+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Tapuya Şerh Koyma

Tapuya Şerh Koyma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Tapuya Şerh Koyma

  Babam kendi parasıyla tapusu benim adıma olmak üzere ev almak istiyor.Ancak bu ev içinde satışını ve 2. bir şahısa devrinin yapılamaması için tapuya şerh koydurmak istiyor.Böyle bir uygulama yapılabilir mi ve ileride babam ya da kardeşim tapu üzerinde hak talep edebilir mi teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Tapuya Şerh Koyma konulu yargıtay kararı ara
  Tapuya Şerh Koyma konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Tapuya Şerh Koyma

  Arkadaşlar soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  adana, seyhan, Turkey.
  İletiler
  237
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Tapuya Şerh Koyma

  Babanız kendi adına veya bir başkası yararına ipotek şerhi koydurabilir.Tabi bunu kabul etmeniz durumunda ipotek tesis edilecektir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2012
  Nerede
  ısparta
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  Alıntı mkbs rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Babam kendi parasıyla tapusu benim adıma olmak üzere ev almak istiyor.Ancak bu ev içinde satışını ve 2. bir şahısa devrinin yapılamaması için tapuya şerh koydurmak istiyor.Böyle bir uygulama yapılabilir mi ve ileride babam ya da kardeşim tapu üzerinde hak talep edebilir mi teşekkürler.

  aynı soruyu bende soracaktım.tapusu benim adıma olan bi evin tapusuna 4 yıl süreyle başka birine satışı veya devrinin yapılmaması için şerh koydurulabilirmi? koydurulursa ben evi 4.yıl süreyle hiç bir şekilde satamazmıyım. ayrıca diyelimki şerhi koyduran kişiyi ikna edip evi satmak istedik beraber bunu yapabilirmiyiz yoksa 4 yılın dolmasını mı beklemeliyiz. lütfen cevap??

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Sep 2012
  Nerede
  ısparta
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  yokmu buna cevap verebilcek biri

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  Kayseri
  İletiler
  1.134
  Blog yazıları
  142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  Aşağıda yazılı olanlar taşınmaz üzerine şerh konusudur.

  Tapu Kayıtlarında Çıkabilecek Şerhler

  1.Aile Konutu Serhi: Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Medeni Kanunun 19. Maddesinde aile konutunun bulunduğu yere "yerlesim yeri" adı verilmistir.Buna göre; yerlesim yeri, bir ailenin sürekli kalmak niyetiyle oturduğu yerdir. Bir ailenin aynı zamanda birden fazla yerlesim yeri olamaz. Demek ki, bir ailenin birden fazla aile konutu olamaz. Medeni Kanunun 19. Maddesinde sözü edilen yerlesim yerindeki konut, "aile konutudur." Bir aile pek çok yerde konut sahibi olabilir, ancak bunlardan sadece birisi medeni
  kanunun aradığı anlamda aile konutudur.

  2.Aile Yurdu: Bir kimsenin bir evi veya tarıma veya sanayiye elverisli tasınmazları eklentileri ile beraber ailesine tahsis ederek ailesini koruyucu bir tesis (yurt) olusturmasıdır. Aile yurdu kurulduğu tapu kütüğünün serhler sütununa yazılır (MK.386).

  3.Askeri Yasak Bölge: Yurt savunması bakımından hayati önem tasıyan askeri tesis ve bölgelerin çevresinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen sınırlar içerisinde kalan bölgedir (2565 sy As.Ys. Bl. K.m3,5) Askeri yasak bölgeler 1 inci ve 2 inci askeri yasak bölgeler olmak üzere ikiye ayrılır. 1 inci derece askeri yasak bölgeler içerisindeki tasınmaz mallar kamulastırılır. 2 inci derecedeki askeri yasak bölgelerde yabancı uyruklu kimseler tasınmaz edinemezler, edinmislerse tasfiye edilir (md.9) Yabancılar izin almadan bu bölgede tasınmaz kiralayamazlar. Bu hükümlere aykırı hareket edenler cezalandırılır (md.26). Yetkili komutanlıkça izin verilmeyen her türlü insaat durdurulur (md.9).

  4.Ayırma (İfraz): Ayırma (ifraz) tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir tasınmaz malın düzenlenen haritalara göre birden çok parçaya ayrılarak tapu kütüğüne tescil edilmesi islemidir

  5.Bağıslama Vaadi: Bağıslama vaadi ilerideki bir tarihte bir malı bağıslamayı taahhüt niteliğinde önakitdir (BK.22, TST.55/c). Bağıslama vaadi sözlesmeleri noterlerce düzenlenir. İstem halinde ilgili tapu kütüğünün serhler sütununa serh edilmesi mümkündür. Satıs vaadini her iki taraf da serh ettirebildiği halde, bağıslama vaadi konusunda açık yetki olmadığından gayrimenkul malikinin serh isteminde bulunması veya bağıslama vaadi sözlesmesinde bağıs lehdarına serh ettirebilme yetkisini vermis olması gerekir.

