+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 37 ileti bulundu.

Konu: Mali müşavir nasıl olunur?

Mali müşavir nasıl olunur? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Mali müşavir nasıl olunur?

Alıntı ahmetkonya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aranan özellikler,

4 Yillik Fakültelerin,
    Işletme, Hukuk, Kamu Yönetimi, Iktisat, Maliye Bölümlerinden Mezun.

Tercihen Odtü,istanbul , Bilkent, Marmara üniverstesi

Sabah 8:00 Işe Gelecek Bir Dakika Bile Geç Kalmayacak,
    Paspas Yapmak Ve Masalari Silip çayi Demlemek Gücüne Gitmeyecek.

Akşam 12:00 Da Işten çikacak.

öğle Saat 13:00 Da Yemeğe Gidecek 13:30 Da Geri Gelecek Yemek ücretini Kendisi ödeyecek.

Istenilen özellikler,

Link Muhasebe Programini Servisinden Daha Iyi Kullanabilecek...

Muhsebe Konusunda Seller Sular Gibi Bilgisi Olacak Işi Kendi Yapacak. öyle Zirtbirt Soru Sormayacak.

Herşeye Maydonoz Olmayacak özellikle Alinan Muhasebe ücretine Hiç Karişmayacak.

Her Türlü Lafi Yutacak. Patronun Karşsinda Adetta Imamin önündeki Cenaze Kadar Sessiz Olacak.

ölüm Hariçinde Izin Istemeyecek. Pazarlari Dahil Ergün Büroya Gelecek.

Temizlik Ve Tizilik Manyaği Olacak.

Mükellefin Istediği Bilgileri Derhal Vercecek Ve Patronu Mükkellefe öğecek.

Zorunlu Olan Sigorta Pirimlerini Kendi Yatiracak. Staj Süresince ücret Kelimesini Bile Tellfuz Etmeyecek.

çalişmak Ibadettir Deyip, Büroda Namaz Bile Kilmayacak.

Büroda çalişirken Arkadaşim Geldi, Beş Dakika Işim Var Deyip Kaybolmayacak. Babasi Dahi Gelse Kapidan Kovacak Kesinlikle Içeriye Almayacak.

Cep Telofonu Ancak Patronu Aradiğinda çalacak. öyle Arkadaşim Aradi Yarim Saat Lak Lak Yapmayacak.

Maliyedeki Işlerini Tellefonla Halletirecek Kadar Maliyedeki Memurlari Taniyacak,

Seri Ve Düzgün Yalan Söyleyebilecek Yalan Söylerken Başini öne Eymeyecek, Telaşlanmayacak, Yüzü Kizarmayacak.. ... Kendisi Bile Söylediği Yalana Inancak..

Evraklari Bilgisayara Işlerken Yariş Ati Kadar Hizli Olacak.. üç Klasör Evraki öğleye Kadar Girecek. Bu Arada Gelen Işleride Yapabilecek.

Yaptiği Işlerden Dolayi Gelecek Cezalari Kendi Yatirmayi Taahhüt Edecek.

Eğer Bunlari Yapabiliyorsaniz, Ve şartlari Kabul Ediyorsaniz. Siz De Bir Mali Müşavir Adayisiniz Demetir.

Bize Ulaşin...
    Bu yazdıklarınız bir muhasebe bürosu için geçerli olan işler. İsterseniz bir şirkette çalışırsınız ve bunların hiçbiri ile muhatap olmazsınız.

