+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Avukatın Üzeri Aranamaz!

Avukatın Üzeri Aranamaz! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avukatın Üzeri Aranamaz!

Alıntı Tarsolak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben mühendis olduğum için, kafam fazla çalışmıyor. Oysa fischer kardeşimle aynı görüşte olduğumu ironi ile vurgulamak istemiştim. O da tersini anlayıp beni terslemiş. Olsun canı sağolsun. Sayın milonun eğitimle ilgili söylediklerine katılmamak mümkün değil. Benim mesleki dokunulmazlığa hiç itirazım yok. Görevin, konumun, mesleki gerekliliğin getirdiği ayrıcalıklar elbette olacak. Tepkim kişisel dokunulmazlık hülyalarına. avukatın savcının hakimin arabası neden aranamıyormuş anlayamadım. Başka yerde aranmıyormuş muş muş... Başka yerleri anlatmaya başlarsak bazılarının yüzünün kızarması gerekir.
    Cezaevine girerken güvenlik kapısı ötmüyorsa zaten avukatların üzeri aranmıyor. Ama yetmiyor galiba. Daha ayrıcalıklı olma çabaları avukatlık mesleğini yaralıyor diye düşünüyorum.

Sevgili meslektaşım, ben senin ironi yaptıgını anladım ama dogrusu az çok tereddütte kaldım ve o yüzden tepki gösterdim, lütfen yanlış anlama. Senin bu forumdaki amacının ne oldugunu bilmiyorum ama inan bu cümlelerine karşılık fazla zamanın kalmamıştır. Ben bu forumdan ayrılıyorum, sen de fırsatı kaçırmadan soracagını varsa sor

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatın Üzeri Aranamaz! konulu yargıtay kararı ara
    Avukatın Üzeri Aranamaz! konulu hukuk haber
    Konu Fischer tarafından (23-04-2008 Saat 02:03:42 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Konuyu ayırcalıklı olmak şeklinde yorumlarsanız tabiidir ki yanılırsınız. Objektif olarak biraz daha araştırıp tekrar yazar mısınız? Biz avukatların ayrıcalıklı olma endişesi yoktur ama hukukun üstünlüğü lafını ayrıcalık olarak algılarsanız o başka... Avukatları hukukun içinde saymıyorsanız o çok daha başka ve malesef o zaman durum çok vahimdir...

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Feyz Pazarbaşı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatları hukukun içinde saymıyorsanız o çok daha başka ve malesef o zaman durum çok vahimdir...
    Avukatları hukukun içinde saymamak kimsenin haddi değildir, olamaz.
    Konuyu saptırmanın hiç gereği yok. Hukuk sadece hukuk fakültesi mezunlarının meselesi değildir, hepimizin meselesidir; zira hukuk her kesin vazgeçilmezidir. Ancak objektif bakış konusunda bizlere yaptığınız çağrıyı ben siz hukukçulara aynen tekrarlıyorum. Mesleğiniz gereği hep konuşup savunma yapmaya alıştığınızdan, öz eleştiri yapmak yerine sürekli başkalarında hata aramayı adet edinmişsiniz. Hukuk sistemimizin sıkıntıları hepimizin malumu ve çözülmesi de en öncelikli meselemiz. Ancak teşhis doğru olmadı mı tedavi de doğru olamaz. Bırakalım artık kenardan köşeden atışları ve hedefe atalım, gerçekleri tarafsız ve komplekssizce irdeleyelim.
    Sizler hukukçular olarak aksaklıkların kaynağını başka yer ve kişilerde aradıkça, çözümü siyasetçilere bıraktıkça, çözüm gelmeyecektir. Sistem bozuktur da, o sistemi oluşturan, yürüten sistem elemanları sütten çıkmış ak kaşıkmıdır.
    Hukukçu kardeşlerimiz şu iğneyi kendilerine batırmayı bir deneseler belki de sorunlar çözülmeye başlayacaktır.
    Aynı fakültelerin aynı sınıflarında ve sıralarında okur, aynı hocalardan ders alır, aynı diplomaya sahip olursunuz. Mezun olunca hepiniz Hukuk Fakültesi mezunu olur ve hayattaki tercihlerinizi yaparsınız. Kiminiz avukat, kiminiz savcı, kiminiz hakim olmayı seçer.
    İşte zurnanın ZIRT dediği yer de burasıdır. Ne olur da yıllarca birlikte okuyan sizler savcı, hakim olunca avukat arkadaşlarınıza tepeden bakmaya, eziyet etmeye başlarsınız. Hakim ve savcı olarak kendinizi avukat meslektaşlarıza karşı ayrıcalıklı görür, gösterir ve bundan anlaşılmaz bir haz duyarsınız.
    Sizler kendi içinizde yaşadığınız bu anlamsız çelişkinin çözümünü bulmadıkça, sistemin aksaklıkları bence asla giderilemeyecektir; zira sistemlerin başarısı onu uygulayanlar ile gerçekleşir. Siz daha kendi içinizdeki sorunu akil insanlar olarak çözemezken, dış aksaklıklara, gerçek bile olsalar, sığınmaya hakkınız olamaz. Bırakın bu kişisel veya zümresel ayrıcalık hülyalarını da şapkanızı önünüze koyup düşünün.
    Sistemdeki sorunların çözümüne sizler önderlik edeceksiniz. Artık birbirinizi anlamaya başlasanız nasıl olur acaba.
    Anlayamadığım, avukatlık yapmayan bir insanın nasıl doğrudan savcı veya hakim olduğudur. Hiç futbol oynamamış birinin doğrudan hakem olması gibi bir şey bu. Teknik içeriğini tabii sizler kadar bilmem mümkün değil ama, bence belli bir süre avukatlık yapmayanı savcı, belli bir süre savcılık yapmayanı da hakim yapmamalı sistem. Böylece, emekli olunca maaş azlığı nedeni ile avukatlık yapmaya başlayan ve avukatların ve sistemin çektiklerini ancak o zaman anlayan muhteremler, sistemin sıkıntılarına işin başında vakıf olurlar.