  6.Bağıstan Rücu Edilerek Tasınmazın Geri Dönmesi: Rücu (vazgeçebilme) sartıyla bağıs yapılması mümkündür. Rücu sartlı bağısta tasınmaz malın mülkiyeti bağısı kabul eden kimse adına tescil edilmekle beraber, serhler sütununa rücu sartının varlığı isaret edilir (BK.242,TST.55).
  Buradaki rücu sartı sadece bir tek sart olabilir. O da bağısı kabul edenin bağıslayandan önce ölmesi halinde tasınmazın bağıslayana geri döneceği sartıdır. Bunun dısında bir sartla tasınmaz geri dönmez (TST.11). Ancak bir tüzel kisi lehine rücu sartlı bağıs yapılmıs olup da tüzel kisilik son bulursa bu da bir bağıstan dönüs (vazgeçme) sebebidir.

  7.Birlestirme (Tevhit): Birlestirme, tapu sicilinde ayrı ayrı kayıtlı birbirine bitisik birden fazla tasınmaz malın tek bir tapuya bağlanarak, tek bir parsel halini almasıdır.

  8.Cebri İcra Satısının Tescili: Cebri icra satısı, borçlulara ait tasınmaz malın borcu tahsil amacıyla icra müdürlüğü kanalıyla satılarak tapuya ihale alıcısı adına tescili islemidir.

  9.Cins Değisikliği: Cins değisikliği, bir tasınmaz malın cinsinin, yapısız iken yapılı veya yapılı iken yapısız hale; bağ, bahçe, tarla vb. iken arsaya; arsa veya arazi iken, bağ, bahçe ve benzeri duruma dönüstürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan islemdir.

  10.Geçici Tescil Serhi: Geçici tescil, bir tasınmaz malla ilgili olarak ayni bir hak iddiasında bulunanların haklarını ispat edebilmeleri için veya bir tapu islemi yaptıracakların eksik belgeleri bulunması halinde bu eksik belgelerini tamamlamaları için kendilerine süre verilerek, kesin tescil yapılıncaya kadar mal sahibi veya ilgililerin istemi veya mahkeme kararıyla serhler sütununa yapılan geçici bir belirtmedir.

  11.Hükmen Kamulastırma: Tebliğ edilen kamulastırma islemine karsı idare ve adli yargıya basvurul¬madığı veya bu konuda açılan davaların kesin olarak sonuçlandığı, ancak tasınmaz mal sahibinin tapu sicil müdürlüğüne gelerek düzenlenecek resmi senedi imzaya yanasmadığı (ferağ vermediği) hallerde, takdir edilen ve artırılan bedelin tamamı milli bankalardan birine yatırılarak makbuzu ilgili belge örnekleriyle birlikte, kamulastırırcı idare tarafından mahkemeye verilir. Mah¬keme, belgeleri inceleyerek; kamulastırma usulüne uygun sekilde tamamlanmıs ise, tasınmaz malın kamulastırmayı yapan idare adına tesciline karar verir ve tapu dairesine bildirir.

  12.İntifa Hakkı: Bir maldan tamamıyla yararlanma , onu kullanma hakkıdır.

  13.İzale-i Suyu Satısının Tescili: İzale-i suyu, ortaklığın giderilmesi demektir. İstirak halinde veya müsterek mülkiyet esaslarına göre birden çok kimse adına kayıtlı bulunan tasınmaz malların taksimi konusunda, hissedarların anlasamaması halinde mahkeme kararı ile tasınmaz malın ihaleyle satılması anlamına gelir. İhale hissedarlar arasında veya üçüncü kisilere açık olarak yapılabilir. İzale-i suyu satısının tapuya tescili

  14.Kat İrtifakı: Bir arsa üzerinde yapılmakta veya ilerde yapılacak olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya paydasları tarafından arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına kat irtifakı denir.

  15.Kat Mülkiyeti: Bir arsa üzerinde yapılmakta veya ilerde yapılacak olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya paydasları tarafından arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına kat irtifakı denir.

  16.Kira Serhi: Kira serhi, bir tasınmaz malın maliki ile kiracı arasında düzenlenmis kira sözlesmesinin tapu kütüğünün serhler sütununa islenmesidir. Böyle bir serhin yaptırılması zorunlu değildir. Ancak serh yaptırılırsa kiracının, kira hakkı daha güvence altında olur. Tasınmaz malın satılması halinde, yeni malik kiracıyı kira süresi dolmadan tahliye ettiremez. Bu serhi tasınmaz malın maliki isteyebilir.

  17.Satıs Vaadinin Serhi: Satıs vaadi, ilerideki bir tarihte bir malın satısını taahhüt niteliğinde ön akitdir (BK.22). Satıs vaadi sözlesmeleri noterlerce düzenlenir. İstem halinde ilgili tapu kütüğünün serhler sütununa serh edilmesi mümkündür. Serh tarihinden itibaren bes yıl geçtikten sonra üçüncü kisilere karsı hüküm ifade etmez. Ancak taraflar arasında on sene süreyle hüküm ve sonuç doğurmaya devam eder.

