Bu bölümde, borçlular tarafından icra dairelerine verilmiş olan mal beyanı dilekçelerinden ilginç bölümler yer almaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------

Ø Ø “Geçimimi çalışarak sağlamaktayım, bilgilerinize arz ederim.”

o o Geçimini çalışmadan sağlayanlar da var demek ki.

Ø Ø “Borçlu Mustafa’ nın keçi sürüsü olduğundan kendisinden bu paranın alınması, benden mal beyanı istemektesiniz, mal beyanında bulunuyorum.”

o o Başkasının malını beyan etmek kolay tabii.

Ø Ø “Gayrimenkul malım olarak, 1977 model reno marka steyşın arabam bulunmaktadır.”

o o Eski arabalar gayrimenkul sınıfına giriyor galiba.

Ø Ø “Evimde borca yetecek kadar televizyon ve buzdolabı vardır.”

o o Ev, ev değil, beyaz eşya deposu.

Ø Ø “Borcumu müsait bir zamanda ödemek istiyorum.”

o o Mesela ne zaman?

Ø Ø “Borcumu karşılayacak adıma kayıtlı menkul ve gayrimenkul malım olarak evimde bulunan televizyon ve buzdolabım vardır.”

o o Hangisi menkul, hangisi gayrimenkul acaba, nerede kayıtlı olduğunu da bir öğrenebilsek.

Ø Ø “Kendime ait tapulu taşınır ve taşınmazım bulunmadığından mal beyanında bulunamadığımı saygılarımla arz ederim.”

o o Olsa bulunacakmış.

Ø Ø “Borcumu şu an için ödeme imkanım yoktur, imkanım olduğu anda ödeyeceğim.”

o o İmkanı olur olmaz ödeyecek, paranın kokusu gelmeye başladı.

Ø Ø “Kiraladığım tarlada bir dönüm salatalık paramı alamadım, salatalık paramın mal beyanı olarak kabul edilmesi.”

o o İyi de salatalık parası kaç para? onu anlayamadık.

Ø Ø “Kendim içkili lokanta işi yaparak geçimimi sağlamaktayım, işyerimdeki tüm demirbaşlarımın mal beyanı olarak kabulünü arz ederim.”

o o Bu demirbaşlar rakı şişeleri ile kadehler mi acaba?

Ø Ø “Adıma kayıtlı gayrimenkul ve menkul malım yoktur, bu nedenle mal beyanımı boş olarak veriyorum.”

o o Demek ki malı mülkü olsa mal beyanına ekleyip de verecekmiş.

Ø Ø “Geçimimi çalışarak belediye yardımı ile sağlamaktayım”

o o Anlayan varsa beri gelsin.

Ø Ø “Ben asıl borçlu değilim, grubumuzda bulunan sıradan borçluyum”

o o Sıradan borçlu nasıl oluyor acaba? İcra İflas Hukuku yeni terimler kazanıyor.