarının kanunlar hiyerarşisi ve ilişkisi gibi hukuki bilgi eksiklikleri ile dolu olduğunu, bu forumun tam başında HUKUKİ gerekçeleri ile anlatıldığı üzere AVUKATIN ÜZERİ ARANAMAZ kuralının geçerli olduğunu belirtmek isteriz. Avukatlar statü peşinde değillerdir. Zaten yeterince statü ve kariyerleri mevcuttur. Avukatlar ayrıcalık değil, vatandaşın hak arama özgürlüğü nedeniyle aranamazlar. Bu kural çok uzun yıllardır cari olup, hiçbir milletvekili de aksine önerge vermemiştir. Neden? Çünkü hak arama hürriyetini ve o hakkı arayan kişinin ne ifade ettiğini bilirler. Roma Hukukundan beri gelen bu kural neden bazı insanları incitiyor?

  Yazarın maalesef hukuki bilgiden yoksun yazısına İstanbul Barosundan da yazılı bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada avukatın kim olduğu, neden aranamayacağı, neyi temsil ettiği mükemmel bir şekilde açıklanmış durumda;

  Basında yer alan bir köşe yazısında, avukata yönelik, bilgi ve ciddiyetten yoksun yaklaşımı kınıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir köşe yazısında “Ne demek avukatın üstü aranamaz ?” başlıklı, bilgiden ve bütünlükten yoksun, varsayımlarla ve çelişkilerle dolu, bir yazı yayımlanmıştır.

  Hatırlatmak isteriz ki avukat, en kutsal hak olan savunma hakkını yerine getiren ve TCK 6.maddeye göre yargı görevi yapan kişidir. Avukat ile ilgili bir takım “farklı” düzenlemeler bir ayrıcalık olmayıp, savunma hakkının korkusuzca ve keyfi engellemeler olmaksızın yerine getirilmesini sağlamak içindir. Bir başka ifadeyle bu “farklı” düzenleme de aslında avukatın bizatihi kendisi için değil, savunma hakkını kullanabilmesi için vatandaşa getirilen bir güvencedir. Yoksa avukatların kendilerini ayrıcalıklı hissetmek gibi bir düşüncesi ve talebi bulunmamaktadır. Nitekim benzer düzenleme hâkim ve savcılarla ilgili mevzuatta da yer almaktadır.

  Hal böyleyken, hiçbir bilgiyi yansıtmayan, bu yasal düzenlemeyi “abukluk” gibi garip ve düzeysiz bir ifade tarzı ile niteleyen yazı, gerçekleri yansıtmadığı gibi, savunma hakkının ve onu temsil eden avukatın önemi hakkında hiçbir fikrin bulunmadığını da göstermektedir. Avukatların üstünün aranamayacağı ile ilgili düzenleme “abukluk” olarak nitelenirken; “bir hâkimin ya da savcının bir avukatın canını yakmış olması(!) “, “bir dava dolayısıyla maddeten ve manen çökmüş, bunalım girmiş, bu sebeple de intikam hırsı ile yanıp tutuşan bir avukatın intikam peşine düşmüş olması (!) “ gibi film senaryolarını yansıtan zorlama varsayımlara, Danıştay saldırısı gibi uç ve kötü bir örneğe dayanılması iyiniyet ve mantık kuralları ile bağdaşmamaktadır.

  Hukuk ve fikir ürütmek ciddi bir iştir; bilgi ve entelektüel düzey gerektirir. Yazıdan öyle anlaşılmaktadır ki “keşmekeşlik”, anılan düzenlemede değil, bu yazıyı kaleme alan kişinin zihnindedir. Neyse ki ilgili kişi ve kurumlar, bu düzenlemenin “yasadan derhal çıkartılması” gibi ciddiyetsiz çağrılara kulak asmayacak kadar sağduyu sahibidirler.

  Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 4. #33
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  2.344
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukatın Üzeri Aranamaz!

  Sayın Sevilay Yükselir iyi bir gazeteciyse avukatın üstü başıyla değil yeni Adliye sarayının üstü başıyla ilgili bir araştırma yapsın. Neden tüm adliyelerde güvenlik polis tarafından sağlanmaktayken İstanbul Adliyesinde özel güvenlikçiler tarafından sağlanıyor. İhale yapıldı mı? Kamu ihale kanunu tam işletildi mi? İhaleyi alan güvenlik şirketi acaba kimin veya kimlere yakın güvenlik şirketi. Peki neden İSPARK işletiyor adliye otoparkını. Diğer adliye otoparklarda alınan ücret Adalet fonuna giderken İstanbul adliyesinde neden İSPARK alıyor ve hangi mevzuata göre?. Bakırköy adliye otoparkı 3 TL iken, İstanbul Adliyesi 7 TL. ve saata göre artan fiyat tarifesi uyguluyor. Yazar, İyi bir araştırsın da bazı partilerin veya partililerin tetikçiliğini bilmeden yapmış olmasın !

