Kilitli Konu
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Vergi ihtilafları ve çözüm yolları

Vergi ihtilafları ve çözüm yolları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bursa, osmangazi, Turkey.
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın avukat arkadaşlarım adına Sayın Bayındır;
    Son imeiliniz daha sağ duyuya yakın bir imeil olmuş.Tabiiki de bu konu hepimizi ilgilendiriyor.Ben ve benim gibiler,vede siz ve sizin gibiler bu tür mevzularda ekonomiyi düşünmeyecek kadar gururlu ve işini seven insanlarız.Ancak bir an mesleğinizin malimüşavirlik olduğunu düşününüz ve taraflı düşünmeyiniz.Çünkü ben sizin tarafınıza geçerek çok düşündüm.
    Diğer bir konuda ,vergi mahkemesi hakimleri ile ilgili görüşünüz ise bir hukuk adamına hiç yakışmadı.O cümlenizi geri alıp tüm iktisatçı ve iktisat kökenli vergi mahkemesi hakimlerinden özür dilemeniz gereklidir diye düşünüyorum.Lakin onlar işlerini hakikaten çok iyi yapıyorlar.Marmara ün.Hukuk fak.Vergi hukuku anabilim dalı öğr.görevlilerinin katkıları ile Sayın Doç.Dr.Nihal SABAN hanımın yaptığı vergi yargısının etkinliği adlı akademik çalışmayı okumanızı tavsiye ediyor.Bundan sonra vergi mahkemesi hakimleri hakkında görüşünüzü beyan etmenizi rica ediyorum.(İnternetten indirebilirsiniz.)Birde avukat olarak görüşlerinizi beyan ederken başkalarına hak doğuracak ifadeleri kullanmamanız gerektiğini bir kez daha düşününüz.Biri de kalkıp ceza davaların da sırf ekonomi için, inanmadığı davaları alan avukatların varlığından,Hukuk fakültesi mezunu hakimlerin verdiği telafisi mümkün olmayan kararlardan bahsedebilir.
    Birde bulunduğum ilde bir avukat arkadaşımızın açtığı dava ile ilgili elimde bir red kararı var.Aynen şöyle;davacı tarafından iptali istenen işlemlerden mükellefiyet tesisinin kaldırılması ve cezalı tarhiyatın kaldırılması isteminin hasımlarının vergi dairesi,maliye bakanlığının işleminin hasmının ise anılan idare olması nedeniyle iki ayrı dava açılması gereklidir.Denilmektedir.(2577 sayılı yasanın 15-1/d ye göre 30 gün yenileme süresi).Anlayacağınız üzre 5. madde hükümlerine uygunsuzluk mevcuttur..Size sorarım sizce her iki davayıda açmakmı gereklidir.neden?Yoksa sadece Maliye bakanlığının işleminemi dava açılmalıdır.neden?Bu arada dava açmadan önce 213 sayılı VUK.124.maddesi işletilmiştir.Evet görelim hünerinizi.

İtiraf edeyimki meslektaşlarımın durumunu acıdırki bende beğenmiyorum.Mevzuatı takip etmiyorlar.Herşeyi ekonomi olarak düşünüyorlar.Ama tencere dibim kara sizinki bizden kara.
    Bir avukatı cehenneme atmışlar.Kocaman bir kazan ve içinde bir avukat.Fakat avukat hep gülüyor.Görevliler o güldükçe sıcaklığı arttırıyorlar.Avukat hep gülüyor.En sonunda görevli soruyor.Avukat kardeş sıcaklığı arttırıyoruz sen habire gülüyorsun.Neden gülüyorsun?Avukat yine gülerek nasıl gülmeyeyim aşağıya bir malimüşavir atmışlar habire ayaklarımı gıdıklıyor.Saygılar.Başarılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi ihtilafları ve çözüm yolları konulu yargıtay kararı ara
    Vergi ihtilafları ve çözüm yolları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Sayın Özbek, Avukatı cehenneme atmadan rahat etmeyeceğinizi tahmin etmiştim

Size konunun şekillenmesi açısından bazı sorularım var. Yanıtlarsanız sevinirim.
    - Özellikle şirketlerin neredeyse tüm vergisel işlemleri Mali müşavir denetiminden geçmekteyken neden bu kadar çok vergi davası doğuyor?
    - Vergi mahkemelerinde evrak üzerinde yapılan yargılamaların duruşmalı yapılması fikrine ne dersiniz?
    - Hileli vergi kaçakçılığı suçları yargılaması Ceza mahkemesinde yapılır, peki meslek gurubunuz bunlara da vekil olarak girmek istiyor mu?
    Saygılarımla.

