+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234
31 den 35´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar

Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar

Bütün bunlar için yönetim planına bakmak gerekir. Güvenlik giderleri için yönetim planında arsa payı yazıyor ise evet bunun değişimi oy birliği ile olmalı. Fakat arsa payı yazmıyor ise sizden daha önce toplama şekli yanlıştır. Çünkü kanunda eşit demekte.

İşletme projesi için kanunda bir oy nisabı yok. 2. toplantı ise katılanların salt çoğunluğudur.
    Fakat Yenilik ve ilaveler için toplam oyların yarıdan bir fazlası gerekir.

Yönetim planını edinmenizi tazvsiye ederim.
    KMK ile ilgili link
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...urceXmlSearch=

II - Yeter sayı:
    Madde 30 – Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasiyle toplanır ve oy
    çokluğuyla karar verir.
    (Değişik ikinci fıkra: 14/11/2007-5711/15 md.) Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının
    yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç onbeş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt
    çoğunluğudur.
    Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.
    III - Oya katılma:
    Madde 31 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
    Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına
    sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların
    üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.
    Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi
    temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.
    Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.
    (Değişik son fıkra: 14/11/2007-5711/16 md.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi,
    oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine
    tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

3. İşletme projesinin yapılması:
    Madde 37 – (Değişik: 13/4/1983 - 2814/12 md.)
    Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapar.
    Bu projede özellikle:
    a) Anagayrimenkulün bir yıllık yönetiminde tahmini olarak gelir ve gider tutarları;
    b) Tüm giderlerden her kat malikine, bu Kanunun 20 nci maddesindeki esaslara göre düşecek tahmini miktar;
    c) Tahmini giderlerle diğer muhtemel giderleri karşılamak üzere her kat malikinin 20 nci maddedeki esaslara göre
    vermesi gereken avans tutarı;
    Gösterilir.
    Bu proje,kat maliklerine veya bağımsız bölümden fiilen yararlananlara, imzaları karşılığında veya taahhütlü mektupla
    bildirilir. Bildirimden başlayarak yedi gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje
    hakkında, karar verilir, gerekirse yeni bir proje hazırlanır.
    Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflas Kanununun
    68 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

V - Hakimin müdahalesi:
    Madde 33 – (Değişik birinci fıkra: 14/11/2007-5711/17 md.) Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine,
    kurul toplantısına katılan ancak 32 nci madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir
    ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden
    başlayarak altı ay içinde anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu
    kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz. Kat maliklerinden birinin yahut
    onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve
    yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh
    mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebilir.
    Hakim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim planına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve
    hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu
    ilgiliye tefhim veya tebliğ eder.
    (Değişik üçüncü fıkra: 14/11/2007-5711/17 md.) Tespit edilen süre içinde hâkimin kararını yerine getirmeyenlere,
    aynı mahkemece, ikiyüz elli Türk Lirasından ikibin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. 25 inci madde hükmü
    saklıdı

Hukuki NET Güncel Haber

Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar konulu yargıtay kararı ara
    Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    KMK 20. madde diyor ki ; "kat malikleri aralarında başka türlü (oy birligi ile) bir anlaşma olmadıkça ana yapının personel giderlerine eşit olarak,
    diğer giderlere ise (yönetici ücreti dahil) arsa payı oranında katılırlar"
    sitenin önünde bağımsız taşınmazın bir bölümünü teşkil eden ancak site önünde olması nedeniyle hiçbir gidere iştirak etmeyen dükkanlardan KMK un 20 md göre aidat tahsil edilmesi gerekmez mi?

Nerede
    muğla
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Bodrumda bahçeli ve otoparklı bir sitede kiracı olarak oturmaktayız. 28-30 haneli sitede Her ay 100 TL aidat ödemesi yapıyoruz. Sitede her yer dökülüyor hizmet, bakım yok. Bir kapıcı konteynerdan çöp alıyor, ot yoluyor, bir de akşam ışıklandırması yapılıyor. Otopark alanı kısıtlı olduğu için yalnızca ev sahipleri yararlanacak diyorlar ve biz kiracılara kumanda vermiyorlar. Kiracılar evde hayvan besleyemez diyorlar fakat ev sahipleri ve yönetici dahil kedi köpek besliyor.. Kısacası kiracı olduğumuz için insan yerine konulmuyoruz...Yazın havuz doldurulduğunda kimyasalların parası, havuzun bakım parası aidata ekstra eklenecek diyorlar fakat yaşlı ev sahipleri havuzu kullanmayacağız diyerek ödeme yapmıyorlarmış.Yani kimler ödeme yapmayacaksa o ücretler de bizlere bölünecek. Bir çoğu akraba olarak oturan toprak sahipleri bu siteyi kendi çiftlikleri gibi menfaatleri doğrultusunda yönetiyor. 100 TL aidatı bu durumda ödemek istemiyorum fakat ev sahibimle aramızın bozulup da, bizi aidatlar yüzünden evden çıkarmasını da istemiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Şu an huzursuz ve çaresiz bir durumdayız.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,

