+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Nafaka, ilamlı icra takibi

Nafaka, ilamlı icra takibi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Nafaka, ilamlı icra takibi

  Eşime boşanma davası açmıştım mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra bana nafaka davası açıldı ( her ay nafaka gönderdiğim halde ve bunu ispatladığım halde göndermediğim iddiasıyla) ve açılan nafaka davasında ara kararla 500-YTL tedbir nafakasına hükmedildi. Bende Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2004/9386-10842 EK sayılı kararındaki ( boşanma davası içerisinde olmayan bağımsız açılmış bulunan bu davada geçici nitelikte nafakaya hükmedilmesi doğru görülmemiştir) ifadesine istinaden karara itiraz ettim. ancak icraya verip tahsil etmeye çalıştılar, bende itirazda bulundum ve icra mahkemesine verdiler. İcra mahkemesi sonuçlandı ve kaybettim. Ancak aile mahkemesinin ara kararına itirazıma ilişkin kararı 26.12.2007 de verilecek haklı veya haksız olduğum yolunda. Sizce icra mahkemesi kararına ilişkin yasal süre içinde ne gibi bir yol izlemem lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Nafaka, ilamlı icra takibi konulu yargıtay kararı ara
  Nafaka, ilamlı icra takibi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: nafaka

  Alıntı ademcetin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Eşime boşanma davası açmıştım mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra bana nafaka davası açıldı ( her ay nafaka gönderdiğim halde ve bunu ispatladığım halde göndermediğim iddiasıyla) ve açılan nafaka davasında ara kararla 500-YTL tedbir nafakasına hükmedildi. Bende Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2004/9386-10842 EK sayılı kararındaki ( boşanma davası içerisinde olmayan bağımsız açılmış bulunan bu davada geçici nitelikte nafakaya hükmedilmesi doğru görülmemiştir) ifadesine istinaden karara itiraz ettim. ancak icraya verip tahsil etmeye çalıştılar, bende itirazda bulundum ve icra mahkemesine verdiler. İcra mahkemesi sonuçlandı ve kaybettim. Ancak aile mahkemesinin ara kararına itirazıma ilişkin kararı 26.12.2007 de verilecek haklı veya haksız olduğum yolunda. Sizce icra mahkemesi kararına ilişkin yasal süre içinde ne gibi bir yol izlemem lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Nafaka yolladığınızı İspatladım diyosunuz..İspatladıysanız nasıl icraya gidiyor olay ilğinç!
  Üstelik itirazınızda red olmuş..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: nafaka

  Ben normal nafakalarımı verdim. Ara kararda belirtilen nafakayı değil. Bana nafaka ödediğim halde nafaka ödemiyor diye dava açıldı ve dava bitmeden ara karar çıktı 500.ytl olarak. Ben bu ara karara itiraz ettim belirttiğim nedenden dolayı.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: nafaka

  Arkadaşlar ayrıca Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 07.03.1997 tarih, 1032-2584 sayılı Kararı'nı bulamıyorum. Nereden bulabilirim acaba

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2005
  Nerede
  İstanbul, Türkiye
  İletiler
  777
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: nafaka

  T.C.
  YARGITAY
  2. HUKUK DAİRESİ
  E. 1997/1032
  K. 1997/2584
  T. 7.3.1997
  • FAİZ BAŞLANGICI ( Nafaka )
  • NAFAKA ( Faiz Başlangıcı-Anlaşmalı Boşanmada Hüküm Altına Alınmamasının Etkileri )
  • ANLAŞMALI BOŞANMA ( Yoksulluk Nafakasına Hükmedilmemiş Olmasının Sonradan İstenmesine Engel Olup Olmayacağı )
  743/m.134/3
  ÖZET : Hüküm altına alınan nafaka için dava tarihinden itibaren faiz yürütülmesi doğru değildir.

  Anlaşmalı boşanma esnasında yoksulluk nafakası hüküm altına alınmamışsa, yoksulluk nafakası istenemez.

  DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

  KARAR : 1-Nafaka hükmü hakimin takdirine bağlı olup dava tarihinde muayyen ve muaccel değildir. Bu sebeple dava tarihinden itibaren temerrüt faizine hükmedilemez. Ancak davanın iştirak nafakasına ilişkin bölümü temyiz edilmediğinden yanılgıya işaretle yetinilmesi gerekmiştir.