Nerede
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

TÜM AVUKAT ARKADAŞLARIM ADINA SAYIN PAZARBAŞINA CEVABIM;
    SAYIN PAZARBAŞI İSMİNİZ GİBİ ÇEVRENİZE VE BİZLERE FEYZ VERECEĞE BENZİYORSUNUZ.
    CEVAP 1-TABİİKİ MÜKELLEFLERİN HESAPLARININ DENETİMLERİ BİZİM ELİMİZDEN VE BİLGİMİZDEN GEÇİYOR.ZATEN GEÇTİĞİ İÇİN İDARE ALEYHİNE AÇILAN DAVALARIN %59,3 VERGİ MÜKELLEFİ LEHİNE SONUÇLANMIŞTIR.BUDA GÖSTERİYORKİ %50 DEN FAZLA BAŞARI KÖTÜ DEĞİLDİR.YETERLİLİĞİ TARTIŞILIR.BU RAKAMLARI İSE ÖNCEKİ MEİLİMDE BELİRTTİĞİM MESLEKTAŞINIZIN AKADEMİK ÇALIŞMASINDAN ALDIM.ATTIĞIMI DÜŞÜNMEYİNİZ.AYNI KİŞİ TEZİNDE BAKIN SİZLER HAKKINDA NASIL BİR CÜMLE KULLANMIŞ:VERGİ AVUKATLARI BAŞLIĞI ALTINDA."DAVALARIN 2332Ü AVUKATLAR TARAFINDAN AÇILMIŞ.BU KONUYLA İLGİLİ İLK TESPİTİMİZ;BU ALANDAKİ AVUKATLIK HİZMETİNİN YAYGIN OLMADIĞI,2.TESPİTİMİZ BU ALANDA AVUKATLIK HİZMETİNİN YETERSİZ OLDUĞUDUR.DOSYALARIN İNCELENMESİ SIRASINDA AVUKATLAR TARAFINDAN YAZILAN DAVA DİLEKÇELERİNİN SON DERECE YETERSİZ,ÖRNEĞİN TARHİYATA KARŞI AÇILAN DAVALARDA DAVA DİLEKÇELERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİNİN YER ALDIĞI VEYA DAVANIN BELLİ AŞAMASINDA AVUKATLARIN DAVADAN ÇEKİLDİĞİ,BAZI DOSYALARDA 3-4 AVUKATIN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRMÜŞ BULUNMAKTAYIZ."(YORUM SİZİN)

2. SORUYA CEVAP:sAYIN AVUKATLAR HUKUKÇU GİBİ KONUŞUNUZ LÜTFEN.KANUN MADDELERİNİ BİLMEDEN KONUŞMAYINIZ.2577 SAYILI İYUK'UN 17. MADDESİNDE BELLİ ŞARTLARDA TARAFLARIN BİRİNİN İSTEĞİYLE ZATEN DURUŞMA YAPILMASINA ENGEL YOKTUR.

3-213 SAYILI VUK 359. MADDESİ İNCELENDİĞİNDE BAHSETTİĞİNİZ HUSUSUNDA BİZİM KONUMUZ OLDUĞU AÇIK VE SEÇİKTİR.TABİİKİ VERGİ İLE İLGİLİ BİR KAÇAKÇILIK DAVASINA NEREDE GÖRÜLÜRSE GÖRÜLSÜN YETKİ ALMIŞ MALİMÜŞAVİRLERİN GİRMESİ EN DOĞRUSUDUR.BİR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ GİBİ YARIM İMAM DİNDEN EDER.ALTI BAŞKA ÜSTÜ BAŞKA OLMAZ.SAYGILAR

Nerede
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

SAYIN PAZARBAŞI ;2332 DAVA HATALIDIR.233 DAVA TARAFIIZCA AÇILMIŞTIR.DÜZELTİYORUM.

