Kilitli Konu
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 28´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Vergi ihtilafları ve çözüm yolları

Vergi ihtilafları ve çözüm yolları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Ali Özbek,

  Kendi adıma konuşmam gerekirse, Vergi Hukuku'nu maalesef çok üzerine düşülmediği için okulda, stajda ve meslek hayatımda sevememiş olmamdan, bu nedenle fazla ilgimin ve de bilgimin olmamasından dolayı bu forumu okumakla yetindim. Ancak son iletinizi okuduktan sonra benim de bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm.

  Vergi Hukuku'na avukatların gerektiği ölçüde eğilmediği bir gerçek (Fırat Bey'in dediği gibi bence de bu bizim ayıbımız). Meslektaşlarımın dile getirdiği üzere Hukuk Fakültelerinde yeteri kadar eğitim verilmemesi bu ayıbın en önemli kaynaklarından biri. Bu durumun bir diğer ve önemli kaynaklarından birinin de ekonomik olduğunu düşünüyorum. Mükelleflerin büyük bir kısmı "Bu işi zaten yapan birileri var, bir de avukata mı para vereceğiz" zihniyetinde olduğu için biz avukatlara vergi ihtilafları çok fazla getirilmemektedir. Böylelikle Vergi Hukuku'na ilişkin hemen hemen her ihtilaf YMM ve SMMM' lerin tekeline girmektedir diye düşünüyorum.

  Hal böyle olunca, teknik anlamda bilgili ve tecrübeli olsalar da özellikle hukuki bilgi ve uygulamaya yönelik eksikliklerden kaynaklanan YMM ve SMMM hataları neticesinde vergi davalarının büyük çoğunluğunun mükellefler aleyhine sonuçlanması gayet tabiidir.

  Yine ben de diğer meslektaşlarım gibi, zorunlu mali ve hukuki müşavirlik müesseselerinin benimsenmesiyle YMM ve SMMM ler ile avukatların ekip halinde çalışabileceği bir ortam oluşacağı ve buna bağlı olarak da sonuçların daha olumlu olacağı inancındayım.

  Son olarak unutmayınız ki hukukta "SÜKUT İKRARDAN DEĞİL İNKARDAN" gelir. Çoğunluğu hukukçu olan üyelerimizin sükut etmesi emin olunuz inkardandır.

  Saygılar.  Hukuki NET Güncel Haber

  Vergi ihtilafları ve çözüm yolları konulu yargıtay kararı ara
  Vergi ihtilafları ve çözüm yolları konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Oct 2003
  Nerede
  Hatay, Türkiye.
  İletiler
  3.380
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">evet Ali Özbek sen haklısın sizin yasanızda hukuk fakültesi mezunu şartının ne işi var?
  yorumunu çıkarmakta zorlanmıyorum</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
  Düz mantıkla giderseniz elbette bu yorumu çıkartırsınız. Ama hukukta düz mantık pek işlemez.Çünkü kurallar ve yorumlar vardır. Bunun en somut örneğini de Sayın Av. Yüksel sükut-ikrar konusunda vermiştir.Vergi mevzuatı da neticede HUKUK KURALLARIDIR yani hukukun ta kendisidir. Hukukun ne olduğu da Hukuk Fakültelerinde öğretilir,diğer Fakültelerde ise OKUTULUR, fark buradadır. Dolayısıyla da sizin yasanızda 1. sırada Hukuk Fakültesi mezunu olmak şartı son derece doğaldır. Ve sizin düz mantığınızdan gidersek Üniversitelerin Kamu Yönetimi bölümü mezunları dururken bizlerin kaymakam,vali,emniyet müdürü vb. olma hakkımızın da bulunmaması gerekir.

  Benim o soruyu sormaktaki maksadım, biz hukukçuların ne yazık ki pek ilgi göstermediğimiz mali hukuk alanında SMM veya YMM olma başarısını gösteren meslektaşımız varmı yok mu onu öğrenmekti sayenizde öğrendik, mutlu olduk, gurur duyduk.

  Bu arada YAKLAŞIM DERGİSİ! nin Kasım 2005 155. sayı 280-282. sayfalarındaki Danıştay 8. Dairesinin 24.05.2005 tarihli 2004/ 751 E. 2005/ 2445 sayılı kararını okumanızı öneririm.