  18.Sufa Hakkı: Sufa hakkı, bir tasınmaz malın satılması halinde, onu diğer alıcılara nazaran öncelikle satın alabilme hakkıdır.

  19.İstira (Alım) Hakkı: Bir tasınmaz malı belli bir bedelle belli bir süre içinde malikinden satın alabilmek hakkıdır (MK.736). Bu niteliği ile satıs vaadine benzer. Ancak satıs vaadinin azami süresi bes yıl olduğu halde bu hak serh tarihinden itibaren on sene süreyle hüküm ve sonuç doğurur. Bu süre sonunda malikin talebi ile terkin edilebilir.

  20.Vefa (Geri Alım) Hakkı: Vefa hakkı satanın, sattığı tasınmaz malı müsteriden geri satın alma hakkını saklı tutmasıdır (MK.736). Bu hakkın azami etki süresi de serh tarihinden itibaren on yıldır. Bu sürenin sonunda malikin talebi ile terkin edilebilir

  21.Terefruatın Yazımı İstemi: Gayrimenkul maliki isterse, gayrimenkulüne tahsis ettiği menkul esyaları teferruat olarak tapu kütüğünün beyanlar sütununa yazdırabilir. Bir seyin bir gayrimenkulün teferruatı sayılabilmesi için;

  - Menkul esya olması,
  - Bir seyin isletilmesine, korunmasına, o seyden yararlanmaya elverisli olması,
  - Bir seye daimi bir sekilde tahsis edilmesi ve kullanımda o seye tabi tutulması veya takılması veya onunla birlestirilmesi gerekir. Bir seyin teferruat olup olmadığı o yörenin mahalli örf ve adetlerine veya gayrimenkul malikinin açık iradesine göre belirlenir. Asıl seyin haczi, satısı, rehni istisna edilmedikçe teferruatı da kapsar. Ancak malik satıs veya rehin yaparken beyanlarda yazılı teferruatları resmi senette ayrı tutabilir.

  22.Geçit Hakkı: Geçit hakkı, baskasının arazisinden geçmek hakkıdır. Bu hak Medeni Kanunun 748. maddesine göre bir irtifak hakkı olarak tapu siciline tescil olunabilir.

  23.İpotek: İpotek, doğmus veya ileride doğması muhtemel bir borç için bir tasınmaz malın teminat gösterilmesidir.

  24.Kaynak Hakkı: Kaynak, kaynayan su demektir. Medeni Kanun kaynağın ayrı bir mülkiyeti olamayacağını, kaynadığı arazinin bütünleyici parçası (mütemmim cüzü) olduğunu kabul etmistir. Arazinin sahibi olan kimse kaynağın da sahibi sayılır. Kaynak araziden ayrı olarak iktisap edilemez. Ancak bir kimse arazisinden kaynayan sudan baskalarının yararlanmasına izin verebilir. Bu izin ancak bir irtifak hakkı seklinde yapılabilir ve bu irtifak hakkına kaynak hakkı denir.

  25.Sükna (Oturma )Hakkı: Medeni Kanunun 823. maddesine göre, "Oturma hakkı, bir binadan veya onun bir bölümünden konut olarak yararlanma yetkisi verir. Oturma hakkı baskasına devredilemez ve mirasçılara geçmez.

  26.Ölünceye Kadar Bakma Akdi: Bir tasınmaz malın mülkiyetinin devri karsılığında bir kimsenin diğer birini ölünceye kadar bakıp görüp gözetmeyi taahhüt etmesidir (BK.511).Ölünceye kadar bakma akdi tapu sicil müdürlüğünde resmi senet seklinde yapılabilir.

  27.Su, gaz, elektrik ve bunun gibi mecralar: Su, gaz, elektrik ve benzerlerinin mecraları (akımları) için irtifak hakkı tesis edilebilir.Kanun "ve benzerleri" demekle bu mecraların (akımlıkların) su, gaz ve elektrik ile sınırlı olmadığını ifade etmek istemistir. Teknolojik gelismenin getirdiği akımlıklar ile zamanla ortaya çıkacak tel, boru ve benzeri araçlarla arazi üzerinden veya altından geçirilecek nesneler için mecra (akımlık) irtifakı kurulabilir. Bu mecralar açıkta ise tapu siciline kaydı sart değildir. Ancak talep edilirse kaydolunur. Yeraltından geçiyorsa tapuya kaydı ayni hak olarak tesisi için sarttır.

  28.Tasınmaz Yükü: Tasınmaz mal mükellefiyeti, borçlusuna kisisel bir borç yüklemeyen,bunun yerine tasınmazı yükümlülük altına sokan esyaya bağlı bir borçtur

  29.Üst (İnsaat) Hakkı: Üst hakkı baskasına ait bir arsanın altında veya üstünde insaat yapmak veya mevcut insaatı yerinde tutmak hakkını veren bir irtifak hakkıdır (MK.726, 826). Üst(insaat)hakkı üçe ayrılır.

  a) Bir arsanın üstünde insaat yapma hakkı (üsthakkı).
  b) Bir arsanın altında insaat yapma hakkı (althakkı)
  c) Önceden yapılmıs bir insaatı yerinde tutma hakkı (ipka-muhafaza- hakkı)

  30.Finansal Kiralama: Kiralayanın, kiracının talebi ve seçimi üzerine üçüncü kisiden satın aldığı veya baska suretle temin ettiği bir malın zilyetliğini, her türlü faydayı sağlamak üzere ve belli bir süre feshedilmemek sartı ile kira bedeli karsılığında, kiracıya bırakmasıdır. Finansal kiralama tapu kütüğüne serh edilir.

  31.Satısa Arz Serhi (İİK.m150/c): İpotek borcunun ödenmemesinin sonucu ipoteğin paraya çevrilmesidir. Alacaklı gayrimenkulü icra kanalı ile sattırarak satıs bedelinden alacağını alır (MK.873). İcra ve İflas Kanunun 150/C maddesi, icra müdürünü, ipoteğin paraya çevrilmesi hakkındaki takibin basladığını tapu sicil müdürlüğüne haber vermeye mecbur tutmus ve bu hususun gayrimenkulün kütük sayfasına serh verilmesini öngörmüstür.

  32.Haciz: Haciz, kesinlesmis icra takibinin konusu olan bir alacağın ödenmesini sağlamak amacıyla borçluya ait ve haczi caiz bulunan mallara icra müdürlüğünün el koyması islemidir.Tapu sistemi açısından biri icrai haciz (icra müdürlüğünden gelen haciz) diğeri kamu haczi (kamu idarelerinden gelen haciz) olmak üzere iki tür haciz islemi vardır. İcra ve İflas Kanununun 91. maddesi "Gayrimenkulün haczi ile tasarruf hakkı, Medeni Kanunun 1010. maddesi anlamında kısıtlanmıs olur. Tapu siciline kaydedilmek üzere haciz keyfiyeti ve
  ne miktar meblağ için yapıldığı icra dairesi tarafından tapuya bildirilir (İİK.102 Hacze yeni alacaklılar istirak eder (İİK.100-101) veya haciz kalkarsa (İİK.110) bu hususlar da yukarıda adı geçen dairelere haber verilir." hükmünü içermektedir. İcrai haciz; tasınmaz malın tedavülüne (devrine) ve üzerinde hak kurulmasına engel değildir. Yani hacizli bir tasınmazın satıs, bağıs, trampa, ölünceye kadar bakma akdi gibi islemlere konu olması ve bu yolla mülkiyetinin baskasına geçirilmesi mümkündür. Ayrıca; rehin, irtifak hakkı, kira gibi islemlere de konu olabilir.

  33.İhtiyati Tedbir: Mahkeme dava konusu olan (veya dava konusu yapılacak olan) ve aynı (mülkiyeti) taraflar arasında çekismeli bulunan bir tasınmazın, dava sırasında baskasına devredilmesini önlemek için, tasınmazın baskasına devrinin yasaklanmasına (ferağdan men'ine) karar verebilir. Çünkü ihtiyati tedbir konmazsa veya mahkeme böyle bir kararı vermekte gecikirse dava konusu tasınmaz mal el değistirebilir.İhtiyati tedbir kararının tapu siciline kaydedilmesinden sonra, artık davalı, bu tasınmazı baskasına devredemez.

  34.İhtiyati Haciz: İhtiyati hacze mahkeme tarafından karar verilir (İİK.258). Bu mahkeme kararına istinaden icra müdürlüğünce tapuya ihtiyati haciz müzekkeresi yazılır. İhtiyati haczin hüküm ve sonuçları icrai hacizlerde olduğu gibidir. Tasınmazın tedavülüne (el değistirmesine) ve üzerinde hak kurulmasına engel değildir.
  "Bu coğrafyanın en acil ihtiyacı kurtarıcılardan kurtulmaktır."

  "Sonrakilere de fırsat vermek lazım"

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2012
  Nerede
  ısparta
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Aşağıda yazılı olanlar taşınmaz üzerine şerh konusudur.

  Tapu Kayıtlarında Çıkabilecek Şerhler

  1.Aile Konutu Serhi: Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Medeni Kanunun 19. Maddesinde aile konutunun bulunduğu yere "yerlesim yeri" adı verilmistir.Buna göre; yerlesim yeri, bir ailenin sürekli kalmak niyetiyle oturduğu yerdir. Bir ailenin aynı zamanda birden fazla yerlesim yeri olamaz. Demek ki, bir ailenin birden fazla aile konutu olamaz. Medeni Kanunun 19. Maddesinde sözü edilen yerlesim yerindeki konut, "aile konutudur." Bir aile pek çok yerde konut sahibi olabilir, ancak bunlardan sadece birisi medeni
  kanunun aradığı anlamda aile konutudur.

  2.Aile Yurdu: Bir kimsenin bir evi veya tarıma veya sanayiye elverisli tasınmazları eklentileri ile beraber ailesine tahsis ederek ailesini koruyucu bir tesis (yurt) olusturmasıdır. Aile yurdu kurulduğu tapu kütüğünün serhler sütununa yazılır (MK.386).

  3.Askeri Yasak Bölge: Yurt savunması bakımından hayati önem tasıyan askeri tesis ve bölgelerin çevresinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen sınırlar içerisinde kalan bölgedir (2565 sy As.Ys. Bl. K.m3,5) Askeri yasak bölgeler 1 inci ve 2 inci askeri yasak bölgeler olmak üzere ikiye ayrılır. 1 inci derece askeri yasak bölgeler içerisindeki tasınmaz mallar kamulastırılır. 2 inci derecedeki askeri yasak bölgelerde yabancı uyruklu kimseler tasınmaz edinemezler, edinmislerse tasfiye edilir (md.9) Yabancılar izin almadan bu bölgede tasınmaz kiralayamazlar. Bu hükümlere aykırı hareket edenler cezalandırılır (md.26). Yetkili komutanlıkça izin verilmeyen her türlü insaat durdurulur (md.9).

  4.Ayırma (İfraz): Ayırma (ifraz) tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir tasınmaz malın düzenlenen haritalara göre birden çok parçaya ayrılarak tapu kütüğüne tescil edilmesi islemidir

  5.Bağıslama Vaadi: Bağıslama vaadi ilerideki bir tarihte bir malı bağıslamayı taahhüt niteliğinde önakitdir (BK.22, TST.55/c). Bağıslama vaadi sözlesmeleri noterlerce düzenlenir. İstem halinde ilgili tapu kütüğünün serhler sütununa serh edilmesi mümkündür. Satıs vaadini her iki taraf da serh ettirebildiği halde, bağıslama vaadi konusunda açık yetki olmadığından gayrimenkul malikinin serh isteminde bulunması veya bağıslama vaadi sözlesmesinde bağıs lehdarına serh ettirebilme yetkisini vermis olması gerekir.

  6.Bağıstan Rücu Edilerek Tasınmazın Geri Dönmesi: Rücu (vazgeçebilme) sartıyla bağıs yapılması mümkündür. Rücu sartlı bağısta tasınmaz malın mülkiyeti bağısı kabul eden kimse adına tescil edilmekle beraber, serhler sütununa rücu sartının varlığı isaret edilir (BK.242,TST.55).
  Buradaki rücu sartı sadece bir tek sart olabilir. O da bağısı kabul edenin bağıslayandan önce ölmesi halinde tasınmazın bağıslayana geri döneceği sartıdır. Bunun dısında bir sartla tasınmaz geri dönmez (TST.11). Ancak bir tüzel kisi lehine rücu sartlı bağıs yapılmıs olup da tüzel kisilik son bulursa bu da bir bağıstan dönüs (vazgeçme) sebebidir.

  7.Birlestirme (Tevhit): Birlestirme, tapu sicilinde ayrı ayrı kayıtlı birbirine bitisik birden fazla tasınmaz malın tek bir tapuya bağlanarak, tek bir parsel halini almasıdır.

  8.Cebri İcra Satısının Tescili: Cebri icra satısı, borçlulara ait tasınmaz malın borcu tahsil amacıyla icra müdürlüğü kanalıyla satılarak tapuya ihale alıcısı adına tescili islemidir.

  9.Cins Değisikliği: Cins değisikliği, bir tasınmaz malın cinsinin, yapısız iken yapılı veya yapılı iken yapısız hale; bağ, bahçe, tarla vb. iken arsaya; arsa veya arazi iken, bağ, bahçe ve benzeri duruma dönüstürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan islemdir.

  10.Geçici Tescil Serhi: Geçici tescil, bir tasınmaz malla ilgili olarak ayni bir hak iddiasında bulunanların haklarını ispat edebilmeleri için veya bir tapu islemi yaptıracakların eksik belgeleri bulunması halinde bu eksik belgelerini tamamlamaları için kendilerine süre verilerek, kesin tescil yapılıncaya kadar mal sahibi veya ilgililerin istemi veya mahkeme kararıyla serhler sütununa yapılan geçici bir belirtmedir.

  11.Hükmen Kamulastırma: Tebliğ edilen kamulastırma islemine karsı idare ve adli yargıya basvurul¬madığı veya bu konuda açılan davaların kesin olarak sonuçlandığı, ancak tasınmaz mal sahibinin tapu sicil müdürlüğüne gelerek düzenlenecek resmi senedi imzaya yanasmadığı (ferağ vermediği) hallerde, takdir edilen ve artırılan bedelin tamamı milli bankalardan birine yatırılarak makbuzu ilgili belge örnekleriyle birlikte, kamulastırırcı idare tarafından mahkemeye verilir. Mah¬keme, belgeleri inceleyerek; kamulastırma usulüne uygun sekilde tamamlanmıs ise, tasınmaz malın kamulastırmayı yapan idare adına tesciline karar verir ve tapu dairesine bildirir.

  12.İntifa Hakkı: Bir maldan tamamıyla yararlanma , onu kullanma hakkıdır.

  13.İzale-i Suyu Satısının Tescili: İzale-i suyu, ortaklığın giderilmesi demektir. İstirak halinde veya müsterek mülkiyet esaslarına göre birden çok kimse adına kayıtlı bulunan tasınmaz malların taksimi konusunda, hissedarların anlasamaması halinde mahkeme kararı ile tasınmaz malın ihaleyle satılması anlamına gelir. İhale hissedarlar arasında veya üçüncü kisilere açık olarak yapılabilir. İzale-i suyu satısının tapuya tescili

  14.Kat İrtifakı: Bir arsa üzerinde yapılmakta veya ilerde yapılacak olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya paydasları tarafından arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına kat irtifakı denir.

  15.Kat Mülkiyeti: Bir arsa üzerinde yapılmakta veya ilerde yapılacak olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya paydasları tarafından arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına kat irtifakı denir.

  16.Kira Serhi: Kira serhi, bir tasınmaz malın maliki ile kiracı arasında düzenlenmis kira sözlesmesinin tapu kütüğünün serhler sütununa islenmesidir. Böyle bir serhin yaptırılması zorunlu değildir. Ancak serh yaptırılırsa kiracının, kira hakkı daha güvence altında olur. Tasınmaz malın satılması halinde, yeni malik kiracıyı kira süresi dolmadan tahliye ettiremez. Bu serhi tasınmaz malın maliki isteyebilir.

  17.Satıs Vaadinin Serhi: Satıs vaadi, ilerideki bir tarihte bir malın satısını taahhüt niteliğinde ön akitdir (BK.22). Satıs vaadi sözlesmeleri noterlerce düzenlenir. İstem halinde ilgili tapu kütüğünün serhler sütununa serh edilmesi mümkündür. Serh tarihinden itibaren bes yıl geçtikten sonra üçüncü kisilere karsı hüküm ifade etmez. Ancak taraflar arasında on sene süreyle hüküm ve sonuç doğurmaya devam eder.

  18.Sufa Hakkı: Sufa hakkı, bir tasınmaz malın satılması halinde, onu diğer alıcılara nazaran öncelikle satın alabilme hakkıdır.

  19.İstira (Alım) Hakkı: Bir tasınmaz malı belli bir bedelle belli bir süre içinde malikinden satın alabilmek hakkıdır (MK.736). Bu niteliği ile satıs vaadine benzer. Ancak satıs vaadinin azami süresi bes yıl olduğu halde bu hak serh tarihinden itibaren on sene süreyle hüküm ve sonuç doğurur. Bu süre sonunda malikin talebi ile terkin edilebilir.

  20.Vefa (Geri Alım) Hakkı: Vefa hakkı satanın, sattığı tasınmaz malı müsteriden geri satın alma hakkını saklı tutmasıdır (MK.736). Bu hakkın azami etki süresi de serh tarihinden itibaren on yıldır. Bu sürenin sonunda malikin talebi ile terkin edilebilir

  21.Terefruatın Yazımı İstemi: Gayrimenkul maliki isterse, gayrimenkulüne tahsis ettiği menkul esyaları teferruat olarak tapu kütüğünün beyanlar sütununa yazdırabilir. Bir seyin bir gayrimenkulün teferruatı sayılabilmesi için;

  - Menkul esya olması,
  - Bir seyin isletilmesine, korunmasına, o seyden yararlanmaya elverisli olması,
  - Bir seye daimi bir sekilde tahsis edilmesi ve kullanımda o seye tabi tutulması veya takılması veya onunla birlestirilmesi gerekir. Bir seyin teferruat olup olmadığı o yörenin mahalli örf ve adetlerine veya gayrimenkul malikinin açık iradesine göre belirlenir. Asıl seyin haczi, satısı, rehni istisna edilmedikçe teferruatı da kapsar. Ancak malik satıs veya rehin yaparken beyanlarda yazılı teferruatları resmi senette ayrı tutabilir.

  22.Geçit Hakkı: Geçit hakkı, baskasının arazisinden geçmek hakkıdır. Bu hak Medeni Kanunun 748. maddesine göre bir irtifak hakkı olarak tapu siciline tescil olunabilir.

  23.İpotek: İpotek, doğmus veya ileride doğması muhtemel bir borç için bir tasınmaz malın teminat gösterilmesidir.

  24.Kaynak Hakkı: Kaynak, kaynayan su demektir. Medeni Kanun kaynağın ayrı bir mülkiyeti olamayacağını, kaynadığı arazinin bütünleyici parçası (mütemmim cüzü) olduğunu kabul etmistir. Arazinin sahibi olan kimse kaynağın da sahibi sayılır. Kaynak araziden ayrı olarak iktisap edilemez. Ancak bir kimse arazisinden kaynayan sudan baskalarının yararlanmasına izin verebilir. Bu izin ancak bir irtifak hakkı seklinde yapılabilir ve bu irtifak hakkına kaynak hakkı denir.

  25.Sükna (Oturma )Hakkı: Medeni Kanunun 823. maddesine göre, "Oturma hakkı, bir binadan veya onun bir bölümünden konut olarak yararlanma yetkisi verir. Oturma hakkı baskasına devredilemez ve mirasçılara geçmez.

  26.Ölünceye Kadar Bakma Akdi: Bir tasınmaz malın mülkiyetinin devri karsılığında bir kimsenin diğer birini ölünceye kadar bakıp görüp gözetmeyi taahhüt etmesidir (BK.511).Ölünceye kadar bakma akdi tapu sicil müdürlüğünde resmi senet seklinde yapılabilir.

  27.Su, gaz, elektrik ve bunun gibi mecralar: Su, gaz, elektrik ve benzerlerinin mecraları (akımları) için irtifak hakkı tesis edilebilir.Kanun "ve benzerleri" demekle bu mecraların (akımlıkların) su, gaz ve elektrik ile sınırlı olmadığını ifade etmek istemistir. Teknolojik gelismenin getirdiği akımlıklar ile zamanla ortaya çıkacak tel, boru ve benzeri araçlarla arazi üzerinden veya altından geçirilecek nesneler için mecra (akımlık) irtifakı kurulabilir. Bu mecralar açıkta ise tapu siciline kaydı sart değildir. Ancak talep edilirse kaydolunur. Yeraltından geçiyorsa tapuya kaydı ayni hak olarak tesisi için sarttır.

  28.Tasınmaz Yükü: Tasınmaz mal mükellefiyeti, borçlusuna kisisel bir borç yüklemeyen,bunun yerine tasınmazı yükümlülük altına sokan esyaya bağlı bir borçtur

  29.Üst (İnsaat) Hakkı: Üst hakkı baskasına ait bir arsanın altında veya üstünde insaat yapmak veya mevcut insaatı yerinde tutmak hakkını veren bir irtifak hakkıdır (MK.726, 826). Üst(insaat)hakkı üçe ayrılır.

  a) Bir arsanın üstünde insaat yapma hakkı (üsthakkı).
  b) Bir arsanın altında insaat yapma hakkı (althakkı)
  c) Önceden yapılmıs bir insaatı yerinde tutma hakkı (ipka-muhafaza- hakkı)

  30.Finansal Kiralama: Kiralayanın, kiracının talebi ve seçimi üzerine üçüncü kisiden satın aldığı veya baska suretle temin ettiği bir malın zilyetliğini, her türlü faydayı sağlamak üzere ve belli bir süre feshedilmemek sartı ile kira bedeli karsılığında, kiracıya bırakmasıdır. Finansal kiralama tapu kütüğüne serh edilir.

  31.Satısa Arz Serhi (İİK.m150/c): İpotek borcunun ödenmemesinin sonucu ipoteğin paraya çevrilmesidir. Alacaklı gayrimenkulü icra kanalı ile sattırarak satıs bedelinden alacağını alır (MK.873). İcra ve İflas Kanunun 150/C maddesi, icra müdürünü, ipoteğin paraya çevrilmesi hakkındaki takibin basladığını tapu sicil müdürlüğüne haber vermeye mecbur tutmus ve bu hususun gayrimenkulün kütük sayfasına serh verilmesini öngörmüstür.

  32.Haciz: Haciz, kesinlesmis icra takibinin konusu olan bir alacağın ödenmesini sağlamak amacıyla borçluya ait ve haczi caiz bulunan mallara icra müdürlüğünün el koyması islemidir.Tapu sistemi açısından biri icrai haciz (icra müdürlüğünden gelen haciz) diğeri kamu haczi (kamu idarelerinden gelen haciz) olmak üzere iki tür haciz islemi vardır. İcra ve İflas Kanununun 91. maddesi "Gayrimenkulün haczi ile tasarruf hakkı, Medeni Kanunun 1010. maddesi anlamında kısıtlanmıs olur. Tapu siciline kaydedilmek üzere haciz keyfiyeti ve
  ne miktar meblağ için yapıldığı icra dairesi tarafından tapuya bildirilir (İİK.102 Hacze yeni alacaklılar istirak eder (İİK.100-101) veya haciz kalkarsa (İİK.110) bu hususlar da yukarıda adı geçen dairelere haber verilir." hükmünü içermektedir. İcrai haciz; tasınmaz malın tedavülüne (devrine) ve üzerinde hak kurulmasına engel değildir. Yani hacizli bir tasınmazın satıs, bağıs, trampa, ölünceye kadar bakma akdi gibi islemlere konu olması ve bu yolla mülkiyetinin baskasına geçirilmesi mümkündür. Ayrıca; rehin, irtifak hakkı, kira gibi islemlere de konu olabilir.

  33.İhtiyati Tedbir: Mahkeme dava konusu olan (veya dava konusu yapılacak olan) ve aynı (mülkiyeti) taraflar arasında çekismeli bulunan bir tasınmazın, dava sırasında baskasına devredilmesini önlemek için, tasınmazın baskasına devrinin yasaklanmasına (ferağdan men'ine) karar verebilir. Çünkü ihtiyati tedbir konmazsa veya mahkeme böyle bir kararı vermekte gecikirse dava konusu tasınmaz mal el değistirebilir.İhtiyati tedbir kararının tapu siciline kaydedilmesinden sonra, artık davalı, bu tasınmazı baskasına devredemez.

  34.İhtiyati Haciz: İhtiyati hacze mahkeme tarafından karar verilir (İİK.258). Bu mahkeme kararına istinaden icra müdürlüğünce tapuya ihtiyati haciz müzekkeresi yazılır. İhtiyati haczin hüküm ve sonuçları icrai hacizlerde olduğu gibidir. Tasınmazın tedavülüne (el değistirmesine) ve üzerinde hak kurulmasına engel değildir.
  hukuk okumadığım için bu terimlerin hiç birini bilmiyorum yani evi benim üzerime yapıp 2 yıl boyunca satmamı engelleyecek yasal dayanağı nasıl yaptırabiliriz kısaca onu belirtseydiniz daha yararlı olurdu sanırım

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.979
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  İyi de, burada hukuk terimlerinin açıklamaları var zaten. Bilmeyenlerin öğrenmesi için. Bir kısmını bilmiyordum ve buradan öğrendim. Siz de bu şerh konularını okuyup size en uygun olanını bulabilirsiniz.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Sep 2012
  Nerede
  ısparta
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  peki abimden 2 yıl sonra devrini bana gerçekleştirmek üzere satış vaadi sözleşmesi yapıp onu tapuya şerhmi koydursam daha garanti olur yoksa kendi aramızda noterde bi protokolmü imzalasak? bide tapuda çallışan memurlar bu şerh işinden pek anlamıyorlar yasada açıkça belirtilmiş olmasına rağmen adam şerhin sadece mahkeme kararıyla koyulabileceğini belirtiyor??

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  tekirdağ
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tapuya Şerh Koyma

  İyi Günler.Annem ile Babam 2011 yılında boşandılar.eski kanuna göre mal paylaşımı yapılıyor ve annemin katkısı olup olmadığı araştırıldı.2 nisan 2013 tarihinde dava karara bağlanacak.annem katkısını alcak sadece.Kız kardeşimle ben babama kalan ev için şerh koydurabilir miyiz? Kardeşim bekar ve okuyor 20 yaşında.ben ise polis okulunu okurken babamdan hiç destek görmedim.Karardan sonra babamın o evi başkasının üstüne yapmasından korkuyoruz.Çoçukları olarak babama kalan kısma Şerh davası açabilir miyim? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. [Mirasçılık] Tapu tescil davasında tapuya şerh koyma
  Merhabalar, velayeti kötüye kullanma işlemi ile müstakil evin üzerine yıkıp 4 katlı apartman yapan bir yakınımız ile mahkemelik olduk. Hakim...
  Yazan: cekocu Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 31-01-2019, 15:27:19
 2. Tapuya şerh koyma
  Bir kisinin kendisine ait bir tapuya istedigi serhi koyabilir mi? Ornegin arsa hisseli tapusu var, arsa uzerindeki gayrimenkule ait tapusuna su...
  Yazan: muhsint72 Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 23-02-2015, 23:10:50
 3. Gayrimenkulün niteliğiyle ilgili tapuya şerh koyma...
  Merhaba değerli hukukçular, Projesi çizilmiş ve belediyeden gerekli imar ruhsatları alınmış ancak henüz başlamamış bir inşaat var. Projede yan yana...
  Yazan: oft01819t82 Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 16-06-2014, 17:30:15
 4. Tapuya şerh
  Bir arsa birden fazla kişiye satılmış anlaşmazlık çıkmış ve arsaya devlet el koyup arsanın bir kısmına oyun sahası yapmış. Tapudan araştırıldığında...
  Yazan: Danua. Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 31-10-2013, 09:11:10
 5. Tapuya şerh konulması
  Selam. Türk vatandasligindan izin yoluyla ciktim,Avusturya Vatandasiyim. HAYAT ARKADASIM dan ( resmi evliligimiz yok) bir resit olmayan cocugum var....
  Yazan: Komandra Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-05-2006, 13:38:36

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php30449-Tapuya-serh-Koyma

tapuya şerh

tapu şerhi

tapuda şerh

tapuya şerh koydurma

tapuda şerh ne demek

şerh ne demek

tapu şerhi nedirhttps:www.hukuki.netshowthread.php30449-Tapuya-serh-Koymatapuya şerh koyma masrafıtapuya şerh koymak kaç paratapu serhi ne demekşerhli tapuşerh koymakarsaya şerh koymak nedirtapuda serhtapuyaşerh koyma örneğitapu serhleritapu serhitapu şerhi ne demektapu kütüğüne şerh nedirşerh nedirtapuya şerh koydurma nasıl olurev tapusunda sartli devir yapilirmi
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.