+ Konuyu Yanıtla
2 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 81 ileti bulundu.

Konu: Öğretmenin Öğrencilere Hakaret Etmesi

Öğretmenin Öğrencilere Hakaret Etmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Öğretmenin öğrencilere hakaret etmesi....

Bu olaylara itafen 2 gündür yaşadığım olayı anlatmak istiyorum:ilköğretim 5. sınıftaki kızım dün eve yoRgun ve elleri morarmış gelDİ ne oldu dedim okul nöbetçisiymiş,ve 2. sınIf öğretmeni 150 kitap etiketi yazdırmış üstüne üslük birde beğenmemiş,neyse dedik ellerini ovduk sıcak suyla masaj filan yorgunluktan uyuykaldı hemen ertesi gün okuldan eve ağlayarak geldi olayları ağlamaktan anlatamıyor ve nefesi kesiliyordu endişelenerek ne olduğunu sordum çok kötü bir gün geçirdiğini son derslerinin beden eğitimi olduğunu o derste dün 150 kitap etiketi yazdıran öğretmenin bunu sınıfa defter almaya gönderdiğini 2. sınıflar bu arada 5. katta sonra defteri istemeyip kalem kutuSUnu alaması gerEktiğini (kızımda kiloludur arkadaşlarına göre) 5 katı tekrar çıkmamak için arkadaşını göndermiş kalem kutusunu almaya sonra 2. sınıf öğretmeni bunu farkedip sen neden çıkmadın yağlarınmı eriycek diye hakaret etmiş her neyse olayın akabinde ders bitiminde çocuklar dağılırken kızım kantine uğramış orda 5. sınıf öğretmeninİ görmüş ve öğretmen çocuğa sen burda ne arıyorsun der gibisİnden bağırmış baya sesini yükseltmiş ve çocuk donup kalmış eve gelene kadar kendini tutmuş eve geldiğinde ağlamakTANn konuşamıyor ve nefesi kesiliyordu yani anlıycağınız korkunç derecede üzülmüş psikoljisi alt üst olmuş hastaneye götürmeyi bile düşündüm bir anne olarak gözyaşları yüreğime aktı o an herşeyi düşündüm burda söyliyemiycem ama anne olarak öğretmenler ve okul yönetimine yapılabilebilecek en acımasız şeyleri şimdi soruyorum size1)ilköğretim 5. sınıf öğrencisine 10 yaşında daha 150 kitap etiketi yazdıran elleri morarana kadar öğretme ben ne yapabilirim masum küçük iki el karşılığında2)kızımı ertesi gün 5 katı iki kere çıkıp bir defter getirmesi için zorlayan çocuk yorgunluktan yapamayınca arkadaşı gittiği için sen getirseydin yağlarınmı eriycekti diyen 2. sınıf öğretmenine ne 10 yaşında bir kızı kilolarındaN dolayı aşağılayan ve anne ben çok kiloluyum kendimi sevmiyorum diyen 10 yaşında bir kıza ve ona bunları düşündüren öğretmene ben ne yapabilirim3)izci olmak için çok çabalayan fakat o öğretmen bana kantinde bağırdı artık izci olmAk istemiyorum diyen çünki (bağıran zat okulda izcilik öğretmenidir) 10 yaşında bir çocuğun hayallerini yıkan bir öğretmen ben ne yapabilirim bunları 10 yaşında bir kız çocuğu 2 gün içerisinde yaşıYOR ve beni eşim tutuyor sakin olmam için bu yazılanlar itafen cevaplarınzı bekliyorum isterse o öğretmen meslekten atılsın benim çocuğumun hayallerini geri getiremezki ve kendine olan güvenini BUNUN CEZASI NEDİR SİZCE

Hukuki NET Güncel Haber

Öğretmenin Öğrencilere Hakaret Etmesi konulu yargıtay kararı ara
    Öğretmenin Öğrencilere Hakaret Etmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Öğretmenin öğrencilere hakaret etmesi....

silindi.....
    Konu önder71 tarafından (11-10-2008 Saat 00:27:54 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Öğretmenin Öğrencilere Hakaret Etmesi

marita hanım belki haklısınız..
    fakat bir öğretmeni diğer velileri toplayarak milli eğitime şikayet etmeden önce kendisiyle konuşmalısınız..bende öğretmenim ve bende tokat attım öğrencime, ama eğitimde böyle şeyler oluyor.. fakat şu çok ii bilinmeliki o tokat boşuna atılmıyor. çocuğunuzla daha çok konuşun ve öğretmenleri ezmeye çalışmayın lütfen.. çünkü şu ülkede en çok ezilen memur öğretmendir emin olun bir veli olarak karşısında değil yanında olun lütfen!!

İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

deniz hanım;
    öğretmenle konuşmadan 10 yaşındaki çocuğunuza inanıp neler düşünüyorsunuz? öğrenci okulda ne yaptı iyice öğrenin? hemen öğretmeni yargılayıp meslekten atılsın yada nası bi ceza verdirebilirim! yazık hakkaten çok yazık...öğretmenlik dışarıdan bakıldığı gibi değil inanın çok zor bir meslek ve hayat!! bilmiyorum bizim zamanınımızda öğretmenden tokat yesek babamız bide kendisi bize tokat atardı, sen ne yaptında öğretmenin sana tokat atmak zorunda kaldı diye...
    o kadar çok yazmak istediğim cümle varki sizler gibi öğrenci velilerine..

İletiler
    67
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Millet öğretmenlere yükleniyor. Öğrencilerin kontrol den çıktıgının farkında bile degil veliler. Sırf velilerin benim çocuugm yapmaz, öğretmen benim çocuguma şöyle yapmiş şeklinde taraflı bakışlarından dolayı,öğretmenlerde baneneci bir ortam yaratılmakta ,bence çocugunuza sahip çıkın şikayetten önce

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Deniz,
    Öğretmenlerle ilgili herhangi bir girişimde bulunup sonuç alma olasılığınız yok. Üstelik böyle bir girişim çocuğunuzun psikolojisi üzerinde daha olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Çünkü durum anında diğer öğretmen, veli ve öğrenciler arasında duyulacak, çocuğunuz baskı altında kalacaktır. Elle tutulmayan, ispatlanamayan bu baskı durumu şuan ki durumun mumla aranmasına neden olur.

Öğretmenlerimizin bir bölümü ne yazık ki uygun şekilde yetiştirilememektedir. Zaten mesleğe uygunluk gibi bir kriterde aranmamaktadır. Fiziksel şiddetin dahi olumlu algılandığı bir toplumda sözel şiddetten söz etmek lüks olarak algılanmaktadır.

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu hususta yorum yapmak istemiyordum, hatta yaptığım yorumuda sildim ama dayanamayıp birşeyler yazmak istedim.

Ceza muhakemesi kanunun 90/3.maddesine göre "Soruşturma ve kovuşturması şikâyete bağlı olmakla birlikte, çocuklara, beden veya akıl hastalığı, malûllük veya güçsüzlükleri nedeniyle kendilerini idareden aciz bulunanlara karşı işlenen suçüstü hallerinde kişinin yakalanması şikâyete bağlı değildir." hükmü yer almaktadır.
    Tokat atma fiiliinn karşığı TCK nın 86/1.maddesinde acı çekmek, aynı maddenin 2.fıkrasında da "Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur." şeklide düzenlemedir. Aynı maddenin yani 86.maddesinin 3/d.fıkrasında da "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, İşlenmesi hâlinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır." hükmü yer almaktadır. Öğretmen ise bir kamu görevlisidir.
    Yani öğretmenin attığı tokatın takibi şikayete bağlı bir suç değil, okul idaresi için bildirilmesi zorunlu, gören kamu görevlileri ve öğretmenler için bildirilmesi zorunlu, bildirilmemesi halinde, TCK 279.maddesinde düzenlenen KAMU GÖREVLİSİNİN SUÇU BİLDİRMEMESİ başlığı altında düzenlenen "Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmü uyarınca, kamu adına kovuşturması zorunlu bir suçtur.
    657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48/5.maddesinin 2008 tarihli değişik şekline göre de, 1 yıdan fazla ceza alan memurun memuriyeti, aynı yasanın 98/b.maddesi uyarınca bitmektedir.
    Ayrıca bu ülkede halen yürürlükte olan coçukları Koruma kanunu vardır. Bu kanununda "Korunma ihtiyacı olan çocuk" tabirinin anlamı suç mağduru çocuk olarak kabul edilmiş ve çocuklar ailelerine bile karşı koruma altına alınmıştır.