Bir de, konuyu açan avukat hanımefendinin şu AVUKATLARA SALDIRI GRUBU na takıldım. Türkçe anlamı bakımından yaklaştığınızda avukatlara saldıran yasadışı bir örgütü çağrıştırıyor. Konu içeriği bakımından ise, avukatlara yapılan saldırılara karşı kurulmuş bir örgüt. Yorum yapmaya çalışıyorum zira avukat hanımefendi bu güne kadar hiç duymadığım bir kavramı anlaşılmaz bir şekilde, hiçbir açıklama yapmadan ortaya atmış.
    Ürktüm doğrusu. 24 saat hazır vaziyette aportta bekleyen ve müracaat halinde karşı saldırıya geçen bir örgütmüdür.
    Hanımefendi lütfedip açıklarsa, yorum yapmak yerine bilgilenmiş ve kendisine müteşekkir oluruz.
    Saygılar

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yarattığım obsesyon, korku ve anlaşılmazlık gibi hisler nedeniyle içsel sorgulama yapmalarına neden olduğum kişi ve tüm forum sakinlerinden özür dilerim.

Evet "Avukatlara Saldırı Grubu" ismini siz hukukçu olmayanlar gibi biz hukukçularda hiç duymadık.

"Çağdaş Genç Avukatlar" topluluğunun; CMK kurullarında görev yapan ve yeni mesleğe başlamış avukatlar için çalıştıkları bir taslak metindir.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

avukat olmayanlar bu konuda yorum yapamaz. o yüzden üsluplarınıza dikkat edin. polisin avukata yeterince saygısı var.

beylerbeyi polis evine istanbul valisi ve de emniyet müdürü gelmek üzereyken bir yemeğe davetli olarak gittim. yanımda devlet memuru adli tıp kurumunda başhekim yardımcısı doktor, mühendis vardı. üzereleri öylesine aranınca arkadaşların ben bir tuhaf oldum. vali gelmek üzere ararlar dedim ama yine de nazikçe ben avukatım dedim. beni aramadılar. elimde de çanta.

üstelik akşam karalığında.

bu yüzden çezavine girmediğim bile olmuştu. özel avukatlık yaptığım yıllarda.

önce avukat olun. bu işlerin içine girin öyle yazın

güvenlik şube müdürlüğüne mali suçlar müdürlüğüne giden avukatlar iyi bilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.526
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Tarsolak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatın arabası neden aranamıyormuş anlayamadım.
    Sayin Tarsolak,

Simdi gozlerinizi kapatin ve bir suc nedeniyle yargilandiginizi ancak bu konuda da sizi suclayacak fazla bir delil olmadigini dusunun..Sizi savunmasi icin vekalet verdiginiz avukatinizin uzeri arandiginda, sizin kendisine guverenerek paylastiginiz bir metnin ele gecirilmesi halinde ne yapardiniz?Gozlerinizi acabilirsiniz.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yazılanları okuduktan sonra birtakım kavramların karıştırıldığı izlenimine kapıldım.

Elbette bir avukatın mesleki olarak korunması, müvekkilinin haklarının korunması anlamına geldiği için gereklidir, sanırım buna kimsenin itirazı olmaz.

Karıştırılan konu, avukatın hangi şartlarda ve nasıl aranacağı hususu gibi geliyor bana.

Pek ala bir avukat da suç işleyebilir, mesleki kimliklerimizden önce her birimiz birer insanız ve hata da suç da insana mahsustur. Bir avukat ya da doktor ya da hakim/savcı, mühendis suç işlemez diye bir genelleme yapmak son derece yanlıştır. Tabii, bireyin işlediği suçu, mensubu olduğu meslek grubuna mal etmek de en az o kadar yanlıştır...

Avukatın üzeri, bürosu, evrak çantası müvekkili ile ilgili olarak bence de aranamamalıdır, aksi düşünce savunmayı zedeler, anlamsızlaştırır.

Ancak avukatın şahsi bir soruşturması varsa, yasaya ve usule uyularak, keyfi uygulamanın önüne geçmek ve aramanın kötüye kullanımına mahal vermemek kaydıyla, üstü de, bürosu da, aracı da elbette aranabilir, aranmalıdır... Aynısı hakimlerimiz, savcılarımız ya da herhangi bir meslek mensubu için, belki ütopik olacak ama milletvekilleri için de geçerli olmalıdır...

Avukatlar hakkında yapılan eleştirilerin bir kısmına katılıyorum. Maalesef her meslekte olduğu gibi bizim aramızda da unvanını kötüye kullanan, şahsi menfaatlerine alet etmek isteyenler var... Örneğin maç ya da konser izlemek için gireceği stadyumun, salonun kapısında üzerini aramak isteyen güvenlik görevlilerine "Kardeşim, ben avukatım beni arayamazsın..." diye karşı koyan meslektaşlarımıza bizzat şahit oldum... Ben bu davranışı da doğru bulmuyorum... Her ne kadar bu tip tutum ve davranışlar kişinin karakteri ile ilgli olsa da, mesleğimiz üzerinde ister istemez olumsuz etki yarattığını düşünüyorum...

Benzer bir örnek olarak, yakın geçmişte gazetelerden okuduğumuz ve sitemizde de tartışmaya açılan "Trafik polislerinin hakimlere ceza kesemeyeceği" konusunu ele alabiliriz... Trafik polisi, kural ihlali yapan hakime de avukata da generale de ceza kesecektir, kesebilmelidir... Doğru olan bunun mücedelesini vermektir... "Hakime kesemiyorsa bize de kesemez" demek değildir...

Hangi meslekten olursak olalım sanırım öncelikle şuna karar vermemiz gerekiyor; bizim istediğimiz "bize de kişisel ayrıcalık tanınsın" mı, yoksa "kimseye kişisel ayrıcalık yapılmasın" mı? Kararımız ilk seçenek ise vay halimize, yok eğer ikinci seçenek ise bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz, iğneyi önce kendimize batırmalıyız... Şahsen ben yukarıda saydığım davranışlarda bulunan meslektaşlarıma çok ama çok kızıyorum... Elbette bunu bir hakim, doktor, savcı, öğretmen, kaymakam, vali, asker, mühendis yapsa ona da tepkim aynı olur...

Lütfen mesleki kimliğimiz ile sosyal kimliğimizi birbirine karıştırmayalım...

