+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti?

Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti?

Barzani ve Talabani ''Dayı'' diye hitap ettikleri Turgut Özal'dan ne talep etmişti ?

Mesut Barzani ile Talabani, Turgut Özal'a ""Dayı'' derlerdi. Başkan George Bush bunları çağırmış; ikisi de ""Dayımızdan talimat almadan gitmeyiz'' deyip İstanbul'a gelmiş. Biz Harbiye Orduevi'ndeyiz, onlar da Hilton'da kalıyorlar. Turgut Bey'in talimatı üzerine ikisini de çağırdık hemen geldiler. O görüşmede Mesut Barzani aynen şöyle dedi:

'TÜRK'E SİLAH ÇEKMEYİN'

""Geçmişteki Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin Genelkurmay Başkanı babam Molla Mustafa Barzani ve arkadaşlarını İranlıların zulmünden Türkler kurtarmış. Babam hep bize vasiyet ederdi: "Bugün hayattaysanız bunu Türk ordusuna ve Türklere borçlusunuz, bunu hiç unutmayın. Bir Türke silah çekerseniz bu dünyada da, öbür dünyada da hakkımı helal etmem. Biz işte bu vasiyetle büyüdük.''

BİZİ VİLAYETİNİZ YAPIN

Barzani ve Talibani'nin istekleri şuydu: ""Nasıl Mardin, Diyarbakır bir vilayetinizse bizim bulunduğumuz bölgeyi de iki vilayet yapın, sınırlarınızı genişletin. Bizim Türkiye'den bir hak talebimiz yok, soydaşlarımıza hangi haklar veriliyorsa onların fazlasını istemiyoruz. Saddam bize bu hakları hiç tanımadı, sadece zulmetti. Gelin buraya girin, biz de sizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Bilahare Kerkük ve Musul da birer Türk vilayeti olsun, Türkmenler orada rahat etsin, biz de yardımcı olalım.'' Turgut bey ikisini de dikkatli dinledi ve hiç cevap vermeden uğurladı.

Özal'ın vefatıyla birlikte bu ilişkiler bıçak gibi kesildi. İrlanda'daki bir Kürt konferansına ne yazık ki Amerika'nın referansıyla gidebildik. 9 milyonluk Türkiye'nin hedefi "Yurtta sulh, cihanda sulh'tur ama, 70 milyonluk Türkiye'nin hedefinin bu olmaması lazım. Ben şahin değilim, gerçeklerden yanayım.

MUSA ÖZTÜRK'ÜN İFADELERİ

İşte bu yukarıdaki bilgileri aktaran merhum Turgut Özal'ın koruma Müdürü Musa Öztürk.Özal'ı Başbakan olduğu günden vefatına kadar koruyan, hayatından 1. derecede sorumlu olan. O Musa ki Özal'ın nefesidir, gölgesidir, canıdır, oğludur, veznesidir, sırdaşıdır. (Öztürk, 6 Mayıs 2002 'de Hürriyet'eki röportajında anlattı bunları.)

Aşağıdaki bilgiler de Aksiyon Dergisi'nin Mart 2007 sayısından.

Org. Güreş: Barzani"ye dokunmayın

1993 yılının Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, “Pamukoğlu Paşa"ya söyle. Barzani"nin bir adamının dahi kılına zarar gelmesini istemiyorum.” demiş.

Özal: Belkide ben de Kürtüm

Her şey, El Hayat dergisinin Londra temsilcisi Kamuran Karadağ"ın 1990 yılı sonunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile mülakat yapmak için Ankara"ya gelmesiyle başladı. Karadağ"ın Kuzey Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani ile yakınlığını bilen Özal, mülakatın sonunda onlara sıcak bir mesaj verdi. Türkiye"nin mini bir Amerika olduğunu, bu topraklarda Boşnaklar, Arnavutlar, Çeçenler, Çerkezler, Kürtler, Araplar dâhil farklı etnik kökene mensup birçok insanın yaşadığını vurguladı. Ardından da “Mesela benim babaannem Pötürgelidir. Pötürge"de Kürtler yaşarmış. Belki benim babaannem bile Kürt olabilir.” dedi.