Özetle anne, baba bile tokat atma hakkına sahip olmadığı çocuğuna atılan tokatı hoşgörme hakkı yoktur.

Öncelikle çocuğu dayak yiyen veli sanki haksızmış gibi bir tablo algıladım. Yok şikayet etme, öğretmenler neler çekiyor, çocuk daha kötü olur vs....
    Arkadaşlar bu ülkede hukuk var ise, çocuğa atılan tokat şikayet olmasa bile takip gerektirir.
    Çocuk döven hele bir kamu görevlisi ise, ortada kamu adına kovuşturlaması gereken bir suç ortaya çıkar.
    Yapılan yorumlar, bana göre resen takibi gereken bir suçun gizli kalmasına yönelik tavsiye anlamına bile gelebilir.
    Eğitimli olduğunu iddia edenler bile bu şekilde düşünebiliyor ise, bu ülkenin kanunları süs diye çıkarıldı sanırım veya kanunun ucu kendilerine yöneldiğinde boş ver bu kez uygulanmasın anlamına gelen bu tutarsız ve hukuk penceresinden anlaşılması zor yorumların bence kanun önünde hoş bir durum oluşturmadığı açıktır.
    Tokatın, dayağın ve hakaretin artık bir eğitim aracı olamacağı açıktır.
    Sayın veli, çocuğunuzun hakkını sonuna kadar arayın....paranız yoksa barodan yardım isteyin ...Baro içinde yardım bulma ihtimaliniz yüksek...yardım alamaz iseniz de adli ve idari işlem tesis edilmek üzere gerekli başvurunuzu Valilik kaymakamlık savcılık nezdinde ve milli eğitim müdürlüğü nezdinde veya dağıtımlı olarak bu kurumların hepsinde birden arayabilirsiniz. Çocuğunuz ve bir kaç arkadaşının tanıklığı ve mümkün ise bir rapor yeter. Eğer sistematik biçimde manevi baskı var ise bu kez avukatlarınıza bu hususu özellikle belirtmenizi ve manevi işkence kapsamında konunun değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Tazminat davası bile açma hakkınız var....
    Veya bunların hiçbirine başvurmayın ama bu haklarınızın olduğunu ve başvuruyu düşündüğünüzü okul idaresine ve öğretmenine açıkça duyurunuz. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmasın...
    Ayrıca boşanmış olmanız sizin haksız olduğunuzu, çocuğunuzun sorunlu olduğunu göstermez. Bu şekilde incitici ithamlara aldırmayın.
    Kanunlar kişilere göre değişmez.....Kabile devleti değiliz elbette....
    İyi akşamlar...
    Konu önder71 tarafından (12-10-2008 Saat 22:37:54 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önder bey şikayeti olan öğrenci velisi mahkemeye gitmeden yada suç duyurusunda bulunmadan önce öğretmenle ve idareyle konuşmalıdır...
    öğretmenlik kolay meslek değil demek,çocuğa tokat atmak demek değil tabiyki. fakat okullarda öyle olaylar oluyorki öğretmen tokat atabiliyor yada azarlıyor.. siz milli eğitimlerin nasıl çalıştığını öğrenci ve öğretmen üzerindeki etkisini bilseniz daha farklı bi yorumda bulunabilirdiniz..
    tabiki mesleğine hakim olamayan öğretmenlerinde olduğu bi ülkedeyiz.bu yönden söylenecek fazla bişi yok bencede uzaklaştırılmalı yada meslekten atılmalı bazıları..buda çok zor. fakat diğerlerinin hakkını yememek lazım!

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yanarali20 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    önder bey şikayeti olan öğrenci velisi mahkemeye gitmeden yada suç duyurusunda bulunmadan önce öğretmenle ve idareyle konuşmalıdır...
    öğretmenlik kolay meslek değil demek,çocuğa tokat atmak demek değil tabiyki. fakat okullarda öyle olaylar oluyorki öğretmen tokat atabiliyor yada azarlıyor.. siz milli eğitimlerin nasıl çalıştığını öğrenci ve öğretmen üzerindeki etkisini bilseniz daha farklı bi yorumda bulunabilirdiniz..
    tabiki mesleğine hakim olamayan öğretmenlerinde olduğu bi ülkedeyiz.bu yönden söylenecek fazla bişi yok bencede uzaklaştırılmalı yada meslekten atılmalı bazıları..buda çok zor. fakat diğerlerinin hakkını yememek lazım!
    Size bazı noktalarda katılmıyorum. Okulların durumunu çok iyi biliyorum. bende 17 senelik bir kamu görevlisi olmamın yanında, iki çocuk sahibi bir veliyim.
    Okulların sorunlu olması öğretmenlere kanunları ihlal etme hakkını ve öğrencileri dövme hakkını vermez.
    Kanunlara riayet bir lütuf değil, yaptırımı olan bir zorunluluktur.
    Hoşçakalın...

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı önder71 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu hususta yorum yapmak istemiyordum, hatta yaptığım yorumuda sildim ama dayanamayıp birşeyler yazmak istedim.

Ceza muhakemesi kanunun 90/3.maddesine göre "Soruşturma ve kovuşturması şikâyete bağlı olmakla birlikte, çocuklara, beden veya akıl hastalığı, malûllük veya güçsüzlükleri nedeniyle kendilerini idareden aciz bulunanlara karşı işlenen suçüstü hallerinde kişinin yakalanması şikâyete bağlı değildir." hükmü yer almaktadır.
    Tokat atma fiiliinn karşığı TCK nın 86/1.maddesinde acı çekmek, aynı maddenin 2.fıkrasında da "Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur." şeklide düzenlemedir. Aynı maddenin yani 86.maddesinin 3/d.fıkrasında da "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, İşlenmesi hâlinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır." hükmü yer almaktadır. Öğretmen ise bir kamu görevlisidir.
    Yani öğretmenin attığı tokatın takibi şikayete bağlı bir suç değil, okul idaresi için bildirilmesi zorunlu, gören kamu görevlileri ve öğretmenler için bildirilmesi zorunlu, bildirilmemesi halinde, TCK 279.maddesinde düzenlenen KAMU GÖREVLİSİNİN SUÇU BİLDİRMEMESİ başlığı altında düzenlenen "Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmü uyarınca, kamu adına kovuşturması zorunlu bir suçtur.
    657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48/5.maddesinin 2008 tarihli değişik şekline göre de, 1 yıdan fazla ceza alan memurun memuriyeti, aynı yasanın 98/b.maddesi uyarınca bitmektedir.
    Ayrıca bu ülkede halen yürürlükte olan coçukları Koruma kanunu vardır. Bu kanununda "Korunma ihtiyacı olan çocuk" tabirinin anlamı suç mağduru çocuk olarak kabul edilmiş ve çocuklar ailelerine bile karşı koruma altına alınmıştır.

Özetle anne, baba bile tokat atma hakkına sahip olmadığı çocuğuna atılan tokatı hoşgörme hakkı yoktur.

Öncelikle çocuğu dayak yiyen veli sanki haksızmış gibi bir tablo algıladım. Yok şikayet etme, öğretmenler neler çekiyor, çocuk daha kötü olur vs....
    Arkadaşlar bu ülkede hukuk var ise, çocuğa atılan tokat şikayet olmasa bile takip gerektirir.
    Çocuk döven hele bir kamu görevlisi ise, ortada kamu adına kovuşturlaması gereken bir suç ortaya çıkar.
    Yapılan yorumlar, bana göre resen takibi gereken bir suçun gizli kalmasına yönelik tavsiye anlamına bile gelebilir.
    Eğitimli olduğunu iddia edenler bile bu şekilde düşünebiliyor ise, bu ülkenin kanunları süs diye çıkarıldı sanırım veya kanunun ucu kendilerine yöneldiğinde boş ver bu kez uygulanmasın anlamına gelen bu tutarsız ve hukuk penceresinden anlaşılması zor yorumların bence kanun önünde hoş bir durum oluşturmadığı açıktır.
    Tokatın, dayağın ve hakaretin artık bir eğitim aracı olamacağı açıktır.
    Sayın veli, çocuğunuzun hakkını sonuna kadar arayın....paranız yoksa barodan yardım isteyin ...Baro içinde yardım bulma ihtimaliniz yüksek...yardım alamaz iseniz de adli ve idari işlem tesis edilmek üzere gerekli başvurunuzu Valilik kaymakamlık savcılık nezdinde ve milli eğitim müdürlüğü nezdinde veya dağıtımlı olarak bu kurumların hepsinde birden arayabilirsiniz. Çocuğunuz ve bir kaç arkadaşının tanıklığı ve mümkün ise bir rapor yeter. Eğer sistemetik biçimde manivi başkı var ise bu kez avukatlarınıza bu husus özelikle belirtmenizi ve manevi işkence kapsamında konunun değerlendirilmesinin sağlayabilirsiniz. Tazminat davası bile açma hakkınız var....Veya bunların hiçbirine başvurmayın ama bu haklarınızın olduğun ve başvuruyu düşündüğünüzü okul idaresine ve öğretmenine açıkça duyurunuz. kimsenin yaptığı yanına kar kalmasın...
    Ayrıca boşanmış olmanız sizin haksız olduğunuzu çocuğunuzun sorunlu olduğunu göstermiz. Bu şekilde incitici ithamlara aldırmayın.
    Kanunlar kişilere göre değişmez.....kabile devleti değiliz elbette....
    İyi akşamlar...
    Sayın Önder71,

Hukukçu musunuz, pedagog mu bilemiyorum ama eğitimin içinde bulunduğu içler acısı durumu, disiplinsizliğin vardığı had safhayı bilmediğiniz anlaşılıyor yazdıklarınızdan.

Burada salt yasaları sıralamakla olmuyor bu işler. Siz ve sizin gibiler düşünüyorsunuz ki; öğretmen hemen bir tokat attı diye mahkemeye çıkacak, yargılanıp ceza alacak. Ancak kazın ayağı pek öyle düşündüğünüz gibi değil.

Medeni kanunla sağlanan eğitim ve terbiye hakkı çerçevesinde öğretmen öğrencisinin vücut bütünlüğüne dokunmayacak, onun sağlığına zarar vermeyecek şekilde zor kullanabilir, gerekirse bir iki tokat atabilir. Medeni kanunla sağlanan bu hakkın kullanımının nerede aşıldığı nerede aşılmadığına karar verilmesi ise yargının görevidir. .

Bir Yargıtay kararında öğretmen hakkında eline cetvelle vurduğu öğrencinin elinin kırılmasına rağmen üyeler oybirliği içerisinde karar veremiyor, karşı oy yazısıyla öğretmenin suçsuz olduğunu savunanlar çıkıyor. Yani sizin tahmin ettiğiniz gibi öğretmen öyle bir iki tokat ile yargı önüne çıkmıyor, çıksa bile dava beraatle sonuçlanıyor.

Bunları ben söylemiyorum, bu tür davaların temyize gittiği Yargıtay böyle düşünüyor ve elimde bu konuda çeşitli Yargıtay kararları var. Gerekirse buraya eklerim.

Halihazırda bu konuda hakkında dava açılıp mahkemeye düşen yarım düzineden fazla öğretmenin beraat etmesini sağladığımı da son not olarak buraya ekleyivereyim isterseniz.

Size, bilmediğiniz konularda ahkam kesmemenizi öneririm. Özellikle de hukukçu değilseniz hukuki konularda..Saygılarımla,
    Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Hukukçu-Eğitimci
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (12-10-2008 Saat 23:10:04 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php31141-ogretmenin-ogrencilere-Hakaret-Etmesipage8

öğretmen öğrenciye hakaret edebilir mi

öğretmenin öğrenciye hakaret etmesi

öğrenciye hakaret etmenin cezasıöğrenciye hakaretin cezasıöğrenciye hakaret eden öğretmenin cezasıogrenciye hakaretöğretmen öğrenciye hakaret ederseöğretmenin öğrenciye hakaret etmesinin cezasıhttps:www.hukuki.netshowthread.php31141-ogretmenin-ogrencilere-Hakaret-Etmesipage6ogretmenin ogrenciye hakaret etmesiöğretmenin hakaret etmesiöğretmenler nereye şikayet edilirhttp:www.hukuki.netshowthread.php31141-ogretmenin-ogrencilere-Hakaret-Etmesihttps:www.hukuki.netshowthread.php31141-ogretmenin-ogrencilere-Hakaret-Etmesipage2bir öğretmenin öğrenciye hakaret etmesinin cezasıogrenciye hakaretin cezasiöğrenciye hakaretöğretmeni nereye şikayet edebilirimöğretmen nasıl şikayet ediliröğretmeni nasıl şikayet edebilirimogretmenin ogrenciye kufur etmesiogretmen sinifta ogrencisine hakaret etme hakki varmiöğrenci öğretmeni nasıl şikayet edebilirhakaret eden ogretmen
Forum