  Konuya gelince; Biz avukatlar zaten o x-ray cihazlarına çantalarımızı koyuyoruz. Neden mi? Böyle çirkin düşünceler ortaya atılmasın, birileri sanki çok büyük bir ayrıcalıkmış gibi sanıp, mesleğimize dil uzatmasın diye. Hiçbirimizin üzeri aranırsa incilerimiz dökülür gibi bir kaygumuz yok. Biz halkın vekilleri olan milletvekilleri gibi kişi ve kurumların vekiliyiz. Bu nedenle onlar kadar zaten önemliyiz. Ama iş genel kurala gelince, avukatın üzeri aranabilir mi sorusuna cevap tabii ki HAYIR. Avukatın üstü aranamaz!. Yukarıda KANUNLARI bilen herkes de benimle aynı görüşte. Bilmeyenin yazacağı yazı da sanırım bir kuyruk acısı nedeni ile olsa gerek, yok yok aransın olacaktır. Ey yazar, bak seninle ilgili davaya girmeye çalışan avukat, özel güvenlik görevlileri tarafından, üzerinde şu var, çantanda bu var gerekçesi ile Adliyeye alınmaz veya oyalanıp da duruşmayı kaçırırsa ertesi gün şunu yazacaktın "avukatların üstü neden aranıyor"... Oysa tüm avukatların "SİLAH TAŞIMA RUHSATI ALMA" hakkı olduğunu ve çok azının silah taşıdığını, neden silah taşımadığımızı biliyor musunuz? Bakın işte ayrıcalık... Ama kullanmıyoruz bile. Çünkü bizim silahımız bilgidir, kalemdir. Biz hakimler savcılar kadar hukukçuyuz, biz milletvekilleri kadar vekiliz. Hatta bir de Noterden imzalı vekaletname sahibiyiz. Vekaletimiz sandıktan değil, öz kaynağındandır. Yani bakın gene ayrıcalık oldu... Eh kanunları bilmek de ayrıcalık olduğuna göre ANLAMSIZ VE BİLGİDEN YOKSUN yazılarla modern hukukun gerisinde kalan bir zihniyete daha fazla yanıt vermek de beyhude. Bak biz de yazıyoruz...

  Gazetecilik de hukukçuluk da saygın mesleklerdir. Ama onu saygın yapan ilk şey bilgidir. Bilgi olmadan konuşmak, yazı yazmak, ne yazdığını, kanunun ratio legisi (amacı) nedir kısmını pas geçerek maddelerin çeşitli bölümlerinden alıntı yapmak bir gazeteciye asla yakışmaz. Bu yazıyı yazdıktan ama yayınlamadan önce Sabah gazetesi hukuk müşavirine bir danışsaydın, internette azıcık araştırma yapıp en azından bu forum konusunu okuyabilseydiniz, bu büyük gafı işlemezdiniz.!

  Özetlersem, avukatın üstü çok önemli ve acil durumlar dışında A-RA-NA-MAZ !
  Konu litigation tarafından (23-09-2011 Saat 15:25:27 ) de değiştirilmiştir.

 5. #34
  Kayıt Tarihi
  Sep 2002
  Nerede
  istanbul, bakırköy, Türkiye.
  İletiler
  926
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukatın Üzeri Aranamaz!

  Karın tokluğuna çalıştırdıkları güvenlik görevlilerine alışveriş merkezi güvenliği yapmadıklarını anlatan olmadığına göre oradaki Savcılık ne iş yapar? Birilerinin avukatların üstlerinin aranmayacağını (avukat kimliğini gösterdiği takdirde) söylemesi çok zor bir olay mı? Söylenseydi görevli de bilir, bu lüzumsuz tartışmaya ve bu lüzumsuz gazete yazısına mahal olmazdı. Hakim savcı milletvekili polis üzerini aratıyor mu? HAYIR. Neden ayrıcalıklılar sizce? İşte o nedenden avukatlar da ayrıcalıklılar. Hadi avukatın üzerinde silah buldunuz. Nerede muhafaza edeceksin ey bilinçsiz güvenlik firmasının bilinçsiz görevlisi ! Var mı emanet dolapların senin? Var mı silah teslim tutanağın? Bak gazetecilik bunları da düşünebilmektir. Araştırmacı yazarlık budur. İhtimaller ve nedenler üzerinde illiyet bağı kurabilmektir gazetecilik. Yoksa eli olan herkes yazar, ağzı olan herkes konuşur. Yazık, bir de Sabah gazetesi...