Çankaya Köşkü"nden ayrılan gazeteci Karadağ, bir saat sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya Toperi"yi arayıp “Sayın Özal"ın sözlerini Talabani ve Barzani"ye anlattım. Özal ile görüşmek istiyorlar.” dedi. O dönemdeki bir görüşme Talabani ve Barzani ile kurulacak ilk resmî temas olacaktı. Turgut Özal, “Ben görüşmeyeyim. Dışişleri görüşsün.” dedi. 1991"in ilk aylarında Talabani ve Barzani"nin Türkiye ile ilk teması işte böyle başladı. Dışişleri yetkilileri ile görüşmelerinden birkaç ay sonra ikisi de Çankaya Köşkü"nde Özal ile görüştüler. Başlangıçta Özal"ın bu görüşmelerine sert tepki gösteren dönemin başbakanı Süleyman Demirel de, onlarla görüşmeler yaptı.

Bu görüşmelerden sonra 1992"de hem Talabani"ye, hem Barzani"ye kırmızı pasaport verdi Türkiye. Her ikisi de, Türkiye"nin Kuzey Irak"ta PKK"ya yönelik sınır ötesi operasyonlarına destek sözü verdiler. O günlerde Özal"ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi ve dönemin Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Çetinkaya, Barzani"nin Habur"un güneyindeki karargahına gittiler. Bölgedeki Kürtlerin ihtiyaçlarını ve Türkiye"nin yapabileceği katkıları tespit amacını taşıyan bu gezide Barzani, Toperi ve Çetinkaya"ya aynen şöyle dedi: “Bana babamın vasiyetidir. Babam Türklerle iyi geçin, Türklersiz başarılı olamazsın demiştir.”

Orgeneral Eşref Bitlis"in Jandarma Genel Komutanı olduğu bu dönemde terör mücadelesinde Talabani ve Barzani ile oldukça yakın diyaloglar kuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri 1992"nin Ekim ayında Kuzey Irak"ta PKK"ya yönelik ilk büyük sınır ötesi operasyonu yapınca Talabani ve Barzani"ye bağlı peşmerge güçleri de buna katıldı. Orgeneral Bitlis, bölgede bir daha PKK"nın varlık göstermesini engellemek için 1992 yılı aralık ayında Barzani ve Talabani ile Kuzey Irak"ta görüştü. Yanında dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Necati Özgen vardı. Onları taşıyan askerî helikopter Zaho"yu geçince Korgeneral Özgen"e dönen Orgeneral Bitlis"in, “Biz şu anda Kuzey Irak"a giden ilk iki Türk generaliyiz.” demesi boşuna değildi. Türkiye"nin kuracağı karakollara Barzani ve Talabani"ye bağlı güçleri yerleştirmek düşüncesi böyle doğdu.

O dönemde ilişkiler genelde olumlu bir seyir izledi. Hatta 1993"te yaşanan ilginç bir olayı, iki hafta önce Ankara"da görüştüğümüz emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu anlattı. PKK"nın 12 Aralık 1993"te sınırdaki Üzümlü karakoluna saldırı düzenlemesi üzerine Pamukoğlu komutasındaki askerî birliklerin takip ettiği 86 PKK"lının Barzani"ye bağlı bir köyde saklandıkları bilgisi geliyor. Ne yapılması gerektiği Ankara"ya sorulunca, Asayiş Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı"yı arayan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, “Pamukoğlu Paşa"ya söyle. Barzani"nin bir adamının dahi kılına zarar gelmesini istemiyorum.” diyor.

Özellikle Barzani ile kurulan bu sıcak ilişki, 1997-98 dönemi boyunca da sürüyor. O dönemde Asayiş Komutanı olarak Güneydoğu"da görev yapan emekli Orgeneral Çetin Doğan, bu konuda ilginç bilgiler veriyor. 23 Mart 2006"da İstanbul"da katıldığımız bir toplantıda konuşan Orgeneral Doğan, Barzani"nin Türkiye"ye yaptığı hizmetlerden büyük bir övgüyle söz etti. Doğan, bir süre sonra Aktüel dergisinde yayımlanan röportajında da aynı düşüncelerini tekrarladı: “Talabani ile Barzani"yi aynı kefeye koymamalıydık. Çünkü Barzani aktif şekilde bizimleydi. Onun adamlarıyla hava indirme harekâtları bile yapıyorduk.”

