+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 48 ileti bulundu.

Konu: Baştan sona isim değişikliği süreci

Baştan sona isim değişikliği süreci Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Baştan sona isim değişikliği süreci

Ben kendim dava açmadan önce siteler ve avukatlardan bu konularda edindiğim bilgileri özetliyorum:
    Bu davayı açabilmeniz için mahkemece kabul görecek şartlar mevcuttur. Şartlardan biri varsa davanız kabul edilir, aksi halde reddedilir. Aşağıdaki şartlardan biri varsa davanızı açabilirsiniz:
    1) Haklı bir sebebiniz olmalı.
    2) Ad/Soyadınız gülünç olmalı.
    3) Ad/Soyadınız, ahlak ve edebe uygun bulunmamalı
    4) Ad/Soyadınızın söylenmesi güç bulunmalı.
    5) Ad/Soyadınız manasız yani hiç bir anlamı bulunmamalı.
    6) Ad/Soyadınız hiç kullanılmamış bir ad/soyad olmalı (ki hakim, günlük hayatta size sorun çıkarttığı konusunda ikna olabilsin).
    7) Sizi tanıyanların şu andaki ad/soyadınız ile bir başka ad/soyad ile çağırmaları, yani nüfustaki ad/soyadınız ile tanınmamanız, bir başka ad/soyad ile tanınmış olmanız gerekir.
    8) Ad/soyadı sizde derin psikolojik çöküntü yaratıyorsa... Ancak normal bir isminiz varken sadece bu gerekçeyi sunarsanız değiştirme isteminizi, şahitler ve/veya psikiyatr rapor ve şahitliği ile desteklemelisiniz; ancak isim değişikliği onayı, kesin değildir, bunlarla hakimi ikna edebilmenize bağlıdır.

Hangi hallerin haklı sebep teşkil ettiği konusunda bir yasal düzenleme bulunmadığından ve esasen bu konuda bir kıstas belirlenmesi de söz konusu olmadığından, haklı sebebin var olup olmadığı, her bir davadaki özel koşullara göre mahkemece belirlenecektir. Bu belirleme yapılırken objektif koşullardan çok, değiştirme isteminde bulunanın mahkemeye sunacağı özel nedenlerin dikkate alınması gerekir. Bu özel, kişiye özgü nedenler; istemde bulunanın kişiliği, sosyal statüsü, aile ilişkileri ve mahkemeye yansıyan ruhsal durumu dikkate alınarak hakim tarafından değerlendirilmelidir.

----------------------------------------------------------------------
    Geçmişte isminizle ilgili alay edilme olmuş ise bunları dilekçenizde tek tek belirtin; çünkü alay edilme, isim değiştirme gerekçelerinden ağırlığı en fazla olanı. Yukarıdaki nedenlerden size uyan tüm gerekçeleri örneklerle destekleyerek gene bu forumlarda bulduğum ve sonraki mesaja kopyalayıp yapıştırdığım dilekçeyi kendinize uygun bir şekilde özenle düzenleyin.

Davam sırasında olanları isim değişikliği sırasında yardımcı olacağını düşünerek paylaşmak istiyorum:
    İsim değişikliği için gereken nedenlerden 4-5 tanesini taşıyan bir ismim vardı. Bunları dilekçemde açıkça belirttikten sonra örneklerle bunları pekiştirdim ve ismimin %100 değiştirileceğinden emin olduğum için şahit yazmadım. Dilekçemi verdikten 1 ay sonra celp geldi ve tarih 1 ay sonrasını gösteriyordu. Dava günü sıram geldiğinde hakim birkaç kez elindeki kağıda bakarak "... siz misiniz" demeye çalıştı; ama söyleyemedi. Daha sonra (şu anki adım ) Ada ismini daha önce duymadığı için böyle bir isim olup olmadığını sordu ve ben de 1-2 cümleyle ikna ettim. İsim değiştirme davam birkaç dakika sürdü. Bundan 2 ay sonra da nüfus cüzdanımı alabildim; çünkü isim değişikliği onayından 21 gün sonra karar yazıldı ve ondan sonra karar nüfusa gönderilmesi için 1 ay beklemem gerekti. Kısaca isim değişikliğim 4 ay sürdü; ancak İstanbul'un en kalabalık ilçesi olan Gaziosmanpaşa'daki dava yoğunluğu nedeniyle bu kadar uzun sürdü. İsim değiştireceklere önerim; hiç çekinmeden, utanıp sıkılmadan isimlerinin kendilerine verdiği rahatsızlığı, bu ismin sosyal yaşantılarında kendilerine yaşattığı zorluğu açık ve samimi bir şekilde dilekçelerinde örneklerle açıklamaları.

