+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 46 ileti bulundu.

Konu: Yurtdışında bakaya kalmak

Yurtdışında bakaya kalmak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yurtdışında bakaya kalmak

Arkadaslar,

Beraat ettim bu davadan. Maalesef ulkeme karsi cok sogumama sebep olan olaylar zinciri olustu. Sucsuz iken burokratik islemlerin ilgincliginden mide fesadi yasamama sebep oldu. 3 Askeri hakim, 3 savci, 3 avukat ile konustum hepsi birbirinden alakasiz cevaplar vererek ne cikarsa sansimiza durumunda beklememe sebep oldular.

Avukatim ise, durusma gununde mahkemeye girmeye tenezzul bile etmedi. Bu da sanirim isin tuz biberi. Avukatiminin yapmadigi isi yapip, dosyami inceleyip, gerekli emsal karari bulup beni beraat ettiren sayin hakime ne kadar tesekkur etsem azdir.

Davanin ozetini yukarida okuyabilirsiniz.

Elimde yazi formunda belge olmadigi icin kisa olarak buraya yaziyorum.

Aralik 2006 celbime tabiyim, Subat 2007 de tecile basvurdum ( bakaya iken ), tecilim kabul edildi ve subat 2008 e kadar tecil hakki kazandim. Yurtdisina cikisim 13 ekim 2006 tarihinde. Ancak kanunlara uyma adina askerlik subesine gelerek temmuz 2007 de ifade verdim (tecil var niye ugrasiyorum ki). Sayin savci da subat 2007 de tecilim yapilmis olmasina ragmen temmuz 2007 ye kadar kacak muamelesi yaparak 3 aydan sonra gelenler sucu ile yargilanmak uzere sevk etti. Dolayisi ile dava en basta yanlis acildi.

Mahkemede sanirim kendimi anlatabildim ki, yasal calisma-oturma iznine sahip olmamin benim 1111 nolu askerlik kanununa gore ertelemeye hak sahibi oldugumu ve buna basvurmamis olmamin bu hakki kaybetmeyecegimi belirterek ve bunu da askeri yargitay ictihadina dayandirarak beraatime karar verdi.

23.01.1997 tarih, 1997/23 esas, 1997/14 karar sayili ilani da emsal gosterilmistir.

Cok kolay halledilebilecek is maalesef cetrefilli yontemle halledildi.

Hukuki NET Güncel Haber

Yurtdışında bakaya kalmak konulu yargıtay kararı ara
    Yurtdışında bakaya kalmak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cok tesekkur ederim DEMIRYIGIT,

Verdiginiz bilgiler ve gosterdiginiz yol icin. Ben belgelerimi bu sabah gonderdim konsolosluga, bakalim noolcak. Bir haber alinca buraya yazicam tekrar benzer duruma dusenleri bilgilendirmek icin. Boyle bir sey basima gelcegini bilsem askerligimi yapip gelirdim. Simdi oyle bir duruma dustum ki, burda calismak icin okulumu biraktim, gocmenligimi alip donerim askerligimi yaparim diyodum. Bir kac sene ulkemde, bir kac sene burda calisirim diyodum. Ama bu dava aleyhime sonuclanirsa burasi ve ya turkiye arasinda bir secim yapmak zorunda kalicakmisim gibi geliyor. Neyse dusunmek bile istemiyorum. Herkese verdigi bilgiler icin tesekkur ederim.

Alıntı DEMIRYIGIT rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cessiz,
    bildigim kadari ile mahkeme kararinin cikmasi ile direk askerlige sevkiniz saglanmis oluyor.Yani karar ciktiktan sonra tecil sansinizin oldugunu sanmiyorum.
    Ancak ben 4.5 yildir -bu tur bir karar henuz cikmadigi icin sanirim- tecilimi yaptirabildim.
    Ayrica tekrar yaziyorum, celp doneminde yurt disinda bulundugunuza dair ifade vermeniz ve kovusturmaya gerek yok kararini cikarttirmaniz gerekiyor.
    (eger yeni kanunda bunun aksine bir gelisme olduysa; ben aradim forumlarda ama ya bulamadim, ya da buldugumu yanlis anladim.Sadece hukukcu arkadaslardan aydinlatmalarini bekleyebiliriz).
    Sizin durmunuza benzer bir cok kisi tanidim, zira ben Rusya'da calisiyorum ve genellikle buraya ilk gelen kisiler bir yil kadar dogru duzgun calisma izni alamiyorlar (bundan kasitim alti ay ve daha fazla sureli calisma izni.ben de bir yil bu durumda calistim, sonra bir yillik calisma izni cikinca gidip tecil islemlerimi yaptirdim, bu bir yilda da gidip konsolosluga ifade verdigim icin problem cikmadi ve o doneme ait celplerin hepsinden "kovusturmaya gerek yoktur" karari cikti).Ustelik size daha once de belirttigim gibi Turkiye'de kaldigim surede de islenmis bir bakaya sucum olmasina ragmen tecil islemlerinde bir sorun cikmadi.3.5 yildir tecillerimi yaptiriyorum ve bedelli suremin dolmasina da bir ay kadar bir sure kaldi.
    Cunku konsolosluk bedelli icin gerekli sureyi hesap ederken ilk yurt disina ciktiginiz tarihi degil de, ilk tecil yaptirdiginiz gunu esas alarak saymaya basliyor.Bu nedenle bir an once tecil yaptirirsaniz 1095 gunluk sure baslamis olur.Bu da size ek bilgi.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cessiz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cok tesekkur ederim DEMIRYIGIT,

Verdiginiz bilgiler ve gosterdiginiz yol icin. Ben belgelerimi bu sabah gonderdim konsolosluga, bakalim noolcak. Bir haber alinca buraya yazicam tekrar benzer duruma dusenleri bilgilendirmek icin. Boyle bir sey basima gelcegini bilsem askerligimi yapip gelirdim. Simdi oyle bir duruma dustum ki, burda calismak icin okulumu biraktim, gocmenligimi alip donerim askerligimi yaparim diyodum. Bir kac sene ulkemde, bir kac sene burda calisirim diyodum. Ama bu dava aleyhime sonuclanirsa burasi ve ya turkiye arasinda bir secim yapmak zorunda kalicakmisim gibi geliyor. Neyse dusunmek bile istemiyorum. Herkese verdigi bilgiler icin tesekkur ederim.

Rica ederim, birbirimize yardimci olmak gorevimiz.
    Ancak bir hatirlatmada bulunmak istiyorum, hangi ulkede yasiyorsunuz ve konsoloslugun uygulamasi nasildir bunu da bilemiyorum ama, sanirim ifade vermek icin konsolosluga bizzat gitmeniz gerekiyor.
    Siz belgelerinizi gondermis oldugunuz halde, yine de konsoloslugu bir arayip bilgi alin derim ben.
    Gonderdiginiz belgeleri kabul etmeyip bizzat gitmenizi isteme olasiligi yuksektir.

Ayrica cok enteresan bir seklide davranip ifadenizi gidip askerlik subesine verin de diyebilirler, bu durumda ASAL'in yurt disi islemeleri bolumunde yer alan "bakaya islemleri ile ilgili bolum" den cikti alip goturun ve askerlik subesine gitmenizin bir anlami olmadigini, onlarin yabanci ulke tarafindan duzenlenmis calisma izni vs gibi belgeleri okuma ve onaylama-kabul etme yetkisinin olmadigini belirten bir aciklama yapin.Bu nedenle ifadenizi yalnizca konsolosluk subesinde verebileceginiz konusunda israr edin.
    Bir once mesaj yazan arkadas gibi bana da askerlik subesine gidip ifade vermem gerektigi soylendi, ve ben de gidince, subedeki gorevliller bu durumu gulerek karsiladilar.Boyle bir seye hem gerek yok, hem de mantiken mumkun degil seklinde cevap aldim.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Uyarilariniz icin tesekkurler.

Ben Kanada'da yasiyorum. Birakin Turkiye'ye gitmeyi, burdan en yakin konsolosluguma gitmem bile ucak ile 6 saat civari suruyor. Konsolosluk ile konustum ve onlar da anlayis ile karsiladilar ve bu durumda postanin mumkun oldugunu soylediler.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Tekrar yazdigim gibi mahkeme karari var, askeri yargitay ictihadi kaldi ki bu kabul etmemeleri imkansiz. Bakayadan once eger calisma izniniz-oturum izniniz varsa kesinlikle beraat. Konsolosluk tecil islemlerini yapiyor, askerlik subelerinin geri cevirdigini duymadim. Benim arkadaslarin tecil islemleri hep bakaya durumund iken yapildi. Benim de hakeza, sistemi bilmiyoruz bir sekilde isliyor. Ondan sonra tecilimiz varken ifade verince mahkemede buluyoruz kendimizi. Ifade vermeden once tecil isleminizin sonucnu bekleyin. Kabul edecekler %99.