  Bu karar vesilesiyle de bir soru sormam izin verin.

  Bir SMM veya YMM nin defterlerinden sorumlu olduğu bir şirkete vergi ve ceza uygulanması halinde eğer idarenin denetimi doğru ise bu hatadan SMM veya YMM sorumlu olmalıdır değil mi? Öyleyese hem hatayı yapacaksın hem de bunu düzeltmek için uzlaşmaya gireceksin olmazsa DAVA DİLEKÇESİ hazırlayacaksın ve bu işlemler karşılığı da ücret tarifesine göre üstelik de dava açılmadan önce mükelleften ücrete hak kazanacaksın. Bu nasıl olacak? Ya dava mükellef aleyhine sonuçlanırsa?

 4. #23
  Kayıt Tarihi
  Oct 2005
  Nerede
  Denizli, Turkey.
  İletiler
  29
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sevgili Meslektaşlarım,
  Sn Özbek, Sn Bayındır, Sn Pazarbaşı, Sn Yüksel;

  Öncelikle gerçek isimleriniz ile çağdaş ülkelerde yıllarca önce neticelenmiş, ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bir türlü gelişemeyen bir konuda düzeyli bir tartışma gerçekleştirdiğiniz için sizleri kutluyorum.

  Sevgili meslektaşlarım, Sn Özbek ve diğer izleyenler bilsinler ki bu tartışma çağdaş hukukta 7, 8 yüzyıl önce yapılmış ve konu kapanmıştır. (TARTIŞMA 70, 80 YIL SÜRMÜŞTÜR.)

  Hukukun temel ilkeleri vardır, savunma hakkı, aleni yargılama, doğal yargıç ve diğerleri ...

  Bu temel ilkelerden birisi de YARGICIN HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNU OLMA ZORUNLULUĞUDUR. Bu temel ilkeyi tartışmak, aksini savunmak çağdaş hukukta insanı zor ve komik duruma düşürür.

  Hakimlik görevinin ifasında diğer fakülte mezunlarını "Hukuk dersleri o fakületelerde okunuyor" mantığı ile savunamazsınız. İşletme, iktisat, siyasal bilgiler, mühendislik fakültelerinde, polis akademisinde, hukuk dersleri okunur. Ve hatta ticaret liselerinde de hukuk dersleri okunmaktadır.

  Bu konuda mukayeseli hukukta - Avusturalya da - bir derinlik getirilmiştir. Hukuk öğrencileri TIP - HUKUK, MÜHENDİSLİK - HUKUK, MALİ - HUKUK, gibi ek dallara yönelerek bu dallarda uzman hukukçu olabilmektedirler. Bu dallarda uzmanlaşan hukukçular ben doktorum hasta muayene ederim, ben mühendisim- proje çizerim, ben maliyeciyim diyememektedirler. Belirtilen eğitim temel hukuk eğitiminden sonra alınmaktadır.

  Bu arada CÜBBE yargının fonksiyonel unsurudur, 2300 yıllık bir tarihi vardır. Sav, savunma ve yargı cübbeyi yargı görevi içerisinde giyerler. Renklerinin, geçmişinin ayrı değerleri vardır. Değerli katılımcıların cübbeyi buraya taşımama konusunda gerekli duyarlılığı göstereceklerine inanıyorum.

  Bir hukuk öğrencisinin - ben ADLİ TIP okudum biraz daha ders alır doktorluk ta yaparım- mantığı affedilemez.
  Sevgili dostum, patoloji uzmanı rahmetli Doc Dr Murat Alkanat hukuka olan saygısının, hukukla ilgili görüş bildirebilme yeterliliğinin ancak hukuk öğrenimi alınması ile olabileceğine inanmıştı.
  Bu sevgi ve saygı ile doçentliğe hazırlanırken, tıp doktorluğundan sonra 9 Eylül Hukuk Fakültesini de bitirdi.
  Bu vesile ile kendisini rahmetle ve saygı ile anıyorum.