İsim/soyad değişikliği onayından sonra:

İstanbul Gaziosmanpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi'nde isim değişikliği onaylandıktan sonra "21 gün say gel, kararını al" dediler. 21 gün sonra gittim. 4.50 YTL karşılığında kararımı aldım ve gazeteye verilecek ilanı bir dosya kağıdına yazıp imzalayıp verdiler. Bunu normal gazeteler yayınlayamıyormuş. Bir yerel gazete "Basın İlan Kurumu'ndan izin belgesi alırsanız ilanınızı yayınlayabiliriz" dediler. Basın İlan Kurumu'na gittim. Onlar da "bu tip mahkeme ilanlarını yerel gazeteler yayınlayamaz" deyip bana verilen önceki bilginin yanlış olduğunu belirtip "ilanı kendilerinin 50 YTL karşılığında kendi belirledikleri bir yerel gazeteye verebileceklerini" söylediler. İlanın yayınlandığı gün ilanın yayınlandığını kontrol ettikten sonra gazeteyi hiç dokunmadan Asliye Hukuk'a götürdüm. Bana "Bir ay sonra gel elindeki karara isim değişikliğinin kabul edildiğini belirten bir mühür basıp imzalayacağız. Daha sonra Nüfus müdürlüğüne gideceksin ve yeni nüfus cüzdanını alacaksın" dediler. Yani o gün Asliye Hukuk'a giderken yanında yeni çekilmiş vesikalığını da bulundurursan iyi olur.

Gazete ilanından 4 hafta sonra, gitmeden önce "değişiklik olmadıysa boşu boşuna o kadar yolu gitmeyeyim" diye TC NO ile sorgulama yaptım, değişmediğini görünce GOP Adliye'yi aradım ve bana "gazete ilanından 3 hafta sonra kararın kesinleştiğini ve değişikliğin Mernis'e ne zaman yansıtılacağını bilmediklerini; ama elimdeki karar ile Asliye Hukuk'a geldiğimde verecekleri belgeyi muhtarlığa götürüp oradan da alacağım belgeyi Nüfus Müdürlüğü'ne götürdüğümde yeni nüfus cüzdanımı alabileceğimi" söylediler." Kararı ve muhtarlıktan aldığım Nüfus Cüzdanı Değiştirme Talep belgesini alıp Asliye Hukuk'a gittim. "Gazete ilanıyla kararın ... tarihinde kesinleştiğini" belirten bir damga ve mühür basıp imzalayıp verdiler.

Nüfus cüzdanına ek olarak ehliyet, sağlık karnesi, banka kartları, hesapları, ... gibi adınıza düzenlenmiş kaç belgenin değiştirilmesi gerekiyorsa bu işlemlerde belgenin kopyası kullanılamadığı için ilanının onaylandığını belirten mühür ve imzadan sonra, kararın size gereken adette fotokopisini çektirip, Asliye Hukuk'taki yetkiliye "Aslı gibidir" diye onaylatıyorsunuz. Ben 2.5 YTL'ye 10 fotokopi çektirmiştim ve 1 kuruş vermeden Asliye Hukuk, "Aslı Gibidir" diye mühürleyip imzalayıp verdi.

İsim değişikliği kararını belirten her bir belge ile sadece bir belgeyi(ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport...) değiştirebiliyoruz; ancak diplomaları yeniletemiyoruz. Bu nedenle ileride diplomalarla ilgili sorun çıkmaması için kararın "aslı gibidir" diye onaylatılmış çok sayıda kopyası, elinizde kalacak şekilde çoğaltın.

Bundan sonra Asliye Hukuk'taki yetkili "Elimdeki kararla Nüfus Müdürlüğü'ne gidersem nüfus cüzdanımı alabileceğimi" söyledi; ancak Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğimde Mernis'te değişiklik yapılmadığı için Nüfus Müdürlüğü boşu boşuna kimliğimi yenileyip verdi. Mernis'te ismimin değiştiğini internetten öğrendikten sonra tekrar gidip kimliğimi değiştireceğim.