Hukuki NET Güncel Haber

Mali müşavir nasıl olunur? konulu yargıtay kararı ara
    Mali müşavir nasıl olunur? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dört yıllık bir fakülteden mezun olmak gerekiyor.İşletme,iktisat,muhasebe, bankacılık,kamu yönetimi,hukuk, maliye, siyasal bilimlerden biri olabilir.Önce staja başlam sınavına giriliyor.Stajı başlama sınavını kazandığınız taktirde bir mali müşavirin yada yeminli mali müşavirin yanında stajınızı başlatıyorsunuz. Staj süresi 3 yıl.2 yıldı geçen sene temmuz ayında yapılan bir yasa değişikliği ile 3 yıla çıkartıldı.Staj bittikden sonra stajı bitirme sınavına giriliyor.Sınav finansal muhasebe,maliyet muhasebesi,Finansal analiz,vergi hukuku,meslek hukuku, Denetim,hukuk(Ticaret hukuku ve İş ve sosyal güvenlik hukuku )derslerinden ayrı ayrı oluyor.Sınavı kazandığınız taktirde ruhsatı alıyorsunuz. Bir de staj süresince zorunlu eğitim var.Size dönem dönem cd ler geliyor.Bu cd leri belli bir zaman da bitirmeniz gerekiyor.Bir sonraki cd ye çalışabilmek için önceki cd yi bitirmeniz ve sınavı vermeniz gerekiyor.Aksi taktirde son cd çalışmıyor.Cd ler çok kolay.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Genel şartlar:

Madde 4 – Meslek mensubu olabilmenin genel şartları şunlardır:

a) T.C. vatandaşı olmak (yabancı serbest muhasebeci malî müşavirler hakkındaki hüküm saklıdır).

b) Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak.

e) Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak.

f) Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak.

Madde 5 – A) Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

b) Staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanında iki yıl çalışmış olmak.

c) Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavını kazanmış olmak.

Türkiye genelinde malî denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.

d) Serbest muhasebeci malî müşavirlik ruhsatını almış olmak.

B) Serbest muhasebeci olmanın şartları:

(A/a) bendinde belirtilen konularda ön lisans seviyesinde öğrenim görmüş olanlar ile ticaret liseleri ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar, staj şartını yerine getirmiş olmaları halinde, sınav şartı aranmaksızın sadece serbest muhasebeci unvanı ile çalışırlar. "Serbest muhasebei malî müşavir" unvanının kullanamazlar ve Kanunun (2/A) maddesinin (b) ve (c) bentlerinde belirtilen işleri yapamazlar. Staj süresi ön lisans seviyesinde mezun olanlar için 4 yıl, ticaret liselerinden ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar için 6 yıldır.
    Erdoğan Bey bu madde değişti. Burdaki staj ve eğitim şartları değişti.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kısaca anlatıyorum. Üniversite 2 sınıftan beri bu işi yapıyorum. Hem .alışıp hem okumama rağmen okulda başarılı notları iyi bir öğrenciydim. Okul bitti stajı başlattım. Büyük bir staja başlatma maliyeti vardı. Sağolsun o zaman çalıştığım muhasebe bürosundaki patronlarım bu parayı ödediler.

Staj döneminde hep iyi iş tekliflerini askerlikten dolayı kaçırdığımdan stajı durdurup askere gittim. Geri gelip stajı tamamladım. Bitirme sınavlarını hiç hazırlanmadan ve zorlanmadan verdim.

Bir kaç dersten örneğin Maliyet Muhasebesi 100 almıştım. Büro açtım. Ancak yeterli muhasebe defterim yoktu. Gelir gider neredeyse eşitti. Sonra büroyu ayakta tutabilmek için bir bilgisayarlı muhasebe kursunda hafta sonları ve akşamları çalışmaya başladım.

Ardından bir gazetede mükellefin köşesi isimli bir köşe yazmaya azda olsa bir ücret almaya başladım. Derken bilgisayarlı muhasebe üzerine bir kitap yazdım. Büroyu ayakta tutmak zordu. Hep çalış çalış büroyu kapatıp bir şirket ile yurtdışına Merkez ofis muhasebe sorumlusu olarak cıktım. Ardından bir başka ülkede bir holdingin Muhasebe Müdürlüğünü yaptım. Oldukça iyi bir ücret alıyorum.

