+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 27´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Avukatlık Meslek Etiği Kuralları

Avukatlık Meslek Etiği Kuralları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avukatlık Meslek Etiği Kuralları

Sorulara devam edelim;

Bir banka, kullandırdığı bir kredi için 9 kişiyi müteselsil kefil almış olsun... Olmaz mı? Olur... Yasal engel yok, hakkın kötüye kullanımı da teşkil etmez kanaatimce...

Kredi borcu geri ödenmeyince, asıl borçlu ve 9 müteselsil kefil hakkında tek bir ilamsız icra takibi yapmak yerine, asıl borçlu hakkında ayrı, 9 müteselsil kefil hakkında 9 ayrı ilamsız icra takibi yapmış olsun, tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla...

Yani, borçluların müteselsilen sorumlu oldukları bir borçla ilgili 10 ayrı takip... Tahsilat kimden yapılırsa yapılsın tek bir borca mahsup edilecek 10 ayrı takip...

Kullandırdığı kredinin geri ödenmemesi üzerine, krediyi kullanan asıl borçlu ve borçtan müteselsilen sorumlu olan 9 kişi hakkında tek bir icra takibi yoluyla varabileceği sonuca ulaşmak için 10 ayrı icra takibi...

Yapabilir mi?

Yapabilirse, bu bir hakkın kötüye kullanımı teşkil eder mi?

10 ayrı icra takibi yapmakta -somut olaya özgü özel durumlar hariç- bankanın korunmaya değer hukuki menfaati olabilir mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatlık Meslek Etiği Kuralları konulu yargıtay kararı ara
    Avukatlık Meslek Etiği Kuralları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: Avukatlık Meslek Etiği Kuralları

Sayın Onur Bey,

Bir yere kadar size katılıyorum; ama temelinde sorunuza yine olumlu yanıt veremeyeceğim.

Nedenine gelince;

Öncelikle ilk soruda sorduğunuz soru bakımından MK2 'de belirtilen Dürüstlük kuralına aykırılık; "Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasından bahsetmektedir." Burada biz hukukçularca çok karıştırdığımız; neredeyse her konuyu MK 2 ye soktuğumuz örneklerden biri olarak bu örneği görüyorum.

MK2 'nin kapsamında bir HAKKIN AÇIKÇA KÖTÜYE KULLANILMASI söz konusudur. Kitaplarda buna verilen en temel örneklerden biri; havaalanı dibindeki bir arsa sahibinin 200 metre uzunluğunda uçakların iniş kalkışına izin vermeyecek şekilde bir kule dikmesi; veya kocanın eşinin mezarının bulunduğu arsayı çocuklarının kabir ziyaretine açmaması verilmektedir. Her iki örnekte de görüleceği üzere bu davranışları sergileyen arsa sahiplerinin mülkiyet hakkına dayanan hakları olduğu kuşkusuzdur. İlk örnekte; arsanın üstü uzaya kadar; arsa mülkiyetindedir.
    Bu nedenle arsa sahibinin arsaya bina yapmak gibi kule dikmek hakkı da vardır. Ancak; kule dikmek suretiyle ELDE ETTİĞİ HİÇBİR YARAR yoktur. Bu hakkın kullanımı açıkça kötüye kullanmaktır.Veya ikinci örnekte; çocuklarıyla kavga eden kişi, arsa kendisinin olduğundan herkesi olduğu gibi çocuğunu da arsaya sokmayabilir. Ama çocukları arsaya sokmamak suretiyle elde ettiği bir yarar yoktur. Sırf kavgalı diye mülkiyet hakkını AÇIKÇA KÖTÜYE KULLANMAKTADIR.
    Görüldüğü üzere her iki mülkiyet hakkı sahibi de bu haklarını açıkça kötüye kullanmaktadırlar. Bu hareketleri ile kendilerine %1 bile bir fayda sağlamamaktadırlar.

Olayımızda ise; sizin de ayrıntılarını anlattığınız üzere; avukatın bu farklı 2 takip usullerinden sizin önerdiğinizi değil de kendi bulduğu (benim de olabilir dediğim) 30 farklı takip yoluyla elde ettiği fayda söz konusudur. Bu fayda söz konusu olduğundan; burada bir hak açıkça kötüye kullanılmamıştır; burada sadece seçimlik haklardan birisi kullanılmıştır. Eğer avukatın elde edeceği hiç bir fayda olmadığı halde bu yola girseydi; bu takdirde hakkın açıkça kötüye kullanılması söz konusu olabilirdi.

