+ Konuyu Yanıtla
10 / 45 Sayfa İlkİlk 12345678910111213141516171819203040 ... SonSon
91 den 100´e kadar toplam 447 ileti bulundu.

Konu: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Bugün vize görüşmemi gerçekleştirdim, oldukça güzel geçtiğini düşünüyorum. Memurun söylediğine göre işlemler 1 ay kadar sürede sonuçlanabilirmiş. Daha uzun sürme ihtimalinin de dönemin yoğun olmasından ötürü olabileceğini söyledi.

Umarım o yoğunluk beni bulmaz ve bir an önce eşimin yanına gidebilirim...

Hukuki NET Güncel Haber

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu yargıtay kararı ara
    Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Degerli forum üyeleri,
    Sanirim artik son konuyu yazip yaziyi noktalama zamani geldi. Bundan sonra sorular olursa elbette ben ya da Sn Sekonder elimizden geldigince cevaplamaya calisiriz.

Yazinin basindan beri Almanya'nin taleplerini göz önünde bulundurarak, isleri siraya koyup sistemli bir sekilde hareket ederek vizeyi kolayca alinabildigini sanirim anlamis bulunduk. Sirasiyla;

Evlenmeden önce belgeleri derleyip toparladik.
    Resmi nikah yaptik
    A1 sinavini gectik.
    Vize icin basvurduk ve istenen belgeleri tekrar kontrol edip eksiklerimizi tamamladik.
    Vize basvurusunda bulunduk.
    Vizemizi aldik.

Bundan sonra geriye oturum müsadesini almak kaliyordu.

Almanya'ya ayak basar basmaz buradaki saglik sigortasina, vergi dairesine ve belediyeye kaydimizi yaptik. (Bunlar oturum izni almanin ön sartlari) Yabancilar dairesine gittigimizde zaten bize hemen bir termin veriyorlar. Bizim gidisimizde 3 hafta sonrasina vermislerdi. Bu arada basimizdan gecen bir olayi sizlere aciklayayim.
    Vizemin bitis suresinden 2 hafta önce Almanya'ya gelmistim. Yabancilar dairesinin verdigi termin ise vizemin bitisinden 10 gün sonrayaydi. Hemen bir kagit hazirlayarak vizemi 10 gun daha uzattilar. Bu belge pasaporta yapistirilmiyor, evrak olarak veriyorlar. Herhangi bir sorun teskil etmiyor. Yani vizenin bittigi son günlerde bile gelseniz sorun degil.

Buradaki resmi kurumlara kaydimizi yaptiktan hemen sonra bütün sosyal hizmetlerden faydalanma hakkini elde etmis oluyoruz. Örnegin saglik sigortasini yaptirir yaptirmaz 1 hafta icinde kartimiz geliyor. Bununla birlikte bu 1 haftalik süre zarfinda hasta olma ihtimalimize karsilik posta ile bir form geliyor ve bu formu doldurarak da doktora gidebiliyoruz.

Kaydini yaptirdigimiz her kurumdan bizlere kayit belgesi veriyorlar. Bunlari derleyip yabancilar dairesine giderek oturum izni alacagiz. Bana ilk etapta 3 senelik oturum verdiler, mevcut calisma iznimi de yenilediler. Zaten 3 sene sonra sinirsiz oturum müsadesi verilecek. Ilk etapta 3 sene oturum verilmesi forumlardan takip ettigim kadariyla pek ender. Bunun nedeni olarak da yazilarin en basinda belirttigim meslek sahibi olmak yatiyor diye düsünüyorum. Evraklar derli toplu ise, sizin de bir vasfiniz-mesleginiz varsa kapilar sonuna kadar aciliyor. Burada meslek olarak bahsettigim sey mimar-doktor-hemsire ya da avukat olmak degil, herhangi bir mesleginizin olmasi. Duvarci da olsaniz isci de olsaniz cok önemli degil. A1 sinavini kazanmak, nikah islemleri, vizeyi almak ve benzeri tum islemler cok zaman aliyor. Bu arada isimizi belgeleyen bir diplomamiz ya da ustalik-kalfalik belgemiz yoksa en kisa sürede bu belgeyi edinmek cok faydali olur. Cok iyi bir elektrikci olabilirsiniz ancak burada kimse size al tornavidayi göster marifetini demeyecek, belgesiz bir ustabasi olmaktansa ciraklik diplomasina sahip olmak kanaatimce cok daha büyük bir avantaj.

Türkiyede pasaport ücretlerinin yüksek olmasindan dolayi tahmin ediyorum cogu kimse bir ya da iki senelik pasaport aliyor. Ancak buraya geldigimizde konsolosluktan hemen yenilemenin faydasi olabilir. Ornegin 1 senelik oturum verdiler ancak sizin pasaportunuzun süresi 7 ay sonra bitiyor. Bu durumda size 7 aylik oturum vereceklerdir. Ancak yine de 1 senelik hakkiniz devam eder, pasaportunuzu uzattiginiz zaman kalan 5 aylik oturumunuzu da alabilirsiniz.