Özetle Muhasebe sevgi işidir. Sevmezseniz yapabileceğinizi sanmıyorum. Güçlükleri çoktur. Sürekli kanun maddeleri ve uygulama prosedürleri değişir. Bunları takip etmeniz daima dikkatli olmanız gerekir. En ufak bir hatanın size ceza olarak dönüşü vardır. Rekabet çok ağırdır.

Örneğin Ankarada 8500 taksi varken muhasebeci sayısı 15.000 olmuştur. Kaçak taksi çok azken bizim meslekte çok fazla kaçak muhasebeci mevcuttur. Müşteriden muhasebe ücreti alabilmek gerçekten bir sanattır. Bu ülkede muhasebe ücreti daima en son ödenecek gider kalemi olarak görülür. Angaryası fazladır. Vergi dairesi ayrı dert SGK ayrı Dert İncelemesi defter yazdırması dosyalaması mali tablo hazırlanması yok ticaret odası yok belediye derken koşuşturma devam eder gider. Vakit nasıl geçmiş anlamazsınız.

Allahtan bu oda yönetimi Belgeli Muhasebeciler özel bir sigorta yaptırdı da en azından sakatlık veya ölüm durumunda 60.000tl bir sigorta var. Yutdışında özellikle Rusya ve Türki ülkelerde ise itibarı ve geliri çok yüksek bir meslek olarak görülüyor.

Şirkette çalışmanız durumunda sanki bir idare amir gibi muhasebe harici yüzlerce işle daha uğraşmanız gerekse de en azından çalışma saatleriniz nispeten düzenli ve geliriniz sabittir. Ancak şirkette çalışınca mevzuata hakim olma dereceniz azalır. Bir muhasebe bürosunda çeşitli müşteriler olması her birinin ayrı bir problemi olması sizi biraz daha mevzuata hakim kılıyor.

Maliye bölümü mezun olmam Muhasebe ve Vergi Uygulamalarında biraz daha iyi olmamı sağlıyor. Finansman bölümünde yüksek lisansa başladım ama yurtdışına çıkışım neden ile tamamlayamadım.

Şimdi İnşaat Muhasebesi üzerine bir kitap yazıyorum. Özetle sevmiyorsanız yapılacak bir iş değildir. Uğraşı zahmeti zor bir meslektir. İsteyen herkes biraz çaba ile başarılı olabilir.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birinci dereceden akrabanin yaninda staj yapamazsiniz demissiniz peki babamın %51 3.dereceden amcamin %49 ortak oldugu şirkette stajlık yapabilirmiyim??

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı egekrsn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    birinci dereceden akrabanin yaninda staj yapamazsiniz demissiniz peki babamın %51 3.dereceden amcamin %49 ortak oldugu şirkette stajlık yapabilirmiyim??
    Hayır yapamazsınız. Akrabalık bağınız olan birisinin yanında staj yapamazsınız.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında neden Mali Müşavir olunmamalı diye sorulmalı!

Ben SMMM oldum da ne oldu?

Tarife ücretlerine riayet etmeyen mükelleflerim oldu.

Müteselsil sorumluluktan dolayı gece yarılarına kadar çalışmak şart oldu.

Paranı alamadığın, ama senden hizmet bekleyen şirketlerin oldu.

10-15 TL gibi rakamlara 2 sınıf defter tutan meslektaşlarınla mücadelem oldu.

Bu mesleği seçmek isteyenlere kötü örnek anlamında yazmıyorum bu yazımı.
    Türkiye'de bu meslek kolu yanlış anlaşılmalara çok çok açıktır.