Bu konuyu yaklaşık 5 aydır arastirmaktayim fakat sonuc alamadim.

Benim sorunum şu; 20 dairelik bir apartmanda kiracı olarak oturuyorum.Ekim 2015 te tasindim ve tasinmamdan sonra yapilan bir toplanti ile ( katilmadim ) apartman yonetimi aidatlar konusunda bir karar almis.Şubat 2016 dan bu yana apartmanda kiracilar 125 TL , ev sahipleri ise 100 TL aidat odeyecegine karar verilmis.Bu farkliligi tesadufen apartman gorevlimiz bilgi vermesi ile ogrendim.Oncelikle yoneticimize bu farkliligin nedeni ve ev sahiplerinden farkli olarak nasil bir hizmet aldigimizi sordum.Verdigi ilk cevap su bir tek siz itiraz ettiniz !? Bu cevabin uzerine kendisine bunu kabul etmeyecegimizi yasal olmadigini boyle bir uygulamayi ilk kez burada duydugumu soyledim.Kendiside Temmuz ayinda kurul toplanacagi ve yasal olmayan bir durum ise duzeltilebilecegini soyledi.5 aydir bu nedenle 125 TL odemekteyim.bugun yoneticimize konusmamizi hatirlatarak 5 x 25 tl olmak uzere 125 Tl fazla odedigimi ve bu ayin aidatini odemeyecegimi ve bundan sonra da 100 TL odeme yapacagimi belirttim fakat kendisi yonetimde ki farkli bir kisiye yonlendirerek beni ,x bayanin kendisiyle gorusun aldigimiz fark tamamen yasal gereken bilgileri size verir diye belirtti.

Bu durum yasal midir ? Herhangi bir kanuni dayanağı var midir? Ben buna itiraz etmek ve ev sahipleri gibi 100 TL olarak odemek istiyorum.Ne yapabilirim sizlerin degerli bilgilerine ve yonledirmelerine cok ihtiyacim var.

Saygilarimla

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Cevap: Kat Mulkiyeti Kanunu 20 Maddesi Aidatlar

Hocam bizim apartmanımız 7katlı çift daireden oluşmaktadır.Biz yüksek zeminde ikamet ediyoruz binanın pis su borusu,yani logara giden boru tıkanması sonucu,bizim evdeki tuvaletten taşma yapıyo.Bunun sonucunda usta çagırdık ve 700tl bir masraf çıktı.Bunu apartman sakinlerine bildirdik kimisi bizle alakası yok dedi kimisi oralı olmadı benim hukuki açıdan ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.
    Apartmanda yönetici yok.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kat mulkiyeti kanunu 20 maddesi aidatlar

apartman aidat kanunu

kat mulkiyeti kanunu aidat

site aidat kanunukat malikleri kanunu aidatkmk 20site aidat yönetmeliğihttp:www.hukuki.netshowthread.php3284-Kat-Mulkiyeti-Kanunu-20-Maddesi-Aidatlarbina aidat kanunukmk 20.maddekmk aidatkat mulkiyeti kanunu 20 maddesikat mülkiyeti kanunu madde 20kat mülkiyeti kanunu son halikat mülkiyeti kanunu 20.madde düzenlemesine göreapartman yonetmeligi 20. maddekonut aidat kanunuhttps:www.hukuki.netshowthread.php3284-Kat-Mulkiyeti-Kanunu-20-Maddesi-Aidatlarkat mülkiyeti 20.maddekmk 20 maddeapartman aidatları kanunukat mülkiyeti kanunu madde 20 ile ilgili yargıtay kararlarıkat mülkiyeti kanunu 20. maddekmk madde 20 yorumukmk madde 20
Forum