Nerede
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Sayın Özbek;
    1-
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">İDARE ALEYHİNE AÇILAN DAVALARIN %59,3 VERGİ MÜKELLEFİ LEHİNE SONUÇLANMIŞTIR.BUDA GÖSTERİYORKİ %50 DEN FAZLA BAŞARI KÖTÜ DEĞİLDİR.YETERLİLİĞİ TARTIŞILIR.<div align="right">Ekleyen: ali özbek - 08/12/2005 : 14:07:21</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    diyorsunuz. Peki bu %50 civarındaki başarısızlığa neden olan meslekdaşlarınıza bir de avukatlık yetkisi mi verilmesini istiyorsunuz?
    Yoksa Vergi Mahkemesi hakimleri mi yetersiz?
    - Vergi hukuku ile ilgilenmeyen avukatların çokluğunun bir nedeni de meslek gurubunuzun bu hususları adeta tekeline almış olmasıdır. Oysa yukarıda da sayın illegalin 1.ci ve 3.cü maddesinde belirttiği gibi zaten bu tip davalar her iki meslek gurubunun KONSULTASYONU ve işbirliği ile açılmaktadır.
    Hele hele herkesin işini layığıyla yapabilmesi, mevzuatı takip edebilmesi için sadece kendi alanları ile ilgilenmesi şarttır. Mesela hergün yağmur gibi yağan tebliğlerle başınızın oldukça kalabalık olduğunu ve bunları takip edememekten dolayı fazlaca problem yaşandığını çok iyi biliyorum. Şimdi bir de davaları yürütme işini nasıl yapacaksınız? Hatayı yapan veya yapılmasına kasten olmasa da aracılık eden meslek gurubunun bir de savunma işlemini yapması akılcı değildir. Düşünün hem suçun işlenmesinde en azından ihmaliniz olacak hem de tutup vekili olacaksınız. Bu hukuk mantığıyla asla bağdaşmaz.
    Burada yapılacak iş meslek gurubunuza dava vekillik yetkisi verilmesi değil, bilakis avukat ve YMM lerin organize çalışmasını temin etmekten ibarettir ki şu anda şirketlere hem YMM ve hem de Avukat bulundurma zorunluluğu getirilmesi sorunu büyük oranda çözmektedir. Gerisi ekip çalışmasına kalmıştır. Yoksa örnek olarak siz X şirket genel müdürüne "Yaa bu Av.Feyz ne anlar vergi hukukundan ver ben hallederim demeniz, YA DA " Yaa sahi bu hata benden kaynaklanıyor nasıl atlarım bu lazımeyi, ayıp oldu şirkete, gidip davayı ben açayım da hatamı telafi edeyim (şirket açısından da YMM hata yaptı gitsin kendisi düzeltsin bir de avukata mı ücret ödeyeceğiz) mantığı, ne bilimseldir, ne pratiktir ne de yararlıdır !
    Bir dilekçeyi iki meslek gurubunun omuz omuza vererek hazırlamasında hiçbir sakınca olmadığı gibi mükemmel sonuçlar doğuracağını biliyorsunuz.
    Ama yok illa biz de avukat yetkisi istiyoruz diyorsanız saik başka derim.

2-
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">sAYIN AVUKATLAR HUKUKÇU GİBİ KONUŞUNUZ LÜTFEN.KANUN MADDELERİNİ BİLMEDEN KONUŞMAYINIZ.2577 SAYILI İYUK'UN 17. MADDESİNDE BELLİ ŞARTLARDA TARAFLARIN BİRİNİN İSTEĞİYLE ZATEN DURUŞMA YAPILMASINA ENGEL YOKTUR.
    <div align="right">Ekleyen: ali özbek - 08/12/2005 : 14:07:21</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Diyorsunuz, azıcık Mali hukuktan anladığımı sanıyorum.
    AMA önce Yazdıklarımı bir kere daha okur musunuz? Orada "TÜM YARGILAMALAR DURUŞMASIZ YAPILIR MI" demişim? Lütfen dikkatinizi verin. Zira tartışma hem çok verimli hem de ilginç.