1997"de Türk Silahlı Kuvvetleri Irak"ın 400 kilometre içine girdiğinde Barzani güçlerinin de TSK"nın emrine girdiğini belirten Doğan şu ilginç olayı da aktarıyor. Barzani, “Talabani güçleri ve PKK bana saldırırsa Türk Ordusu ne yapacak?” deyince Doğan; “Sana yardıma geliriz.” cevabını vermiş. Nitekim TSK Kuzey Irak"tan çıkacağı gün Barzani"den “Saldırıya uğradık.” haberi geliyor. TSK birlikleri yardıma yetişiyor, hatta bir asker şehit oluyor. Doğan, “Bu olay, özel ve gizli bir harekâttı. Medyaya yansımadı ama gizli servisler bilir. Sonra, Barzani ile Kuzey Irak"ta üs kurduk.” diyor.

Son olarak İstanbul"da 1. Ordu Komutanı iken 2003"te emekli olan Orgeneral Doğan, Kuzey Irak"taki bölgesel Kürt yapılanması hakkında da şöyle diyor: “Bağımsız bir devlete gitmediği sürece Kürtlerin kazanımları Türkiye için sorun olmamalı. Kürdistan deyiminden de rahatsız olmamıza gerek yok, bu bir coğrafî isim. Zor zamanlarında Boşnaklara, Arnavutlara yardıma gittiğimiz gibi Kürtlere de gidecektik. O yüzden Barzani"ye benim akrabamsın dedim. Kürtler bizim akrabamız.”

Mesut Barzani de 26 Eylül 2005 tarihinde Vatan gazetesinde yayımlanan röportajında, “Aile dostumuzdur.” dediği Orgeneral Doğan ile bu yakınlığını anlatırken şöyle diyor: “Bizim heyetimiz Turgut Özal"a ilk gidişinde yanında Genelkurmay"ı temsil eden bazı paşalar da vardı. Çetin Doğan"la ilk orada tanıştım.”

Ne var ki şu günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri"nin Barzani ve Talabani ile ilişkileri biraz gergin bir seyir izliyor. Bu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt"ın, “Onlarla görüşmeyiz. Çünkü PKK ile ilişkideler.” açıklamasıyla doruğa çıktı. Güneydoğu"da terör mücadelesinde görev alıp Talabani ve Barzani ile görüşmeler yapan bir diğer komutan olan emekli Korgeneral Hasan Kundakçı"ya göre, ilişkilerin bozulması 1998"den itibaren başladı. Kundakçı, Kuzey Iraklı Kürtlerin ABD ile stratejik müttefiklik ilişkileri geliştikçe Türkiye"den koptuklarını belirtiyor. Geçmişte de zaman zaman inişli-çıkışlı seyirler izlemiş olan ilişkilerin yeniden düzelip düzelmeyeceğini zaman gösterecek.

İŞTE ŞİMDİ SÖYLEDİKLERİ:

'Türkiye'ye bir kedi bile teslim etmeyiz'

Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Barzani, PKK'ya terör örgütü demeyeceklerini, barış çağrılarına yanıt vermediği takdirde terör örgütü diyebileceklerini söyledi. Şehit ailelerine başsağlığı dileyen Talabani'yse “Türkiye'ye bir Kürt kedisi bile vermeyiz” dedi.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani, “Bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” dedi. Barzani, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile birlikte Erbil'e bağlı Selahattin'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, “Hem ABD hem Türkiye PKK'yı terör örgütü olarak görüyor. Siz nasıl görüyorsunuz?” sorusu üzerine, “Barış arayışları var. Eğer PKK bu barış çağrılarını geri çevirirse biz de onları terörist olarak göreceğiz. Türkiye ile iyi ilişkiler ve iyi komşuluklar içerisinde olmayı istiyoruz. Ama olası bir sınır ötesi harekat ve bize karşı bir saldırı yapılırsa biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” diye konuştu.