Böylece oturumu da almis olduk. Gorevli memur bizi hemen bir baska büroya sevk ediyor. Burada ise dil kursuyla ilgili bilgi aliyoruz. B1 seviyesine kadar dil ogrenmek icin devletin destegi var. Bize gidebilecegimiz dil kurslarinin bir listesini veriyorlar. Saatleri, programlari degisik olan pek cok dil kursu. Hangisini secmek isterseniz oraya yazilabiliyorsunuz. Saatlik ucret standart olarak 1 €. Kalan ucreti ise devlet ödüyor. B1 sinavi ile ilgili olarak gorevli memur bize sunlari soyledi:
    Bu B1 sinavini istediginiz kuruma giderek verebilirsiniz. Kursun programi 6 ay da olabilir 3 ayda. Dil ogrenmek kisiden kisiye degisiyor, kendinizi ne zaman hazir hissederseniz sinava girebilirsiniz. 3 yil icerisinde dilediginiz zaman sinava girebilirsiniz, girme hakki diye bir sey yok, ister 1 ister 100 kere girin.
    Sinavi vermezsek 3 yil sonunda oturum almada sikinti olabilecegini soyledi.. Riske atmaya deger mi bilemiyorum 3 senede bir kur verilir sanirim!!

Son olarak da kimlikle ilgili bilgi vereyim. Burada malum Türk kimligi gecmiyor, polis kontrolu gibi durumlarda yanimizda ne yazik ki pasaportu bulundurmamiz gerekiyormus. Onayli fotokopisi olur mu diye sordum, polisin insiyatifine kalmis dedi bayan... Ama en azindan yaninizda fotokopisi dahi olsa bulundurmanizda fayda oldugunu söyledi.

Son olarak; tüm dolastigim bu resmi dairelerde irkci bir yaklasim, hor görür bakislar gördünüz mü diye soracak olursaniz, cevabim hayir. Olmasi gerektigi gibi, yani adamina göre muamele ediyorlar. Düzgün bir adamsaniz, yesil isik nedir, yola tükürmek neden kötüdür, izmarit nicin yere atilmaz gibi sorulari kendi kendinize yanitlayabiliyorsaniz kimse de sizi kara kaslisiniz kara gözlüsünüz diye ayirmiyor. Ondan fazla resmi kuruma girdim, yuz dükkana girdim hicbir olumsuzluk gormedim, umarim boyle devam eder.

Herkese tekrar basarilar ve mutluluklar diliyorum. Bundan sonra soru cevaplarla ya da cikolata sohbetiyle devam edebiliriz (forum icin sorun yoksa)

Almanya'dan selamlar, saygilar
    Konu Fischer tarafından (12-09-2008 Saat 00:16:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salpyilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bugün vize görüşmemi gerçekleştirdim, oldukça güzel geçtiğini düşünüyorum. Memurun söylediğine göre işlemler 1 ay kadar sürede sonuçlanabilirmiş. Daha uzun sürme ihtimalinin de dönemin yoğun olmasından ötürü olabileceğini söyledi.

Umarım o yoğunluk beni bulmaz ve bir an önce eşimin yanına gidebilirim...
    Cok cok sevindim Sayin Salpyilmaz,

Bu sabah aklima geldiniz, cok mutlu oldum. Basaracaginizi biliyordum, artik valiz toplama zamaniniz geldi desenize? Lakin buralar pek bir yagmurlu, kazak getirin bol bol

Simdiden hosgeldiniz diyorum!..
    Konu Fischer tarafından (12-09-2008 Saat 00:12:36 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Yanlis hitap:)

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim Sn Fischer. Umarım valizim elimde kalakalmam.

Sn salpyilmaz olarak Türkiye'den sevgiler

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    benim sorum size su olacak

ben su anda almanyadayim ve bir alman kiz arkadasim var.evlenmeye karar verdik ve avukata gittik.
    kizlan evlenmemde hic bir problem yok.ama avukat dediki: evlensen bile,türkiyeye gidip orda aile birlesiminden vize alip gelmen lazim.ama ben tr ye gidersem,bi daha gelemem.askerligim var felan filan
    yani baya uzun sürcek bi sürec bu.
    almanca biliyorum.yeteri kadar ögrendim kiz ve yegenlerim sayesinde.ve su anda hamburg u iyi taniyorum.
    yazilarinizdan okudugum kadariylanda ölme essem ölme :d
    sorcagim soru su olucakki: türkiyeye gitmeden ben burda oturum alamazmiyim?
    illaki tr ye gitmemmi lazim?
    saolsun
    iyi günler