Duruşma için IYUK 17 deki şartların oluşması + ISTEK olacak değil mi? Dava dilekçelerini sizler hazırlıyorsanız neden duruşmalı istemiyorsunuz? Avukatlar duruşmaya girmesin diye mi? Derdini anlatamayan taraf temyiz için Danıştay'ı dosya yağmuruna tutsun diye mi?
    Benim bahsettiğim yargılamanın evrak üzerinden yapılacağına TAMAMI duruşmalı olsun ne dersiniz? Yapacağınız çalışma bu yönde olsun ne dersiniz?
    Emin olun Vergi hakimlerimiz bunu da kolaylıkla götürebilirler.

3- Bir zahmet sanık vekili olarak nerde duracağınızı, suça iştirak, içtima, tekerrür hallerinde vs... CMK, TCK bilgisini nerde aldığınızı sorarsam sanırım ayıp olmaz. Ceza avukatı olacaksınız öyle mi?
    Dilerseniz bakın konu hakkında yeterli savcı da yok, bir de savcılık ve hakimlik hakkı isteyin oldu olacak...

Vergi mahkemesinde kaçakçılık nedeniyle görülen davaları bir kazanabilseniz de biz de buna dayanarak ceza mahkemelerinden beraat kararı alabilsek.

Dediğiniz gibi YARIM AVUKAT MALDAN etmektedir. Ve siz ısrarla biz de avukatlık yapalım diyorsunuz. Bir de CEZA mahkemesine de girip CANDAN edelim diyorsunuz...
    HEM MAL, HEM CAN... Riziko çok fazla geldi sağolun

Bizler size asla "Biz de iktisat, maliye, mali hukuk ve vergi hukuku dersi gördük biz de YMM olalım asla demedik" demeyiz de zira bilim bu değil.

Herkes kendi ihtisas alanında bildiği kadarını yapacak. DEVİR ekip çalışması devri, herşeyi ben yapayım herşeyi ben bilirim YOK. Biz buna "KURUMSALLAŞMA" diyoruz, "KOLLEKTİF ÇALIŞMA BILINCI" diyoruz, YA SİZ ?

Sevgiler, saygılar.

Nerede
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Herkes kendi ihtisas alanında bildiği kadarını yapacak. DEVİR ekip çalışması devri, herşeyi ben yapayım herşeyi ben bilirim YOK. Biz buna "KURUMSALLAŞMA" diyoruz, "KOLLEKTİF ÇALIŞMA BILINCI" diyoruz, YA SİZ ?
    Sayın Pazarbaşı ve diğer avukat arkadaşlarım;Biz buna siz bize herşeyinizle tabi olun biz size gerekeni kadar veririz diyoruz.Yok öyle arkadaşlar.Önce siz bir kurumsal çalışmanızı kendi aranızda göstererek bizim 3568 sayılı yasanın 5/A bendinden elinizi ayağınızı çekin.Sonra biz vergi avukatlığına el atıp atmayacağımızı düşünelim.
    Önceki meilimdeki kendi içinizden çıkan ve akademik kariyer sahibi hukukçunun sözlerine hiç değinmemişsiniz.Tebrik ederim Avukat olduğunuzu burda da göstermişsiniz.Lütfen şu cübbeyi çıkararak o özel kişinin tezini internetten indirin ve okuyun.İnanın çok ibret sözler var sizinle ilgili.Ben onun kadar cömert davranıp hepsini size yazmadım.Ben o tezi indirdim ciltlettim ve inanın bir çok platformda da dile getirdim.Saygılar vede sevgiler.

Nerede
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Sayın Özbek O CÜPPEYİ ÇIKARMAYACAĞIM ÇÜNKÜ HAKKI OLMAYANLARIN ÜZERİNDE GÖZÜ VAR !!!

Konuyu kompleks haline getirmenin de alemi yok. Sandığınız gibi KİMSENİN KİMSEYE TABİ olduğu da yok. Tam tersine işbirliği , ekip çalışması diyorum ama siz ne tabiyetten bahsediyorsunuz. Sorduğum sorulara ise her nedense açık kalplilikle cevap veremiyorsunuz.

