+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 48 ileti bulundu.

Konu: Baştan sona isim değişikliği süreci

Baştan sona isim değişikliği süreci Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Baştan sona isim değişikliği süreci

Alıntı SEM83 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın sdt 23 ben mi yanlış anladım siz someada msınız anlamadım lütfen bilgilerinizi güncelleştirin saygılarımla

Ben someone_ada değilim.
    Bu başlık altında sayın someone_ada'nın yazdığı mesaj dilekçe örneğidir.

Alıntı someone_ada rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    DİYARBAKIR

DAVACI:

ADRES :

DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, Diyarbakır

T.KONUSU : İsim ekleme talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım .. olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan .. olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktayım. Buna karşın, adım her nasılsa nüfus kayıtlarına .. olarak yazılmıştır.
    2-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamda ayrı adla bilinip tanınmamdan dolayı mesleki hayatım başta olmak üzere, yaşantım içerisinde birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma, ad değişikliği için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında ..olan adıma sosyal yaşamda bilinip tanındığım .. adını eklemek istiyorum. Bu şekilde de karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında .. olan adıma,sosyal yaşamda tanınıp kullandığım .. adının eklenmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.

tarih
    Davacı: ... ...
    imza

EK : Nüfus Aile Tablosu, Nüfus cüzdanı fotokopisi

Hukuki NET Güncel Haber

Baştan sona isim değişikliği süreci konulu yargıtay kararı ara
    Baştan sona isim değişikliği süreci konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı uygunluğunu nasıl ispat ederim

öncelik ile vakit ayırıp ilgilenen tüm kımetli hukukçularıma ve diğer insanlara teşekkür ediyorum

bu forumda aradığım konu hakkında son derece yeterli bilgiler temin ettim

yinede uzman görüşüne durumumu sunmak istiyorum

benimde sıkıntım adlarım ve soy adımdan kaynaklanıyor

Ali Rıza Yılanyan

küçüklüğümden beri Ali yada Rıza olarak tanıtmama rağmen bir şekilde diğer adım öğrenildiği anda isim Ali Rıza'dan
    ARIZA ya dönü vermiştir

bunun önüne geçme imkanım ne yazık ki olamadı

bulunduğum ortama telefon açan bir kimse telefonu açan kişiye kim var orada dediğinden ARIZA var diyerek iğrenç espirilere bile malzeme oldum

Babamın bana küçüklüğümden beri hitab ettiği Ali Yahya ismini ala bilmem için bu durum yeterli olurmu

şahit zorunlumur benim ile Arıza diye dalga geçenleri mahkemeye gelmeye nasıl ikna ederim ki ???

Soy adımı değiştirme sebebimde bu tür rahatsızlıklar

Yılan yakalayan diye bilinen dedemin babasının lakabı soy adı konunu gereği soy isim alınır iken bu şekil yazılmış ( artık yazan kişi nereden icab gördü ise )

ne yazıkki etnik konularda belli bir kesim soy isimlerine tıpatıp uyuyor
    ( bu konuyu rencide etmemek için derinleştirmiyeyim ama ermeni olmadığım halde böyle bir soy isim taşımak istememem hakkım değil mi ? )

babamın vefat edene kadar bana kendisininde kullandığı bir soy ismi almam mümkün olabilirmi

yaşım 30 olacak bu zaman kadar nerede idiniz dermisiniz bilemem

ama olayın bana en büyük etkisi evlenmeyi düşündüğüm bir hanımefendinin babasının bana soy ismimden dolayı hakaret etmesidir dersem belki bir fikir edinirsiniz

sonuç olarak bana ARIZA denmesini önlemek için ismimi Ali Yahya olarak değiştirebilirmiyim

soy adımın ermeni , rum kökenli vatandaşlarımızın soy adlarına tıpatıp uymasından dolayı toplumdaki oluşmuş yanlış izlenimlerin istikbalime engel teşkil etmesini önlemek amacı ile Yahyaoğlu olarak değiştire bilirmiyim

tüm ermeni ve rum vatandaşlardan özür diliyorum amacım onları incitmek değildi yanlış izlenimlerin önüne geçemediğim için sadece en doğal hakkımı korumaya çalışıyorum zaten Arıza diyorlardı soy adımı öğrenen af buyurun utanarak söylüyorum
    ETNİK ARIZA demeye başladı

önemli isteğim tüm bu işlemleri bir avukat yardımı ile yürütmeyi düşünürsem her kuruşu helal olsun kabalık yapmak istemiyorum na kadar bir masrafım olur

davayı nufusa kayıtlı olduğum il yada ilçe mahkemesinemi ikametgahın kayıtlı olduğu il yada ilçe mahkemesinemi açmalıyım

çok sağolun
    Konu as123 tarafından (06-06-2008 Saat 18:37:54 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Baştan sona isim değişikliği süreci

sameone_ada ilgilenip özel mesaj gönderdiğin için çok teşekkürler belirli bir mesaj sayısı olmadan özel mesaj yazamadığım için buradan devam etmek durumundayım

isim değişikliği konusunu gayet güzel açıklamışsın

ben hem isim değişikliği hemde soyisim değişikliği konusunu ön planda tutuyorum çünki soy isim değişikliği isim değişikliği kadar basit değilmiş

ayrıca sayın arkadaşlara iki önem verdiğim sorum daha var

1. ben davayı ikamet ettiğim ilden açabilirmiyim yoksa illaki nufusa kayıtlı olduğum il, ilçe de mi açmam gerek

2. daha uygun olacağını düşündüğüm için yasal bir temsilci bana yardımcı olsa masrafım ne kadar olur

Nerede
    Ordu
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Baştan sona isim değişikliği süreci

Çok ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatmışsınız.Keşke daha önce konunuza denk gelseydim.Arzuhalciye boş boşuna 15Tl vermekten kurtulurduk.