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı akarsy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba
    benim sorum size su olacak

ben su anda almanyadayim ve bir alman kiz arkadasim var.evlenmeye karar verdik ve avukata gittik.
    kizlan evlenmemde hic bir problem yok.ama avukat dediki: evlensen bile,türkiyeye gidip orda aile birlesiminden vize alip gelmen lazim.ama ben tr ye gidersem,bi daha gelemem.askerligim var felan filan
    yani baya uzun sürcek bi sürec bu.
    almanca biliyorum.yeteri kadar ögrendim kiz ve yegenlerim sayesinde.ve su anda hamburg u iyi taniyorum.
    yazilarinizdan okudugum kadariylanda ölme essem ölme :d
    sorcagim soru su olucakki: türkiyeye gitmeden ben burda oturum alamazmiyim?
    illaki tr ye gitmemmi lazim?
    saolsun
    iyi günler
    Almanya'da evlenmenin ve aile birleşimiyle oturum almanın yöntemini ben de bahsettiğiniz avukat arkadaşların söylediği şekilde biliyorum. Yurtdışında ikamet ettiğinizi Türkiye'ye bildirmediniz mi? Yurtdışında ikamet edildiği sürece askerlik 38 yaşına kadar tecil edilebiliyor ve kaçak konumunda olmanız dolayısıyla çıkış yasağı uygulnamıyor.

"Falan filan" şeklinde geçiştirdiğiniz detayları vermeniz lazım tam yanıt alabilmeniz için...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ölme essem ölme felan falan... Beni asar bu konular ama hamburgu tanidiginizi ozellikle belirtin, fahrkarte arbeitlos felan falan. kiz dediginiz de müstakbel esiniz oluyor sanirim...
    Neyse, size basarilar.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Fischer ve salpyilmaz abilerim
    size çok teşekkür ederim
    yaşınızı bilmiyorum ama ben saygımdan dolayı abi diyorum. çok değerlisi bilgiler veriyorsunuz.
    eşim alman vatandaşı ve almanyada öğrenci hemşire şuan
    ben söylemiş olduğunuz
    1- dil sınavını askerde, kursa gitmeden çalışarak aldım..
    2- bilgisayar teknikeriyim (Teknik lise mezunuyum)
    3- bu gün izmir alman konsolosluğuna randevu almak için aradım ve randevumu aldımm
    istenilen butun belgeleri hazır ettim sanırım ama takıldığım bir kaç şey var onları size sormak istedim cevaplarsanız çok sevinirim

* öncelikle bu uluslar arası evlilik kayıt örneği bu nedir nereden alınır ?
    * aldığım nufus kayıt örneğini tercüme ettirmem gereklimi bu şartmı ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

uzun zamandır pek yazmıyorsunuz ama inşallah benim bu yazdıklarımı görürü ve cevap veririsiniz saygılar..

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Estagfurullah, saygi bizden. Bildiklerimizi paylastik, hepsi bu...

Dil sinavina ne zaman girdiniz bilemiyorum ancak 6 ay gecerliligi vardir bu belgenin. Uluslarasi evlenme belgesini nufus mudurlugunden alabilirsiniz. Tercumesi gerekmiyor cunku zaten adi ustunde uluslarasi bir belge.

Yanlis hatirlamiyorsam yeminli tercumandan cevirtilecek tek belge size ait vukuatli nufus kayit ornegi. Yalniz bu belgeyi alirken konsolosluga vereceginizi mutlaka bildirin. Ailenizin "detayli"bilgileri bu belgede yer almali, yani sadece ana-baba adi degil, ailenizin nereye bagli olduklarini, kütüklerini bildiren vukuatli nufus kayit ornegi olmali.

Aslinda buraya gerekli belgeleri yazmistik, oradan da kontrol edebilirsiniz. Bu belgeler 2 nüsha olacak.

Esinizin maasi umarim bir aksilik cikarmaz size.

Selamlar.

+ Konuyu Yanıtla
10 / 45 Sayfa İlkİlk 12345678910111213141516171819203040 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanya evlilik vizesi

almanyada evlilik

almanya evlilik

alman vatandaşı ile evlenmek

almanla evlenmek

alman vatandaşı ile evlilik

almanyada evlenmek

alman biriyle evlenmek

http:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerim

almanyadan biriyle evlenmek istiyorum

alman vatandaşıyla evlenmek

almanyada evlilik nasil yapiliralmanyadan evlenmekalman ile evlenmekeşim alman vatandaşı ben nasıl giderimalman vatandasiyla evlenmek icin gerekli belgelerhttps:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerimalmanyada evlilik için gerekli belgeleralmanya konsolosluğu evlilik işlemlerialmanyada nikah icin gerekli belgelerevlenerek alman vatandaşı olmakalmanya vatandaşı ile evlenmekalmanya biriyle evlenmekalman vatandaşı türk vatandaşı ile evlilikalman biri ile evlenmek
Forum