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ulaş Değirmenci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayin Tarsolak,

Simdi gozlerinizi kapatin ve bir suc nedeniyle yargilandiginizi ancak bu konuda da sizi suclayacak fazla bir delil olmadigini dusunun..Sizi savunmasi icin vekalet verdiginiz avukatinizin uzeri arandiginda, sizin kendisine guverenerek paylastiginiz bir metnin ele gecirilmesi halinde ne yapardiniz?Gozlerinizi acabilirsiniz.
    Sayın Ulaş Değirmenci,
    Bu ülke ne çektiyse gözü kapalı insanlardan çekti. Onun için ben hep gözü açık olanlardanım. Size de tavsiyem, gözlerinizi kapatmayın; kapatmayın ki, okuduğunuzu doğru görün, gördüğünüzü de doğru anlayın. Ben yazımda çok açıkça mesleki dokunulmazlığa karşı olmadığımı, " Benim mesleki dokunulmazlığa hiç itirazım yok. Görevin, konumun, mesleki gerekliliğin getirdiği ayrıcalıklar elbette olacak. Tepkim kişisel dokunulmazlık hülyalarına." cümlelerimle açıkça dile getirmiştim.
    Galiba dinleyip anlamadan savunmaya geçme hastalığı size şimdiden sirayet etmiş.
    Açın gözünüzü güzel kardeşim....

Av. Dilek Kuzulu Yüksel Hanımefendinin yazdıklarına ise yürekten katılıyor, olaya getirdiği gerçekçi yaklaşım nedeni ile de kutluyorum. Olaya böylesine gerçekçi ve komplekssizce yaklaşan her hukukçu, sistemin düzelmesi yolunda yeşeren bir umuttur.

Saygılar.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cezaevlerinde avukatlar elle bile aranabiliyor.danıştay öyle dedi.

T.C.
    DANIŞTAY
    İDARİ DAVA DAİRELERİ GENEL KURULU
    E. 2002/1026
    K. 2003/924
    T. 18.12.2003
    • CEZAEVLERİNE GİRİŞTE AVUKATLARIN ÜZERİNİN VE EŞYALARININ ARANACAĞINA İLİŞKİN DÜZENLEME ( Savnunma Hakkının ve Gizliliğinin İhlali İddiasıyla İptal Talebi )
    • AVUKATLARIN CEZAEVLERİNE GİRİŞTE ÜZERİNİN VE EŞYALARININ ARANACAĞINA İLİŞKİN DÜZENLEME ( Savunma Hakkının Kısıtlandığı İddiasıyla İptal Talebi )
    • SAVUNMANIN GİZLİLİĞİ İLKESİNİN İPTALİ İDDİASI ( Avukatların Cezaevine Girişte Aranmasına İlişkin Protokol Maddelerinin İptali Talebi )
    • TUTUKEVLERİNE GİRİŞTE AVUKATLARIN ARANMASINA İLİŞKİN PROTOKOL MADDELERİ ( Savunma Hakkının ve Savunmanın Gizliliği Prensibinin İhlali )
    2992/m.1,2,11/m
    1136/m.58
    6/8517/m.11,24,Ek.1
    ÖZET : Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerindeki Yönetim, Dış Koruma ve Sağlık Hizmetlerine İşlerlik Kazandırılmasına İlişkin Protokol'ün; ceza ve tutukevlerine girişte avukatların üzerlerinin, çanta ve eşyalarının fiziki aramaya tabi tutulacağını öngören 6. maddesinde, tutuklu ve hükümlülerin avukat görüş mahalline alınmadan önce ve görüşten sonra elle üzerlerinin aranacağını düzenleyen 11/2-3. maddesinde, kapalı infaz kurumları ile tutukevlerine giren ve çıkan tüm araçların aranacağını öngören 24. maddesinde hukuka aykırılık yoktur.

İstemin Özeti: Danıştay Onuncu Dairesinin 26.6.2002 günlü, E: 2000/776, K: 2002/2531 sayılı kararının temyizen incelenerek bozulması, davacı tarafından istenilmektedir.