Peki denebilir ki? Ama avukatın bu yolla edindiği fayda ile müvekkillerin uğradığı zarar orantısız. Ama bu zaten hukukun hemen her alanında yok mu? Çek için avukat ister ilamsız takipte bulunur; ister kambiyo senedine dayalı takip. İster haciz yoluyla takip ister, isterse iflas yoluyla.

Şimdi çek için kambiyo senedine dayalı takip yerine, ilamsız takipte bulunursa %40 icra inkar tazminat hakkı ortaya çıkacak. Bu yolu kullandı diye avukat sizce hakkı açıkça kötüye mi kullanmış oldu. Veya sadece ve sadece 1 YTL lik borç için avukat haciz yerine iflas yoluyla takip yapmak istedi. İflas korkusuyla alacaklının daha çabuk borcu ödeyeceğini düşündü; borçlu direndi ödemedi. Şimdi 1 YTL lik borç için şirketi iflas ettiren avukat; 1 YTL lik borç için de iflas yoluyla takip mi olurmuş? denerek bu avukatın hakkın açıkça kötüye kullandığını mı söyleyeceğiz?

Ya da sözleşmeye aykırılık söz konusu olan bir davada menfi zararın müspet zarardan çok olduğunu kabul edelim. Alacaklı taraf sözleşmeden dönüp menfi zararı da talep edebilir; veya sözleşmeyi ayakta tutup müspet de. Şimdi sen neden menfiyi talep ettin? Sözleşmeden döndün? Sözleşmeyi ayakta tutsaydın borçlu için daha iyiydi mi? diyeceğiz.

Olayımızda da EVET. Avukat, kendisi için en uygun yolu seçmiştir. Burada hakkını AÇIKÇA KÖTÜYE kullanmamıştır. Sadece hakkını kullanmıştır. Zaten buradaki temel sorun; avukatlık asgari ücretini belirlerken yapılan hatadan kaynaklanıyor. 30 ayrı dosya açanla tek bir dosyadan 30 kişiye takip açana farklı farklı avukatlık takip ücretleri veren bir düzenlemenin burada sorun olduğunu; avukatın ise sadece bir seçim yaptığını düşünüyorum.

Aksi halde bunun önünü alamayız. Her bir seçimlik hakta; seçimlik hak borçlu aleyhine kullanılmadı diye hep suçlu alacaklı avukatı olur. Hep MK 2 olur.

Ayrıca; şu da gözden kaçmamalı: Borçlular isteseydi; karar mahkemece açıklandığı gibi; daha gerekçeli karar yazılmadan, daha alacaklı icraya koyulmadan hemen ilamı yerine getirebilirlerdi. Bu takdirde alacaklı avukatı tek kuruş bile icra avukatlık ücreti alamazdı. (Zira ben öyle yapıyorum) Hemen o anda alınacak bir ibraname ile de bu iş biterdi. Avukat, burada icra işi yapıyor; ve bunun avukatlık ücreti dava avukatlık ücretinden tamamıyla farklıdır. Burada avukat, icradaki işinden dolayı parasını almaktadır. İcradan aldığı paranın dava ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu nedenle, bu hak da icra ile birlikte doğmaktadır. Elbette mahkeme ilamında bu avukatlık ücreti belirtilmeyecektir; çünkü o anda bu borç henüz muaccel değildir. (İcra vekalet ücreti)

Burada avukat ister kolay yolu seçer, tek dosya ile bu işi bitirmek ister; (ama az icra vekalet ücreti alır) veya 30 farklı dosya ile uğraşır 30 farklı icra vekalet ücreti alır. Bu onun seçimindedir. Zira 30 farklı dosya da kesin 30 vekalet ücreti demek değildir. Her bir dosya için yapılan masraflar, eğer borç tahsil edilemezse, avukat üzerinde kalacaktır. Her bir dosya için ayrı bir dosya açım masrafı, vekalet harcı vb. ve her biri ayrı birer sorumluluk. Hatta dilerse karşı tarafa telefon açar, hiç boşuna beni icra daireleriyle uğraştırmayın, verin şunu da iş bitsin der.(Bu da benim tercih ettiğim yol)

Dikkat ederseniz bedeli azdı çoktu o tartışmaya girmiyorum. Avukatın bu seçimlik hakkında %1 bile menfaati varsa, o halde yazımın başında belirttiğim MK 2 ye örnek haller gibi bu durumu değerlendiremeyiz.

Kanımca burada avukatın menfaati vardır; ve MK 2 ye tabi olamaz.Bunlardan neden birini seçmedi, öbürünü seçti diye avukatı suçlamak kanımca doğru değil.

Elbette karşı görüşe de saygım sonsuz.

Sevgiler...

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın ahmet80,

Hakkın kötüye kullanımı ile ilgili "kör gözüm parmağına" verdiğiniz örneklerin karşısında somut olayın siyahla beyaz gibi görünmemesi olayda hakkın kötüye kullanılmadığı anlamına gelmez bence...

"Avukatın bu farklı 2 takip usullerinden sizin önerdiğinizi değil de kendi bulduğu (benim de olabilir dediğim) 30 farklı takip yoluyla elde ettiği fayda söz konusudur. Bu fayda söz konusu olduğundan; burada bir hak açıkça kötüye kullanılmamıştır" görüşünüze katılmam ise mümkün değildir.

Zira bu mantıktan yola çıkarsak, avukatın asıl alacak için 30, ilam vekalet ücreti için 30 olmak üzere 60 ayrı takip yapmasında da sağlayacağı "fayda" vardır ve o takdirde 60 ayrı takip için de hakkın kötüye kullanılmadığı sonucuna varmanız gerekecektir.

Hatta, ilam yargılama giderlerini de işin içine katarsak, bir 30 daha ekleyelim, etti mi 90... Bundan avukatın sağlayacağı fayda var mı, var... "O zaman hakkın kötüye kullanıldığından söz edilemez" mi diyeceğiz sizce?

Sonra, avukat bu takipleri kendi adına yapmıyor ki... Müvekkili adına yapıyor... Bu nedenle müvekkilinin sağladığı faydanın hukuken korunmaya değer olup olmadığı önemli...

Selamlar...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sayın Onur Tunga ve c_selin. Bence avukat haklı.

Alıntı ahmet80 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Av. Onur Tunga ve c_selin isimli meslektaşlarıma ne yazık ki katılamıyorum. Bu görüşlerim elbette kendi görüşlerim olup, sizinle bu konuda fikir mütalasında bulunmak benim çok hoşuma gidecektir.
    Sayın ahmet80;
    İnanın bende konuyla ilgili fikir mütalasında bulunmayı isterim ancak benim kurabilecek uzun cümlelerim yok,işin kötüsü hiç olmadılar da..
    Cümlelerime ilişkin sorduğunuz sorulara nerden ne ile başlayıp yanıt versem bilemiyorum.

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlık mesleğine başlar iken YEMİN ediyoruz. Bunun sonucu mesleki alanda DOĞRULUK VE GÜVEN KARİNESİNDEN yararlanmamızı getiriyor. Yeminimizin bir ucunda da MESLEK KURALLARIMIZ var. Yeminimizle meslek kurallarına uymayı da taahhüt ediyoruz.

Yapılan işlemin yasaya uygun olması meslek kurallarına uygun olduğu anlamına gelmez. Örneğin "Avukatın menfaatleri birbirine zıt olan kişileri birlikte temsil edemeyeceği..." kuralını ele alalım;

Menfaat uyuşması kamu düzeni ile alakalı olan bir durum olduğundan mahkemelerce kendiliğinden dikkate alınır. Yargıç, avukatın menfaati birbirine zıt kişileri temsil ettiği kanaatinde olursa Usul Hukuku uyarınca hangisinin temsilcisi olduğunu avukata sorar. Avukat menfaati zıt olan tarafları birlikte temsil edemeyeceğinden, birini seçmek durumundadır. Burada Usul Hukuku avukata bir seçim hakkı tanımaktadır. Halbuki Avukatlık Hukukuna göre (meslek kuralları) avukat menfaati çatışan tarafın hepsinin vekilliğinden çekilmek zorundadır.