Doç. Dr. Nihal SABAN 'ın incelemesine de çok hızlı bir şekilde göz geçirdim.
    http://www20.uludag.edu.tr/~maliyekl..._etkinligi.doc

Kaçırmış olduklarım olabilir. Yazar incelemesinde bu işi avukatlar bıraksın YMM'ler mi yapsın diyor ?
    Bahsettiği şey Hukuk fakültelerinde vergi hukukunun yeterince öğretilmemesi ve Baroların da stajda vergi hukukunu es geçmesidir. Bunların düzeltilerek vergi avukatlığında ihtisaslaşma sağlanarak, avukatın fonksiyonunu arttırmayı öneriyor.
    Yoksa bu işi başka meslek gurubu yapsın demiyor.
    (Hızlılıkla gözden kaçırdıysam lütfen gösterin)

Sizin de belirttiğiniz avukatlara dair istatistiğe gelince;
    O bilimsel incelemede acaba dava dilekçesindeki imzaların avukata ait olduğu kesin de PEKİ acaba bunların kaç tanesini gerçekten avukat yazmış bu tespit edilmiş mi hususu gözden kaçmış bulunmakta. Pratikte çoğu kez bu dilekçeleri sizler yazıyorsunuz. Biz de şeklini şemalini dava dilekçesine benzetip, mahkemeye veriyoruz. Bunu unuttunuz mu?

Yürütmeyi durdurma taleplerine gelince, talebin reddi davanın reddi olarak mı sanılıyor yoksa?

Ben size bu tezi okumadan önce tezde yeralan bazı eleştirilerin de cevabını zaten vermişim. Burda tekrara gerek yok.

Özellikle avukatları bu konuda yetersiz görüyorsanız, önce onca mükellefi zarara sokan meslekdaşlarınızın bundaki payını (istatistiğini) bir hesaplayın, sonra kendi işini bile (kesinlikle kasıt aramam) layığıyla yapmaya imkanı yokken bir de avukatlık yaptırmaya kalkmanızın asıl nedenini ÇOK merak etmekteyim.

Herhalde de söyleyemeyeceksiniz. Bu arada 18 Kanun bilmek zorunda olduğunuz için çok üzgünüm...

* Lütfen bir daha da cüppemiz ile ilgili yorum yapmayınız. Maksadını aşan anlamlara çekilmesini istemem. Burada gayet seviyeli bir tartışma içindeyiz. Çok beğendiğim medeni cesaretinizi kontrol etmenizi saygıyla rica ediyorum.

TEKRAR ediyorum, BİZ BUNA KURUMSALLAŞMA, EKİP ÇALIŞMASI diyoruz, SİZ NE DİYORSUNUZ ?

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Feyz Pazarbaşı' nın da belirttiği üzere 2002 yılında açılan ve ancak bu yıl sayenizde ateşlenen bu tartışma en azından biz hukukçular için gerçekten verimli ve uyandırıcı olmuştur.

Biz de sayenizde Sayın Nihal Saban' ın tezini okuma fırsatı bulduk. Gerçekten de vergi yargısında avukatlık hizmeti ile ilgili önemli saptamalar var. Bu saptamaların en belirgini olan biz avukatların vergi mevzuatına ve dolayısıyla vergi davalarına yeterince eğilmediğimizdir ki, bu tezi okumadan önce de bu durumun bizler için bir ayıp olduğunu zaten belirtmiştik.

Sayın Saban ve Sayın Pazarbaşı' nın da haklı olarak değindikleri husus, Vergi Hukuku' na Hukuk Fakültelerindeki eğitim sürecinde yeterince yer verilmediğidir. Bu nedenle de biz avukatlar, kendimizi yeterli görmediğimizden vergi davalarına pek bulaşmak istemeyiz. Yani haddimizi biliriz.
    Bu noktada Sayın Saban' ın değerlendirmesine bir göz atalım.

O halde sistemimiz açısından bakıldığında Barolar Birliği'nin ısrarlı talebi, avukatlık için sınav şartı hayata geçirilmeli, bu sınavdan sonrada herkesin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili staj koşulları belirlenmelidir. Staj yanında eğitim verecek bir vergi seksiyonu oluşturulmalı, staj ve bu kursları bitirenlere vergi avukatlığı imkânı sağlanmalıdır. Bu süreç sonunda mahkemelere gönderilecek listelerde adı olmayan adaylar mahkemelere kabul edilmemelidir. Vergi avukatlığı kurumu yeni bir yaklaşımla yeniden düzenlenmelidir.