Davalı İdarelerin Savunmalarının Özeti: Danıştay Onuncu Dairesince verilen kararın usul ve hukuka uygun bulunduğu ve temyiz dilekçesinde öne sürülen nedenlerin, kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığı belirtilerek temyiz isteminin reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi Mürteza Güler'in Düşüncesi: 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 4667 sayılı Kanun ile değişik 58. maddesinde, ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzerinin aranamayacağının kesin kurala bağlandığı, bu nedenle protokolün 6. maddesinde ceza ve tutukevlerine girişte avukatların üzerlerinin, çanta ve eşyalarının elle kontrol edilmek suretiyle fiziki bir aramaya tabi tutulacağı yolundaki düzenlemede hukuka uyarlık bulunmadığı, diğer yandan aynı protokolün 11. maddesinin 2. ve 3. fıkralarında tutuklu ve hükümlülerin avukat görüş mahalline alınmadan önce ve avukatı ile görüştükten sonra elle üzerlerinin aranacağı öngörülmüş olduğuna ve bu düzenlemelerde mevzuata aykırılık sözkonusu olmadığına göre, avukatı ile görüşen tutuklu ve hükümlülerin üzerlerinin aranması ve ellerindeki belgelerin incelenmesi ile yetinilmeyip, ayrıca görüşmeci avukatın üzerinin de aranması yoluna gidilmesinin kabul edilebilir olmadığı açık olup, davacının protokolün 6. maddesine yönelik temyiz isteminin kabulü ile Daire kararının protokolün 6. maddesi ile ilgili red hükmüne ilişkin kısmının bozulması gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısı Bilgin Arısan'ın Düşüncesi: Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından 6.1.2000 tarihinde imzalanan ve 17.1.2000 tarihinde yürürlüğe giren ""Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerindeki Yönetim, Dış Koruma ve Sağlık Hizmetlerine İşlerlik Kazandırılmasına İlişkin Protokol""ün 6, 11/2, 11/3 ve 24 üncü maddeleri ile bu protokolün uygulanması yönünde tesis edilen 14.1.2000 günlü Adalet Bakanlığı işleminin ve İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığının 12.1.2000 tarihli işleminin iptali talebiyle açılan davayı red eden Danıştay Onuncu Dairesi kararının temyizen incelenerek bozulması talep edilmektedir.

Dava konusu 6.1.2000 tarihinde imzalan ve 17.1.2000 tarihinde yürürlüğe giren Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerindeki Yönetim Dış Koruma ve Sağlık Hizmetlerine İşlerlik Kazandırılmasına İlişkin Protokolün 6, 11/2, 11/3 ve 24 üncü maddeleri ile bu protokolün uygulanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı işlemi ve bu düzenleyici işlemlere müstenid İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığının 12.1.2000 tarihli işlemi; 2992 sayılı Adalet Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkındaki Kanunun 2 nci maddesi A ve J fıkraları amir hükmü ile 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanunun 24 üncü maddesi hükmüne ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 16 ncı maddesi hükmüne ve 1721 sayılı Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkındaki Kanun ile bu Kanuna müstenid Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkif Evlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzüğün 107 nci maddesi d fıkrası hükmü ile, 26 ncı maddesi hükmüne ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 10 uncu ve 11 inci maddesi ile 32 nci ve 33 üncü maddeleri hükmüne uygun bulunduğundan davayı red eden Danıştay Onuncu Dairesi kararı yerinde bulunduğu cihetle hukuki mesnedi bulunmayan temyiz talebinin reddi ile Danıştay Onuncu Dairesi kararının tasdiki gerekeceği düşünülmüştür.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunca, dosyanın tekemmül ettiği anlaşıldığından, davacının yürütmenin durdurulması istemi görüşülmeksizin dosya incelendi, gereği görüşüldü:

Dava, Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında imzalanan ve 17.1.2000 tarihinden itibaren tüm ceza ve tutukevlerinde uygulamaya konulan protokolün 6, 11/2, 11/3 ve 24. maddeleri ile protokolün uygulanmasını öngören Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 14.1.2000 günlü, 9/18 sayılı işlemi ve İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığının 12.1.2000 günlü, 9037 sayılı işleminin iptali istemiyle açılmıştır.