Yine avukatın işlediği takibi şikayete bağlı suçlarda,şikayetçinin şikayetten vazgeçmesi ile avukat aleyhindeki kovuşturma sona erer iken, aynı konuda Baro'nun yaptığı kovuşturma şikayetçinin şikayetinden vazgeçmesi ile bağlı olmaksızın devam eder.

TBB'nin bir kararını aşağıya sunuyorum;

Tarih - Esas No - Karar NoKonuT. 05.12.2003
    E. 2003/281
    K. 2003/396
    * Senette ismi ve imzası bulunmayan kişi hakkında icra takibi yapmak
    * Müvekkilden alınan bilginin denetimi
    * Özen, doğruluk, tarafsızlık

( Av. K. m. 136, 158)

Şikayetli hakkında Ankara 31.İcra Müdürlüğü'nün 2000/1115 esas sayılı dosyasında, senette ismi ve imzası bulunmamasına karşın, B.D. hakkındaki icra takibi ile muhafaza işlemleri yaptığı ve bu nedenle avukatlık görevini kötüye kullandığı iddiasıyla açılan disiplin kovuşturması sonunda disiplin cezası tayin edilmiştir.
    Şikayetli , B.D.'nin adi bir borç senedi olan taksitle satış sözleşmesinde imza ve ismi bulunmamasına karşın, müvekkilinden aldığı bilgi nedeniyle takip yapmakta yasal yönden sakınca görmediğini, ilamsız takip olması ve kesinleşmesi nedeniyle muhafaza işlemlerinin yapıldığını, bu nedenle suçsuz olduğunu savunmuştur.
    Adi senet olan taksitle satış sözleşmesinde ismi ve imzası bulunmadığı halde salt müvekkilin verdiği bilgilere dayalı olarak takip yapmak ve müvekkilin her dediğini doğru kabul etmek, bir kamu hizmeti olan avukatlık mesleğinin özen, doğruluk ve tarafsızlık içinde yapılmasına engeldir.
    Kesinleşen mahkumiyet kararı da gözetilerek Baro Disiplin Kurulu'nun eylemin disiplin suçu oluşturduğuna ilişkin hukuksal değerlendirmesi isabetli bulunmuştur. Ancak Avukatlık Yasası'nın, “ cezaların uygulanma şekli ” ile ilgili 136. ve “ceza vermenin amacı ” ile ilgili 158. maddesindeki ilkeler göz önünde bulundurulduğunda, eylemle ilgili hapis cezasının para cezasına çevrilmiş ve ertelenmiş olması ve şikayetlinin şahsi sicil dosyasında ceza bulunmaması karşısında, Disiplin Kurulu'nca tayin edilen ceza ile eylem arasında adaletli bir denge sağlanamadığı anlaşıldığından, kararın düzeltilerek onanması gerekmiştir.
    Sonuç olarak, yeniden inceleme ve araştırmayı gerektirir bir husus bulunmadığından, Ankara Barosu Disiplin Kurulu'nun “altı ay süre ile işten çıkarma cezası verilmesine” ilişkin kararının, 80.000.000. TL para cezasına indirilmek suretiyle düzeltilerek onanmasına , şikayetli avukatın 80.000.000.TL para cezası ile cezalandırılmasına , oybirliği ile karar verildi.
    Örnek kararda kovuşturmaya konu edilen olayda ilamsız takip yapılmış. Denilebilir ki, "ilamsız takipte hukuki açıdan bir senede bile ihtiyaç yok. Borçlu itiraz etseymiş...".. Evet.. Dilin kemiği yok ve sahiden de denilebilir. Lakin meslek kuralları öyle demiyor, yapamazsın diyor.

Her bir senedin ayrı ayrı takibe konulması hususuna gelince. Bunun için ayrı ayrı avukatlık ücreti alma amacı dışında makul bir sebep olmalı ve müvekkilden de bu yönde talimat alınmalı. Talimat alınır iken de avukatın bağımsızlığını zedeleyici bir talimat olmamasına özen gesterilmeli...

Avukatlık Yasası ve Meslek Kuralları ile avukata getirilen kısıtlamalar bir yasaklama olmaktan çok, mesleğin bize bahşettiği DOĞRULUK VE GÜVEN KARİNESİNDEN yararlanmamızın yüklediği bir borçtur.