Davanız istanbul gibi kalabalık bir şehirde olmasına rağmen hızlı olmuş ben 15 20 binlik bir ilçede yaşıyorum 31.08.2009 dilekçe vermiştim hala celp bekliyorum hiç bir şey gelmedi..Gidicem sorucağım olmaz bu kadarda...

Nerede
    mersin
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Baştan sona isim değişikliği süreci

Arkadaşlar benimde bu konuyla ilgili bir kaç sorum var... yaşım 18den küçük ama isim değiştirmek için geçerli nedenlerim var. daha doğrusu ismim kimlikte yanlış yazıyor. birde merak ettiğim bir şey va ücret olarak baştan sona ne kadar gerekiyor?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar;

Başlıktan da anlaşılacağığı gibi, benim konum isim değişikliği. İsmi değişecek olan 2,5 yaşında ki oğlum. İsmi "Mert Mir Bedirhan" olan oğlumun adını "Mert" olarak değiştirmek istiyorum. Sebebi; 1-Bütün herkesin kısa yoldan kaçıp Mert demesi. 2-İler ki zaman da bu uzun ismin başına bela olacağını ve sıkıntı yaşayacağını düşünerekten.

Bu konu hakkında sizlerden neler yapmam gerekeceğini ve yardımlarınızı rice ediyorum.

1-Dilekçe olacak ise nsıl dilekçe ve nereye yazılacak. (Beyoğlu Nüfüs Müdürlüğüne) kayıtlıyız.
    2-Şahitler olacak ise kaç tane ve en yakın akraba kimler olabilir.
    3-Avukat tutmaya gerek var mı?
    4-Ne kadar sürer. (çok kısa sürerse sevinirim. bunun nedeni 1,5 ay sonra başka bir oğlumuz oluyor. doğacak oğlumuzun adını Bedirhan koymak istiyorum.

Dilekçe için ne gerekli bilgiler lazım ise sizleri bekliyorum.
    Göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkürler eder iyi geceler dilerim.

not- verdiğim bilgilere göre word sayfasına örnek bir dilekçe hazırlanıp adresime mail gönderilirse çok ama çok makbbule geçerim.
    arkadaşlar sizlerden çok şey istediğimin farkındayım ama herşeyden emin olmak için bu şekilde oluyorum. word sayfasında istememin sebebi, dilekçe de, hakimlerin yazılara da çok dikkat etmeleriymiş. yok çok uğraşma olur değerseniz bu tarz bir dilekçeyi avukata yazdırırsam ne kadar tl olur.

saygılarımla

Mehmet KAVCU

mehmetkavcu@msn.com
    Konu mkavcu tarafından (24-07-2010 Saat 23:10:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi geceler arkadaşlar.
    konuyu hatırlatmak istedim.
    her şey için teşekkürler..

Nerede
    istanbuL.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selam arkadaşlar (:

myheart14 sna bi soru :D bn kimlikteki adımı deqiştirmek yerine ek isim yazlılmasını istiyrm öncelkle bu mümknmü .?

Nerede
    antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi günler ben haziran 2013 de ismimi değiştirmek için dava açmıştım ama dava günü yurtdışında olduğum için duruşmaya katılamadım. şimdi türkiyedeyim e devlet ten baktığımda duruşma yapıldı ve karar çıktı yazıyor. bu dava iptal olmuş mudur ne yapmam lazım? bir de ben dilekçe de ismimin burçak olmasını istemiştim ama şimdi kararımı değiiştridim. ne yapmam lazım? yeniden dava açmam mı gerekiyor? lütfen en kısa zamanda cevaplayın iyi günler

Nerede
    uşak
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba kimlikte ismim pınar diye geçiyor. lakin küçüklüğümden bu yana bahar deniliyor. Ben Pınarın yanına bahar eklemekten ziyade kimlikte direk bahar yazmasını istiyorum. böyle bir imkanım var mı? beni bahar diye bilip seslenen bir kaç arkadaşım dava süresinde bana şahit olsa direk pınar'ı sildirip bahar yazma imkanım var mı?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değişikliği nasıl yapılır

isim degistirme islemi

isim değişikliği

isim değiştirme işlemleri

isim değiştirmek için yapılması gerekenler

mahkeme kararıyla isim değiştirme

isim degistirme sureci

isim değiştirme ücreti

https:www.hukuki.netshowthread.php34739-Bastan-sona-isim-degisikligi-surecihttp:www.hukuki.netshowthread.php34739-Bastan-sona-isim-degisikligi-sureciisim değiştirme 2014isim degisikligiisim değiştirme aşamalarıisim degisikligi icin gerekli belgelerisim değişikliği için yapılması gerekenlernüfusta isim değiştirme işlemleriilçe adını kim değiştiririsim değiştirme süreci nufusta isim değiştirmekilçe ismini kim değiştirirmahkeme kararı ile isim değiştirmeisim değiştirme nasıl olurkimlikte isim değişikliği nasıl yapılırisim degistirme ucretiisim değişikliği ücreti
Forum