Danıştay Onuncu Dairesinin 26.6.2002 günlü, E: 2000/776, K: 2002/2531 sayılı kararıyla; 2992 sayılı Adalet Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunun 1. maddesinde, adalet kurumlarının açılması, geliştirilmesi ve denetimi bu kanunun amaçları arasında belirlenirken, 2. maddesinin ""a"" fıkrasında, kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açmak ve teşkilatlandırmak ceza infaz ve ıslah kurumlarını, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve her türdeki adalet kurumlarını planlamak, kurmak ve idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yapmak ve geliştirmek, ""h"" fıkrasında adalet hizmetleriyle ilgili konularda, gerekli araştırmalar ve hukuki düzenlemeler yapmak, görüş bildirmek, Adalet Bakanlığı'nın görevleri arasında sayıldığı; aynı Kanunun 11. maddesinin ""m"" fıkrasında ise, görev alanına giren konularda mevzuat yetersizliğine ve aksaklığına dair inceleme ve araştırmaları yaparak, bakanlığa tekliflerde bulunmak, tüzük tasarıları ve yönetmeliklerini hazırlamak ve takip etmek, yargı yetkisinin kullanılma alanına girmeyen konularda görüş bildirmek ve genelge düzenlemek, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasında sayıldığı; Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük'ün Ek 1. maddesinde ceza infaz kurumlarının disiplin ve asayişinin sağlanması, yasa, tüzük, yönetmelik ve bakanlık genelgelerine uygun olarak yönetilmesi bakımından yerel Cumhuriyet Savcısının gözetim ve denetimi altında olduğu, Cumhuriyet Savcısının sık sık ve belirsiz zamanlarda infaz kurumunu denetleyerek yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgelerin uygulanmasını sağlayacağı, bu denetimlerde özellikle kaçmayla ilgili önlemler üzerinde titizlikle durulacağı, Cumhuriyet Savcısının, denetimde görülen eksiklik ve aksaklıkları denetleme defterine yazacağı ve bunların giderilmesi için gerekli önlemleri alacağı kuralına yer verildiği, mevzuatta belirlenen koşulların sağlanması amacıyla ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki yönetim, dış koruma ve sağlık hizmetlerinin bakanlıkların işbirliğiyle daha düzenli ve etkili bir şekilde yürütülmesi için Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında düzenlenen dava konusu protokolün 6. maddesinde; eğitim ve öğretim çalışmaları ile sağlık hizmetlerini yürütmek üzere, kurum dışından görevlendirilecek her branştan öğretmen, öğretim üyeleri, müftü, vaiz ve din adamları, serbest çalışan meslek sahibi esnaf ve sanatkarlar, müzisyenler, konferansçılar, tabip, diş hekimi ve sağlık memurları ile hükümlü ve tutuklu avukatların, ceza ve tutukevine girişte duyarlı geçitten geçirileceği; ayrıca bu geçit ile idare binası arasında cezaevi müdürünün görevlendirileceği bir memur tarafından üzerleri, çanta ve eşyaları elle kontrol edilmek suretiyle ikinci bir fiziki aramaya tabi tutulacağı, bu aramaya Adalet Bakanlığınca atamaya tabi görevlilerden birisi ile rütbeli bir jandarma personelinin nezaret edeceği, 11. maddenin 2. fıkrasında, tutuklu ve hükümlülerin, avukat görüş mahalline alınmadan önce cezaevinde görevli iki memur tarafından elle üzerlerinin aranacağı, yargılama ve savunma ile ilgili olanlar hariç, bulunan her türlü madde, eşyanın, koğuşlarına dönerken kendilerine verilmek üzere alınacağı ve muhafaza edileceği, 3. fıkrasında, tutuklu ve hükümlülerin, avukatı ile görüştükten sonra koğuşuna gitmeden önce farklı memurlar tarafından tekrar aranacağı ve avukatı tarafından kendisine verilmiş evrak ve belge varsa; yargılama ve savunma ile ilgili olanları hariç, görevli memurlarca düzenlenecek bir tutanakla alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına teslim olunacağı, bu evrak ve belgelerin suç teşkil etmedikleri ve yalnız savunma ve yargılama ile ilgili olduklarının tespiti halinde savunma hakkını kısıtlamamak için en seri şekilde ilgilisine iade edileceği, 24. maddesinde de, kapalı infaz kurumları ile tutukevlerinin çeşitli kapılarından giren ve çıkan motorlu veya motorsuz bütün araçların, ( mülki amir, hakimler, cumhuriyet başsavcısı ve cumhuriyet savcıları ile bu sınıflardan sayılanlar, kontrolörler ve kurum müdürünün aracı hariç ) jandarma tarafından aranacağı hususlarının öngörüldüğü, ceza ve tutukevlerinin özel nitelikte gözetim ve denetim gerektiren kurumlardan olduğunun, içerisinde bulunduğu koşulların, bu kurumların işleyişinin daha düzenli yapılmasını zorunlu kıldığının tartışmasız olduğu, kurumun özelliği gereği içeriye giriş ve çıkışlar sırasında yapılacak aramaların da daha özenli ve ayrıntılı olarak gerçekleştirilmesinin zorunlu bulunduğu, bu nedenle, ceza ve tutukevlerindeki gözetim ve denetim görevinin en etkin biçimde yapılabilmesi ve avukatlık görevinin her türlü isnat ve iftiralardan da korunmasını sağlamak amacıyla getirilen düzenlemede hukuka aykırılık görülmediği, 1136 sayılı Kanunun 4667 sayılı Kanun ile değişik 58. maddesinde, ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzerinin aranamayacağı hükmü getirilmiş ise de, dava konusu protokol ve işlemlerde öngörülen aranma amacının, nitelik ve kapsamı yukarıda açıklandığı üzere savunma hakkının kullanımıyla ve 4667 sayılı Kanun ile öngörülen esaslarla ilgisinin bulunmadığı, bu durumda kamu yararı ve güvenliği ile hizmet gereği olarak tesis edilen düzenleyici işlemin iptali istenilen hükümleriyle, bu doğrultuda Adalet Bakanlığının 14.1.2000 günlü ve Jandarma Genel Komutanlığının 12.1.2000 günlü işlemlerinde hukuka ve mevzuata aykırılık görülmediği gerekçesiyle dava reddedilmiştir.

