+ Konuyu Yanıtla
6 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon
51 den 60´e kadar toplam 130 ileti bulundu.

Konu: Erkek hemşire karıma iğne yapamaz

Erkek hemşire karıma iğne yapamaz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Erkek hemşire karıma iğne yapamaz

1. si o kişinin acil serviste hastanın yanında olması hata!Kocası değil herhangi bir hukuksal bağları yok!"Yoldan geçen bi adamla "hemen hemen" aynı yakınlıkta.Burda doktorun ya da personelin bu kişiyi içeri almama gibi bir lüksü de yok zaten çünkü böyle bir durumda "Sen nasıl olur da beni içeri ALMAZSIN!?"olayı başgösterecek..Doktor/personel direndi almadı:zorla içeri girip kadını alıp başka bir yere götürmezse ben de bu ülkede bişey bilmiyorum..Hatta ertesi gün biz acile gittik bize bakmadılar diye şikayet etmezse...!!
    2. si hastanın tedaviyi reddetme hakkı da var.Değil mi?Kimse kimseye zorla müdahale edemez!?Bence olay:gerekli tedavinin doktor tarafından verildiği halde tedavi olacak kişinin tek bir cümlesiyle "ben iğnemin bir bayan hemşire tarafından yapılmasını istiyorum" cümlesiyle hallolabilecek bir mevzunun araya 2. şahısların girerek "efelik" yapmasından öte birşey değildir.Kimse kimsenin sağlığına,tedavisine müdahale edemez!!Hele hele tedavi olacak kişinin akli dengesi yerindeyse.
    Ben kadının o anki ruhsal durumunu anlayabiliyorum
    Ama şu da var ki eğer kadın böyle bir talepte bulunmuş ve talebini kimse yerine getirmemişse o zaman bence kusur bulunabilir.

Hukuki NET Güncel Haber

Erkek hemşire karıma iğne yapamaz konulu yargıtay kararı ara
    Erkek hemşire karıma iğne yapamaz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

" Berber x, önceki gün saat 21.00 sıralarında .. Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nde yatan oğlunu ziyarete gitti. x, ziyaret sırasında oğlunun yanında refakatçi olarak bulunan boşandığı eşinin rahatsızlanması üzerine aynı hastanenin acil servisine götürdü. "
    Olay gece ve ACİL SERVİS te oluyor yanılmıyorsam. Acil saglık hizmetlerinin yürütülmesinde hekim seçme hakkı bulunmamaktadır. Kaldı ki somut olayda soruyu soran değerli üye yardımcı sağlık personeli bakımından bir sıkıntı yaşamış kendince. Adı üzerinde HEKİM SEÇME HAKKI. YArdımcı sağlık personelini değil. Yardımcı sağlık personeli hekimin gözetim ve denetimi altında hekimin önerdiği müdaheleyi yapan kimsedir. Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki acil serviste ne hekim seçme ne de yardımcı sağlık personeli seçme hakkını kullanmak mümkün değildir. Bu sorunun cevabı hem hipokrat yemininde var hem de olağan hayatın akışında. YAni acil bir vakada HASTANIN EŞİNDEN BAŞKA HİÇ KİMSE hastanın cinsiyetine dikkat etmez, önemli değildir, önemli de olmamalıdır zaten. Acil serviste çalışan doktor veya yardımcı sağlık personeline bu türlü bir refleks GERÇEKTE bu personeli cinsiyet ayrımı yapmadığı ve cinsiyeti önemsemeden müdahel ediyor iken haksız ve mesnetsiz bir şekilde itham etmek anlamı taşımaktadır.
    Ayrıca Türk POZİTİF HUKUKUNDA ERKEK HEMŞİRE DİYE BİR KAVRAM YOKTUR. Yardımcı sağlık personeli olarak ACİL TIP TEKNİSYENİ veya TEKNİKERİ VARDIR, SAĞLIK MEMURU vardır. Ancak SAğlık BAkanlığı Bünyesinde ERKEK HEMŞİRE DİYE NE BİR KADRO NE DE BİR ÜNVAN VARDIR. Enjeksiyon yapan herkes HEMŞİRE DEĞİLDİR.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