Sonuç itibariyle GOP'ta isim değiştirme benim için süre olarak dilekçenin verilmesinden itibaren 4-5 ay ve ücret olarak başta verdiğim harç, ... için 39 YTL + karar için 4.50 YTL + ilan için 50 YTL. Ve süre olarak benim gibi ilk duruşmada isim değişikliği kabul edildiği takdirde Gaziosmanpaşa/İstanbul mahkemelerinde dilekçenin verilmesinden yeni nüfus cüzdanınızı almanıza kadar 4-5 ay; ancak başka ilçelerde ve başka illerde dava yoğunluğuna bağlı olarak bunun yarısı kadar zaman sürüyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Baştan sona isim değişikliği süreci konulu yargıtay kararı ara
    Baştan sona isim değişikliği süreci konulu hukuk haber
    Konu someone_ada tarafından (29-02-2008 Saat 15:40:00 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Baştan sona isim değişikliği süreci

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    DİYARBAKIR

DAVACI:

ADRES :

DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, Diyarbakır

T.KONUSU : İsim ekleme talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım .. olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan .. olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktayım. Buna karşın, adım her nasılsa nüfus kayıtlarına .. olarak yazılmıştır.
    2-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamda ayrı adla bilinip tanınmamdan dolayı mesleki hayatım başta olmak üzere, yaşantım içerisinde birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma, ad değişikliği için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında ..olan adıma sosyal yaşamda bilinip tanındığım .. adını eklemek istiyorum. Bu şekilde de karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında .. olan adıma,sosyal yaşamda tanınıp kullandığım .. adının eklenmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.

tarih
    Davacı: ... ...
    imza

EK : Nüfus Aile Tablosu, Nüfus cüzdanı fotokopisi

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nüfus Aile Tablosu, Nüfus Müdürlüğü'nden alınıyor.

Forum editörlerine not: Forumların kilitleme özelliği varsa bu forum konusunu kilitlerseniz benzer sorunları yaşayan kişilerin aynı soruları yazıp cevap bekleyerek zaman kaybetmezlerini önlemiş olursunuz, hem de sizler aynı cevapları tekrar tekrar yazmak zorunda kalmazsanız.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Laik bir ülkenin mahkemesinde İnancımdan dolayı (dini yönden) kötü olan bir ismi , kimlikte değiştirmek istememe izin verilir mi ?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda nedenler açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu şekilde imalı sözler kullanmanızı hiç iyi karşılamadım. Buna neden olan parti de hakettiği hukuksal sürece girdi zaten.
    Bir arkadaşımın arkadaşı adının Kürtçe olmasını gerekçe göstererek dava açmış ve reddedilmiş.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımcı olacağını düşünerek daha önce sizinkine benzer sorunu yaşayan birinin sorusunu ve ona gelen cevabı yazıyorum (bu kişi ismini değiştirebilmiştir):
    Alıntı myheart14 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar...
    Ben Abdullah. İsmim Cok Güzel Olmasına Ragmen Halk dilindeki Kısaltma Yaparak APO diye Bana Hitap Etmeleri Beni Oldukca Rahatsız Ediyor.Biliyorsunuzki Bölücü Teror orgütü Bası Abdullah Ocalan'a da Apo Denilmekte. Bu İsimden Kücüklügümden beri Nefret Ediyorum Ve gün Geçtikcede Bu Ofkem Artmaya Devam Ediyor... Göbek Adım Olan harun İsmini Hem Cok Seviyorum Ve de Kısaltılmasının Olmaması Benı Sevindiriyor... Yaklasık 2 Yıldır Yakın Cevremdekiler Hariç Yenı Kurulan Arkadaşlıklar,Dostluklar olmaz üzere bi cok yerde Harun İsmiyle Tanıttım Kendimi... Zaman ilerleyip Geçmişden Kalma Arkadaşlarla birlikde yenı Arkadaşlarımızlada Görüştügümüzde Eski Arkadaşların Bana Yine Apo diye Hitap Etmesi Ve de Yenı Arkadaşlıklarında Bu Apo Kim diye meraklı Bakıslarından Bi türlü Kendimi Alamıyorum Ve O kadar cabam boşa gidiyor Ve Yenı arkadaşlıklarımızda o saatten sonra bana Apo demeye Başlıyorlar.. Bir türlü üstesinden Kalkamıyorum Bu durumun... Harun Demek için ne kadar zorlasam da Kimliğini Göster diye Tepki Aldıgım zamanlar bile oldu Ve Apo Demekde Halen daha ısrar Ediyorlar...
    Bu Bence Yeterli İsim değişikliği için ama size Göre Nasıl..???
    Bunları Hiç Bahsetmeyipde Kücüklüğümden Beri Bana Herkes harun Diyor Ve Abdullah ismide Sadece Kimlikde Geçiyor Diye mi Bi Dilekce Yazıyım. 2 Tane De Sahit Bulurum her iki Durum içinde...
    Mahkeme Gününde de Ve Dilekcede Hangisini Soylemeliyim??
    Alıntı c_selin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dilekçenizde,bu gerekçelerin tümünü sıralayabilirsiniz.Yalnızca tek bir neden sunmak zorunda değilsiniz.Kanunun isim değişikliği için aradağı koşul,'haklı bir nedenin varlığı'dır.Bu nedenlerin haklılığını hakim taktir eder.Bu konuda,fazla irdeleyici davranılmıyor.Sunduğunuz gerekçeler bence makul.
    Dilekçenizde Cengiz ismini sevmemenizi açıklayan çok kısa bir açıklama (kısa bir cümleden ibaret) belirttikten sonra psikolojik olarak bu ismin size verdiği rahatsızlığı uzun uzun açıklayın. Sonra da "bu nedenlerle şu kadar yıldır şu ismi kullanıyorum. Bunu şahitlerle de destekleyebilirim." yazın. Mahkemede de dinle ilgili kısmı gene kısa bir cümle ile özetleyip dilekçenizde yazdıklarınızı tekrarlayın. O zaman myheart14 gibi isminizi değiştirebilirsiniz. Diğer türlü isminin Kürtçe olması üzerine şikayetini temellendirip başka bir ismi kullandığını göstermek için şahit kullanan örnekteki diğer kişi gibi bu isteminiz reddedilir.
    Konu someone_ada tarafından (03-04-2008 Saat 12:18:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bolu
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

someada arkadasımızın alıntıları için teşekkürler... Soylediği gibi benım ismim değiştirildi.Bundan Sonra Harun Bulut..

Yardımcı olmamı istediğiniz bi konu varsa elimden geldiginde cevaplamaya calısırım...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın someada verdiginiz bilgileriniz için teşekkür ederim sizdenbir konuda yardımcı olmanızı, isim degişikligiyle ilgili dilekçe örnegi (herhangi birformatta olabilir)talebinde bulunacaktım.Şimdiden Teşekkür ederim
    Saygılarımla

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı SEM83 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın someada verdiginiz bilgileriniz için teşekkür ederim sizdenbir konuda yardımcı olmanızı, isim degişikligiyle ilgili dilekçe örnegi (herhangi birformatta olabilir)talebinde bulunacaktım.Şimdiden Teşekkür ederim
    Saygılarımla
    2 numaralı mesajı pek dilekçeye benzetemediniz galiba.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2 numaralı mesajı pek dilekçeye benzetemediniz galiba.
    sayın sdt 23 ben mi yanlış anladım siz someada msınız anlamadım lütfen bilgilerinizi güncelleştirin saygılarımla

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değişikliği nasıl yapılır

isim degistirme islemi

isim değişikliği

isim değiştirme işlemleri

isim değiştirmek için yapılması gerekenler

mahkeme kararıyla isim değiştirme

isim degistirme sureci

isim değiştirme ücreti

https:www.hukuki.netshowthread.php34739-Bastan-sona-isim-degisikligi-surecihttp:www.hukuki.netshowthread.php34739-Bastan-sona-isim-degisikligi-sureciisim değiştirme 2014isim degisikligiisim değiştirme aşamalarıisim degisikligi icin gerekli belgelerisim değişikliği için yapılması gerekenlernüfusta isim değiştirme işlemleriilçe adını kim değiştiririsim değiştirme süreci nufusta isim değiştirmekilçe ismini kim değiştirirmahkeme kararı ile isim değiştirmeisim değiştirme nasıl olurkimlikte isim değişikliği nasıl yapılırisim degistirme ucretiisim değişikliği ücreti
Forum