Davacı; dava konusu yapılan düzenlemeler ile yargının bir unsuru olan savunmanın kısıtlandığını, savunmanın gizliliği ilkesinin zedelendiğini, 1136 sayılı Avukatlık Kanununun değişik 58. maddesi hükmünün dikkate alınmadığını öne sürmekte ve Daire Kararının temyizen incelenerek bozulmasını istemektedir.

SONUÇ : Temyiz edilen kararla ilgili dosyanın incelenmesinden; Danıştay Onuncu Dairesince verilen kararın usul ve hukuka uygun bulunduğu, dilekçede ileri sürülen temyiz nedenlerinin kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığı anlaşıldığından, davacının temyiz isteminin reddine, Danıştay Onuncu Dairesinin 26.6.2002 günlü, E: 2000/776, K: 2002/2531 sayılı kararının onanmasına, protokolün 6. maddesi yönünden oyçokluğu, diğer maddeler ile dava konusu işlemler yönünden oybirliği ile 18.12.2003 günü karar verildi.

KARŞI OY :

1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58. maddesinde 4667 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonucunda, ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzerinin aranamayacağı kesin bir kurala bağlanmış bulunduğundan, dava konusu protokolün 6. maddesinin, Kanunun anılan maddesine aykırı hale geldiği, bu nedenle protokolün 6. maddesine yönelik davacının temyiz isteminin kabulü ile Daire kararının, 6. madde ile ilgili red hükmüne ilişkin kısmının bozulması gerektiği oyuyla, kararın bu kısmına katılmıyoruz.

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Hukuki olarak; Karşı oya katılıyorum. Kanun, tüzükten üstündür ! Avukatlık kanunu avukatın üzerinin hangi durumlarda aranabileceğini saydığına göre (mefhumu muhalifinden) diğer hallerde aranamaz demektir.

Kişisel olarak ise; biz avukatlar üzerimizin aranmasından gocunmuyoruz, kimsenin bize atfı cürümde bulunmasına hiçbirimizin tahammülü yoktur. Ancak konu malesef belki de bazı kesimlerce kanundan sayılmayan Avukatlık kanunun tatbik edilmemesinden, kaale alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu yasa TC. Yasası ise her kurum ve kuruluş bu yasanın emrettiği kurallara uymakla mükelleftir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukatların dokunulmazlığı

avukatların ayrıcalıkları

avukat dokunulmazlığı

avukatin ayricaliklari

avukatların dokunulmazlığı var mı

avukatın dokunulmazlığı

avukatlarin dokunulmazligi

aracin gorunmeyen yerleri aranabilirmi

avukatlarin dokunulmazlığı varmı

havaalanında avukatın üstünün aranması

avukatlara verilen ayricaliklar

avukatların aracının aranması

avukat ayricaliklari

avukatlarin savcilar gibi dokunulmazliklari var miavukatlik auricaliklarihukukçuların dokunulmazlığıavukatlarin dokunulmazliklaristj av aranabilirmiavukatların dokunulmazlıklarıavukatin dokunulmazligi varmihukukçuların ayrıcalıklarıhukukçuların havaalında aranamazavukatın ayrıcalıklarıavukatların dokunulmazlığı var miavukatın aracının aranması
Forum