Bu tezin yazarının hukukçu olduğunu siz söylüyorsunuz ve buna bakarak da şu tespit yapılabilir. Biz hukukçular gerektiğinde iğneyi kendimize batırmasını da biliriz. Bunlar önemli tespitler ve sisteme yönelik olumlu eleştirilerdir. Katılmamak imkansız. Ve yine gördüğünüz gibi vergi hukuku dalında staj yapmayan avukatın, vergi davalarına girmemesi gerektiği dahi bir öneri olarak ileri sürülmüştür. Bu durumda siz hala vergi mahkemelerinde SMM ve YMM' lerin temsil hakkını nasıl savunabilirsiniz.
    İkinci neden ise, bizim bıraktığımız bu boşluğun SMM ve YMM lerce doldurulmuş ve adeta tekellerine alınmış olmasıdır.

Bu arada belirtelim ki Sayın Pazarbaşı, Mali Hukuk konusunda Yüksek Lisans yapmış olduğu halde sanırım üstlendiği vergi davası sayısı 3-5 taneyi geçmez.

SMM ve YMM'ler ise aldıkları eğitim sürecinde bir takım hukuk dersleri görmektedir. Biz avukatlar, aldığımız vergi hukuku eğitimi yeterli gelmediğinden vergi davalarına pek de sıcak bakmadığımız ve üstlenmediğimiz halde, az buçuk hukuk dersi görmüş olan sizlerin nasıl olup da hala ısrarla bir avukat gibi mükellefleri vergi davalarında temsil etme hakkı talep edebildiğinize şaşmaktayız.

Sayın Saban' ın değerlendirmelerine geçelim.

Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 8. maddesine göre, hukuk bilgisine programında yeterince yer veren sosyal bilimler mezunları idari yargıda görev yapabilirler. Bunun anlamı siyasal, maliye, açık öğretim mezunlarına mesleğe giriş- yargıçlık yolunun açılmış olduğudur. Çünkü Adalet Bakanlığı Adli ve İdari Yargı Hâkimliği Adaylığı Sınav ve Mülakat Yönetmeliği'ne göre başvuru için fakülte veya yüksek okul mezuniyet diploması istenmektedir. O halde vergi yargıçlığı için hukuk fakültesi mezunu olmak şart değildir. Hukuk mezunlarının bile iyi yetişmediği, hâkimlik mesleği için stajın yeterli olmadığı gerekçesi ile Hâkim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi açılarak burada da stajyerlere eğitim verilmeye çalışılırken, bir yandan hukuk eğitimi almamış kişilerin yargıç olarak kabul edilmesinin mantığını anlamak güçtür . Bunun açıklaması ancak "programlarında hukuk bilgisine yeterince yer veren kavramı" ile açıklanabilir. Bu, hukuk fakültesi dışındaki programlarda hukuk dersi okutulmasıdır. Örneğin bir programda vergi hukuku veya idare hukuku dersinin programda olması sadece o dersin okutulduğunu gösterir. Bu öğrencilere hukuk formasyonu verildiğini göstermez. Günümüzde hukuk fakültelerinin verdiği formasyon tartışılırken, vergi hukuku ya da birkaç hukuk dersinin hukuk bilgisi olarak kabulü, ülkemiz yasa koyucularının hukuka bakışını gösterdiği gibi, Adalet Bakanlığının da bu konudaki yaklaşımının sığlığını göstermektedir.

İdari yargının kuruluş aşamasında 2576 sayılı yasanın geçici 1. maddesi ile getirilen bu düzenleme ile kuruluş problemlerinin aşılması amaçlanmıştır. Ancak aradan onbeş yıl geçtikten sonra aynı yaklaşımla ve üstelik bunun kapsamını da genişleterek yaygınlaştırılması, diğer okulları bitirenleri istihdam etmek yaklaşımlı siyasi popülizmin tehlikeli bir çıkmaza girdiğini göstermektedir. 1980 sonrası dönemde oluşturulan, ancak 1997'de de aynı yönde tercihlerin yerleşmesi, siyasi iradenin "dari yargıya" bakışını gösterdiği gibi, toplumsal tercihlerimizin bu yönde kullanılmasına izin verdiğimizin de göstergesidir.
    Bütün bunları idari yargının kuruluş aşaması sorunları kabul ederek artık ülkemizde vergi mahkemelerinde hukukçu yargıçlara geçiş süreci başlatılmalıdır.

Görülüyor ki, Sayın Saban' ın bu tezini ancak bu gün sizin sayenizde okuduğumuz halde, Vergi Yargısına yönelik olarak önceki yazılarımızda yaptığımız eleştiriler pek çok noktada örtüşmektedir.

Gerçekten de her siyasi iktidar döneminde şiddetli eleştirilere uğrayan hakimlik sınavının mülakat bölümünde hukuk mezunlarının elenip, diğer fakülte mezunlarının İdari Yargı Hakimi olarak atanmalarını ne yazık ki bir türlü içimize sindiremiyoruz.

Ama Sayın Özbek' e biz avukatlara, hukukçulara Mali Hukuk alanını boş bıraktığımızı hatırlattığı için tekrar teşekkür ediyoruz.

Bundan böyle bu konuya gerek akademik ve gerekse meslek uygulaması bakımından daha çok önem verilmesi gerektiği ve Vergi Yargısının etkinliğini artırmak üzere gereken yasal düzenlemelerin (örneğin bunların arasında, mükelleflerin avukat vekaleti olmaksızın vergi davaları açamayacakları (!) gibi. ) yapılması için girişimlerde bulunmak üzere meslektaşlarımız,Barolarımız ve Barolar Birliğinin harekete geçmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Bu arada sayın Özbek, bana bir tane SMM veya YMM yapan bir hukukçu ismi verebilir misiniz lütfen?

Nerede
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Değerli Avukat arkadaşlarım adına sayın Pazarbaşı ve Bayındır;
    Öncelikle mesleğinize duyduğunuz saygı,sevgi ve korumacı tutumunuz harika.
    İlk cevabım sayın Bayındıra;Sayın Bayındır Ymm2lik yapan Hukuk mezunu isim sormuşsunuz hemen aklıma gelen iki isim var.Vergi portalı.com adresine girdiğinizde Ankara hukuk mezunu Zeki Gündüz,ve Adnan Nas ismini görebilirsiniz.
    Ayrıca tarafıma düzdüğünüz methiyeler içinde çok teşekkür ederim.Yukarda cevapladığım soruyu sormanızdan ise, evet Ali Özbek sen haklısın sizin yasanızda hukuk fakültesi mezunu şartının ne işi var?
    yorumunu çıkarmakta zorlanmıyorum.
    Sayın Pazarbaşı size gelince ,sanırım cübbe çıkarma sözümü yanlış anladınız.Kimseye cübbenizi hiç giymemek üzere çıkarın demiyorum.Mecazi anlamda tarafsız olaylara bakın demek istiyorum.Tabiiki Avukat olma şartına haiz herkes o cüppeyi çıkarmamak üzere giymelidir.
    Ama sadece bir kaç avukat niçin bu sözlerime yanıt veriyor da bu siteye üye diğer arkadaşlarınız katılmıyor.Acaba sadece sizmi karşısınız benim fikirlerime diyede düşünmekten kendimi alamıyorum.Sadece siz iseniz ve bu siteye üye tek malimüşavirde ben olduğuma göre benim düşüncem doğru ve sessiz çoğunluk beni destekliyor demektir.
    Ve bana bu şekilde sessiz kalınması sadece bir kaç cılız sesin çıkması cesaret veriyor doğrusu.Organize olamazsanız sanırım vergi mahkemelerinin yargıçlarının iktisat mezunlarının olduğu bir ülkede vekillerinde bizden çıkmamasına engel bir durum yoktur diye düşünüyorum.
    Fazla vaktim yok.İlerki günlerde size bir kaç tez daha okutmayı düşünüyorumSaygılar.

Nerede
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Sayın özbek, foruma katılımın sınırlı sayıda kalmasının nedenleri geneldir.
    Ancak foruma yanıt veren avukat azlığını kriter kabul etmemeniz gerekir. Aynı şekilde inanın bu sitedeki tek mali müşavir siz değilsiniz. Ben şahsen en az 10 tanesini biliyorum.
    Onların suskunluğunu da herhangi bir anlama yormuyorum.

Forumu okuyan avukatlar cevap verebilir mi bilmem ama sizin son cümlenizde söylediğiniz ORGANIZE kelimesi çok hoşuma gitti. Yavaş yavaş EKIP kavramına alışmaya başladınız

Saygılar.

Kilitli Konu
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: