+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Açığa Alınma

Açığa Alınma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Açığa Alınma

Ben bir kamu kurumunda müdür olarak görev yapmaktayım.Siyasi nedenlerden dolayı asıl kadrom başka bir ilde olmak üzere geçici görevle başka bir ilde görevliyken, 13 ay önce bir savcılık soruşturması kapsamında valilik tarafından valinin bana ola kişisel kini nedeniyle açığa alındım.2 gün önce ilk mahkememiz oldu ve mahkeme tarihi 2 ay sonraya ertelendi.1 gün öncede resmi gazetede yayınlanan atama kararı ile başka bir göreve atanmak üzere görevimden alındım.Sormak istediğim:
    Açığa almak ve açıklık süresinde belli kıstaslar varmıdır,ben mahkeme sonuçlanmadan kadromun alındığı ile veya geçici görevimi sürdürdüğüm ilde görevime dönmek için nasıl bir yol izleyebilirim.Diğer bir husus bana atama kararını nasıl tebliğ edecekler.En önemlisi ben bu mahkeme sürecinde tüm haklarım üzerimde kalması koşuluyla emekli olabilirmiyim.Benim bu konularda nasıl bir hukuki yol izlememi tavsiye edersiniz.Teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Açığa Alınma konulu yargıtay kararı ara
    Açığa Alınma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Açığa Alınma

Öncelikle geçmiş olsun....

Sizi ilgilendiren yasa maddeleri aşağıda... Kadronuzun başka bir ilde olması size bir hak doğurmaz... Açıkta bulunmanız nedeniyle yerinize bir vekil görevlendirme yapılmıştır zaten... Tebligatı görevli bulunduğunuz Valiliğin memurları ikametinize gelerek yapacaklardır. Memur sıfatınız devam ettiği için, emekli olmak istemeniz halinde emekli olabilirsiniz... Müdürlüğünüz makam tazminatı ödenen müdürlüklerden ise, ve siz iki yıldan fazla makam tazminatı almışsanız, hangi tarihte emekli olursanız olun, o müdürlükten emekli olmuş sayılırsınız...

Ceza kovuşturması sırasında görevden uzaklaştırma:

Madde 140 – Haklarında mahkemelerce cezai kovuşturma yapılan Devlet memurları da 138 inci maddedeki yetkililer tarafından görevden uzaklaştırılabilirler.

Görevden uzaklaştırılan veya görevinden uzak kalan memurların hak ve yükümlülüğü:

Madde 141 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK/12; Aynen kabul; 15/5/1975 - 1897/1 md.)

Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Bu gibiler bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler.

143 üncü maddede sayılan durumların gerçekleşmesi halinde, bunların aylıklarının kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödenir ve görevden uzakta geçirdikleri süre, derecelerindeki kademe

ilerlemesinde ve bu sürenin derece yükselmesi için gerekli en az bekleme süresini aşan kısmı,üst dereceye yükselmeleri halinde, bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir.

Sayfa 50

4225

Tedbirin kaldırılması:

Madde 142 – Soruşturma sonunda disiplin yüzünden memurluktan çıkarma veya cezai bir işlem uygulanmasına lüzum kalmıyan Devlet memurları için alınmış olan görevden uzaklaştırma tedbiri, 138 inci maddedeki yetkililerce (Müfettişler tarafından görevden uzaklaştırılanlar hakkında atamaya yetkili amirlerce) derhal kaldırılır.

Görevden uzaklaştırma tedbirini kaldırmıyan görevli hakkında 139 uncu madde hükmü uygulanır.

Memurun göreve tekrar başlatılması zorunlu olan haller:

Madde 143 – Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:

a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;

b) Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilenler;

c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;

ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmıyacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;

Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır.

Görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırılmasında amirin takdiri:

Madde 144 – 140 ıncı ve 142 nci maddelerde 143 üncü maddenin a, b, c fıkralarında yazılı olanlar hakkındaki görevden uzaklaştırma tedbiri, Devlet memurunun soruşturmaya konu olan fiillerinin, hizmetlerini devama engel olmadığı hallerde her zaman kaldırılabilir.

Süre:

Madde 145 – Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır.

Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceliyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle size teşekkür ederim.Bu konuyla alakalı başka sorularım daha olacak.Açıklık sürem devam ederken maaşım belli oranda kesildi.Kesilen bu oran herhangi bir yerde başladığım takdirde tarafıma yasal faiziyle birlikte ödenirmi.Bu aşamada üçlü kararname ile tekrar il müdürü olarak atanabilmem mümküm olabilirmi.Mahkemeden beraat ettiğim taktirde bana şahsi kin güden ve açığa alan vali için hukuki yollardan hak arayabilme yolum varmı.
    Size tekrar teşekkürlerimi iletir iyi çalışmalar dilerim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Ceza davasından beraat eder ve disiplin yönünden memurluktan çıkarma cezası dışında bir ceza alırsanız memurluğa geri dönersiniz ve yoksun kaldığınız maaş farklarınızı toptan alırsınız...

2-Üçlü kararnameler hazırlanırken, atama dosyasına sicil özeti ile hakkında yürütülmekte olan bir soruşturma bulunup bulunmadığını hakkında belge konulması gerektiğinden, hakkında soruşturma yürütülen bir memurun müşterek kararname ile atanması mümkün değildir.

3- Açılan davalardan beraat ederseniz, gerekçeli kararda gösterilen nedene bağlı olarak maddi ve manevi zararlarınızın tazmini için Vali aleyhine dava açabilirsiniz...

İl Müdürü'nün bu konuları ezbere bilmesi beklenir ama demek ki siz işten güçten vakit bulamadınız...

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle bana yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim.Bu konuları araştırıyorum çünkü kimin doğru yaptığı kimin yanlış yaptığı belli değil.Dediğiniz gibi üçlü kararname ile atanırken herhangi soruşturma olup olmadığına dair belge eke konulur dediniz ancak benim yerime atanan kişinin şu anda devam eden mahkemesi var ve yargılanıyor.Diğer bir husus 6 aydan fazla geçici görev omaz denirken ben yaklaşık olarak 24 ay geçici görev yürüttüm.En önemlisi ben açıktayken atama emrini bana nasıl tebliğ edeceklerini ve benim yolluğumu nerenin ödeyeceğini kimse bilmiyor.İşbilmez insanlar devlette yönetici olurken hangi kanuna göre işlem yapabileceğimi bilmiyorum.Bu nedenden dolayı sizin gibi bilgili insanların yardımlarına ihyiyaç duyuyorum.Şunuda belitmek isterimki başımdan geçen soruşturma olayı tamamen benim alınmam için yapılan bir düzenekten ibaret.Bunda bulunduğum ildeki yönetici siyasetçi ve kurumumla iş yapan işadamlarının komplosu.Nitekim sizlerin bilgilerinden faydalanarak anlımın akıyla bu durumdan tertemiz bir şekilde sıyrılmak istiyorum.Tekrar ilginize teşekkür ediyor yardımlarınızı benden esirgememenizi rica ediyorum.Saygılarımla.

Nerede
    antalya
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de b.boy gibi herkese bir şey sormak istiyorum.Bu aktif konular nasıl kullanılıyor..Bu site hakkında bilgim yok .. Teşekkürler

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Aktif Konular" butonuna bastığınızda, son ziyaretinizden sonra, yeni açılan ve cevap yazılan konular listelenir...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı afeve rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben de b boy gibi herkese bir şey sormak istiyorum.bu aktif konular nasıl kullanılıyor..bu site hakkında bilgim yok .. teşekkürler
    Ayrıca cümle başındaki ilk harfi yazarken shift tuşuna basılı olarak yazarsanız cümlelerinize de büyük harfle başlamış olursunuz.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Babam Polis Memuru 26.08.2008 Tarihinde Açiğa Alindi Kendisi 27 Yillik Polis.görev Dişinda Başka Bir şahisla Tartişma Yaşadi Kişi şikayetçi Olmuş Ama Darp Yok Daha öncede Ayni Kişiyle Süren Davasi Vardi.kişi Bana Silah çekti Dediği Için Il Emniyet Müdürünün Emriyle Kaymakamlik Silahina El Koydu.
    1*babam Emekli Olabilirmi Açiktayken
    2*göreve Geri Döndüğünde Idareye Yada Il Emniyet Müdürüne Manevi Tazminat Davasi Açabilirmiyiz

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

SAYIN b.boy...

sorunuz;
    1-"Ben bir kamu kurumunda müdür olarak görev yapmaktayım.Siyasi nedenlerden dolayı asıl kadrom başka bir ilde olmak üzere geçici görevle başka bir ilde görevliyken, 13 ay önce bir savcılık soruşturması kapsamında valilik tarafından valinin bana ola kişisel kini nedeniyle açığa alındım.2 gün önce ilk mahkememiz oldu ve mahkeme tarihi 2 ay sonraya ertelendi.1 gün öncede resmi gazetede yayınlanan atama kararı ile başka bir göreve atanmak üzere görevimden alındım.Sormak istediğim:
    Açığa almak ve açıklık süresinde belli kıstaslar varmıdır,ben mahkeme sonuçlanmadan kadromun alındığı ile veya geçici görevimi sürdürdüğüm ilde görevime dönmek için nasıl bir yol izleyebilirim.Diğer bir husus bana atama kararını nasıl tebliğ edecekler.En önemlisi ben bu mahkeme sürecinde tüm haklarım üzerimde kalması koşuluyla emekli olabilirmiyim.Benim bu konularda nasıl bir hukuki yol izlememi tavsiye edersiniz.Teşekkür ederim." şeklinde sormuşsunuz.

sırası ile cevaplamak gerekirse;

a-Açığa almak ve açıklık süresinde belli kıstaslar vardır ve bu hususlar 657 sayılı yasanın 137.madde ile devamı hükümlerinde düzenlenmiştir. Siz sanırım adli bir soruşturma nedeni ile görevden uzaklaştırılmışınız. Açıkta kaldığınız süre her iki ayda bir görüşülüp idare tarafından valilikten tekrar tekrar onay alınarak 2 aylık süreler şeklinde uzatılabilir. Bu süreç adli soruşturmanın sonucuna kadar devam edebilir. her uzatmayı ayrı ayrı dava konusu etmeniz ve yargı denetimine sunmamınz mümkündür.

b-Her adli ve idari soruşturma görevden uzaklaştırmayı haklı kılmaz. 2005/14 sayılı Başbakanlık genelgesinin 3.maddesinde "Kamu görevlisi hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri, ancak ilgili personelin yürütmekte olduğu görevin yürütülen soruşturmayı etkileyeceği yönünde açık ve güçlü bir ihtimal bulunması halinde uygulanacaktır." şeklinde hüküm yer almaktadır. Yani delilller toplanmış ise sizin hakkınızda uygulanan bu tedbir kaldırılabilir. Zaten başka bir ilde geçici görevli iken sizin delil karartma durumunuz söz konusu olmaz.

c-Atama kararınınız resmi gazetede yayınlandığından, ayrıca size tebliğ edilmeyebilir. Tebligatı beklerseniz dava açma hakkınız süre aşımına uğrayabilir.
    Sizin, tebliğ tarihi olarak atama işleminin resmi gazete yayınlandığı tarihi baz alarak davanızı bu tarihten itibaren 60 gün içinde açmanız faydalı olabilir.

d-Emeklilğinizi doldurmuş iseniz, her zaman için bu hakkınızı kullanmanız mümkündür. İhraç olma ihtimaliniz var ise, zira suçun ne olduğunu bilmiyoruz...cezadan önce dilekçe vererek işlenizi başlatmanız ve emekli olmanız mümkündür.

e-Eğer 13 ay önce adli bir soruşturma nedeni ile açığa alındı iseniz, iki ayda bir verilen ve her seferinde size tebliğ edilmesi gereken uzatma kararına karşı, tebliğ tarihinden itibarın 60 gün içinde idare mahkemesi nezdinde dava açmanız mümkündür.

f-Görevden uzaklaştırma tedbiri bir ceza olmadığından, ceza mahiyetinde kullanılması bozma nedeni olabilmektedir.

2-"Bu konuyla alakalı başka sorularım daha olacak.Açıklık sürem devam ederken maaşım belli oranda kesildi.Kesilen bu oran herhangi bir yerde başladığım takdirde tarafıma yasal faiziyle birlikte ödenirmi.Bu aşamada üçlü kararname ile tekrar il müdürü olarak atanabilmem mümküm olabilirmi.Mahkemeden beraat ettiğim taktirde bana şahsi kin güden ve açığa alan vali için hukuki yollardan hak arayabilme yolum varmı." diye sormuşsunuz...

a-657 sayılı yasanın 143.maddesine göre beraat etmeniz veya memuriyete engel olmayan bir ceza almanız halinde göreve iadeniz mümkün ve kesintilerin iadesi de söz konusu olabilir. Yasal faizi idarenin ödemesi mümkün değil ama siz talep edip red cevabını almanıza müteakip tam yargı davası açarak talep edebilirsiniz.

b-Ayrıca açacağınız iptal davasında, idari işleme dayalı mali kayıplar nedeni ile fiili çalışma ile görevden uzaklaştırma nedeni ile mahrum kaldığınız mali haklarını tazminat şeklinde talep edebilirsiniz...

c-Sizin iki sorununuz var.
    1-Görevden uzaklaştırma
    2-İl Müdürüğü görevinizden alanma

2577 sayılı yasaya göre her idari işlem hakkında ayrı ayrı dava açılır. dolayısı ile sizinde tebligat tariinden geçerli 60 günlük süre içinde açığa alınma işlemine ayrı, il müdürlüğü görevinizdan alınıp başka bir göreve atanmanıza yani merkeze çekilmenize ilişkin işleme ayrı dava açmanız gerekir.

Siz bir avukata danışıp davalarınızı takip edin veya ettirin. Böyle yarı doğru, yarı yanlış sohbet ile sonuca ulaşmanız mümkün değil....

Geçmiş olsun....
    Konu önder71 tarafından (28-08-2008 Saat 21:35:51 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aciga alinmak ne demek

açığa alınmak ne demek

aciga alinan ogretmenler forum

açığa alınmak

aciga alinmakaciga alindi ne demekaçığa almak ne demekkamu görevlisinin açığa alınmasımemurun aciga alinmasipolis aciga alindi ne demekpolislikte aciga alinmaköğretmenin açığa alınması ne demekmemurun aciga alinmasi ne demekaciga alinmak nedirhttp:www.hukuki.netshowthread.php33458-Aciga-Alinmamemurun açığa alınmasıaçığa alma yönetmeliğiaciga alinmapolisin açığa alınmasıaçığa alınmak nediraciga alinmanin sartlariaciga alinma nediraçığa alınmaöğretmenin açığa alınma sebepleriaçığa alınma nedir
Forum