  Sevgi ve saygılarımla
  Av. Adil Giray Çelik
  Denizli Barosu

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sanırım tipik mali müşavir avukat çekişmesi söz konusu
  Bu çekişmenin nedenini hiç bir zaman anlayamadım . Bu tartışmayı başlatan her defasında mali müşavir arkadaşlar olmuştur . Amacı bir çözüm yolu bulmaktır genelde ama her defasında tepki görür ve konu kavgaya dönüşür. Ben bu tür çekişmelerden özenle kaçınmak taraftarıyım .
  Bu kavganın basit bit nedeni var .
  1 - Mali müşavir arkadaş aylık bir ücret karşılığı çalışır .
  Piyasadaki ağır rekabet koşulları nedeni ile , aldıkları aylık ücret salt defter tutma ücreti olarak görülmez . Mali müşavirin etinden ve sütünden yararlanmak piyasada bir hak olarak görülür . Öyleki eşlerinin hastalıkları için bir doktor tavsiye etmesini istemek normal karşılanır . Müşteriler ailevi sorunları dahil her türlü sorunları hakkında müşavirlik yapması istedikleri mali müşavire mali konularda danışmayı pek tercih etmezler . Zira böyle bir kültür yoktur . Mali müşavir ticaretten anlamayan , mecburen para ödedikleri bir şahıstır ve ona ödedikleri bu para bir yüktür.
  2 - Mali müşavirin sahte fatura kullanmamaları uyarısına kulak asanı görmedim .
  Ama sahte fatura yüzünden yakalandıklarında ilk işleri mali müşavir arkadaşı suçlamak olur . Bir para ödedikleri kişiden bu sorunu çözmesini isterler . Ne yap ne et hallet . Ama para isteme .

  İşte sorun bu para istememe noktasında çıkar . Mali müşavir arkadaşlar idarenin gerçekten anlamsız ve yetersiz incelemeye dayalı olmayan işlemlerine karşı çoğu matbu hazır dilekçeleri müvekkillerine imzalatarak vergi mahkemesinde dava açarlar . Takibini yaptıkları bu davalar idari işlemin yetersiz incelemeye dayalı olmesı gerekçesi ile genellikle kabul edilir. Mali müşavir yaptığı işi müşterisine iyi sunabilir ve bir ek ücret ödenmesini sağlayabilir ise ne mutlu ona . Ancak genelde bu emekler boşa gider.

  Mali müşavir arkadaşların sıkıntısı budur . Bir avukat arkadaşla çalışmak isteseler de avukat arkadaşlar konu hakkında son derece çekingen oldukları ve mesleki yetkilerini hukukçu olarak görmedikleri biri ile bölüşmek istemediklerinden ve para konusunda da anlaşamadıklarından bu istek bir türlü gerçekleşmez .

  Üstelik mali müşavir arkadaş dört yıllık bir fakülte bitirip iki yıl staj ve zor sınavlardan geçerek bu ünvanı elde ettiğinden vergi hukuçusu olarak kabul görmek ister ancak bu kabulü bir avukattan göremez .

  Bu nedenle bir mali müşavir ile avukatın basit bir sohbeti mesleki iğneleme olmadan bitirebilmeleri mucize olur .

  Sonuç olarak müşterilerin işlerini genellikle hiç veya bir avukata verilecek olanın onda bir kadar bir ücret ödeyerek halletmek zorunda kalan mali müşavir arkadaşlar hakettikleri ücreti alabilmek için yasal düzenlemeleri zorlayarak yetkileri arasına vergi davalarında temsil yetkisini koydurmak istemektedirler.

  Belki hakılı gibi görülebilecek bu isteğin mali müşavirlik mesleği ile bağdaşmadığına inanıyorum .

  Mali müşavir mesleği mensubu değerli arakdaşlarımızın bir kısım işverenlerce iş takipçisi olarak görülmekten kurtulmalarının yolu yetkilerini ve mesleğin niteliğini değiştirmeye çalışmak olmasa gerektir. Bunun yerine avukat mesleğine mensup kişilerle , mali müşavir mesleğine mensup kişilerin işbirliği yapmalarını zorunlu hale getirecek yolların aranıp bulunması gerekir kanaatinediyim .
  Sevgiler...

 6. #25
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.244
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Ama sadece bir kaç avukat niçin bu sözlerime yanıt veriyor da bu siteye üye diğer arkadaşlarınız katılmıyor.Acaba sadece sizmi karşısınız benim fikirlerime diyede düşünmekten kendimi alamıyorum. Sadece siz iseniz ve bu siteye üye tek malimüşavirde ben olduğuma göre benim düşüncem doğru ve sessiz çoğunluk beni destekliyor demektir.

  <div align="right">Ekleyen: ali özbek*-*09/12/2005*:* 12:18:09</div id="right">
  </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
  fazla söze hacet yok Sayın özbek fikirlerinizin neredeyse tamamına karşıyım. Bir hatırlatma : Hukuk nosyonuna sahip birinin susmanın ikrar sayılmayacağını biliyor olurdu

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  Nov 2005
  Nerede
  bursa, osmangazi, Turkey.
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın arkadaşlar;Şu susmak ikrar değildir cümlesini kullanarak kendimizi kandırmayalım.Bakın Psikoloji bilminde susmak nasıl tanımlanıyor."susmak, düşünme payını da içinde barındıran bir 'evet deme sürecidir'
  görüyorsunuzki;Susmak , evet demeyi uzatacak bir zaman kazanma yöntemiymiş.Bunu sizlerde aslında gayet iyi biliyorsunuz.Bunun Hukuk litaratürüne nasıl girdiği tartışılabilinir,ama psikolojik gerçekleride yadsımayalım.Aslında konu bizler ve sizlerce çözümlenmeli artık.Sınırlar daha net ve kesin çizilmeli.Bunuda susarak değil,yazarak ve konuşarak halledebiliriz.Her şeyi biz yapalım demek egoistlik olmazmı sizcede?Teşekkür ederim.Tüm Avukatlara saygılarımı sunuyorum.

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Ali Özbek,

  Susma'nın psikolojideki karşılığını kabul edecek olursak, bir önceki iletenizden sonra verilen cevaplara evet deme sürecinizde oldukça fazla düşünme payı çıkardınız kendinize anlaşılan. Siz hukukçu gözüyle göremediğiniz için "Susma-İnkar- İkrar" meselesini hukukçu gibi algılayamamanız gayet normaldir. Zaten bu örneğin verilmesindeki amaç da hukukçu bakış açısını vurgulamaktı, ancak siz hukukçu gibi düşünemediğiniz için olayı başka yönlere çekmeyi uygun gördünüz. Psikolojide bunun da bir açıklaması vardır mutlaka...

  İletileri dikkatli okursanız hiçbir avukat bu işi tek başımıza biz yürütelim dememiştir. Her iletide işbirliği ve ekip çalışmasından bahsedilmiştir. Hal böyle iken bizlerin egoist olduğunu iddia ediyorsanız, "egoizmin" ya da "ekip" in anlamını bilmiyorsunuz demektir.

  Saygılar.

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Oct 2003
  Nerede
  Hatay, Türkiye.
  İletiler
  3.380
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Hiçbir hukuki sonuca varması mümkün olmayan bu tartışmanın daha fazla sürdürülmesinin anlamı yoktur. Konu kilitlenmiştir.

Kilitli Konu
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Benzer Konular :

 1. Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Şükrü Kızılot, Zuhal Kızılot - Yaklaşım - 2013 Kasım - 80,00 TL Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 09-11-2013, 02:50:06
 2. Vergi Anlaşmazlıklarının / Uyuşmazlıklarının Çözüm Yolları (Vergi Yargılaması Hukuku) [Kitap Fiyat bilgisi]
  Yusuf Karakoç - Yetkin - 2013 Ocak - 35,00 TL Vergi Anlaşmazlıklarının / Uyuşmazlıklarının Çözüm Yolları (Vergi Yargılaması Hukuku) hakkındaki...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 28-01-2013, 19:40:02
 3. Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Şükrü Kızılot, Zuhal Kızılot; Yaklaşım; 2012; 70,00 TL Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market tarafından...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-03-2012, 07:00:10
 4. Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Şükrü Kızılot, Zuhal Kızılot; Yaklaşım; 2011; 60,00 TL Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market tarafından...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-10-2011, 02:11:03
 5. Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-10-2011, 02:00:41

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.