  2-Taraflar Medeni Kanunun 134/3. maddesi gereğince anlaşmalı boşanma sureti ile boşanmışlar ve bu karar kesinleşmiştir. Oluşan bu karar o tarihte bu davanın davacısı kadının yoksulluğa düşmediği yönünde kesin hüküm oluşturur. Davanın yoksulluk nafakasına ilişkin bölümünün bu sebeple reddi gerekirken yazılı suretle hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

  SONUÇ : Hükmün 2. bentte açıklanan sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre sair yönlerin incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine oyçokluğuyla karar verildi. 7.3.1997

  MUHALEFET ŞERHİ

  Medeni Kanunun 3444 sayılı yasa ile eklenen 134/3 madde ile tarafların anlaşarak boşanmaları sağlanmıştır.

  Belirtilen hükme göre;

  1-Evlilik en az bir yıl sürmüş,

  2-Taraflar birlikte başvurmuş veya birinin açtığı davayı diğeri kabul etmiş ise evliliğin temelinden sarsılmış sayılır.

  3-Bu koşulların yanında;

  a )Hakimin tarafları bizzat dinlemesi etki altında olmadıklarını tesbit etmesi,

  b )Tarafların boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumları konusunda hakimin uygun bulacağı bir anlaşmayı kabul etmiş olmaları veya hakimin önereceği mali yükümlülüklerle çocukların durumu hakkındaki öneriyi kabul etmiş olması gerekir.

  Tüm bu koşulların bir araya gelmesi halinde hakim boşanmaya ve mali yükümlülüklerle çocukların durumunu gösteren boşanmanın eki niteliğindeki ödence, nafaka kişisel ilişki velayet gibi konuları hükme bağlar. Bu durumda Medeni Kanunun 150/3. maddesi uygulanmaz. Belirtilen koşulların tam olarak yerine getirilmemesi halinde hakim tarafların ikrarlarıyla bağlı değildir.

  Hakim belirtilen yasal kurallara uyulmasını sağlamamış ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmemiş ise boşanmanın eki sayılan konular hüküm dışı kalmış sayılır.

  Yasa özellikle boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumunun her yönüyle ortaya konulup üzerinde anlaşılmasını öngörmektedir. Boşanmanın mali sonuçlarından biri veya bir kaçı hakkında hiç beyanda bulunulmamış, sukut geçilmiş ise, bu konuda taraflar arasında bir anlaşmanın varlığından söz edilemez.

  Somut olayda ( Akşehir Asliye Hukukun 18.10.1995 gün 663/660 S. Kararı ) davacı Zeynep kocası davalı Rafet’ten iştirak nafakası istemiş, davalı davayı kabul etmiş ancak nafaka vermeyi red etmiştir. Hakim bu konudaki anlaşmazlığı çözümlemeden ve bir öneri getirmeden boşanmaya karar vermiş, velayeti anneye bırakılan çocuk için iştirak nafakasına dahi hüküm etmemiştir. Bu itibarla yasal koşulları içeren bir anlaşmanın varlığından söz edilemez. Hakimin onayladığı bir yoksulluk nafakası davada hiç söz konusu edilmemiştir. Hakimin onayı dışında kalan boşanmanın mali sonuçlarıyla ilgili konularda hiç hüküm bulunmadığı halde, bu konuda kesin hükmün varlığından söz etmek Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 237. maddesinin ön gördüğü koşulları göz ardı etmek olur. Bu itibarla işin esasının incelenmesi gerekir. Sayın çoğunluğun bozma gerekçesine bu nedenlerle katılmıyoruz.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Nafaka icra takibi ve nafaka iptal davası
  Yazan: mağdur adam Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 14-05-2013, 07:49:48
 2. Nafaka icra takibi hakkında yardım
  Yazan: yasadb Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 17-10-2012, 08:08:40
 3. Temyiz edilen nafaka davasında biriken nafaka için icra takibi
  Yazan: tarhana Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 03-05-2010, 16:09:39
 4. Yanıt: 3
  Son İleti: 28-04-2007, 19:00:08
 5. Uluslararası boşanma - nafaka- tazminat ve icra takibi
  Yazan: sblmrc Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 1
  Son İleti: 23-09-2005, 16:10:28

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nafaka icin ilamli icra takibi dilek

nafaka ilamlı icra takibi

nafaka ilamlı icra takibi dilekçesi

icradaki nafaka kac gunde odenir

ilamlı icra takibi ile nafaka

yoksulluk nafakası icra takibi itiraz

nafaka icra takibi örnek

ilamlı icra takibi kaç günde sonuçlanır

nafaka ilamlı icra

nafaka icin icra takip dilekçe örnekleri

yardım nafakası icra takibi

nafaka ilamlı icra dilekçe örneği

istirak nafakasi icra itiraz

nafaka ilamlı takip dilekcedi

icra yoluyla nafaka kac gunde gelir

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.