x 'in boşandıgı eşi z
    erkek hemşire
    din olgusu
    meselenin özü burda.
    Kişi eşinden boşanmış ise onun üzerindeki hak ve talep yetkisinide kaybetmiş demektir.
    Saglık Bakanlıgında erkek hemşire tanımlaması yoktur. Zaman zaman hiç bir saglık egitimi almamış temizlik görevlisi bayların kırık ve çıkık olaylarında hatta basit yaralanmalarda ilk müdahaleyi hiç bir yetkileri olmadan yaptıklarına şahit olmuşuzdur. Erkek hemşire tanımlamasıyla(?) bahsedilen kişnin acil serviste injeksiyon yapma yetkisi varmıdır. Varsa bu yetki kim tarafından verilmiştir.
    x nin itirazının ön yargılı olarak hemen din olgusuna ve cehalete baglanmasınında dogru olmadıgı kanaatinteyim. Ateist kabilelerde dahi bazen bu ve buna benzer örnekler görebiliriz.
    Saygılarımla.
    Konu Ökkeş Kadri BAÇKIR tarafından (10-05-2008 Saat 17:51:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ayça_İKÜ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bende şaşırtıcı bulmadım açıkçası...Tamamen eğitimsizlikle alakalı bir durum bence.Hızla artan camilerin yerine okullar,eğitim kurumları açılmadıkça bu zihniyet devam edecektir.Unutmayalımki,eğitimsiz insan dinini tam olarak bilemez,yalan yanlış duyduklarıyla hareket eder, dini görevlerini tam anlamıyla yerine getiremez.Herşeyin herşeyin temelinin eğitim olduğunu düşünüyorum...

ne alakası var konuda kıskançlık söz konusu din ile ırk ile mezhep ile cami ile ne alakası var.

asıl sizin eğitime ihtiyacınız var bence konuları ayırt edemiyorsunuz.

sabir fikirli bir zihniyetsiniz her kapıyı dine imana çıkartacak kadar zayıfsınız

Eğitimli bir erkekte bu şekil kıskançlıklar sergileyebilir hatta kavga boyutuna taşıyabilir olayı (boşanmış olsa dahi)

Nereden nereye ortaya bir konu atılıyor hemem din olgusu karalanmaya kalkıyor.

Ne kadar bölünmüş bir toplumuz herkez kafasına göre karalamalar yapıyor alakalı alakasız
    Konu tuana648 tarafından (10-05-2008 Saat 16:00:23 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bazı yorumcu arkadaşların : şaşırtıcı bulmadım ! eğitim(sizlikle)le alakalı !!! gibi yorumlarını hayretle okuyorum... diyelim ki adam boşanmamıştı ve eşine de bay doktorun ve bay hemşirenin bakmasını veya aynı şekilde bir hanımda kaba olacak fakat kocasına ( beyine= erkek eşine) bir bayan doktorun veya bayan hemşirenin bakmasını istememe gibi bir hakkı yok mudur ? ( tabii ki alternatifi varsa? kişinin özgürlüğü değil midir hastanesini , doktorunu , anestezisyenini , avukatını , papazını , kilisesini , camisini , özel aracını , trenini , minibüsünü vapurunu , imamını ve diğer her türlü alternatifli hizmet vasıta ve tüzel- şahıs hizmet verenini seçmek ? tabii ki olaydaki doktorun kısıtlamacı ve diretmeci tavrı hiç hoş olmamakla birlikte , hastanın kavgacı tavrı da hoş değildir. nitekim olayın kavga tarafına sayın hakimlerimiz karar verecektir , fakat olayın her iki tarafı da esasen kendi vicdanlarına nasıl savunma yapacaktır? sayın yorumcu arkadaşlarında işi bu taraftan yani doktorunu dahi seçebilme hakkı bulunabilen bir hasta veya yakınının neden hemşire seçmeye gelince iş seçtirtmek istememe taraftarı olmalarını anlatmaları gerekir? işi hemen yobaza bak yahuuuu!!! tavrına getirmeden...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hemşire seçme değil,cinsiyet seçmeden bahsediliyor.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her şeyi cinselliğe odaklarsanız bu sitede de bu sorunu! dile getirirsiniz.Farkında mısınız ama projeksiyon yapıyorsunuz eşinizin nezdinde!ızgın:

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erenalp; Yobazlık yapılan bilimsel çalışmanın kendisini değil, onu yapanın kim olduğu ile ilgilenmektir. Gerek doktorlar ve gerekse avukatlar mesleklerine başlarken yemin ederler ve sıkı meslek kuralları ve hatta etik meslek ilkeleri vardır. Kendisine ihtiyaç duyan hasta veya müvekkillerde din, meslek, ırk vs. ayrımı yapmazlar...

Ne zaman hemşirenin hasta seçme hakkı olur, o zaman hastanın da hemşire seçme hakkı olur. Biz ülke olarak demokrasiyi sonsuz özgürlük, devleti de nasılsa vergi ödendiğinden her istediğinizi yapmak zorunda olan makam olarak görmekten vazgeçmeliyiz.
    Konu çilek tarafından (14-09-2008 Saat 21:17:58 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın çilek,
    İlk söylediğinize katılıyorum.
    Alıntı çilek rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Gerek doktorlar ve gerekse avukatlar mesleklerine başlarken yemin ederler ve sıkı meslek kuralları ve hatta etik meslek ilkeleri vardır. Kendisine ihtiyaç duyan hasta veya müvekkillerde din, meslek, ırk vs. ayrımı yapmazlar...
    İkincisine ise katılmıyorum.
    Alıntı çilek rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ne zaman hemşirenin hasta seçme hakkı olur, o zaman hastanın da hemşire seçme hakkı olur.
    Çünkü prensip şu:
    Sağlık personeli hasta seçemez, ama hasta sağlık hizmeti verecek personeli seçebilir.

Personeli Tanıma, Seçme ve Değiştirme
    Madde 9- Hastaya talebi halinde, kendisine sağlık hizmeti verecek veya vermekte olan tabiplerin ve diğer personelin kimlikleri, görev ve unvanları hakkında bilgi verilir. Mevzuat ile belirlenmiş usullere uyulmak şartı ile hastanın, kendisine sağlık hizmeti verecek olan personeli serbestçe seçme, tedavisi ile ilgilenen tabibi değiştirme ve başka tabiplerin konsültasyonunu istemek hakkı vardır. Personeli seçme, tabibi değiştirme ve konsültasyon isteme hakları kullanıldığında, mevzuat ile belirlenen ücret farkı, bu hakları kullanan hasta tarafından karşılanır.

http://www.ibtf.ibu.edu.tr/etik/3.doc

Hukuk forumunda olduğumuza göre burada siyasi-ideolojik görüşümüze göre değil yürürlükteki kanun ve yönetmeliklere göre yorum yapmamız en doğrusudur.

Yapılan haberde olay sadece doktorun perspektifinden anlatılmıştır.
    Hasta kadının kadın sağlık personeli isteyip istemediğine dair en ufak bir bilgi yoktur.

Tam tersine doktorun "Kendisine böyle bir hakları olmadığını, bunun çalışma düzenlerini bozacağını, bekleyen diğer hastaların da hayati tehlikesi olabileceğini anlatmaya çalıştım." şeklinde konuştuğu kendi ifadesinden anlaşılmaktadır.

Hayır, hastanın bunu istemeye hakkı vardır. "Hastanın şu nedenle personeli seçme hakkı vardır, bu nedenle seçme hakkı yoktur." demek de hukuk kurallarıyla bağdaşmaz. Bu hakkı kullanmasını engelleyen doktor yönetmeliklere aykırı olarak davranmıştır.

Ayrıca bugün Hürriyet'te okuduğum kadarıyla hastanın rahatsızlığı soğuk algınlığıdır ve acil müdahaleyi gerektiren bir hayati durum söz konusu değildir.

Erkek hastaya bakmayı reddeden kadın personel, kadın hastaya bakmayı reddeden erkek personel nasıl yönetmelikleri ihlal ederse, hastanın sağlık personelini seçme hakkını engelleyen doktor da aynı şekilde yönetmelikleri ihlal etmiştir.

Gazetede yayınlanan beyanatı da bunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu beyanata dayanarak doktor hakkında disiplin işlemi yapılması yönetmeliklerin gereğidir.

Yoksa görev başındaki devlet memuru sultasını, "Kanun benim" tavrını engellemek mümkün olmaz. Devlet memuru vatandaşa hizmet etmek ve vatandaşa verilen haklara uygun davranmakla mükelleftir.
    Konu sdt23 tarafından (14-09-2008 Saat 21:50:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Std23 doktor hastaya seçim hakkı tanımadı diye eleştiriyoruz. Peki acil olmayan soğuk algınlığı teşhisini kim koyar? Hasta mı? Teşhisi koyan hasta ise zaten doktora da ihtiyaç yoktur. Peki doktor, madem kadın doktor istiyorsun, bugün git yarın gel deseydi mesleki kuralları ve yeminini ihlal etmiş olmaz mıydı? Ve maazallah hasta soğuk algınlığıdır diye düşünürken çok ciddi veya acil müdahale gerektiren hastalık olduğu ortaya çıkıverseydi ve hasta o gece ölseydi bunun sorumlusu olarak o doktor gösterilmeyecek miydi? "Doktor hastaya bakmadı..." denilecekti.
    Konuyu hukuki yönden incelemek güzel ama hukuk aynı zamanda pratik olmayı gerektiriyor ve yaşama paralel olmayı...
    Saygılar.

+ Konuyu Yanıtla
6 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: