+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Eşimin evlenmeden önce aldığı ev

Eşimin evlenmeden önce aldığı ev Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eşimin evlenmeden önce aldığı ev

merhaba
    ben yaklaşık 4 sene önce evlendim.karımın evlenmeden önce almış olduğu bir evde oturuyoruz.benim eşimle ortak bir şirketim var.fakat eşim ev hanımı.ödemelerimiz biraz sıkışık gidiyor.bundan dolayı eşim haciz gelebilir korkusuyla bilgim olmadan evini kızkardeşinin üzerine yapmış.bu konuda bir hak talebim olmalı mıdır?yoksa herşey yasal mıdır?(boşanma gibi bir talebim yok)bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Eşimin evlenmeden önce aldığı ev konulu yargıtay kararı ara
    Eşimin evlenmeden önce aldığı ev konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: ters

Alıntı ankaxxxx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba
    ben yaklaşık 4 sene önce evlendim.karımın evlenmeden önce almış olduğu bir evde oturuyoruz.benim eşimle ortak bir şirketim var.fakat eşim ev hanımı.ödemelerimiz biraz sıkışık gidiyor.bundan dolayı eşim haciz gelebilir korkusuyla bilgim olmadan evini kızkardeşinin üzerine yapmış.bu konuda bir hak talebim olmalı mıdır?yoksa herşey yasal mıdır?(boşanma gibi bir talebim yok)bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
    Merhaba...
    Öncelikle belirtmek gerekir ki an itibariyle eşinizle aranızda herhangi bir mal rejimi sözleşmesi akdetmediyseniz,size yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanacaktır.Buna göre :
    Edinilmiş mal rejimi sürerken her eşin bir karşılık vererek elde ettiği mal varlığı değerleri edinilmiş maldır.Edinilmiş mallara katılma rejimi süresince eşler, kanuni sınırlamalar saklı kalmak şartıyla ‘Mal ayrılığı Rejiminde’ olduğu gibi sahip oldukları malları yönetme, kullanma ve onlar üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptirler.Her eş diğer eşin, ancak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Devam ederken edindiği mallarda hak sahibi olabilir. Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde her eş diğer eşin, kural olarak (emek, iş) bir karşılık verilerek elde ettiği mal varlığı değeri üzerinde hak sahibi olacaktır.
    Eşlerin edinilmiş mallara katılma rejiminden önce sahip olduğu malvarlığı değerleri, kişisel mallardandır. Bu mallar üzerinde yönetme, kullanma ve onlar üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptirler.Bu malların, karşılıksız ya da bir emek karşılığında edinilmiş olmasının bir önemi yoktur.
    "Madde 223 - Her eş, yasal sınırlar içerisinde kişisel malları ile edinilmiş mallarını yönetme, bunlardan yararlanma ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunma hakkına sahiptir."
    Fakat, İstisnası, MK 194 maddesine göre aile konutu ile ilgili sınırlamalardır...
    " II. AİLE KONUTU
    Madde 194 - Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz
    .....
    Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir. "
    Aile konutu şerhi tapuda malik olmayan eşin talebi üzerine tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenir.Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur.
    Sadece malik olan eşin talebi ile de bu şerh işlenebilir. Bu şerh aile birliğini korumak amacıyla öngörülmüştür. Bu itibarla, şerh tapu kütüğüne işlendikten sonra malik olan diğer eşin bu konuta özgü tasarruf yetkisi kısıtlanmış olur. Artık bu belirtmeden yararlanacak olan eşin yazılı rızası olmadıkça aile konutu başkasına devredilemez, üzerinde ipotek, intifa, oturma (sükna) gibi ayni haklar ile kira gibi kullanımı sınırlayıcı şahsi haklar kurulamaz.
    Bu bilgilerden sonra sizin sorunuza gelince ; oturdugunuz ev Medeni Kanun anlamında bir aile konutudur.Aşağıdaki Hukuk Genel KUrulu Kararında da belirtildiği üzere üçüncü kişinin, kötüniyetli olması(yani eşinizin kız kardeşinin taşınmazı satın alırken bu yerin aile konutu olduğunu ve sizin satışa rızanızın bulunmadığını bilmesi) durumunda TMK m.1023'ün uygulanamayacağı gerekçesiyle ,devir işleminin geçersizliği ve tapu kaydının iptali istenebilir.
    " ............4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 194 maddesi III. Fıkrası hükmü ile rıza alınmadan yapılacak işlemleri önleyebilmek amacıyla tapu kütüğüne şerh verilmesi olanağı getirilmiştir. Ancak hemen belirmek gerekir ki anılan madde ile, tapuya güven ilkesine bir istisna getirilmiş değildir. (KILIÇOĞLU, s. 20)
    Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş tarafından tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesi istenilmemiş olsa bile işlem tarafı iyiniyetli üçüncü kişinin ayni hak kazanımı 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 1023. maddesi hükmü ile korunmuştur.
    Şerhin etkisi ise eşin rızası alınmadan gerçekleştirilen kazandırıcı işlemlerin üçüncü kişinin iyi niyetine rağmen geçersiz sayılacağına yöneliktir. Bu sebeple yerel mahkemenin tasarruf yetkisi sınırlamasının şerh ile doğacağı; eş söyleyişle, şerhin bir "kurucu şerh" olduğuna ve işlem tarafı üçüncü kişinin iyiniyetli olmasının aranmasına gerek kalmaksızın kazanımının korunması gerekeceğine ilişkin belirlemesi yerinde değildir..........
    YARGITAY
    Hukuk Genel Kurulu
    ESAS NO : 2006/2-591
    KARAR NO : 2006/624

Umarım yardımcı olabilmişimdir...Saygılar

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Denoist arkadaşımın belirttiği gibi aile konutu şerhi koydurabilirsiniz ama söz konusu ev eşinizin kişisel mülküdür, boşanma durumunda hak iddia edemezsiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bay Av.Derya Koca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Denoist arkadaşımın belirttiği gibi aile konutu şerhi koydurabilirsiniz ama söz konusu ev eşinizin kişisel mülküdür, boşanma durumunda hak iddia edemezsiniz.
    Ev artık eşin kızkardeşinin.Bu durumda iken doğrudan tapu dairesine gidip aile konutu şerhi konabilirmi?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ekircali rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ev artık eşin kızkardeşinin.Bu durumda iken doğrudan tapu dairesine gidip aile konutu şerhi konabilirmi?
    Kanun hükmü ve Yargıtay kararı açık aslında. Şerh koydurabilmek için ortak konutun eşlerden birine ait olması şartı var, şu an ev kızkardeşin üzerinde görülmekle şerh koydurma imkanı artık kalmamıştır.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba...

ev su anda ankaxxxx 'in eşinin kız kardeşinindir.evet.fakat daha önce vermiş oldugum cevapta da değindiğim gibi ankaxxxx,kız kardeşe mülkiyet hakkını kazandıran devir işleminin geçersizliğini ve tapu kaydının iptalini isteyebilir.daha sonra da tapu kütüğüne giderek aile konutuyla ilgili TMK m.194/3 anlamında şerh koydurabilir.
    saygılar...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ankaxxxx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba
    bu konuda bir hak talebim olmalı mıdır?yoksa herşey yasal mıdır?(boşanma gibi bir talebim yok)
    Bu ifadeden sn.ankaxxxx'in bu konuda bir dava açmak gibi bir niyeti olmadığı sonucunu çıkardığımdan sormuştum.
    Kaldı ki ev evlenmeden önce edinilmiş ,şahsi mülkiyet.Kızkardeşe devir edilmemiş olsa bile aile konutu şerhi için mülk sahibinin rızası gerekmezmi?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu ifadeden sn.ankaxxxx'in bu konuda bir dava açmak gibi bir niyeti olmadığı sonucunu çıkardığımdan sormuştum.
    Kaldı ki ev evlenmeden önce edinilmiş ,şahsi mülkiyet.Kızkardeşe devir edilmemiş olsa bile aile konutu şerhi için mülk sahibinin rızası gerekmezmi?
    merhaba...

Öncelikle TMK m.194 'ün uygulama alanı bulabilmesi için eşlerin aile konutuna daha önce sahip olup olmadıkları hususu hiçbir önem arzetmemektedir.Kanun aile konutunun mahiyetinden ötürü,edinilmiş mallara ve özellikle kişisel mallara bu yönde bir istisna getirmiştir.Zira bu hüküm istisnai bi hükümdür ve dar yorumlanmalıdır.TMK. m. 194 hükmünün gerekçesi de bu tespit üzerine odaklanmıştır: “Aile konutu, eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı anılarla dolu bir alandır. Bu nedenle bu denli önemli bir malvarlığıyla ilgili olarak eşlerin tek başlarına hukuki işlemleri yapması, diğer eşin önemli yararlarını etkileyebilir. Bunun sonucu olarak madde, konutla ilgili kira sözleşmesinin feshini, bu konutun başkalarına devrini ya da konut üzerindeki hakları ve buna benzer diğer hukuki işlemlerle tamamen ya da kısmen sınırlanmasını diğer eşin rızasına bağlamıştır”. Sonuç olarak TMK., evlilik birliği ve çocukların varlığını ve dolayısıyla kamusal menfaati korumayı amaçlayan bir hükümdür.
    TMK m.194 hükmünün uygulama alanı bulabilmesi için işbu hükümdeki şartarın gerçekleşmiş ve m.1023 teki şartların gerçekleşmemiş olması gerekir(ki bir önceki cevabımda bu hususa ayrıntısıyla değinmiştim)Ayrıca ankaxxx in bosanma amacı olmadıgı açıktır...kişisel malların ,sizin dediğiniz anlamda akibeti ancak bosanmada yani mal tasfiyesinde kendisini gösterir...

"Kızkardeşe devir edilmemiş olsa bile aile konutu şerhi için mülk sahibinin rızası gerekmezmi? " sorunuz için ise TMK m.194/3 hükmü gayet açıktır..zira m.194/3 : "Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir." Buna göre, tapu kütüğüne aile konutu şerhi, malik olmayan eşin talebi ile de verilebilir. Evlilik birliğinin resmen devam ettiğini kanıtlayan nüfus kayıt örneği ile konutta birlikte yaşadıklarını kanıtlayan, muhtardan alınmış belge ile bu şerh verilebilir.
    Taşınmaz maliki olan eşin veya eşlerden her ikisinin talebi ile de verilebilir. Bunun için, evlilik cüzdanı ve nüfus kayıt örneğinin ibrazı halinde başkaca belge aranmaz.

Saygılar...
    Konu denoist tarafından (27-11-2007 Saat 20:18:09 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilginiz için teşekkürler.benim malla ilgili aslında manen ve madden bir talebim yok.Allah'a şükür çalışıyorum.iş hayatımda iniş ve çıkışlar oluyor.benim amacım burda malı elde etmek değil.gene satsın.ama ben eşime verilen akıllara inat evliyken (boşanma niyetim yok)(sadece eşimin ailesine inat)mahkemeye verip bu satışı onlar istediği zaman değil biz veya ben istediğim zaman olabileceğini onlara göstermek.saygılarımla.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava açacağınıza eşinizle konuşup, anlaşsanız daha iyi olur. Evlilik içinde eşiniza dava açmanız da sonuç olarak, boşanma nedeni olan "evlilik birliğinin sarsıldığına" işaret eder.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php30451-Esimin-evlenmeden-once-aldigi-ev

evlenmeden önceki mal varlığı

evlenmeden önceki mal varligi

http:www.hukuki.netshowthread.php30451-Esimin-evlenmeden-once-aldigi-ev

esimle evlendim eski aldigim mal murkum nasil olacak

evlenmeden önce mal varlığı

evlenmeden ev aldim evlendim bosandim hak sahibi olurmu

evlenmeden evvelki mal varligina evlenince es ortak olur mu 2016

evlenmeden once malvarligi

evlenmeden once alinan mal varligina kadin ortak girermi

evlilikten once edinilen mallar

evlilikten once alunmis malkar bosaninca kadin haksahibi olurmu

evlenmeden önceki mallarevlenmeden önce alınan evevlenmeden once tapu islemi evlenmeden önce ev alırken tapu iki kişi üzerine olur muevlenmeden hipotekesimin ustune olan ewe aile serhi koydurabilirmiyimevlenmeden once alinan malara es urtakmidirevlilikten once edinilen malvarligi ortak mievlilik oncesi alinan ev es rizasi olmadan satilabilirmievlendikten sonra mal bildirimievlenmefen once alinan ev e serh loyulurmuevlenmeden önce edinilen mallarda ikinci eşe miras kalırmımirasli ev tapusuna aile konut serhi koydurmak
Forum