  Sevilay hanımın YAZISINDAKİ ŞU GAFA BİR BAKIN;

  Ya o hâkim ya da savcılardan biri bir avukatın canını yakmışsa.
  Ya kaybettiği dava dolayısıyla maddeten ve manen çökmüş, bunalıma girmiş, bu sebeple de intikam hırsı ile yanıp tutuşan avukat intikamının peşine düşmüşse?
  Sevilay hanım biz vekiliz, asil değiliz. Davaları şahsileştiremeyiz. Hatta şahsileştirmemiz bile avukatlık mevzuatına göre YASAK. Nasıl böyle bir cümle kurabildiniz. Bravo, daha doğrusu kibarca YUH. Maddeten (ekonomik değer, para) veya manevi bunalıma girip, sinirlenecek ve intikam duygusuyla hareket edeceğimizi bile düşünebilen bu garabet düşünce tarzının Türkiye'nin en önde gelen gazetelerinden birinde yazarlık yapması çok acı. Ama ondan daha acısı, Yazı işleri genel müdürlüğünün ilk yazısı nedeniyle tekzip yazmak yerine 2.ci skandal ve bilgiden yoksun yazıyı yazmasına İZİN vermesidir. Severek okuduğum SABAH gazetesinden VAZGEÇİYORUM !
  Konu illegal tarafından (23-09-2011 Saat 15:47:32 ) de değiştirilmiştir.

 6. #35
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.117
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukatın Üzeri Aranamaz!

  Bazı insanlar Allah akıl dağıtırken sanırım şemsiye tutuyorlardı. Avukatın aranamaması esasen müvekkilinin yani vatandaşın aranamamasıdır. Avukatın üzerinde müvekkiline -ki müvekkili devlet dahi olabilir- ait bilgi belge sır olabilir sıradan bir aramada bu bilgi veya belgelerin ortaya saçılması müvekkili aleyhine netice doğurabilir. Avukatın sır saklama yükümlülüğü yasal mecburiyeti iken sıradan aramalara maruz bırakılması bu yasal düzenlemeyi de anlamsız kılacaktır.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234

Benzer Konular :

 1. Reşit Olmayan Kişinin 18 Yaş Üzeri İş Yapabilir Mi ? (18 yaş üzeri İş: Kimlik Yenileme Vb.)
  Merhaba Arkadaşlar; Ben Daha 18 Yaşımı geçmedim yani Hukuken Reşit Değilim. Reşit Olmadığım İçinde Kimlik Yenileme Vb. İşlemlerde Tek Başıma...
  Yazan: Baran_Knt Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 05-08-2018, 10:33:54
 2. Avukatların üzeri aranamaz mı?
  Avukatların yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır. Polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız, ben avukatım...
  Yazan: fatihdjclub Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 159
  Son İleti: 02-05-2010, 15:16:07
 3. Avukatların üzeri aranır mı?
  Çok aşağılık kompleksli bir avukatım.Bunca senelik meslek hayatımda üzerimin aranması bir yana; bavulumun içini bile açtırmadım..-Hava yolları da...
  Yazan: av.ferda Forum: Mesleki Konu, Soru ve Sorunlar
  Yanıt: 11
  Son İleti: 06-12-2009, 21:13:08
 4. Yeni Hukuki Kaynak: "Avukatın Temel Görevleri • Avukatın Doğan Zarardan Sorumluluğu"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Avukatın Temel Görevleri • Avukatın...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-11-2008, 18:53:54
 5. Stj. Avukatın ve Avukatın başka işte çalışma yasağı
  Stajını tamamlamış, ruhsat için evrak göndermiş; fakat ruhsatnamesi henüz gelmemiş, fiilen de avukatlık yapmayı düşünmeyen biri başka bir işte...
  Yazan: gcan Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-11-2007, 23:37:11

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukatların dokunulmazlığı

avukatların ayrıcalıkları

avukat dokunulmazlığı

avukatin ayricaliklari

avukatların dokunulmazlığı var mı

avukatın dokunulmazlığı

avukatlarin dokunulmazligi

aracin gorunmeyen yerleri aranabilirmi

avukatlarin dokunulmazlığı varmı

havaalanında avukatın üstünün aranması

avukatlara verilen ayricaliklar

avukatların aracının aranması

avukat ayricaliklari

avukatlarin savcilar gibi dokunulmazliklari var miavukatlik auricaliklarihukukçuların dokunulmazlığıavukatlarin dokunulmazliklaristj av aranabilirmiavukatların dokunulmazlıklarıavukatin dokunulmazligi varmihukukçuların ayrıcalıklarıhukukçuların havaalında aranamazavukatın ayrıcalıklarıavukatların dokunulmazlığı var miavukatın aracının aranması
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.