PKK'NIN KARARINI BEKLİYOR

Irak Devlet Başkanı Talabani ise Hakkari'deki saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, “Şehit ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Türkiye bizden PKK yetkililerini istiyor. Kürt yetkililerin yakalanması ve teslim edilmesi gerçekleşmeyecek bir rüyadır. Biz, değil bir Kürt'ü bir Kürt kedisini bile teslim edemeyiz.” dedi. Daha sonra CNNTürk'ün canlı yayınına telefonla katılyan Talabani, “PKK'yı şiddeti durdurmaya davet ettik, bu teklifi değerlendiriyorlar” diye konuştu. Talabani şunları söyledi: “PKK'yı siyasi bir parti olarak kalıp, şiddeti durdurmaya çağırıyoruz. Onlar da yarın aslında bunu düşünüyor olacaklar.

Aksiyon
    Kaynak: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=294975

Hukuki NET Güncel Haber

Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti? konulu yargıtay kararı ara
    Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Barzani ve Talabani Turgut Özal'dan ne istemişti?

Acaba AKP nin de yeni ANAP olmayı misyon edindiğini düşünürsek aynı dayılık veyahut akrabalık söz konusu olabilir mi?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"BİZİ VİLAYETİNİZ YAPIN

Barzani ve Talibani'nin istekleri şuydu: ""Nasıl Mardin, Diyarbakır bir vilayetinizse bizim bulunduğumuz bölgeyi de iki vilayet yapın, sınırlarınızı genişletin. Bizim Türkiye'den bir hak talebimiz yok, soydaşlarımıza hangi haklar veriliyorsa onların fazlasını istemiyoruz. Saddam bize bu hakları hiç tanımadı, sadece zulmetti. Gelin buraya girin, biz de sizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Bilahare Kerkük ve Musul da birer Türk vilayeti olsun, Türkmenler orada rahat etsin, biz de yardımcı olalım.'' Turgut bey ikisini de dikkatli dinledi ve hiç cevap vermeden uğurladı. "

Özal'lı günlerde, senaryolar başkaydı ve haliyle Türkiye'ye atılan yem de "Bizi vilayetiniz yapın" cümlesiydi. O günlerde senaryo, Türkiye'yi federe hale getirmekti. Anayasa'da federasyona geçiş için yapılacak birkaç küçük değişilikle Musul ve Kerkük isimli iki vilayetimiz daha olacaktı. Üstelik petrol zengini de olacaktık. Özal bu formüle fena halde angajeydi. Hatta Amerika'da prostat ameliyatına girerken, narkoz verilmeden önce, (muhtemelen "ayılamazsam devlet sırrı içimde kalmasın" diye) zamanın Başbakanı Mesut YILMAZ'ın elini iki elinin arasına alıp, "Presidan Bush federasyon istiyor." demişti. Haliyle burada federasyon isteyen Bush, bu Bush değil, Baba Bush'tu...

Sadede gelecek olursak, o zaman Cumhurbaşkanı Özal'a gelip "Bizi vilayetiniz yapın" diyen Barzani ise, dedirten de CIA ve haliyle baba Bush'tu... Ne de olsa Federatif bir kimliği olan devletçiği bağımsız devlet yapmak daha kolaydı...

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mesut YILMAZ'ın elini iki elinin arasına alıp, "Presidan Bush federasyon istiyor." demişti.
    Kim ÜÇÜN BİRİ hıyardır dese bir tutam tuz alıp koşarız zaten.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baba Bush'tan bahsediyoruz. Daha geriye gidelim Erzurum Kongresi esnasında Amerikan Mandası isteyenlere ve Amerika'nın o dönemki politikasına bakalım. ABD hala Lozan'ı kabul etmemiş bir devlettir.

Bayanlar , baylar,

Büyük devlet olmak yüzölçümü veya nüfusun büyüklüğü ile sağlanamaz. Büyük devlet olmak , büyük idealleri ve projeleri olmak, zaman zaman şartlara göre tali yollara sapılsa bile o ana yollara dönüp, projeleri hayata geçirebilecek sürgit devlet politikası ve erki varolmakla sağlanır.