Saygılarımla...
    Konu Av.Tevfik Aşlama tarafından (01-04-2008 Saat 01:43:12 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Avukatlık Meslek Etiği Kuralları

Ben bir Mağdur olarak,Onur ve Erdemini Kaybetmemiş..Vicdanı ve Cüzdanı yer değiştirmemiş Tüm Avukatları Kutluyorum.17.11.2009 tarihinde İcra dairesinden Tebligat geldi.Ankara'da devamlı iş yaptırdığım Otomobil Özel servisine güvence-Teminat senedi vermiştim.Fakat konuyu bilmediğimden dolayı senedin arkasına Teminat-Güvence senedi yazmadım.Senede konu olan rakam 800 TL senette Keşide tarihi,Vade,Yazıyla borç miktarı ,lehdar yazılı değildi.Özel servisin Sahibi olan şahıs bu senedimi başka birine vermiş ve bu kişi boş olan yerleri doldurarak ve vadeyi 12 ay öne çekerek faiz işlemesine sebep olmuş ve senet icra takibine verilmiştir.20 Kasım 2009 da Lehdar olan kişinin Avukatlarıyla anlaşmaya vardım ve 800 TL olan borç gecikmeden dolayı 950 tl olmuş ve bu Rakam üzerinden icra takibatı başlamış.Avukatla ;Avukatlık ücreti,Harçlar ve Borcumun toplamını sorduğumda 1.400 TL olduğunu söyledi ve 4 Taksit yapabileceğini söyledi .225 TL Büroda ödedim .20/12/2009 da 390TL-20/01/2010 da 390 TL - 20/02/2010 da 390 TL ödeme çıkarttı.Bana bu çok fazla geldi ama Konuya vakıf olmadığımdan,Harç,Avukatlık ücretleri konusunda bilgim olmadığından anlatlaşma yoluna gittim.Ödememe karşılık herhangi bir belge ve makbuz almadı.Sormak istediğim bu ücret normalmidir?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Avukatlık Meslek Etiği Kuralları

Alıntı aksiyon06 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben bir Mağdur olarak,Onur ve Erdemini Kaybetmemiş..Vicdanı ve Cüzdanı yer değiştirmemiş Tüm Avukatları Kutluyorum.17.11.2009 tarihinde İcra dairesinden Tebligat geldi.Ankara'da devamlı iş yaptırdığım Otomobil Özel servisine güvence-Teminat senedi vermiştim.Fakat konuyu bilmediğimden dolayı senedin arkasına Teminat-Güvence senedi yazmadım.Senede konu olan rakam 800 TL senette Keşide tarihi,Vade,Yazıyla borç miktarı ,lehdar yazılı değildi.Özel servisin Sahibi olan şahıs bu senedimi başka birine vermiş ve bu kişi boş olan yerleri doldurarak ve vadeyi 12 ay öne çekerek faiz işlemesine sebep olmuş ve senet icra takibine verilmiştir.20 Kasım 2009 da Lehdar olan kişinin Avukatlarıyla anlaşmaya vardım ve 800 TL olan borç gecikmeden dolayı 950 tl olmuş ve bu Rakam üzerinden icra takibatı başlamış.Avukatla ;Avukatlık ücreti,Harçlar ve Borcumun toplamını sorduğumda 1.400 TL olduğunu söyledi ve 4 Taksit yapabileceğini söyledi .225 TL Büroda ödedim .20/12/2009 da 390TL-20/01/2010 da 390 TL - 20/02/2010 da 390 TL ödeme çıkarttı.Bana bu çok fazla geldi ama Konuya vakıf olmadığımdan,Harç,Avukatlık ücretleri konusunda bilgim olmadığından anlatlaşma yoluna gittim.Ödememe karşılık herhangi bir belge ve makbuz almadı.Sormak istediğim bu ücret normalmidir?
    İcra masrafları ve icra vekalet ücreti de eklendiğinde sizden talep edilen ücret normaldir. Ancak burada tartışılan konu avukatlık mesleği ile ilgili olup, sorunuzun yerinin burası olmadığını da söylemeliyim.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukat meslegi etik kurallari nerede duzenlenmis

hukuk meslek etigi

avkatlik meslek etigi mazeretin kabulu

avukatlık mesleği etiği

avuklik mesleginin etik kurallari

avukatlık mesleği etik kuralları

avukatlık meslek etik kurallarına aykırılık

avukat etiği

avukatlık meslek etiği kuralları