Fakat ben işimi/mesleğimi seviyorum.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı niluferr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kolaydır 4 üniversite bitirmen ve 2 yıl staj yapman lazım. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi her yıl İzmir, İstanbul, Ankara'da sınav yapılıyor. O sınavdan 60 puan alırsan mali müşavir olabilirsin.
    erdoğan beyin mali müşavirlik sınavlarının nasıl yapıldığı ve bunu kazanma oranı vede sorulan sorular ve doğru cevaplama oranıyla ilgili bilgisi olmadığını görüyorum.. evet hukuk fakültesini bitirenler hakimlik savcılık sınavını kazanamasalarda büyük çoğunlukla avukatlık yapıyorlar. erdoğan bey bu oranı daha iyi bilir. Ama iktisat işletme gibi gerekli fakülteleri bitirdiğiniz zaman mali müşavir olamıyorsunuz. hukuk müşavirliği değil bu.
    sataja başlama sınavını kazanmak için kurslara gitmeniz gerek
    daha sonra staj
    yeterlilik sınavı içinde çalışmanız yada kursa gitmeniz gerek
    mali müşavirlik dışardan görüldüğü gibi kolay bir meslek değil.
    hukuk faültesini bitiren herkes sınavsız hakim yada savcı olamıyor ama avukat olabilirsiniz.
    sizde mali müşavir olamazsanızda en azından muhasebecisiniz, çalışmanız gerek
    saygı sevgi ve muhabbet ile

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı managertr2003 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    erdoğan beyin mali müşavirlik sınavlarının nasıl yapıldığı ve bunu kazanma oranı vede sorulan sorular ve doğru cevaplama oranıyla ilgili bilgisi olmadığını görüyorum..
    Bu konuda bir bilgim olması mı gerekiyor?
    Sınavda çıkan sorulara verilen doğru cevap oranı,kazanma oranı...?
    Verdiğim cevapta hiç bir yorumda bulunmadan sadece ilgilikanun maddesinivermişim ,sağolsun sn.selçukgülten de değişen kısmı belirtmiş.
    Cevaplar arasında hiç kimse de çok kolay mali müşavir olunur anlamı çıkartılabilecek bir söz etmemiş üstelik.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Mali müşavir nasıl olunur?

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Demek ki avukatlar sınavlara daha iyi hazırlanıyor.
    Erdoğan bey Allah aşkına bu yorum değildirde nedir? hatta iddia hatta karalamada içeriyor değilmi? Ne yani mali müşavirler sınava iyi hazırlanmıyormu diyorsunuz. bizde bir mali müşavirde var. onun sınavlara nasıl hazırlanıpta kaç senede kazandığına şahitlik ettik. Dolayısıyla bu konuda tam ter bir fikir beyan etmişsiniz. ben size bir konuyu araştırmanızı rica ediyorum. bulunduğunuz semtte oda kayıtlarından muhasebeci ve avukatların çok sayıda görebilirsiniz. Ama mali müşavirler bir üst meslek grubundan olduğu için parmakla sayılacak kadar azdır. Bir araştırın. Mali müşavirlik muhasebedebir üst meslek grubudur. avukatlık ve muhasebe meslek grupları mensupları kadar sayıları çok değildir. Bilgilerinize... saygı selam ve muhabet ile...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mali müşavir nasıl olunur

mali müşavir nasıl olunur 2015

mali müşavir olma aşamaları

mali musavir olmak icin hangi bolum okunurmali müşavir olmak için hangi bölümü bitirmek gerekirmali musavir nasil olunurmali müşavir olmak için yapılması gerekenlerMali Müşavirlik aşamalarımali müşavirlik için yapılması gerekenlermali müşavir yardımcısı nasıl olunurmali müşavir olmak için izlenecek yolmali musavirlik asamalarimali müşavir olmak için adımlarsmmm nasıl olunurmali müşavir olmak için gerekli şartlarmali müşavirlik için hangi bölüm okunmalımali müşavir olmanın yollarımali müşavir olma yollarımali müşavirlik nasıl okunurmali müşavirlik nasıl olunur mali musavir olma yollarimali müsavirlik icin yapilmasi gerekenlermali musavirlik bolumumali müşavir için hangi bölüm okunmalımali müşavir olmak için gerekenler
Forum