Bakın devlet politikalarımıza, milli eğitiminden tutun, dış politikaya...Statik bir politikamız olduğunu (bu devlet politikalarında zaafiyet ya da dinazorluk değildir) söyleyebilir miyiz? Hele AKP'nin gelişi ile ne oldu Kıbrıs politikası, ne oldu Kuzey Irak'taki kırmızı çizgiler, ne oldu eğitim sistemi, ne oldu milli benliğimiz ve onurumuz? Sorarım sizlere...

Canım sıkılıyor, canım acıyor şu yaşananları gördükçe...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ama, biz yine de halkıyla büyük devletiz, çünkü göbeğimizi de kaşısak, bidon kafalı da olsak, faşist de olsak, kovulup Moskova'ya gidememiş komünistler de olsak, başı açık veya türbanlı da olsak , Alevi, Sünni veya ateist de olsak, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abhaza da olsak, "sözkonusu memleketse gerisi teferruattır" diyebilen, zor dönemlerde birbirine sarılan ve bu sarılımdan güç alan bir milletiz. Bizi hiç kimse yıkamaz, plan yapanların kafasına gökkubbbeyi yıkarız. İşte bunu bilmez ve anlayamaz zibidi emperyalistler...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda hastane diyaloğunu yazdım ama kaynak varmemişitm. Ola ki, bu bilginin kaynağını merak eden olur, diye düşündüm... Agah Oktay GÜNER'le yapılan bir raportajdan....

http://www.tesbitler.com/iktibaslar-2-/itiraf...htm

ÖZAL: MESUT’U DEVİRMEME YARDIM ET

Güner, Anavatan Partisi’ne Mesut Yılmaz’ın genel başkanlığı döneminde girer. Partiye yeni girdiği dönemde, Cumhurbaşkanı Turgut Özal bir gün kendisini Çankaya Köşkü’ne çağırır. Hemen söze giren Özal şöyle der: “Konya meydanında kalabalığı Mesut gelinceye kadar beş buçuk saat tutmuşsun. Kırıkkale’de de birbirlerine düşmüşler, seni davet etmişler orada da beş saat konuşmuşsun. Beni dinle, ben bu Mesut’u devireceğim.” Şaşıran Güner’in, “Niye devireceksiniz?” sorusuna Özal’ın cevabı şöyledir: “Bu adam değil, buna güvenilmez.” Güner, “Güvenilmez dediğiniz adam babasının dükkânında servis yapan bir kişiydi. Onu alıp piyasaya çıkaran, bakan yapan siz oldunuz. Size yakışan şudur: Siz ağabey olursunuz, biz de yardım ederiz ve arkadaş partinin başında kalır.” sözleriyle Özal’a karşı çıkar. Özal’ın “Yani ağabeyine karşı mı geliyorsun?” sorusuna “Evet” karşılığını verip kalkan Güner’i Köşk çıkışında bir sürpriz beklemektedir.

Arayan kişi ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’dır: “Mesut Bey, benim Çankaya Köşk’üne çıktığımı öğrenmiş. Çok iyi istihbaratı vardı. İki kişinin bir araya gelip dost olmasını çok ustalıkla öğrenirdi. Ben Köşk’ten çıktım, Mesut Bey telefonla aradı, Agâh Bey bir öğlen yemeği yiyebilir miyiz. Ne zaman? Bu gün. Buluştuk. Yemek içinde Mesut Bey bana enteresan şeyler anlattı. Birincisi Turgut Bey Amerika’da hastanede iken ziyaretine gidiyor, Turgut Bey Houston’da hastanede bana yatağın kenarına gel dedi. Elimi iki elinin içine aldı, Kürtlerle federasyonu düşün dedi. Tarihî bir sır bu. Bush da böyle istiyor, ben de buna sıcak bakıyorum. Siz ne dediniz dedim. Hastane tepeme yıkıldı Agâh Bey, ben buna şiddetle karşı çıktım. Eğer sen buna şiddetle karşıysan, biz seni ölümüne savunuruz dedim. Mesut Bey bana o gün çok milliyetçi ve namuslu bir portre çizdi.”

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

turgut özal barzani

Talabani turgut özalın akrabasımı

barzani ozal

barzani ve ozal

ozal doneminde barzani

ozal zamaninda barzani talabani

Forum