Sizin gibi ben de asiri sekilde kizmistim dediginiz gibi gocmenlige basvurup hemen ayrilmayi dusundum ama bu sistemi duzeltecek olan da biziz.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu arada,

Bakaya kalanin tecili yapilmaz,
    Bakaya kalip da savcilikta dosyasi bekleyenin, mahkemede davasi devam edenin de tecili yapilmaz bundan %100 eminim. yonetmelikleri ezberledim. Ama, askerlik subeleri bu tarz ayrintilarla ugrasmiyor benim gordugum kadari ile. Elcilikten tecilini yapin rica ederim yazisini gorunce direk tecili veriyorlar. Onlar da topu elcilige atiyor. Ayrica, mahkeme kararindan ceza alip da tecil yapan insanlar bile taniyorum ! Tamamen olaylar askerlik subesinin elcilikten gelen yaziya tepkisine bagli olarak degisiyor.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ozkan.eren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bu arada,

Bakaya kalanin tecili yapilmaz,
    Bakaya kalip da savcilikta dosyasi bekleyenin, mahkemede davasi devam edenin de tecili yapilmaz bundan %100 eminim. yonetmelikleri ezberledim. Ama, askerlik subeleri bu tarz ayrintilarla ugrasmiyor benim gordugum kadari ile. Elcilikten tecilini yapin rica ederim yazisini gorunce direk tecili veriyorlar. Onlar da topu elcilige atiyor. Ayrica, mahkeme kararindan ceza alip da tecil yapan insanlar bile taniyorum ! Tamamen olaylar askerlik subesinin elcilikten gelen yaziya tepkisine bagli olarak degisiyor.

Bence kanunen ceza alan birisi bile olsa tecilini yapmamaya ya da bedelli askerlik hakkini engelemeye yetkileri yok.Cunku bedelli askerlik kanununda yazar ki "daha once fiilen silah altina alinmamis olmak gereklidir."
    Bu durumda eger birisi bakaya kaldi diye tecilini yapmiyor ya bedelli sevkini yapmiyorsa kisi burada dava acip kazanabilir bundan cekindikleri icin olabilir bu durum.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yonetmelikler gayet acik,

bakaya durumunda olanlarin mahkemesi devam etse bile tecili yapilmaz, bakin mahkeme acilmadiysa bakaya iseniz zaten sansiniz yok. Ama yukarida da dedigim gibi benim yapildi, yapilan cok tanidigim var. Niye peki boyle oluyor? Elcilikten erteleme yazisi duzenlendiginde atese tarafindan muhurlenen belge dogrudan askerlik subesine ulasiyor. Askerlik subesi de elcilik muhrune karsi gelmiyor, onayliyor. Bir nevi ast-ust iliskisi sorgulamiyorlar. Burada husus su, elcilik bakaya kontrolu yapmiyor ki hic ! Veya yapiyorsa da goremiyor, benim aklima gelen bu. Ben kendim bakaya oldugumu belirtmeme ragmen birsey olmaz kalkar dendi elcilikte. Ama ogrenci iseniz durum degisiyor, rektorluk teklif ediyor tecili, askerlik dairesine gidiyor yaziniz, askerlik dairesi aninda geri cevirebiliyor. Cunku bildigim askerlik daireleri daha ciddi kontrolleri var. Bir aklima gelen de insanlara kolaylik saglaniyor.

Mahkemeden karar cikarsa, kanunen tecil hakkiniz tamamen aliniyor, ama yine dedigim gibi benim tecilim vardi tecilden sonra mahkemeye ciktim, mahkemeye cikmadan once tekrar tecil islemi yaptirdim. Kafaniz karisti di mi?

Isin kisasi siz elcilige gidin, tecilinizi yaptirin belgelerden bir tanesinden size verecekler, altinda elcilik muhru oldugu surece problem gormeyeceksiniz. Askerlik subesi de elcilik madem onayladi biz de onayliyoruz diyecek...

Inanin bu konuda artik danismanlik verecek konuma geldim maalesef, ilgilenenlere elimden geldigince yardimci olurum.

Savci/Hakim arkadaslarin da konu hakkindaki goruslerini istirham ederim.
    Konu ozkan.eren tarafından (28-04-2008 Saat 21:17:04 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

burada netlestirmek icin yaziyorum,

bakayalik ile bedelli askerligin hicbir alakasi yok. 3-4 sene yurtdisinda kacak yasayan birisi eger calisiyorsa yasal bir sekilde, dovizli askerik yapabilir. Hatta bilakis, bakayalik kovusturmasi durduruluyor dovizli askerligin cikmasi durumunda.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ozkan.eren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    burada netlestirmek icin yaziyorum,

bakayalik ile bedelli askerligin hicbir alakasi yok. 3-4 sene yurtdisinda kacak yasayan birisi eger calisiyorsa yasal bir sekilde, dovizli askerik yapabilir. Hatta bilakis, bakayalik kovusturmasi durduruluyor dovizli askerligin cikmasi durumunda.

evet ben de cok sayida bu durumdaki insanlara tanik oldum.
    mesela cok yakin bir arkadasim azerbaycan'da ozamanlar yok tarafindan taninmayan bir univ. bitirmisti.
    okul bittikten sonra da buraya calismaya geldi.uc yil calisti, sonra da bedelli askerligini yapti.
    hem okul yillari hem de buradaki ilk calisma yilindan toplam bes yil kacmis askerlikten ve bir suru bakaya davasi acilmisti hakkinda.

bi de benim icin isin ilginc baska boyutlari var.
    ben 4.5 yil once ciktim yurt disina, daha once tr de iken bir kez bakaya kalmis ve mahkemeye sevk edilmis idim.
    simdi sizin basinizdan gecen olaylardan cikardigima gore yurt disina cikip da herhangi bir islem yapmadan gecirdigim donemler icin de yargilaniyor olabilirim.

ilk yil tecil yaptiramamis, ama ifade vermis ve bu ifadelerin sonucunda savciliktan "kovusturmaya gerek yoktur" yazisi gelmisti eve.
    ancak daha sonraki yillarda da tecil islemlerim her yil bir ay falan gecikti.
    yani mesela ben 6 martta tecil belgesi duzenliyorum, (su anki durumum bu)
    ama belgeler tr ye iki ayda gittigi icin nisan donemi icin kacak olarak araniyorum.
    bu yuzden de belgeler subeye ulasip, onlar da gbt'ye aranmadigima dair dari haber verip kaydi sildirene kadar neredeyse uc dirt ay geciyor.
    yani bir celp doneminden uc ay once tecil yaptirirsan, aranmadan bu isten siyrilabiliyorsun.

bir de bazi basliklar altinda "bakaya ya da yoklama kacaklarinin gbt'ye girmedigine dair" bisiler yazilmis.
    eger son bir yilda bir degisiklik olmadi bu tamamen yanlis bir belirtme.
    ben en son tr'ye bir yil once girdim.[secim zamani]
    daha once defalarca bu gecikme yuzunden kacak durumuna dustugum icin,
    gumruk kapisindaki pasaport kontrolcu memur [muhtemelen butun durumu ekrandan net olarak gorebiliyor]
    bana dedi ki, "rusyada oturmunuz devam ediyor degil mi?cunku etmiyorsa icerde cok sorun yasayabilirsiniz.daha once aranmissiniz."ben de her seyi goruyor musunuz orada" diye sorunca yanit vermedi.
    ama anlasildi yani durum.dolayisi ile, bakaya iken ulkeye girmek kesinlikle riskli.
    bir de bazi tanidklarim var, s.urfa, trabzon, mus gibi illerin askerlik subelerine baglilar.
    ne tecilleri var, ne de ifade islemleri.ama kimsenin aradigi falan yok onlari.serbestce girip cikabiliyorlar.
    ben ise celp doneminden bir hafta gecer gecmez aranmaya basliyorum.
    askerlik subesinin isleri siki tutmasina da bagli gercekten.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yurt disindayken bakaya kalmak

http:www.hukuki.netshowthread.php35078-Yurtdisinda-bakaya-kalmak

bakaya borclari silinir mi bedelli

yurtdisinda bakaya kalma

yurt disi bakaya kalmak

yurtdisinda kacak kalmanin cezasi

Forum